• BIST 115.147
 • Altın 164,243
 • Dolar 3,8058
 • Euro 4,6547
 • Isparta 3 °C
 • Antalya 10 °C
 • Burdur 3 °C

BEŞ YIL İÇİNDE ISPARTA ÇOK FARKLI OLACAK

BEŞ YIL İÇİNDE ISPARTA ÇOK FARKLI OLACAK
BEŞ YIL İÇİNDE ISPARTA ÇOK FARKLI OLACAK

Isparta Ticaret ve Sanayi Odası(ITSO) Başkanı Şükrü Başdeğirmen katıldığı televizyon programı Birebir’de  Ekonomi Kampusu yatırımıyla ilgili bilgiler verdi.  ITSO’ya her gelen yöneticinin ortaya bir fikir attığını ve zaman içerisinde o fikirlerin hayata geçtiğini dile getiren Başdeğirmen, Isparta için birlik ve beraberliğin önemli olduğunu vurguladı. Başdeğirmen, “Hedefimize ulaşmak ve Isparta’yı kalkındırmak istiyorsak birlik ve beraberliği sağlamamız gerekiyor” dedi.
ANLATTIĞIMIZ ZAMAN GÜZEL ŞEYLER OLUYOR
Isparta’da ‘birleşemiyoruz, ortak fikir üretemiyoruz’ şeklinde bir algı olduğunu dile getiren Başdeğirmen, “Ancak böyle bir şey Isparta’mızda yok. Yeter ki yapılacak işi ve hayra vesile olacak işlerde ne olması gerekeni anlatalım. Biz anlattığımız zaman gayet güzel şeyler oluyor. Geçtiğimiz günlerde de çok güzel şekilde okulumuzu açtık” şeklinde konuştu.
GEÇMİŞİ ÇOK ÖNEMSİYORUM
Öte yandan geçtiğimiz günlerde İstanbul Yolu üzerinde temeli atılan Ekonomi Kampüsü projesinin 5 dönem öncesinin fikri olduğunu anlatan Başdeğirmen, şunları söyledi: “Geçmişi çok önemsiyorum. Ticaret Odamızda kimler görev yapmış, neler yapmış, bu hale nasıl gelmişiz? 1867’de kurulup 150 yıldır görevde olan bir Ticaret Odası’na sahibiz. Isparta Ticaret ve Sanayi Odası Türkiye’nin ilk kurulan ticaret ve sanayi odasıdır. Bu da tescillenmiştir. Ticaretin Isparta’dan ve birlik, beraberlik içinde başlaması önemli bir şey.
200 ÜYE İÇİN MEVCUT BİNA YAPILMIŞ
Şuanda kullandığımız bina Mimar Sinan Caddesi üzerinde. Bu binamız 1965 yılında yapılmış. Bu bina yapılalı 50 yıldan fazla olmuş. Ama şuanda yine gözde olan binalardan bir tanesi. 50 yıl öncesine göre çok modern bir bina yapılmış. O günün Yönetim Kurulu Başkanımız Şevket Demirel’di. Rahmetli Süleyman Şahlan amca başkan yardımcısıymış. 1984 yılında da Süleyman Amca başkan yardımcısı olmuş. 30 yıl babasından sonra oğlu Meclis Başkanı oldu. Osman ağabeyimiz babasından aldığı görevi devam ettiriyor. Bu memlekete hizmettir. Bizler memleket için fahri çalışan insanlarız. O dönemde bu bina 200 üye için yapılmış.
ATİLLA SÜRDÜR ARAZİYİ YARI PARASINA ITSO’YA SATMIŞ
Bizim de üyelerimize çok kaliteli hizmet verebilmemiz için güzel bir bina yapmamız lazım. Yerinin de güzel olması lazım. Baktık ki 22 yıl önce ITSO’ya bir arazi alınmış. Bu arazi alındığında 9 bin metrekareymiş. Sonra yol geçmiş 5904 metreye düşmüş. Burası şehrin aktığı yer.  Bu arazi için o gün için birisi Atilla Süldür’e 500 bin lira vermiş. Fakat Atilla amca burayı ticaret odasına satarım ama bir şartım var hizmet binası yapılırsa veririm diyor. 200 bin liraya veriyor. O günden burası için bir hedef ve hayal konulmuş. Bu bize nasip oldu.
