• BIST 107.401
 • Altın 173,640
 • Dolar 4,1031
 • Euro 4,9999
 • Isparta 10 °C
 • Antalya 18 °C
 • Burdur 8 °C

AK PARTİ İLE HAYALLERİMİZ BÜYÜDÜ

AK PARTİ İLE HAYALLERİMİZ BÜYÜDÜ
Ak Parti Milletvekili Aday Adayı İsmail Uz 12 yıllık Ak Parti döneminde insanların hayal dahi edemedikleri gelişmelerin sağlık, tarım, ekonomi, sanayi gibi birçok alanda yaşandığına dikkat çekerek ?hayal edemediklerimizi bugün yaşıyor olmamız hayallerimiz

ISPARTA İÇİN FİKRİ OLANLAR PLATFORMU

Ak Parti Milletvekili Aday Adayı İsmail Uz "amacımız doğru ve niyetimiz doğru amaç için doğru yolu bulmaksa herksin fikri önemlidir" diyerek ‘Isparta için fikri olanlar platformu' şeklinde bir platform oluşturulması gerektiğine dikkat çekti. Uz, bu platformun zaman zaman toplanarak en doğruyu bulmak noktasında çalışması gerektiğine dikkat çekerek "herkes önemsendiğini hissetmeli, çünkü herkes önemlidir. İnsan odaklı düşündüğünüzde başarının gelmemesi mümkün değil" diye konuştu.

LİSTEDE OLMASAK DA ISPARTA İÇİN ÇALIŞACAĞIZ

Ak Parti Milletvekili Aday Adayı İsmail Uz 7 Haziran seçimleri için oluşturulan milletvekilliği aday listesinde yer almasa da Isparta ve ak Parti için çalışmaya devam edeceğini söyleyerek "ekip ruhu ile çalışacağız. Bu noktada Isparta'nın ve Ak Partinin hizmetindeyiz. Bugüne kadar da farklı değildi. Çünkü bende birçok Ispartalı gibi Cuma Pazarından alışveriş yapıyorum. Bahçelievlerde oturuyorum. Mahalle fırınından ekmeğimi alıyorum" ifadelerini kullandı. 

 

 

ISPARTA'DA ORTAK HARAKET KÜLTÜRÜ YOK

Ak Parti Isparta Milletvekili Aday Adayı İsmail Uz, Isparta'da ortak hareket etme kültürünün bulunmadığını belirterek, "İlimizde hep bireysel hareketler var. Ama şunu da unutmamalıyız ki, bir elin nesi var iki elin sesi var. Bizlerde diğer illerde olduğu gibi bir el olarak hareket etmeliyiz." diye konuştu. Isparta'nın bulunmaz bir coğrafyaya sahip olduğunun altını çizen Uz, "Coğrafi olarak Allah bize Anadolu'nun çok iyi bir merkezinde yaşamayı nasip etmiş. Dünya hızla gelişiyor, biz bireysel hareket ettiğimiz sürece ve yeni teknolojilere uyum sağlamadığımız sürece olduğumuz yerde kalmaya devam edeceğiz. Isparta insanında Murat 124'e fit olma kültürü var. Ben ise ortak hareket edilerek Mercedes'e binilmesinden yanayım" dedi.

MİGROS'TA BİR KOOPERATİFTİ

Bugün dünya devi olan Migros'un da bir zamanlar kooperatif olarak kurulduğuna dikkat çeken Uz "kooperatifler neden önemli? Çünkü güç birliği var. Bu güçbirliği beraberin de profesyonelleşmeyi ve büyümeyi getiriyor. Ben bu sebeple kooperatifleri önemsiyorum. Bugün dünya devi bir marka haline gelmiş olan Migros'ta bir zamanlar kooperatif olarak kurulmuş. Kooperatiflerle bizde Isparta'nın değerlerini markalaştırabiliriz" şeklinde konuştu.    

GÖRMEDEN İNANMIYORUZ

Dünyaya ayak uydurabilmek için gelişen teknolojiyi ve tekniği takip etmeleri gerektiğini vurgulayan Uz, "Yeni çıkan ürünlerde ya da yeni uygulanacak yeniliklerde bir kısım alanda denemeler yapıyoruz. Çünkü bizim insanımız önce görecek, sonra buna inanacak. Onlara ne anlatırsanız anlatın illaki görmek istiyorlar. 2000'li yılların başıydı. Biz yine elmanın başkentiyiz. O zamanın tarımında klasik tarım uygulamaları yapılıyordu. Yani klasik ağaçlarla donatılmış, üretimi masraflı ve daha fazla işgücü istiyor. Dünyaya baktığımızda bodur meyve alanları kurulduğunu, birim alandan daha fazla ürün elde edildiğini ve işgücünden de kazınıldığını gördük. Klasik tarımda yatırım yaparsınız, 7-8 yıl sonra meyvelerini alırsınız. Ama bodur elmaya döndükçe verim alma süresi 2 yıla kadar düşebiliyor. Ayrıca daha kaliteli ürün ede ediyorsunuz" ifadelerini kullandı.

ARAZİ TOPLULAŞTIRMASI MUTLAKA YAPILMALI

Parçalı arazilerin Türkiye genelinde büyük bir problem olduğunu söyleyen Uz, bir an önce arazi toplulaştırılması yapılması gerektiğine değindi. Arazi toplulaştırmasının ekonomik anlamda da önemli olduğunu belirten Ak Parti Isparta Milletvekili Aday Adayı İsmail Uz, "Toplu mücadeleler yapılırsa daha fazla ekonomi elde ederiz ve daha etkin bir çalışma ortaya koyarız. Modern sulama tekniklerini ilimizde yaygınlaştırabiliriz" dedi. 

