• BIST 93.043
 • Altın 193,340
 • Dolar 4,7189
 • Euro 5,4759
 • Isparta 13 °C
 • Antalya 21 °C
 • Burdur 15 °C

300 ISPARTALI İLE 50 BİN İSTİHDAM

300 ISPARTALI İLE 50 BİN İSTİHDAM
Ak Parti Milletvekili Aday Adayı Ahmet Kaya Bağ, Başbakan Ahmet Davutoğlu?nun açıkladığı ekonomik programa atıfta bulunarak ?4-5 yıl içinde Isparta genelinde gıdadan ağır ve hafif sanayiye, bilişim ve elektronik teknolojilerine, lojistik ve hizmet sektörl

Ak Parti Milletvekili Aday Adayı Ahmet Kaya Bağ, "Isparta ili İthal eden ekonomiden İhraç eden bir ekonomiye geçiş yapacak. İlk proje'nin adı 300 Ispartalı. Proje ile 50 Bin kişilik istihdam alanı oluşturabiliriz" diye konuştu. Isparta'nın sanayileşmesinde komşu Konya'nın tecrübelerinden yararlanacak projeler geliştireceklerini belirten Kaya Bağ "Antalya'nın turizm sektörüne profesyonel hizmet veren hizmet firmalarını geliştireceğim. Isparta ve Yalvaç Organize sanayi bölgelerinde Türkiye'ye ithal edilen ürünlerin üretilmesi için geliştirilen ve başbakanımıza sunulan KOBİ atılım projesinin ilk uygulanacağı illerden olmasını sağlayacağım. Isparta'da teknoloji ürünlerini artık sadece Türkiye'ye değil dünyaya ihraç eden şirketler oluşturacağız" ifadelerini kullandı.

GECİKMİŞ SANAYİ HAMLESİ BAŞLAMALI

Isparta'nın sanayi hamlesi yapmış komşu illere yetişmesi gerektiğini söyleyen Kaya Bağ "Hem ülkeler hem de şehirler; dışarıya yaptıkları satış ve gelir getirici tüm faaliyetleri bir ihracat kalemi olarak düşünmeliyiz. Isparta'mız, sanayi üretimi ve yapılanmasında komşumuz Konya'yı ve dünya genelinde kendi ölçeğinde bulunan diğer başarılı sanayi şehirlerini model almalıdır. Isparta, hem gecikmiş sanayi kalkınmasını bir an önce başlatmalı, hem de gelecek yüzyılın vizyon sahibi şehirlerinin başarıya ulaşmış sistemlerini uygulamalıdır.

Isparta son 25 sene içerisinde şehir olarak diğer illerden farklılaşan, üretime ve katma değer oluşturmaya odaklanan bir il olarak değil; devletten gelecek maddi destek ve resmi ödeneklere endeksli, tamamen bürokrasinin inisiyatifine bırakılmış ve daima devletten para bekleyen bir kalkınma modeli izlemiştir. Devletimizden, ekonomik olarak boyutu yeterli olmadığı alanlarda sanki öyleymiş gibi makro yatırımlar talep etmişiz" şeklinde konuştu.

PROJELER KENDİLİĞİNDEN GELECEK

Isparta'nın devletten medet uman psikolojiyi yenmesi gerektiğini söyleyen Ahmet Kaya Bağ Bu durum Isparta'da genel bir özgüven eksikliğine sebep olmakla beraber, üzücü bir şekilde sürekli devletten medet uman ve kendi katma değerini oluşturamayan bir il durumuna gelmiştir. Böyle bir durumda tıpkı bireyler gibi şehirler de çıkmaza girerler ve devamlı yardıma ve ödeneğe muhtaç bir psikolojide, ayağa kalkıp şahlanmamıza imkan tanıyacak enerji yok olur ve uyuşuk bir hale bürünürüz.

Isparta olarak takip etmemiz gereken kalkınma ajandası; programlı, düzenli ve geleceği planlayarak gece gündüz çalışmak ve şehrimizin dışarıya mal ve hizmet satış toplamının, içeriye ithal ettiğimiz mal ve hizmet alımından fazla olmasını sağlamaktır. Bunu başardığımız günden itibaren, önceden rica ve temenniler ile talep ettiğimiz yatırımlar, finansman desteği ve önemli devlet projeleri zaten kendiliğinden Isparta'ya gelecektir" dedi.

DEVLET GEREKEN YATIRIMI YAPIYOR

Ak Parti Isparta Milletvekili Aday Adayı Ahmet Kaya Bağ Isparta'da sanayi atılımı ve istihdamın cılız kaldığını söyleyerek "Özellikle 12 yıllık AK Parti hükümetleri döneminde, devletimiz gerçekte havaalanı gereken yere havaalanı, yol gereken yere yol, sulama barajı gereken yere baraj yapımını planlamıştır ve yatırımı gerçekleştirmiştir. Bu durumda bizim Isparta olarak makro yatırımlardan nasibimizi kısmen alamamış olmamızın arkasında zihniyet değişimi problemi olduğu gerçeğidir. Isparta kendi içinden bir Anadolu ateşi yakacak; plan, program, işbirliği ve projeler üretmesi durumunda diğer her türlü çevre değişkenleri bizim istediğimiz yönünde çalışacaktır.

