• BIST 89.764
 • Altın 145,514
 • Dolar 3,6255
 • Euro 3,9111
 • Isparta -2 °C
 • Antalya 13 °C
 • Burdur -2 °C

BAĞIMSIZ BİR YARGI BAGIMSIZ SAVUNMAYLA MÜMKÜN OLUR

BAĞIMSIZ BİR YARGI BAGIMSIZ SAVUNMAYLA MÜMKÜN OLUR
Adli yılın açılışında konuşan Baro Başkanı Av. Gökmen Gökmenoğlu, eksiksiz demokrasinin gerçek hukuk devleti ile, gerçek hukuk devletinin bagımsız ve tarafsız yargı ile, bağımsız ve tarafsız yargının ise bağımsız savunma ile mümkün olacağını söyledi. Gö

Yeni adli yılın başlaması nedeniyle Isparta Adilyesi önünde tören düzenlendi. Adli yılın açılışına Vali Vahdettin Özkan, Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın, Cumhuriyet Başsavcı Vekili Hasan Baykal, Isparta Barosu Başkanı Av. Gökmen Gökmenoğlu, Emniyet Müdürü Canet Tayfur,  Baro'ya bağlı avukatlar ve adliye çalışanları katıldı

                Adli yılın açılışı nedeniyle Cumhuriyet Başsavcı Vekili Hasan Baykal ve Isparta Barosu Başkanı Av. Gökmen Gökmenoğlu  tarafından çelenk sunuldu. Saygı duruşu ve İstikla Marşı'nın okunmasının ardından  konuşma yapan Baro BaşkanıAv. Gökmen Gökmenoğlu,  savunma mesleğinin temsilcileri ve Barolar olarak  öncelikli talpelerinin Türkiye'de "yargı bağımsızlığı", "tarafsızlığı" ve "hakim güvencesi" nin  sağlanması, anayasal hak eşitliğine sahip her bir vatandaşımızın  "adil yargılanma" hakkından yararlanması olduğunu söyledi.

'KISITLILIK TEKLİFİNDEN KAYGILIYIZ'

                  Isparta Barosu olarak, haksızlık ve hukuksuzluk kimden gelirse gelsin, kime karşı yapılırsa yapılsın  her türlü hukuk dışı uygulamanın karşısında olduğuklarını vurgulayan Gökmenoğlu, ". Çağdaş, çoğulcu ileri demokrasilerde, kuvvetler ayrılığı  parlamenter rejimin olmazsa olmaz koşuludur. Yasama, yürütme ve yargı arasındaki denge korunmalı, bir kuvvetin diğerine tahakkümü olmamalıdır. Yargının da;  siyasi iktidara ya da herhangi bir gruba, cemaate ya da yapıya bağlı olması  asla kabul edilemez. Yargı bağımsız ve tarafsız olmalıdır. Önemle belirtmek isteriz ki, Bizler için önemli olan savunduğumuz kişiler ya da eylemleri değil, hukuk ve toplumsal adalet düzenidir. Barolar olarak amacımız, hukukun herkes için eşit ve adil biçimde uygulanmasının  sağlanmasıdır. Üstünlerin hukukundan değil hukukun üstünlüğünden  bahsedilmelidir. Hukuk herkese lazımdır. Hukuk devleti ilkesi hâkim ve üstün kılınmalıdır. Her zaman savunduğumuz gibi son dönemde özel yetkili mahkemelerin kaldırılması bizleri mutlu etmiş ancak, sonrasında 6545 sayılı torba   yasa ile  getirilen süper yetkili "Sulh Ceza Hâkimliği"  müessesesini de endişe ile karşıladığımızı da bu vesile ile belirtmek isteriz.  Avukatların, soruşturma dosyalarını inceleyebilmeleri, örnek alabilmeleri yargılama faaliyetini güçlendirir. Adalete hizmet eder. Müdafilere tanınan bu yetkinin kısıtlanmasına ilişkin madde Mart 2014 tarihinde yürürlükten kaldırılmasını son derece olumlu bulmuş ve memnuniyetle karşılamıştık. Ancak  TBMM'ne verilen bir  teklif ile "Savunmaya yönelik  "kısıtlılık kararı"  getirilmesine yönelik  düzenlemenin  yeniden gündeme getirilmesini kaygı ve üzüntü ile karşılıyoruz.   Bu anlamdaki bir kısıtlama arzusu, hukuk devleti, adil yargılama ilkesi ve masumiyet karinesi ile asla bağdaşmamaktadır. Ümidimiz yasalaşmamasıdır" diye konuştu.

