• BIST 110.059
 • Altın 174,736
 • Dolar 4,0867
 • Euro 5,0024
 • Isparta 8 °C
 • Antalya 17 °C
 • Burdur 7 °C

5 BİN 792 GENÇ ÇİFTÇİ DESTEK İSTEDİ

5 BİN 792 GENÇ ÇİFTÇİ DESTEK İSTEDİ
5 BİN 792 GENÇ ÇİFTÇİ DESTEK İSTEDİ

Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi programına başvurular 12 Mayıs itibariyle sona erdi. Projelerin ana konularına göre 345 kişi bitkisel üretim için destek isterken, 5 bin 395 kişi hayvansal üretim, 52 kişi ise yöresel tarım ürünleri ile tıbbi ve aromatik bitki üretimi, işlenmesi, depolanması ve paketlenmesi projelerine destek istedi.    

Hükümetin 2016 programında yer alan Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren kırsal kalkınma destekleri kapsamında genç çiftçi projelerine 30 bin liraya kadar hibe desteği projesine Isparta’dan 5 bin 792 başvuru yapıldı. Programa en çok başvuru bin 495 İle Yalvaç’tan yapılırken, Şarkikaraağaç’tan 785, Eğirdir’den ise 755 kişi destek başvurusu yaptı. Merkeze bağlı köylerden ise 662 kişi destek için başvurdu.

Projelerin ana konularına göre en çok başvuru 5 bin 395 kişi hayvansal üretim başlığından yapılırken kaz ve ördek yetiştirmek için destek isteyenler dahi olduğu görüldü. Bitkisel üretim başlığından 345 kişi başvuru yaparken ahudududan, güneş enerjili kontrollü örtü altı sebze yetiştiriciliği tesisi kurmak isteyen genç çiftçiler oldu. Projeler 21 Mayıs – 3 Haziran 2016 tarihleri arasında komisyon tarafından incelenerek sonuçlar 4 Haziran’da açıklanacak.

 

Kırsal kalkınma destekleri kapsamında 40 yaşın altında yer alan kişilerin hazırlayacağı bitkisel üretim, hayvansal üretime yönelik projeler, yöresel tarımsal ürünler, tıbbi ve aromatik bitkilerin üretimi, işlenmesi, depolanması ve paketlenmesine yönelik projelere 30 bin TL’ye kadar hibe verilecek. Başvuruların 12 Mayıs’ta sona erdiği programa Isparta’dan da yoğun başvuru yapıldı.

HİBE DESTEĞİ İÇİN PROJENİN UYGULANMASI GEREKİYOR

Kırsal kalkınma destekleri kapsamında genç çiftçi projelerine 30 bin liraya kadar hibe verilecek. Kırsal kalkınma destekleri kapsamında genç çiftçi projelerinin desteklenmesine ilişkin Bakanlar Kurulu kararı, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Söz konusu karar, 1 Ocak 2016 ile 31 Aralık 2018 tarihleri arasında, kırsalda yaşayan genç çiftçilerin mahallinde uygulayacağı bitkisel, hayvansal, yöresel tarım ürünleri ile tıbbi ve aromatik bitki üretimine yönelik projelere 30 bin liraya kadar hibe ödenmesine ilişkin hususları kapsayacak. Proje bütçesi katma değer vergisi (KDV) hariç tutularak hazırlanacak. Hibe ödemesi yapılabilmesi için hibe sözleşmesinin imzalanması ve proje yatırımının tamamlanması gerekecek.

NÜFUSU 20 BİNDEN AZ YERLEŞİM YERLERİNE

Proje kapsamında verilecek hibe, 81 ildeki nüfusu 20 binden az olan yerleşim alanlarını kapsayacak. Yapılacak ödemeler için gerekli kaynak, merkezi yönetim bütçe kanunu ile tahsis edilen ödenekten karşılanacak ve Ziraat Bankası aracılığıyla ödenecek. Proje başvuruları, ilgili yıl Bakanlık bütçesinde yer alan ödenek çerçevesinde değerlendirilecek. Belirlenecek usul ve esaslar çerçevesinde projesi kabul edilen genç çiftçilere ön ödeme yapılabilecek. Genç çiftçiler bu program kapsamında verilen hibeden sadece bir kez yararlanabilecek.

BEŞ YIL SÜREYLE İZLENECEK

Haksız ödendiği tespit edilen destekleme ödemeleriyle ilgili alacaklar ilgili hükümlerine göre tahsil edilecek. İdari hata sonucu düzenlenen belgelerle yapılan ödemeler hariç, desteklemelerden haksız yere yararlandığı tespit edilenler, beş yıl süreyle destek alamayacak. Kararla; tarımda sürdürülebilirliğin sağlanması, genç çiftçilerin girişimciliğinin desteklenmesi, gelir düzeyinin yükseltilmesi, alternatif gelir kaynaklarının oluşturulması ve genç kırsal nüfusun istihdamına katkı sağlayacak kırsal alandaki tarımsal üretime yönelik projelerin desteklenmesi amaçlanıyor. Söz konusu destek, 2016 Yılı Eylem Planı'nın 3 ay içerisinde gerçekleştirilecek vaatleri arasında yer alıyordu.

 

İlçelere Göre İnternet Başvuru Sayıları

GÖNEN

127

AKSU

171

MERKEZ

662

ŞARKİKARAAĞAÇ

785

GELENDOST

639

SÜTÇÜLER

230

ATABEY

111

EĞİRDİR

755

SENİRKENT

391

YENİŞARBADEMLİ

30

KEÇİBORLU

240

ULUBORLU

156

YALVAÇ

1.495

TOPLAM BAŞVURU SAYISI

5.792

 

GÜLSES GAZETESİ

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Posta 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 538 559 99 20