KAÇIKOÇ VE AYHAN DÖNEMİNDE HAZIRLIK İÇERİSİNDEYDİK
Hasan Hüseyin Kaçıkoç başkanlığı ve Meclis Başkanı Bedri Ayhan döneminde böyle bir bina yapmak için hazırlık içerisindeydik. Fakat o zaman da bize burayı yapmak nasip olmadı. Bazı engeller çıktı ve imkan dahilinde oluşmadı. Şimdiki döneme nasip oldu. 20 bin metrekarelik kapalı alanı olan bir bina ticaret ve sanayi odası için büyük bir yer. Biz bunu böyle yapmayacağız dedik. Birlik ve beraberlik içinde bir şey yapmak istiyorsak işadamlarımıza, içimize, çiftimize hizmet edecek bir bina olsun dedik. bu bina işadamlarımıza, işçimize, esnafımıza hizmet edecek.
ISPARTA’DA OLMAYAN KREDİ GARANTİ FONU DA GELECEK
Bir işçiye ne lazım İŞKUR lazım. Bu bina içerisinde İŞKUR’un bir birimi var. çitçiye ne  lazım TKDK lazım, bu binanın içerisinde TKDK var. yatırımcıya ne lazım ajans lazım. BAKA’da bu bina içerisinde. Meyveciye, bu işin ticaretine ne lazım ticaret borsası lazım, o da bu binanın içerisinde. Fabrikacıya, işadamına ne lazım, ticaret ve sanayi odası lazım. O da bu bina içerisinde. Saydığımız birimlerin hepsinin Türk Standartları Enstitüsü’ne ihtiyacı var. o da bu bina içerisinde. Küçük yatırımcının devlet desteği aldığı birim olan KOSGEB’de burada olacak. Örneğin yatırımcımız 10 milyonluk bir yatırıma girdi. 7 milyonluk yatırımı yaptı, 3 milyona ihtiyacı var. Öyle bir durumda bankalar kredi vermiyor. İpoteği ya da yeterli teminatı yok. O zaman devreye Odalar Birliğimizin desteği ile çalılşan Kredi Garanti Fonu var. Kredi Garanti Fonu birimi de burada olacak. Şuanda Isparta olarak bu konuda Denizli’den yararlanıyoruz. Kredi Garanti Fonu Isparta’da yatırımını yarım bırakan, yatırımı için parası yetmeyen, teminatına ihtiyaç olmadan ipotek vermeden Odalar Birliğimizin garantörlüğünde bir birim.  Ticaret İl Müdürlüğümüzün yeri yok. Onları da zaman içerisinde binamıza almak istiyoruz.
ISPARTA’NIN BİRİNCİLİĞİNİ TAÇLANDIRACAK BİR BİNA YAPIYORUZ
İçerisinde tüm birimler olan herkesi kucaklayan, bir üyemiz kapıdan girdiği zaman tüm işlerini yapabileceği böyle bir bina Türkiye’de yok.  Türkiye’ye örnek bir fikir atıyoruz. Burada birlik ve beraberlik göstergesi var. böyle bir binayı ilk Isparta’da yapmak ayrıcalık diye düşünüyoruz.  Isparta’nın yaşanabilir iller arasındaki birinciliğini taçlandıracak bir bina yapıyoruz.
ITSO’NUN 100 YILLIK GELİRİYLE BU BİNA YAPILIR
Herkes bunu hayal olarak görüyordu. Burası 20 bin metrekare ve yaklaşık 30 milyon liraya mal olan bir bina yapıyoruz. Isparta Ticaret ve Sanayi Odası çok fazla geliri olan bir oda değil. Odamız yıllık 150-450 lira arasında üyelerinden  aidat alıyor. Cari giderlerimiz oluyor. Bu binanın maliyeti ITSO’nun 100 yıllık geliriyle yapılacak bir binadır. Peki nasıl böyle bir şeye kalktık? Son 1,5 yıldaki mücadelemiz buraya bu önemli birimleri getirip, onların da katkısını almaktı. Yoksa ITSO’nun 100 yıllık gelirini buraya bağlamak mümkün mü? Bu bir hayaldi. Burada BAKA, TKDK, Ticaret Borsası ile Eczacılar Odası’nın olmasıyla oluşan bir birliktelik oluştu. Bu birliktelik için bize çok destek verenler oldu. Isparta Valimiz, Burdur Valimiz, Antalya Valimiz çok destek verdi. Antalya, Burdur ve Isparta’nın belediye başkanları da büyük destek verdi. Ticaret ve Sanayi Odaları da destek verdi. En büyük destekçimiz Isparta Milletvekilimiz ve Plan ve Bütçe Komisyon Başkanı Süreyya Sadi Bilgiç’tir.
