• BIST 110.932
 • Altın 174,426
 • Dolar 4,0581
 • Euro 4,9812
 • Isparta 14 °C
 • Antalya 19 °C
 • Burdur 13 °C

BAKALIM ŞİMDİ NE OLACAK?

BAKALIM ŞİMDİ NE OLACAK?
Tartışmalara sanhe olan 75 ve üzeri puan alan 58 okul müdürünün yeniden okullara görevlendirme sürecinin tamamlanmasının ardından Milli Eğitim Müdürlüğü, ilk defa ve yeniden müdür olarak görevlendirileceklere ilişkin duyuru ya çıktı.

Görev süresi tamamlandıktan sonra puanlamaya tabi olup 75 ve üzerinde puan alan 58 okul idarecisinin  tartışmalar eşliğinde okullara görevlendirilmesinin ardından bu kez ilk defa ve yeniden müdür olarak görevlendirilecek idarecilere ilişkin duyuruya çıkıldı. 177  eğitim kurumuna yapılacak başvurular için Türk Eğitim Sen Şube Başkanı Ali Balaban, "Geçen atamalarda yapılan haksız ve adaletsiz uygulamaları inşallah bu atamada görmeyiz" dedi.

ÜLKÜ MÜDÜRÜNÜ ARIYOR

Milli Eğitim Müdürü İlyas Can imzasıyla yayınlanan duyuruda, başvuru yapılacak okullara ilişkin münhal liste yayımlandı. O listeye göre, Ülkü İlkokulu, Isparta Güzel Sanatlar Lisesi, Gülistan Anadolu İmam Hatip Lisesi, Halıkent İlkokulu, Nazmi Toker İlkokulu,I sparta Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi, TUREM, Mürşide Ermumcu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Naşide Halil Gelendost İlkokulu, Mustafa Gürkan Anadolu Lisesi gibi okullar tercih edilebilecek.

Duyuruda, müdürlük görev süresi uzatılmayanlar ve daha önce müdürlük görevinde bulunmuş  olanlar ile duyurunun yapıldığı tarihten önce müdürlük görevinde bulunmamış olup  duyurunun son günü itibarıyla 5 ve 6'ıncı maddelerde belirtilen şartları taşıyanlardan müdür  olarak görevlendirilmek isteyenlerin başvurularının elektronik ortamda alınacağı belirtildi. İşte o duyuru:

DEĞERLENDİRME VE SÖZLÜ SINAV

İlk defa ve yeniden müdür olarak görevlendirilmek üzere başvuruda  bulunanlar, Ek-2'de yer alan Form üzerinden değerlendirme komisyonu tarafından  değerlendirilir. Değerlendirme sonucunda oluşan puan sıralamasına göre en yüksek puan  alandan başlamak üzere, boş eğitim kurumu müdürlüğü sayısının 3 katı aday sözlü sınava  alınır.Son sıradaki adayla aynı puana sahip olan adaylar da sözlü sınava alınır. Adaylar, Ek-3'te yer alan sözlü sınav değerlendirme formuna göre 100 tam puan üzerinden değerlendirilir.

SÖZLÜ SINAV KONULARI VE PUAN DEĞERLERİ

Sözlü sınavda adaylar;  Mevzuat (T.C Anayasası,657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, 1739 sayılı Milli Eğitim  Temel Kanunu 222 sayılı İlköğretim ve Eğitim Kanunu 5018 Sayılı Kamu Mali Yönetimi Kontrol Kanunu, 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumlan Kanunu, 652 sayılı Milli Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ve ilgili diğer  mevzuat)  Temsil kabiliyeti ve liyakat düzeyi,  Muhakeme gücü ve kavrayış düzeyi, İletişim becerileri, özgüveni ve ikna kabiliyeti, Genel kültür,  yönlerinden değerlendirilir.Birinci fıkraya göre yapılacak değerlendirmede (a) bendinin ağırlığı yüzde elli, (b) ila (e)  bentlerinin her birinin ağırlığı ise yüzde ondur.  Sözlü sınavda 70 ve üzerinde puan alanlar başarılı sayılır.

