• BIST 110.932
 • Altın 175,003
 • Dolar 4,0605
 • Euro 4,9845
 • Isparta 7 °C
 • Antalya 13 °C
 • Burdur 7 °C

Bereket Ayında Yoksulluk Verisi

Bereket Ayında Yoksulluk Verisi
Bereket Ayında Yoksulluk Verisi

Bereket ayı Ramazan ayı içinde toplum içinde yardımlaşma artsa da resmi veriler yoksulluğa karşı yardımlaşmanın 12 aya yayılması gerektiğini gösteriyor. TÜİK tarafından yayınlanan Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması çarpıcı tespitler içeriyor. Bölgesel anlamda yoksulluk risklerini içeren rapora göre bölgesel yoksulluk sınırlarına göre; yoksulluk riski en yüksek bölge %21,8 ile Akdeniz bölgesi.

11 ayın sultanı mübarek Ramazan ayı nedeniyle kurulan iftar sofraları farklı gelir gruplarında insanları bir araya getiriyor. İslam alemi bir ay boyunca sabretmeyi, nefsi terbiye etmeyi, yardımlaşmayı ve bereketi tadıyor. Ama Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yayınlanan Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması bölgemizdeki yoksulluk riskinin ne boyutlarda olduğunu bir kez daha gösterdi. Bölgesel anlamda yoksulluk risklerini belirleyen araştırmanın sonuçlarına göre hanelerin %22,7’si yoksulluk riski altında, Türkiye için belirlenen sınıra göre yoksulluk riski altında olan nüfusun  %27,7’si Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yaşıyor. Bunu %15,8’lik oranla Akdeniz Bölgesi takip ediyor. Bölgesel yoksulluk sınırlarına göre; yoksulluk riski en yüksek bölge %21,8 ile Akdeniz bölgesi oldu. Türkiye genelinde nüfusun %15’i yoksulluk sınırının altında kaldı.
 

YOKSULLUK RİSKİ BÖLGELERE GÖRE FARKLILIK GÖSTERİYOR TÜİK araştırması bölgelere göre yoksulluk riskinin farklılık gösterdiğini göz önüne serdi. En son yayımlanan 2012 Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması sonuçlarına göre, eşdeğer hanehalkı kullanılabilir medyan gelirin %60’ı dikkate alınarak belirlenen yoksulluk sınırına göre hanelerin %22,7’si yoksulluk riski altında.

Türkiye için belirlenen sınıra göre yoksulluk riski altında olan nüfusun  %27,7’si Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yaşıyor. Bunu %15,8’lik oranla Akdeniz Bölgesi takip ediyor. Yoksulluk riski altında olanların bölgesel dağılımında en az paya sahip bölge %2,6’lık oranla Doğu Karadeniz Bölgesi.

BÖLGE İÇİ YOKSULLUK RİSK ORANLARI BİRBİRİNE DAHA YAKIN

Her bir bölge için eşdeğer hanehalkı kullanılabilir medyan gelirin %60’ı dikkate alınarak belirlenen bölgesel yoksulluk sınırlarına göre; yoksulluk riski en yüksek bölge %21,8 ile Akdeniz bölgesi. Bunu %20,7 ile Batı Anadolu Bölgesi izlerken, en düşük yoksulluk riskine sahip bölge %16,8 ile Doğu Karadeniz Bölgesi.

ZENGİN FAKİR ARASINDAKİ UÇURUM BÜYÜYOR
Yüzde 20’lik gruplarda, en yüksek gelire sahip son gruptakilerin toplam gelirden aldığı pay %46,6 iken, en düşük gelire sahip ilk gruptakilerin toplam gelirden aldığı pay %6,1 oldu.
Buna göre, son yüzde 20’lik grubun toplam gelirden aldığı pay, ilk yüzde 20’lik gruba göre 7,7 kat oldu. Gösterge kentsel yerlerde 7,2 kırsal yerlerde ise 6,5 olarak hesaplandı. Yani kırsal alanda zengin fakir arasındaki uçurum daha az.
GELİR DAĞILIMINDA İYİLEŞME
Gelir dağılımı eşitsizlik ölçütlerinden gini katsayısı bir önceki yıla göre 0,002 puan düşüş ile 0,400 olarak tahmin edildi. Katsayı, kentsel yerleşim yerleri için 0,392, kırsal yerleşim yerleri için ise 0,365 olarak hesaplandı.
KAÇ KİŞİNİN EVİNE KİŞİ BAŞI YILLIK 29 479 TL GİRİYOR?
Türkiye’de hanehalkı başına düşen ortalama yıllık kullanılabilir gelir 29 479 TL iken, ortalama yıllık eşdeğer hanehalkı kullanılabilir gelir 13 250 TL olarak hesaplandı. İstanbul Bölgesi 18 248 TL ile ortalama yıllık eşdeğer hanehalkı kullanılabilir geliri en yüksek olan bölge oldu. Bunu, 16 294 TL ortalama gelir ile Batı Anadolu Bölgesi izledi. En düşük ortalamaya sahip bölge ise 6 920 TL ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi oldu. Peki genele vurduğumuzda kaç kişinin evine hane halkı başına yıllık 29 479 TL giriyor?
NÜFUSUN %15’İ YOKSULLUK SINIRININ ALTINDA KALDI
Eşdeğer hanehalkı kullanılabilir medyan gelirinin %40, %50, %60 ve %70’i kullanılarak farklı yoksulluk sınırları hesaplandı. Eşdeğer hanehalkı kullanılabilir medyan gelirin %50’si dikkate alınarak belirlenen yoksulluk sınırına göre nüfusun %15’i yoksulluk riski altındadır. Kentsel ve kırsal yerler için hesaplanan yoksulluk sınırlarına göre, kentsel yerlerde bu oran %13,6 iken, kırsal yerlerde %14,3 oldu.
 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Posta 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 538 559 99 20