• BIST 95.057
 • Altın 192,942
 • Dolar 4,7313
 • Euro 5,4902
 • Isparta 22 °C
 • Antalya 27 °C
 • Burdur 21 °C

BAŞDEĞİRMEN?DEN ZABUN?A YANIT

BAŞDEĞİRMEN?DEN ZABUN?A YANIT
ITSO Başkanı Şükrü Başdeğirmen, AK Parti İl Başkanı Zabun'un 'ITKM konusunda seslerini çıkarmıyorlar' eleştirisine canlı televizyon programında cevap verdi.

AK Parti İl Başkanı Osman Zabun, ITSO'ya yönelik Isparta Ticaret ve Kültür Merkezi inşaatının bitirilememesine sessiz kalma eleştirisini Basın Kulübü'nde yeniledi. ITSO yönetiminin ITKM konusunda bir kez bile olsa açıklama yapmadığını belirten Zabun, sivil toplumun tüm sorunlara objektif bir yaklaşım göstermesi gerektiğinin altını çizdi. Zabun, şöyle konuştu:

ITSO, SADECE 2 KONU ÜZERİNDE DURDU

Siyaset sadece siyasi partilerin yaptığı bir faaliyet değildir. STK, yerel yönetimlerle gerçekleştirilen bir faaliyettir. Ben orada bir ayrıntıya dikkat çekmek istedim. ITSO bugüne kadar 2 konu üzerinde durdu. Birisi Dereboğazı birisi de teşvik. Sayın başbakanımız buraya geldi ve bu yol yapılacaktır dedi. Ama bu konu üzerinden rol kapma çabasına tahammülüm yok. Bu yolun proje çalışmaları başladı.

Dereboğazı üzerinde oluşturduğunuz hassasiyeti ITKM ile ilgili neden göstermiyorsunuz dedim. Bu sizin gündeminizde yok mu? Bir STK olarak ITSO'nun da bu işin üzerinde odaklanması yerine tüm sorunlara objektifle yaklaşması gerektiğini söyledim. ITKM yıllardır bu şekilde atıl kalması Isparta için zulüm değil mi?  STK'ların aynı objektif ölçüler içerisinde tüm meselelere sahip çıkması gerekir. Bunu daha öncede söyledim. Bu yol yapılmalıdır.

DEREBOĞAZI AK PARTİ ÖNEMİNDE BİTECEKTİR

Türkiye'nin her yerine duble yol yaptığımız gibi Dereboğazını duble yola dönüştürmekte başkasının hayallerinde olabilecek bir şey değildir. Bu yol Ak Parti döneminde yapılacaktır. Isparta sürekli teşvik sistemine kapıldı ve algılarını kapattı. Burada algı yanılması oluştu. Bölgesel teşvikle sektörel teşvik sisteminin farklı şeyler olduğunu biz defalarca söyledik. Sektörel teşvikin Isparta'ya katkılarını tartışıyor olsaydık teşvik alan 4 firma sayısı artardı. Ama biz ne yaptık? Girişimcilerimizi bir kalıba soktuk. Onların ufkunu açma konusunda bir destek sağlamadık. Benim eleştirdiğim konu budur."

Bu açıklamalar üzerine ITSO Başkanı Şükrü Başdeğirmen, programa canlı telefon bağlantısı ile katılarak cevap hakkını kullandı. ITSO'nun Isparta'nın her sorununa parmak basan bir yönetim olduğunun altını çizen Başdeğirmen, şöyle konuştu:

İŞBİRLİĞİ YAPARAK ÇALIŞMALAR YAPIYORUZ

"Bizim çalışmalarımıza baktığınızda sadece Dereboğazı değil Isparta'yla ilgili tüm sorunlara parmak basmaya çalışan bir yönetimimiz var. Isparta'da kalifiyeli eleman sıkıntısı var dedik. Bununla ilgilendik. 24 derslikli teknik liseyi TOBB'le Gül Petek Sanayi içerisine yapıyoruz. Ayrıca 100 yıldır yağı çıkartılan gül, süs bitkisi olarak devlet kayıtlarında geçiyordu. Bunun süs bitkisi değil de endüstriyel bitki olduğunu anlattık. Sizinle 8 bakanımıza gittik. Gülle alakalı sorunlarımız vardı bunu çözdük. Kozmetikle ilgili sorunlarımız vardı. Akredite laboratuvar istedik, bunu çözdük. Onun arkasından tabiî ki Dereboğazı yolunu ve Konya yolunu söylememiz gerekiyordu. Bunlarla ilgili hem Konya Ticaret Odası'yla hem de Antalya Ticaret Odası'yla, 3 gün önce de Burdur Ticaret Odası'yla ortak gündem maddeli yönetim kurulu yaptık. Onun dışında Isparta'nın ticareti, ekonomisi, refah düzeyinin gelişmesiyle alakalı her türlü konularda sizlerle işbirliği yaparak memleketimizin daha iyi duruma gelmesi için çalışmalar yaptık.

