• BIST 110.932
 • Altın 175,280
 • Dolar 4,0581
 • Euro 4,9812
 • Isparta 12 °C
 • Antalya 17 °C
 • Burdur 12 °C

AVUKATLAR YARGILAMANIN VAZGEÇİLMEZLERİNDENDİR

AVUKATLAR YARGILAMANIN VAZGEÇİLMEZLERİNDENDİR
AVUKATLAR YARGILAMANIN VAZGEÇİLMEZLERİNDENDİR

Isparta Barosu tarafından düzenlenecek bir dizi etkinlikle 5 Nisan Avukatlar günü kutlanacak. 5 Nisan Avukatlar günü nedeniyle bir açıklama yapan Baro Başkanı Gökmen Hakkı Gökmenoğlu artan terör olaylarının endişe verici olduğunu söyleyerek yargılama faaliyetinde avukatların vazgeçilmez bir yere sahip olduğunu belirtti.

5 Nisan Avukatlar günü Isparta Barosu tarafından düzenlenen bir dizi etkinlikle kutlanacak. Bugün başlayacak kutlama programları ve Avukatların talepleri ile ilgili bir açıklama yapan Isparta Baro Başkanı Gökmen Hakkı Gökmenoğlu “Son günlerde ülkemizde meydana gelen terör olayları karşısında Barolar ve Avukatlar olarak yoğun üzüntü ve endişe taşımaktayız. Millet olma bilincini ve ruhunu tekrar tazeleyerek insan hakları, hukukun üstünlüğü demokrasi ve adalet paydasında kucaklaşmaya her zamandan fazla ihtiyaç duymaktayız. Özellikle ülkemizin bölünmez bütünlüğüne, toplumuzun etnik ve kültürel yapısına yönelik olduğu kadar onlarca insanımızın, gençlerimiz ve güvenlik görevlilerimizin canına kast eden terör olayları karşısında birlikte tavır ve ortak duruş sergilemenin her zamandan daha çok gerekli olduğuna inancımızı bir kez daha dile getirmekteyiz” dedi.

Türkiye’nin güvenliği ve huzuru ile ilgili ciddi sıkıntılar taşıdıklarını belirten Baro Başkanı Gökmenoğlu “Bu kavganın bir hak arama kavgası değil bilakis Anadolu toprağına çökme ve bu coğrafyada birlikte yaşama irademizi ortadan kaldırma kavgası olduğunu bir kez daha hatırlatır bu uğurda can veren aziz şehitlerimizi de bu Avukatlar günümüzde rahmet, minnet ve saygıyla anmayı görev addediyoruz.

Ülkemizin güvenliği ve huzuru ile ilgili ciddi sıkıntı ve endişelerimizin olduğu bir dönemde anayasal parlamenter sisteme işlerlik kazandırılarak hukuk devletinin ve yargı bağımsızlığının gereklerinin yerine getirilmesini tartışılmaz önceliğimiz olarak görmekteyiz” ifadelerini kullandı.

DÜNYANIN EN ONURLU VE EN ZOR MESLEKLERİNDEN

Son günlerde artan küçük yaştaki kişilere cinsel taciz olaylarına da değinen Gökmenoğlu “Yine Son dönemlerde Hepimizi derinden üzen ve gündemimizi işgal eden küçüklere karşı cinsel taciz eylemlerinin de sadece adli önlemlerle sonlandırılamayacağını konunun ahlaki, dini, eğitsel, sosyolojik ve ekonomik boyutlarının irdelenmeksizin çözülemeyeceğini, devletin bu konuda adeta seferberlik ilan ederek bütün paydaşları da çözüme katarak bu insanlık dışı problemi ivedilikle çözme sorumluluğu bulunduğunu da buradan ifade etmek istiyoruz.

Biz Avukatlar; Dünyanın en onurlu ve fakat en zor mesleklerinden birisini icra ediyoruz. Bu zorluk, bizim gibi hukuka aidiyet bilincinin yeteri kadar gelişmediği toplumlarda daha da ağır koşulları beraberinde getiriyor” diye konuştu.

TÜRKİYE’NİN HUKUKLA İMTİHANI DEVAM EDİYOR

Baro Başkanı Gökmen Gökmenoğlu açıklamasında “Türkiye’nin hukukla olan imtihanı devam etmektedir. Bu nedenle Avukatlar, hukuk devleti olmada sorunları olan bir ülkenin Hukukçuları olarak bu durumun acılarını sancılarını ve sorumluluklarını, tıpkı Avukatlık cüppeleri gibi yıllardır omuzlarında taşımaktadırlar.

