• BIST 112.122
 • Altın 174,823
 • Dolar 4,0406
 • Euro 4,9882
 • Isparta 16 °C
 • Antalya 16 °C
 • Burdur 16 °C

AK PARTİ, CHP KOALİSYONU İMKANSIZ

AK PARTİ, CHP KOALİSYONU İMKANSIZ
AK PARTİ, CHP KOALİSYONU İMKANSIZ

SDÜ Sosyoloji bölümü öğretim üyesi, geçen dönem Ak Parti 3. sıra milletvekili adayı olan Doç. Dr. Suat Kolukırık koalisyon görüşmeleri ile ilgili sosyal medya üzerinden yaptığı değerlendirmede Ak Parti, CHP koalisyonun kurulmasının mümkün olmadığını ima etti. Kolukırık 7 madde halinde sıraladığı değerlendirmede “halihazırdaki siyasi atmosferde, koalisyon olasılıklarının yaşama geçirilebilmesi veya vücut bulacak bir koalisyonun uzun ömürlü olması çok mümkün görünmemektedir” dedi.

 

 1. dönem milletvekilliği seçimlerinde Ak Parti 3. sıra milletvekili adayı olan, SDÜ Sosyoloji Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Suat Kolukırık koalisyon görüşmelerini ve seçenekleri değerlendirdi. Kolukırık daha öncede Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan için hazırladığı raporlar ve Roman açılımına katkıları ile tanınmıştı. Sosyal medya üzerinden “Koalisyon görüşmeleri üzerine bir değerlendirme” başlığı ile 7 madde halinde sıraladığı değerlendirmede Ak Parti, CHP arasında bir koalisyon seçeneğinin mümkün olmadığını ima etti.

Doç Dr. Suat Kolukırık “1-MHP ve HDP’nin koalisyon noktasında oluşturmuş olduğu katı sınırlar yerine uzun zamandan beri iktidar olamamış CHP’nin, AK Parti ile koalisyon konusunda daha ılımlı bir politika sergilediği görülmektedir” diyerek AK Parti-CHP koalisyonun bazı çevreler tarafından pompalanarak toplumun ikna edilmeye çalışıldığını söyledi.

BAŞARISIZ KOALİSYON PERFORMANSI ETKİLER

Kolukırık değerlendirmelerini şöyle sıraladı “2-Türkiye’deki iş çevreleri, bazı ulusal basın ve uluslararası kamuoyunun AK Parti-CHP koalisyonundan yana tavır alış nedenleri iyi irdelenmelidir.
3-AK Parti ve CHP, her biri koalisyon süreçlerinde pazarlık meselesi olacak birçok hayati meselede (Cumhurbaşkanı’nın pozisyonu, paralel yapı ile mücadele, Suriye ve Mısır politikası gibi) ters düştüğü gözden kaçmamalıdır.
4-İdeolojik olarak siyasi yelpazenin çok farklı yerlerinde yer alan bu partilerin olası işbirliklerini kendi tabanlarına anlatmaları veya bu işbirliği nedeniyle tabanlarında oluşabilecek rahatsızlıkları ve krizleri yönetebilmeleri, her iki parti açısından da önemli bir sınavdır.
5-Her ne kadar Türkiye’nin koalisyon pratiği özellikle genel seçimlerden sonra oluşan koalisyonlarda iki zıt kutbun bir araya geldiğine işaret etse de, AK Parti-CHP koalisyonunu kurmak, sürdürülebilir ve uzun ömürlü kılmak ve hayati kararlara imza atmasını sağlamak oldukça zordur.
6-Başarısız koalisyon performanslarının bir sonraki seçimde özellikle büyük partinin veya uzun zamandan beri iktidarda olan partinin oylarında bir erimeye yol açtığı bu koalisyon hesaplarında dikkate alınmalıdır. Bu durum, Türkiye’de “kısa veya orta vadede erken seçime” işaret etmektedir.
7-Kutuplaşmanın ve partilerin temel politik meseleler üzerine fikir ayrılığının çok derin olduğu halihazırdaki siyasi atmosferde, koalisyon olasılıklarının yaşama geçirilebilmesi veya vücut bulacak bir koalisyonun uzun ömürlü olması çok mümkün görünmemektedir.”