YIL SONUNDA BİNAMIZ BİTECEK
Bu yılın sonunda inşaatımız Allah’ın izniyle bitecek. Bir insan doğar, büyür, kendinden nesil bırakır, yaşlanır ve ölür. Gökkubbe’de o sedayı bırakmak lazım. ITSO olarak tüm Meclis üyelerimizle birlikte bu eseri bırakmak için buradayız. 46 kişiyiz. Başarılı bir şekilde bu görevi tamamlayacağız.”
HER YÖNETİMİN BİR FİKRİ OLMUŞ BİZİM FİKRİMİZ DE….
Diğer taraftan ITSO’ya gelen her yöneticinin bir fikir ortaya attığını belirten Şükrü Başdeğirmen, kendilerinin de Antalya, Burdur ve Isparta için ortak bir Organize Sanayi Bölgesi kurulması yönünde düşünceleri olduğunu söyledi. Başdeğirmen, şöyle devam etti: “ITSO’nun yöneticilerine baktığımızda 1965’ten sonra Şevket Demirel neler kazandırmış. Atilla Süldür, Süleyman Şahlan ne yapmış? Ömer Çil zamanında arazi alınmış biz o arazi üzerine bina yapıyoruz. Ondan sonra Eyüp Avcular gelmiş ortaya Kara Havacılık Okulu fikrini atmış. Bu uzun bir süreç. 20 yıllık süreci kim takip etmiş? 15 yılını biz takip ettik. Birçok problemler oldu. Hasan Hüseyin Kaçıkoç başkanımız okul yapalım demiş. O okul bize nasip oldu. Sonra biz geldik. Biz ne dedik; en az 15-20 yıl sonra bölgemizdeki organize sanayilerimizde sıkıntı olacak. Antalya, Burdur ve Isparta olarak ortak bir organize sanayi kurulması gerektiğini fikrini ortaya atmışız. Bu fikri de biz ortaya koymuşuz. Burdur sınırları içerisinde büyük bir arazi var. Gittik, gördük.  Kıvılcım yakmamız lazım.
ANNE BABA KENDİ ÇOCUĞUNUN BÜYÜDÜĞÜNÜ GÖREMEZ
Isparta’mızda güzel şeyler oluyor. Bazı Ispartalı hemşerimiz Isparta gelişmiyor, yerinde sayıyor diyorlar. Şu örneği veriyorum; kendi evindeki çocuğunun büyüdüğünü annesi babası görmüyor. Dışarıdan gelen ne kadar büyümüş diyorlar. Isparta’ya 5 yıl gelmeyip de 5 yıl sonra gelen insanlar Isparta’nın nereye gittiğini görüyor. 5 yıl sonra Isparta çok farklı olacak.”

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • ISPARTA SIÇRAMAK İSTİYOR21 Ocak 2018 Pazar 14:11
 • HEDEF 420 KİLOMETRE SICAK ASFALT21 Ocak 2018 Pazar 01:06
 • İCRAATLARINI CANLI YAYINDA ANLATIYOR20 Ocak 2018 Cumartesi 16:04
 • GELECEĞİN KİMYAGERLERİ BURADA YETİŞECEK20 Ocak 2018 Cumartesi 12:42
 • AVCI'NIN ACI GÜNÜ20 Ocak 2018 Cumartesi 12:32
 • ISPARTA BAŞSAVCILIĞINCA ARANIYORLARDI20 Ocak 2018 Cumartesi 12:15
 • BELEDİYE KASASINA 1.8 MİLYON ALACAK GİRDİ19 Ocak 2018 Cuma 22:55
 • EMNİYET AMİRİ AÇIĞA ALINDI19 Ocak 2018 Cuma 22:53
 • ÇETE SORUŞTURMASINDA SICAK GELİŞME19 Ocak 2018 Cuma 21:34
 • EĞİRDİRDE JANDARMA KOMUTANINA FETÖ GÖZALTISI19 Ocak 2018 Cuma 00:59
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Posta 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 538 559 99 20