 'AVUKATLARIN ÖZLÜK

HAKLARI YOK SAYILIYOR'

                Demokratik hukuk devletlerinde yargılama faaliyetinin merkezini savunma hakkının oluşturuduğuna dikkat çeken Gökmenoğlu, şunları ifade etti:

                 "Yargılama faaliyetinin merkezine savunmayı, yani Avukatı koymadığınızda, onun adı yargılama olmaz, yargısız infaz olur. Yine avukatın saygınlığının olmadığı veya korunmadığı bir ülkede, yargıç ve savcının, aynı şekilde yargıç ve savcının saygınlığının olmadığı veya korunmadığı bir ülkede avukatın saygınlığı olmaz. Hak arama özgürlüğünü yaşama geçiren, adil yargılanmanın sağlanmasında çok önemli rolleri bulunan yargının kurucu unsuru, savunmanın temsilcisi Avukatların ve avukatlık mesleğinin sorunları gittikçe tırmanış gösteren boyutlara ulaşmaktadır. Dünyanın hemen her ülkesinde demokrasinin ve özgürlüklerin en yakın dostu ve teminatı Avukatlardır. Onun için avukatı ve Avukatlık mesleğini bağımsız, özgür, özerk kılmak, yargılama sürecinde etkili ve işlevsel yapmak yaşamsal değerdedir. Avukatların mali açıdan özlük hakları açısından sıkıntıları saymakla bitmezken birde son dönemde yok sayılmak istenmesi Bizleri üzdüğü gibi Hukuk devletine de gölge düşürmüştür. Avukatlar Yargının üç ayağından biri olan Halkın sesidir, Avukatların sesinin kısılması, Avukatların Temsil ettiği Halkın sesinin kısılması demektir.

'SAVUNMAYI YOK SAYMAK

YARGIYI YOK SAYMAKTIR'

  Isparta Baro Başkanlığı; ülkemizin Büyük Atatürk'ün gösterdiği çağdaş medeniyetler seviyesine ulaşması, yurttaşların kendileri ve ailelerinin geleceklerinden endişe etmeyecekleri, hukukun üstünlüğünün hayata geçtiği laik demokratik bir toplumda; hukuk düzeni içinde ve hukuk kurallarına uygun olarak yaşayabilmeleri için çalışmaya hiç durmadan devam edeceğini meslektaşlarına ve kamuoyuna saygı ile duyurur. Eksiksiz demokrasi gerçek hukuk devleti ile, gerçek hukuk devleti bagımsız ve tarafsız yargı ile, bağımsız ve tarafsız yargının ise bağımsız savunma ile mümkün olacağını belirtir; savunmanın yok sayılmasını ise yargının yok sayılması demek olduğunu ve aynı zamanda da hukuk devletinin hiçe sayılmasının yolunu açacağını belirterek saygılar sunarım"

