• BIST 111.864
 • Altın 174,046
 • Dolar 4,0278
 • Euro 4,9678
 • Isparta 16 °C
 • Antalya 21 °C
 • Burdur 16 °C

BELEDİYEYİ ÖZELLEŞTİRECEK

BELEDİYEYİ ÖZELLEŞTİRECEK
Eğirdir Belediye Başkanı Ömer Şengöl, belediyesini hantal yapıdan kurtarmak için çöp, su , sayaç okuma gibi hizmetlerini gelecek yıldan itibarn özelleştireceğini söyledi. Şengöl verilyen hizmet karşılğında maliyetin Belediyeyi kurtarmadığını açıkladı.

Eğirdir Belediyesi olağan meclis toplantısı belediye meclis salonunda yapıldı. Belediye Başkanı Ömer Şengöl, çok çarpıcı açıklamalarda bulundu.  Toplantıda gündem maddesinin ikinci maddesinde yer alan, Yenimahalle, Konya Şosesi Mevkiî, 16 ada, 35 parsel ve Nazım İmar Planımızın 3, Uygulama İmar Planımızın21 LII numaralı paftasında kalan alan arazi üzerinde hazırlanan imar planı tadilatına askı süresi içerisinde yapılan itirazlar görüşülerek karara bağlandı. Sözü edilen alandaki petrol satış istasyonunun 2014 Mayıs ayı içerisinde onaylanan ve sözü edilen alanın konut dışı kentsel çalışma alanından akaryakıt ve LPG servis istasyonuna dönüştürülmesine yönelik imar planı tadilatı için istenilen tadilata itirazlar değerlendirilmiştir ve madde, tadilatın yapılması yönünde bir çekimser oya karşılık oybirliği ile kabul edildi.

Gündemin üçüncü maddesi yerel Seçimler Kanunu'nda yer alıp belediyelikleri düşen ve köy statüsünde değerlendirilen köylerin emlak beyannamelerinin o il veya ilçe belediyeliklerine ödenmesine ilişkidi.  Bu anlamda daha önce belediyelik olan Pazarköy, Barla ve Gökçehöyük, belediyeliklerini yitirmiş ve köy statüsünde yer almıştır. Adı geçen köylerden alınacak emlak beyanname ücretlerinin 10 TL olması oybirliği ile karara bağlandı. Gündemin dördüncü maddesi gereğince meclis havale edilen; Eğirdir Gölü avcılarının av araçları ile ilgili ruhsat ve ehliyet konularındaki sıkıntı giderildi. Bilindiği gibi göl üzerinde avlanma ruhsatı olmayanların avlanmalarına jandarma izin vermiyordu. Konunun önemini dile getiren Başkan Ömer Şengöl, böylesi olumsuz bir durumun ortaya çıkarılmasına ve sorunun çözülmemesine bir anlam veremediğini dile getirerek bir önceki Başkan O. Nuri Özmeral'in Eğirdir göl avcılarını zor duruma düşürdüğünden sıkıntılı durumun ortadan kaldırılmasını meclisten istedi. 

Meclise havale edilen diğer bir konu da Eğirdir'de içki satılan ve içilen yerlerin krokisi ile ilgiliydi. Önceki yıllarda çıkarılan "İlçe İçki Krokisi"nde, unutularak krokiye girmeyen veya sonradan içki sunan yerlerin varlığı göz önünde bulundurularak bu gibi yerlerin içki krokisine dahil edilmesi kararı oybirliği ile kabul edildi. Meclise havale edilen bir diğer konu da kurum ve kuruluşlardan alınan çöp ücretlerinin düşük olduğu ve ücretin aylık 100 TL'den 200 TL'ye çıkarılması yönündeydi. Bu konuda Başkan Ömer Şengöl, "Arkadaşlar bilindiği gibi toplanan çöplerimizi Isparta çöp alanına götürmekteyiz. Çöplerimizi ton başına 500 TL gibi yüksek bir rakama döküyoruz. Bu da bize ağır bir yük bindirmektedir. Bazen öyle oluyor ki mahallelerdeki çöp bidonlarına taş, toprak gibi ağırlık çeken malzemeler de atılıyor. Yani taş toprağı Isparta'ya tonu 500 TL'de döküyoruz. Bu nedenle kurumlardan aldığımız çöp ücretlerinin aylık yüz liradan iki yüz  liraya çıkarılmasını istiyorum"  dedib Teklif oybirliği ile kabul edildi. Ayrıca resmi kurum ve kuruluşlardan alınan  8.80 TL'den alınan su tarifesinin de 10 TL olması oybirliği ile kabul edildi.

Gündem maddelerinin bitiminden sonra Başkan Ömer Şengöl, bazı konularda açıklamada  bulundu. Başkan Şengöl, ""Arkadaşlar Eğirdir'de her şey maliyetinin yüksek olmasına rağmen Eğirdirliye çok ucuza gidiyor. Su ücretleri ton başına bir liraya tüketilmesine rağmen bir ton suyun belediyeye maliyeti bir liradan yukardadır. Çöp konusu da öyl Vatandaş sadece attığı çöpü biliyor. Bir ton çöpün toplanması için harcanan çöp aracı yakıtı, şoför dahil üç elemanın günlük ücreti, araç yıpranması ve Isparta'ya deponi alanına ton başına ödenen beş yüz lirayı da hesaplarsak ne kadar yüksek para harcadığımız ortada. Ama bu yüksek gideri halkımıza çok az yansıtıyoruz" dedi.   

Şengöl, belediyede gereksiz işçi sayısının çok fazla olduğunuve bunların parasal giderlerinin altından kalıkılamadığını kaydetti.  Şengöl, " Eğirdir'de hemen hemen her şey şu geçtiğimiz beş sene içinde sorun haline gelmiş. Nereye elimi atsam elimde kalıyor! Ağır yükün altından kalkılacak gibi değil! Kesinlikle radikal önlemler almak gerekiyor. Bunun yolunun da, her kurum ve şirketlerde olduğu gibi, özelleştirmeden geçtiğini biliyorum. Bu sene geçti ama gelecek seneden başlamak üzere  Eğirdir belediyesini hantallıktan kurtarmak için belediyenin tüm işlerini; belediyeye ait özele verilebilecek plaj, su, çöp, su sayaç okumaları gibi değerleri özelleştireceğim" dedi.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Posta 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 538 559 99 20