Sav (Savcı), Savunma (Avukat), Hüküm (Yargıç), Yargılama faaliyetinin vazgeçilmez üç unsuru olmakla birlikte, demokratik hukuk devletlerinde yargılama faaliyetinin merkezini savunma hakkı yani Avukat oluşturur. Yargılama faaliyetinin merkezine savunmayı, yani Avukatı koymadığınızda, onun adı yargılama olmaz, yargısız infaz olur. Yine Avukatın saygınlığının olmadığı veya korunmadığı bir ülkede, Yargıç ve Savcının, aynı şekilde Yargıç ve Savcının saygınlığının olmadığı veya korunmadığı bir ülkede Avukatın saygınlığı olmaz” ifadelerine yer vererek Avukatların taleplerini ise şu şekilde sıraladı.

AVUKATLIK HİZMETİ LÜKS TÜKETİM DEĞİLDİR

“Yargılamayı engelleyen bir unsur olarak değil yargılamayı tamamlayan bir unsur olarak görülmek istiyoruz, silahların eşitliği prensibine saygı duyulmasını istiyoruz, savunduğumuz kişiler adına bilgi ve belgelere ulaşmada sıkıntı çekmek İstemiyoruz, avukatlık kimliklerimizin resmi kimlik olduğunun bilinmesini istiyoruz. CMK uyarınca görevlendirilen müdafilerin ücretinin süresinde ödenmesini ve Avukatlık asgari ücret seviyesine yükseltilmesini istiyoruz. Yasa gereği eşit haklara sahip olan Hâkim Savcılar ile Avukatlar arasında ita Amiri ilişkisi kurulmaya çalışılmasına asla izin vermeyeceğimizin bilinmesini  istiyoruz. Yargıya Bağlı Adli Kolluk kurulmasını istiyoruz, Yargının diğer kurucu iki unsuru olan Hâkim Savcı gibi Kamu Görevi Gören, Kamu Avukatlarımızın Özlük haklarının iyileştirilmesini istiyoruz, Baroların Denetiminin TBB’ce gerçekleştirilmesini istiyoruz. Avukatların müvekkil vekil ilişkisini düzenleyen vekâletnamelerini kendilerinin tanzim etmesini istiyoruz. Avukat Stajyerlerine de Hâkim Savcı Stajyerleri gibi sosyal haklar ve ücret verilmesini istiyoruz. Hukuk Fakültelerinin açılmasının sıkı kurallara bağlanmasını, avukatlığa kabul ve stajyerlik sınavlarının ivedi olarak getirilmesini istiyoruz

Avukatlığın ekonomik sıkıntısının giderilmesi için Mesleki faaliyet alanının  genişletilmesini, kamuda ve özel sektörde avukatlık kadrolarının arttırılmasını İstiyoruz

Savunma hakkının lüks olmaktan çıkarılmasını, Avukatlık hizmetlerindeki KDV’nin 18 den aşağıya çekilmesini istiyoruz. Savcılık Kurumunun Adliyelerden ayrı konumlandırılmasını istiyoruz. Meslek İçi Eğitimin Zorunlu hale getirilmesini istiyoruz. Hâkim ve Savcılarımızın “Savunma Yargının kurucu unsurudur” cümlesini içselleştirmelerini istiyoruz. Savunma görevi nedeni ile savunduğumuz kişi ve kurumlarla    özdeşleştirilmek İstemiyoruz. Görevimizin asli unsurunu icra ederken, yargılamayı etkilemeye teşebbüs ettiğimizin iddia edilmesini istemiyoruz. Kanunu bilmemenin vatandaş olarak bile kabul edilmediği ülkemizde, yasa Tekniğine aykırı olarak yasaların değiştirilmemesini istiyoruz. Son olarak da Avukatlık Kanunumuzun TBB’nin hazırladığı öneride ki gibi değiştirilmesini talep ediyoruz.

Bütün yetkilileri Yargıya karşı duyarlı olmaya, Yargının sorunları için çaba göstermeye çağırıyor, Sadece Devletin en temel işlevlerinden birisi olan Adalet hizmetlerini başarıyla ve özveriyle yürüttükleri için değil aynı zamanda insanların, insanlarımızın ortak iyiliği uğrunda çalıştıkları için, Yargının kurucu unsuru olan Avukatlarımız İle Avukat Dostlarına sevgi ve saygılarımı sunuyor Ülkemizin içerisinden geçtiği bu zorlu günler nedeni ile de Hafta etkinliklerimizi normal etkinlikler dışında kutlayacağımızı, Şehitlerimiz ve Aramızdan ayrılanların anısına Tüm halkımızı da Helva ikramımıza şimdiden davet ettiğimizi belirterek 5 Nisan Avukatlar Günümüz Kutlu Olsun diyerek; Saygılar sunuyorum.”

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Posta 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 538 559 99 20