DÜN NEYSE BUGÜN DE O

Isparta'nın kendine has bir markasının bulunmadığını ifade eden Uz, "İlkokul çağımda Büyükkabaca'da okurken, okul gezisi düzenlendi. O zamanlarda Göltaş ve Orma'yı ziyaret etmiştik. Bugüne geldiğimizde yine bu iki değerimizin üstüne bir şey koyamamışız. Isparta dediğimiz zaman önemli markalarımız olmalı, yeni yeni teknolojiler olmalı, tarımda iyiyiz diyoruz tarıma dayalı sanayinin gelişmiş olması lazım. Avrupa'ya baktığımız zaman belli bölgelerde belli ürünlerin hakim olduğunu görüyoruz. Bizim ilimizde her şey var, her anlamda iyi durumdayız. Fakat bundan yeterince katma değer elde edebiliyor muyuz? buna bakmamız lazım." şeklinde konuştu.

 

Isparta akıllı insanlar topluluğu

Tarımsal kalkınmada kooperatiflerin önem taşıdığını ve tarım il müdürlüğü bünyesinde bu noktada önemli çalışmalar yaptıklarını söyleyen Ak Parti Milletvekili Aday adayı İsmail Uz "Isparta akıllı, dürüst, çalışkan insanlar topluluğu. Isparta dendiğinde markalarımız olmalı. Isparta'nın bugün gülünü yanı sıra eti, sütü ve tarım ürünleri de birer marka değeri olabilir" dedi. 

 

ETİ MARKA HALİNE GETİREBİLİRİZ

Isparta etinin büyük şehirlerde vitrinde sergilenen kaliteli et konumunda olduğunu belirten Ak Parti Milletvekili Aday adayı İsmail Uz "Isparta etini bir marka haline getirebiliriz. Bu bize büyük bir katma değer sağlayabilir. Gönümüzde şöyle bir gerçek de var. Keçi eti doğal ve insan sağlığı için en vazgeçilmez bir et. Ondan sonra da kuzu eti geliyor. Isparta'nın kuzusunun özelliklerini de arıyorlar. Bu bir ticaret olayı olduğu için bunu çok fazla dillendirmezler. Değerlerimizin kıymetini bilmeliyiz. Isparta'nın hem yetiştirme hem de coğrafi yapısından dolayı ürünleri çok kaliteli oluyor. Örneğin İstanbul taze et pazarlamasında ciddi bir pazar. Çevre illere baktığımızda Isparta'dan giden karkas etleri hep vitrinde sergilediğini görüyoruz. Çünkü en ideal rengi barındırıyor. Bu tamamen Isparta'nın yetiştirme kültürüyle ilgilidir. Bu çok önemli bir özellik" dedi.  

HER GÜN RESTAURANTTAN YEMEYE BÜTÇE DAYANMAZ

Isparta'nın hayvancılık noktasında önemli bir noktada olduğuna dikkat çeken İsmail Uz "bizdeki en önemli sorun hayvanları her gün restauranttan doyurmamız. Yani sürekli dışarıdan yem almak. Dışardan yem alan yetiştirici hayvanı restauranttan besliyor demektir. Bunun yerine kendi yem bitkilerimizi yetiştirerek, yemi kendimiz üretmeliyiz. Kendi sektörümüze baktığımız zaman yıllar itibariyle ilimizin hayvan mevcudunun ciddi anlamda arttığını görüyoruz. Son iki yıl öncesine kadar küçükbaş ve büyükbaşta ülke genelinde düşüş yaşanırken, Isparta'da artmaya devam etti. Bunun yanında hayvan elde edilen üründe de artış sağlandı. Daha fazla ürün veren hayvanlar beslemeye başladı üreticimiz" şeklinde konuştu.

TARIMDAN ÜRETİCİ HAK ETTİĞİ PAYI ALMALI

Isparta'nın gül kenti olarak anıldığını fakat karanfil ihracatında da önemli bir noktaya gelindiğini söyleyen Ak Parti Isparta Milletvekili İsmail Uz, "Biz göller yöresiyiz. Bunun nimetlerinden faydalanmalıyız. Büyük göllerimiz var, su ürünleri anlamında, turizm anlamında ve sulama anlamında Allah'ın bize verdiği büyük bir nimeti. Ama tarım sektörünün genel bir sorunu aracılar. Aracı ve esas satıcı üreticiden daha fazla kazanıyor. Elbette aracı ve satıcı da kazanmalı, fakat üretici ürettiğinden hak ettiğini almalı ki sürdürülebilir olsun" ifadelerine yer verdi.

 

 

İsmail Uz Kimdir?

 

Ak Parti Milletvekili Aday adayı İsmail Uz eski Büyükkabaca Belediye Başkanı Bolat Gevrek'in damadı. Siyaseti kayınpederinin yanında öğrenen İsmail Uz köylü çocuğu olduğuna dikkat çekerek bürokrasi içinde yetiştiğini belirtiyor. Uz kendisi için en önemli değerleri ise dürüstlük ve insana verilen önem olarak sıralıyor.  

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Posta 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 538 559 99 20