BİZ GÖREVİMİZİ YAPIYORUZ

Eğer ki biz ITSO olarak hem Konya'yı hem Dereboğazı'nı anlatamazsak burada görevimimizi yapmamış olacağız. Dereboğazı yolunun üzerine neden düşüyoruz. EXPO 2016 dediğimiz zaman anlamakta güçlük çekiyorum buna da kızıyorsunuz. EXPO için Antalya'ya devlet 1 milyar TL yatırım yapıyor. Biz bundan neden istifade etmeyelim?  Biz bunu araştırdık ve ilgilendik. Ancak bağlantı yolundaki sıkıtıdan dolayı bundan sıkıntı çekemeyeceğimizi anladık. Antalya Bölge Müdürmüze gittik, Ulaştırma Bakanımızla ne yapabiliriz diye görüştük.

Hava yolunda sıkıntılarımız vardı. Gittik bunlarla uğraştık ve bunları çözmeye çalıştık. Bunları da çözdük. Yarından sonra THY Genel Müdürü Temel Kurtil Isparta'ya geliyor. Uçuşla alakalı sorunlar varsa bunları çözmek için her tülü işlerin içerisindeyiz. Yarın THY Genel Müdürünün Isparta'ya gelmesi, uçuşlardaki sorunları anlatmamız ve çözümlerine vesile olmamız acaba hangi tarafında siyaset yapmaktır. Memleket için gerekeni yapılmasını gece gündüz demeden ekip olarak yapmaya çalışıyoruz.

DEREBOĞAZI DEVLETE YÜK GETİRMEZ

Devlete gelecek yük diyorsunuz. Devletimiz o kadar güçlü ki, Erzurum'da tünele 500 milyon TL harcıyor. Buradaki 78 km'lik yolda devletimizin sıkıntı çekmesi mümkün değil. Buradan 11 km yapılıp Ağlasun'dan geçilip tekrar Burdur yolundan dönüp Düden'den tekrar Isparta yoluna bağlanıp gitmek mi mantıklı? Yoksa bir an önce 78 km'lik kalan kısmın yapılıp bir an önce Aksu'ya inip 18 milyon turistten katkı sağlamamız mı önemli? 18 milyon turist gelecek yerden acaba 1 milyon turisti Isparta'ya çekebilir miyiz? Teşvik konusunda ITSO yanlış anlattı diyorsunuz biz hiçbir şeyi yanlış anlatmayız. 11 yıl içerisinde Türkiyemiz 4 kez teşvik aldı.

BELEDİYE BAŞKANIMIZLA 40 KEZ GÖRÜŞME YAPTIK

Sadece ITKM ve diğer birçok sorunla  ilgili Belediye Başkanımızla belki 40 sefer toplantı yaptık. Bunların hepsini basın yoluyla anlatmak zorunda değiliz. Şu anda tren yoluyla ilgili de çalışıyoruz. Bunu basın yoluyla açıklamadık. Şuanda Isparta'dan Eskişehir'e kadar açık olan yolumuzu çalıştırıp, hızlı trenle oradan İstanbul ve Ankara'ya nasıl aktarılabilir, bunun çalışması içerisindeyiz. Her şeyi basın yoluyla anlatmaya çalışırsak anlamı yok. Biz bitirdikten sonra anlatmaya çalışıyoruz.

Biz sizinle her yerde oturup konuşabilecek insanlarız. Biz birlik ve beraberlik içinde olamazsak bu memlekete hizmet edemeyiz. Lütfen konuları karşılıklı çözelim diye size 3 gün şifayen konuştuk. Ben sizden şunu beklerdim. Biz ITSO ile gerekli çalışmaları yapıyporuz. O anda biz onu söylemişiz ama Isparta'nın gelişmesi için beraber çalışmalar yapıyoruz. Çünkü daha önce çalışmalarımızdan memnun olduğunuzu söylemiştiniz. Sadece Dereboğzı yolunu bizim istemememizden dolayı rahatsızlık duymanız bizi üzdü.Kırıcı olmanın bize vereceği bir şey yok .basın yoluyla yaptığımız zaman bazı kişiler var. İki kurumun arasında sorun olsun da mutlu olalım diye düşünen insanlar varsa bunları mutlu etmeyelim. Sizinle her yerde birlikteyiz. Sizden ricam kötü niyetli insanları mutlu etmeyelim."

ITSO'NUN ÇALIŞMALARINDAN RAHATSIZ DEĞİLİZ

AK Parti İl Başkanı Osman Zabun da ITSO'nun olumlu çalışmalarından rahatsız olmadıklarını belirterek sözlerini şöyle tamamladı:

"ITSO'nun olumlu çalışmalarından rahatsız değiliz. Biz siyaset üstü kavramını kabul etmiyorum. Siyaset tamamen ilgilendiren bir husustur. Sayın Başdeğirmen'in saydığı konularda bizzat ben vardım. Bunların hiçbirisinden rahatsız değiliz. Sayın Başdeğşrmen basın önünde bazı şeyleri dile getirirken, her şeyin dile getirilmesi gerektiğini söylüyoruz."

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Posta 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 538 559 99 20