• BIST 107.015
 • Altın 172,518
 • Dolar 4,0726
 • Euro 4,9366
 • Isparta 20 °C
 • Antalya 24 °C
 • Burdur 23 °C

BAKA 100 UÇAK BAKIM TEKNİSYENİ YETİŞTİRECEK

BAKA 100 UÇAK BAKIM TEKNİSYENİ YETİŞTİRECEK
BAKA 100 UÇAK BAKIM TEKNİSYENİ YETİŞTİRECEK

BAKA tarafından hazırlanan İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Operasyonel Programı ile Sektörel Yatırım Alanlarında Genç İstihdamının Desteklenmesi Projesi çevresinde, Keçiborlu’da 100 Uçak Bakım teknisyeni yetiştirilecek. Projeye AB tarafından 333 bin 600 Avro bütçe ayrıldı. Eğitimlerin yapılması için Keçiborlu Belediyesi tarafından tahsis edilerek tadilatı yapılan binaları yerinde inceleyen Vali Vahdettin Özkan havacılığın Isparta için en önemli kümelenme sektörü olduğunu söyledi. Proje kapsamında 18-29 yaş arası 100 kişi uluslararası geçerliliği olan EASA Part 66 sertifikası sınavlarına girecek. 13 modülde verilecek eğitimler sonrası yapılacak sınavlarda başarılı olan 10 kişiye ASAL havacılık tarafından istihdam garantisi verildi. Eğitimlerden geçen herkesin havacılık sektöründe istihdam edilmelerine kesin gözüyle bakılıyor.


Isparta Valisi Vahdettin Özkan, SDÜ Rektörü Prof. Dr. İlker Çarıkçı, ITSO Başkanı Şükrü Başdeğirmen ve BAKA Genel Sekreteri Mehmet Sırrı Özen Keçirbolu’yu ziyaret ederek BAKA projesi ile 100 uçak bakım teknisyenin yetiştirileceği alanda incelemeler yaptı.
BAKA tarafından hazırlanan İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Operasyonel Programı ile Sektörel Yatırım Alanlarında Genç İstihdamının Desteklenmesi Projesi çevresinde, Keçiborlu’da 100 Uçak Bakım teknisyeni yetiştirilecek. Projeye AB tarafından 333 bin 600 Avro bütçe ayrıldı. Projenin Keçiborlu’da yürütülmesi için Belediye Başkanı Yusuf Murat Parlak yer tahsis ederek binanın bakım ve onarımını da üstlendi.

HAVACILIK EN ÖNEMLİ KÜMELENME ALANIMIZ
İki hafta içinde onarımı tamamlanarak teslim edilecek binada incelemeler yapan Vali Vahdettin Özkan “Bugün Keçiborlu ilçemize hem ziyaretimizi yapıyoruz, hem de ülkemizin gelişimi açısından önemli bir sektör olan havacılık sektörü ile ilgili neler yapabiliriz bunları değerlendiriyoruz. Üniversitemiz bu noktada önemli bir aktör, ayrıca belediyemizin bu işin içinde aktif olarak yer alması ayrıca sevindirici. Bu noktada havacılık sektörü bizim kümelenmeyi gerçekleştirmek istediğimiz en önemli alan. Isparta ilimizde önümüzde ki 2023 vizyonunda havacılık sektöründe altyapının geliştirilmesi, havacılık sektöründe üniversite sanayi işbirliğinin gerçekleştirilmesi, tam olarak interaktif bir yapının oluşturulması bizim için önemli. Bu konuda 2016 yılında da önemli mesafeler kat ettik” dedi.

VALİ ÖZKAN’DAN TEŞEKKÜR
Projede emeği geçenlere teşekkür eden Vali Vahdettin Özkan “Özellikle kalkınma ajansımızın hazırlamış olduğu proje ile uçak tamir ve bakımı ile meslek yüksek okulu ve üniversite mezunu arkadaşlarımızı alıp bir eğitime tabi tutarak daha sonra piyasada aranan nitelikli insan kaynakları potansiyelini oluşturmuş olacağız. Ayrıca üniversitemizde havacılıkla ilgili Meslek yüksek okulu ve meslek lisesinin de açılması bu konu ile ilgili çok daha nitelikli hale getirecektir. İlimizi havalimanımız, kara havacılık okulu ile ve daha ileride havacılık konusunda oluşturulacak diğer birimler ile hem ülkemize hem de uluslar arası anlamda hizmet verecek bir yer olarak görüyoruz. Bu anlamda emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. Keçiborlu Belediye Başkanımıza da bu projeye bina tahsis ederek karşılıksız olarak tamirini de gerçekleştirdiği için ayrıca teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.

Keçiborlu Belediye Başkanı Yusuf Murat Parlak ise kursların yapılacağı binanın 2 hafta içinde teslim edileceğini söyleyerek “BAKA’nın hazırladığı proje ile 100 kursiyerimiz burada uçak bakım teknisyenliği ile ilgili kurs görecekler. Bizde bu projeye destek için yer hazırladık. Yer tahsisi ve yerin onarımını yapıp bir hafta içinde teslim edeceğiz” dedi.

İŞTE O PROJE
Program Adı: İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Operasyonel Programı
Alt Başlık: Sektörel Yatırım Alanlarında Genç İstihdamının Desteklenmesi Projesi
Proje Bütçesi: 333 bin 600 Avro
Ajans Katkısı: 36 bin 962 Avro
Proje Süresi: 12 ay
Başvuru Sahibi: Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı
Ortak: Süleyman Demirel Üniversitesi
İştirakçi: ASAL Havacılık

Proje Kapsamında 18-29 yaş arası 100 kişi uluslar arası geçerliliği olan EASA Part 66 Sertifika sınavlarına girecektir. 13 Modülde eğitim alacak ve sınavlara girecek olan adayların sınavlarda başarılı oldukları takdirde istihdam edilme ihtimalleri çok yüksektir. (Asal Havacılık 10 kişiye istihdam garantisi verilmiştir.)
Verilecek olan eğitim ve modül sınavlarının değeri yaklaşık 8500 TL’dir. Bu ücret AB fonuyla karşılanacaktır.

 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Posta 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 538 559 99 20