TÜRKİYE’NİN KOALİSYON TECRÜBESİ VE SONUÇLARI

Türkiye’nin bu güne kadar geçirdiği koalisyon tecrübelerini de ayrıca değerlendiren Kolukırık şu ifadelere yer verdi. “1-Koalisyon, parlamenter sistemle yönetilen her ülkede kendi sosyolojik gerçekliği ile karşımıza çıkan meşru bir hükümet etme biçimidir. Bu bağlamda koalisyonlar, demokrasi ve uzlaşı kültürünün bir uzantısı olarak değerlendirilebileceği gibi, istikrarsızlık, ve kriz ortamının uzantısı olarak ta ele alınabilir.

2-Türkiye açısından değerlendirildiğinde hatırı sayılı bir koalisyon hükümeti tecrübemiz bulunmaktadır ve koalisyon Türkiye için yeni bir siyasal olgu değildir.

3-Türkiye’de bugüne kadar kurulan 62 hükümetten 15’i koalisyon hükümetidir ve uzun ömürlü olamamışlardır.

4-Koalisyon hükümetlerinin en uzunu yaklaşık olarak 3,5 yıl görev yapmıştır. (V. Ecevit Hükümeti)

5-Kurulan koalisyon hükümetlerinin neredeyse yarısı (7 tanesi) 1 yıldan daha kısa ömürlü olmuştur.

6-Türkiye’de kurulan 15 koalisyon hükümetinin 5’i genel seçimlerin hemen ardından kurulan koalisyon hükümetleridir.

7-Türkiye’nin bugüne kadarki koalisyon tecrübesi genel olarak değerlendirildiğinde, koalisyonların demokrasi ve uzlaşı kültürünü geliştireceği yönündeki görüşün tersine, Türkiye’de koalisyonların siyaset müessesesinin kendisi, onun kurumları ve toplum üzerinde yıpratıcı ve yıkıcı sonuçlar ürettiği görülmektedir.

8-Türkiye’de bugüne kadarki koalisyon tecrübesinin yarattığı ilk sonuç siyaset müessesesinin itibar kaybına uğramasıdır. Daha koalisyon kurma süreçlerinde başlayan ve icraat döneminde de devam eden partiler arası gerginlik ve çatışmalar, siyaset müessesesi ve temel aktörlerinin halkın gözünde yıpranmasına yol açmaktadır. Koalisyon partileri arasında yaşanılan bu çatışma ortamında yeterli performans gösterilemeyip, vaatler tutulamadığında siyaset müessesesi sorunsallaştırılmaya başlanmaktadır.

9-Koalisyon partileri arasındaki bir uzlaşıya dayalı olarak, Türkiye’nin hayati nitelikteki ekonomik ve toplumsal sorunlarına ilişkin gerekli tedbirler alınmadığında, sorunlar krize dönüşmekte ve halk nezdinde siyasete karşı bir hayal kırıklığı ve güvensizlik oluşmaktadır. Siyasete yönelik bu güvensizliğin en somut yansımalarından biri, Türkiye’de 2002 seçiminde görüldüğü gibi, koalisyon partilerinin parlamentoya girememeleri ve tasfiye olmalarıdır.

10-Türkiye’de koalisyonlu dönemler vesayetçi zihniyetin güçlenmesine yol açmıştır. Siyasetin boşluk kabul etmediği noktada, güçlü bir sivil politik iradenin olmadığı ortamda, politik kültürü oluşturan motiflerin bir yansıması olarak, askeri ve bürokratik vesayet, halkın iradesinin ve tercihlerinin yerini almaktadır. Dolayısıyla, Türkiye’de koalisyon hükümetleri demokrasiye değil, anti-demokratik uygulamalara su taşımıştır.”

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Posta 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 538 559 99 20