SÖZLÜ SINAV SONUÇLARININ DUYURULMASI VE İTİRAZ

Sözlü Sınav sonuçlan, sınavların yapıldığı tarihten itibaren en geç 10 iş günü içinde il milli eğitim müdürlüklerinin internet sitesinde duyurulur.  Sözlü sınav sonuçlarına, sınav sonuçlarının açıklandığı tarihten itibaren en geç 5 iş günü içinde itiraz edebilir.Bu itirazlar en geç 5 iş günü içinde incelenerek karara bağlanır. İtiraz sonuçları, il milli eğitim müdürlüklerince itiraz sahiplerine duyurulur.

MÜDÜRLÜĞE İLK DEFA VE YENİDEN GÖREVLENDİRME

Sözlü sınavda başarılı olan adayların görevlendirme esas puanları; Ek-2'de  yer alan Form üzerinden aldıkları puanın yüzde ellisi ile sözlü sınavdan aldıkları puanın yüzde ellisinin toplamı üzerinden belirlenir.  Bu maddenin birinci fıkrasına göre belirlenen puanlar; 10 uncu maddenin 5 inci fıkrasında belirtilen alanlarda görev yapmakta olanlardan aynı fıkrada bu alanlarda görev yapanlar için istisna olarak belirtilen eğitim kuramlarında görevlendirilme isteğinde bulunanlar için bu eğitim kuramları ile sınırlı olmak üzere iki puan, aynı maddenin altıncı fıkasında belirtilen eğitim kuramlarında görevlendirilme isteğinde bulunan kadın adaylar için bu eğitim  kuramları ile sınırlı olmak üzere üç puan, kurucu müdür olarak görev yaptıkları eğitim  kuramlarında görevlendirilmek isteğinde bulunanlar için bu eğitim kuramları ile sınırlı olmak üzere beş puan ilave edilir. Sözlü sınavda 70 ve üzerinde puan alanlar, bu maddenin birinci ve ikinci fıkralarına göre  hesaplanan puan üstünlüğüne göre tercihleri de dikkate alınarak il milli eğitim müdürünün teklifi üzerine valinin onayı ile müdür olarak görevlendirilir. Adayların puanlarının eşitliği halinde, sırası ile Ek-2'de yer alan Forma göre değerlendirme puanı, Ek-3'te yer alan Forma göre sözlü sınav puanı, yöneticilikteki hizmet  süresi, öğretmenlikteki hizmet süresi fazla olan adayın görevlendirmesi yapılır. Eşitliğin  devamı halinde görevlendirilecek aday kura ile belirlenir.  Görevlendirme işlemleri, itirazların sonuçlandırıldığı tarihten itibaren en geç on iş günü içinde tamamlanır,denilmektedir. Milli Eğitim Bakanlığının ilgi (b) yazısında belirtilen takvime göre işlemler yapılacaktır.  Başvuruda bulunacak adaylar ile ilgili güncel açıklamalar müdürlüğümüz isparta.meb.gov.tr.  adresinden yayınlanacaktır.

KAMERA KOYARLAR MI BİLMİYORUZ?

Türk Eğitim-Sen Şube Başkanı Ali balaban, geçen senelerde olmayan sözlü sınavın bu yıl atamalarda uygulanacağını belirterek, "Puanlama sistemine göre yapılan atamalarda yaşananları kamuoyu gördü. Bu sene ilk kez sözlü sınava idareciler tabi tutulacak. Mülakat sözlü sınavda ne yapacaklar kamera koyacaklar mı onu bilmiyoruz. Ama tek bir temennimiz var  İnşallah bu sefer adaletli davranırlar" diye konuştu. 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Posta 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 538 559 99 20