Isparta'nın şu anda en önemli sorunu istihdamdır. İkincisi planlı ve yetenekli sanayi ürünleri üretememesidir. Esnaf ticaretinden üretim ve sanayi ticaretine dönüşümü yeterince gerçekleştirememiş olmamız dolayısıyla sanayi atılımı ve istihdam cılız kalmıştır" diye konuştu.

İHRACATA YÖNELİK YÜKSEK TEKNOLOJİ

Isparta'nın gelişimi için ihracata yönelik ürünler üretilecek projeler geliştireceğini söyleyen Ahmet Kaya Bağ "Önümüzdeki 4-5 yıllık süre sonunda Isparta genelinde gıdadan ağır ve hafif sanayiye, bilişim ve elektronik teknolojilerine, lojistik ve hizmet sektörlerine kadar birçok alanda yeni işletmeler kurulması ve her yıl ortalama 10 bin kişilik istihdam sağlayacak projeler üretmeyi hedefliyorum.

Isparta'mızın sanayileşmesinde komşumuz Konya'nın tecrübelerinden yararlanacak projeler geliştireceğim. Antalya'nın turizm sektörüne profesyonel hizmet veren hizmet firmalarını geliştireceğim. Isparta ve Yalvaç Organize sanayi bölgelerinde Türkiye'ye ithal edilen ürünlerin üretilmesi için geliştirilen ve başbakanımıza sunulan KOBİ atılım projesinin ilk uygulanacağı illerden olmasını sağlayacağım. Isparta'da teknoloji ürünlerini artık sadece Türkiye'ye değil dünyaya ihraç eden şirketler oluşturacağız. Şimdiye kadar ziyaretlerimde anlattığım yerlerde bu tür projelere neredeyse herkes yatırım yapabileceğini söylüyor. Bu gösteriyor ki yatırım eksikliğinin ana etkeni finans kaynakları değil. Isparta'da ihtiyacımız olan kararlı bir kalkınma hamlesi projesi ve çok çalışma azmidir" dedi.

TARIM ÜRÜNLERİ İŞLENEREK SATILACAK

Tarımsal alandaki sanayileşmenin önemine dikkat Çeken Bağ "Ayrıca gıda ve tarım alanlarındaki projelerim için ürünlerimizin katma değerini arttırma işini ilgili ilçemizde teknolojik imkanlar oluşturup işletmeler kurarak, bu ürünleri yerinde işleyerek kazancın kendimizde kalmasını da sağlayacağız.

Türkiye için geliştirdiğim kalkınma modelini öncelikle Isparta için uygulayacağım. "Yerli Teknoloji Üretiminde Kobiler" isimli proje kapsamında: Isparta'da belirleyeceğimiz KOBİ'ler aktif olarak (biz onları gidip bulacağız ve işi kendilerine biz teklif edeceğiz) desteklenecek olup birinci adımda hedef olarak belirlenen ürünlerin İthalat İkamesi olan ticari ürünü, KOBİ adayına ürettirecek ve sonrasında da aynı ürünlerin ihracatı gerçekleştirilecektir.

Tamamen kendi geliştirmiş olduğum ve literatürünü oluşturduğum dünyada eşsiz bir model olan KOBİ kalkınma projesinin ülkemizde yeni bir çığır açacağı gibi bu ışık pilot il olarak Isparta'mızdan yayılacaktır" ifadelerini kullandı.

SANAYİLEŞME İÇİN ÜNİVERSİTE

Ak Parti Milletvekili Aday Adayı Ahmet Kaya Bağ açıklamasında şunlara yer verdi. "Artık Isparta için vakit üzerindeki toprağı silkip ayağa kalkma vaktidir. Vakit medeniyetimizi ve ecdadımızı hak ettiği şekilde onurlandırma vaktidir. Vakit artık yardım isteyen el olma durumunu sonlandırıp üreten ve veren el olmaya dönüşme vaktidir. Bu projenin Isparta'ya yaklaşık 50 bin kişilik istihdam sağlama imkanı olup, bu noktaya ulaştığımızda komşu illerden işgücü çeker hale geleceğiz. Sanayi kalkınmasının tek merkezden değil ilçelerimize de yayılmasını sağlayacağız. Üniversitemizi ve tüm kurumlarımızı sanayi kalkınmasının hizmetine sokacağız ve Türkiye'ye örnek bir kalkınma modeli göstereceğiz. Isparta kalkınma modeli projemizin gerçekleşmesi AK Parti gibi bizlerin de kendisini milletine ve ecdadına adanmışlığını bir kez daha gösterme fırsatı verecektir."

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Posta 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 538 559 99 20