İYİLEŞTİRME TOPLUMSAL

MUTABAKATLA OLMALI

Vali Vahdettin Özkan da kurumların toplumsal talepler doğrultusunda şekillendiğini belirterek, "Hukuk devletinin olmazsa olmazı erkler ayrımıdır. Bunların sürdürülebilir ve evrensel hukuk normlarının şekillendirdiği bir yapı içinde cereyan etmesi toplumumuzun aynı zamanda harcı haline gelmesi anlamı taşır.  Toplumda adalet duygusuna yönelik inancın zedelenmemesi, erkler ayrımının tam bağımsız olması, erklerin birbiriyle  olan ilişkilerinde iş bölümü ve ihtisaslaşması, toplumun beklediği nitelikli kamu hizmetinin daha sağlıklı bir şekilde sürdürülmesi açısından önem arzetmektedir. Türk yargı sisteminde hizmet veren tüm yargıçların avukatların  tümüyle bunun bilincinde olması önemli. Hukuk sistemine girdi sağlayan eğitim birimlerimizin kurumsal kapasitelerini artırması, nitelikli eleman yetiştirmesi önemli.  Hem bakanlığın, hem hukuk fakültelerinin, hem baroların  insan kaynaklarını iyi yetiştirme yönündeki potansiyeli ciddi bir gelişme trendini yakalamış durumda. Adalet Bakanlığımızın yargı sisteminin iyi işlemesi parlamentomuzun anayasal ve yasal düzenlemede evrensel hukuk normlarına ulaşması ve bunu uygulama yönündeki çok büyük çabaları söz konusu. Parlemetonun bu konuda gösterdiği inisiyatif de önem arzediyor. Adalet Bakanlığı'nın fiziki altyapıyı  iyileştirme adalet binalarını  iyileştirme hakim ve savcıların ikametlerine yönelik faaliyetleri  çok önemli. Bilgi teknolojilerinin seri bir adalet beklentisini karşılayacak şekilde kurulup adalet makamlarımızın emrine tahsis edilmesi yönünde  belli mesafe kat edildi. Tüm bunların daha da iyileşitrilmesi  gerekiyor. Hem adliye çalışanları hem ilgili bakanlıkların bu noktada adalet hizmetlerini iyileştirmek hem evrensel normlara ulaşmasını saglama yönünde daha da bunları geliştirmek toplumsal beklenti.  Avukatlarımızın, hakim ve savcılarımızın  Anadolu'nun dört bir yanında büyük fedakarlıkla çalıştığını  müşahade ediyoruz. Sistemden kaynaklanan sıkıntılardan ötürü belli bir savcıya, hakime, avukata yüklenmenin  haksızlık olduğunu düşünüyoruz. İyileştirilmesi gereken alanlar varsa bunların toplumsal bir mutabakatla tespiti tarifi ve bununla ilgili eylem planlarının oluşturulması esas olmalıdır" dedi.  

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • ISPARTA'NIN DAMADI ŞEHİT YÜZBAŞI VATAN TOPRAĞINA EMANET30 Eylül 2016 Cuma 17:18
 • AKŞENER İLE HAREKET EDİYORUM15 Temmuz 2016 Cuma 14:43
 • MHP’DE OKUTAN KRİZİ18 Haziran 2016 Cumartesi 16:39
 • OKUTAN MUHALİFLERİN TÜZÜK KURULTAYINA KATILACAĞINI AÇIKLADI16 Haziran 2016 Perşembe 14:27
 • İŞTE YENİ BAKANLAR KURULU24 Mayıs 2016 Salı 12:59
 • AK PARTİ'NİN GENEL BAŞKAN VE BAŞBAKAN ADAYI BİNALİ YILDIRIM19 Mayıs 2016 Perşembe 13:05
 • ATAMALAR YAPILMADI14 Mayıs 2016 Cumartesi 09:46
 • MHP OLAĞANÜSTÜ KONGREYE GİDİYOR13 Mayıs 2016 Cuma 16:39
 • AK PARTİ'DE KONGRE TARİHİ BELLİ OLDU05 Mayıs 2016 Perşembe 13:25
 • AK Parti kongreye gidiyor04 Mayıs 2016 Çarşamba 21:53
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Posta 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 538 559 99 20