• BIST 110.059
 • Altın 175,012
 • Dolar 4,0867
 • Euro 5,0024
 • Isparta 20 °C
 • Antalya 19 °C
 • Burdur 23 °C

BEYAZAY DERNEĞİ AYDEMİR?LE DEVAM

BEYAZAY DERNEĞİ AYDEMİR?LE DEVAM
Türkiye Beyaz Ay Derneği Isparta Şubesi?nin kongresi gerçekleştirildi. Kongrede yapılan seçimlerde mevcut Başkan Ahmet Aydemir oy birliği ile tekrar aynı göreve seçilerek güven tazeledi.

Türkiye'de 1991 yılında, Isparta'da ise 2010 yılında kurulan Türkiye Beyazay Derneği Isparta Şubesi'nin olağan genel kurul toplantısı geçtiğimiz Cumartesi günü Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürlüğü'ne ait olan ve Müdürlüğün yanında bulunan Gençlik Merkezinde gerçekleştirildi. Saat 11.00'de başlayan kongreye; Türkiye Harp Malülü ve Gazi, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği Genel Başkan Yardımcısı Emin Pınar ve aynı derneğin Isparta Şube Başkanı Musa İrez, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Murat Gevrek, Ak Parti Milletvekili aday adayı Hatice Doğutaş, Milli İrade Platformu eski Başkanı emekli Müftü Halil Elitok, Isparta Ticaret Borsası Meclis Başkanı Nuri Selçuk, Türkiye Görme Engelliler Derneği Isparta Şubesi Başkanı Mehmet Ali Özbey, dernek yönetimi, dernek üyeleri engelli vatandaşlar ve aileleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal marşının söylenmesiyle başlayan kongrede daha sonra Divan teşekkül ettirildi. Buna göre; Divan Başkanlığına Milli İrade Platformu eski Başkanı emekli Müftü Halil Elitok, Divan Başkan Yardımcılığına Türkiye Harp Malülü ve Gazi, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği Genel Başkan Yardımcısı Emin Pınar, Katipliğe ise aynı derneğin Isparta Şube Başkanı olan Musa İrez getirildi.

Türkiye Beyaz Ay Derneği Isparta Şubesi'nin faaliyet raporu Şube Başkanı Ahmet Aydemir tarafından okundu. Başkan Aydemir raporu ‘Yaptıklarımız' ve ‘Yapamadıklarımız' olarak iki bölüm şeklinde düzenlediklerini belirterek şunları söyledi; "Türkiye Beyazay Derneği Isparta şubesi olarak, öncelikli olarak genel merkezin, birlikte yürüyoruz, eğitim her engeli aşar, birlikte daha aktif  gibi ulusal projelerinin bölgesel uygulamasında öncülük yapılmış ve bizzat ilimizdeki faaliyetler başarılı bir şekilde yürütülmüştür. Görme engellilere yönelik iş-kur ile ortaklaşa ‘Bilgisayar kullanım kurs projesi' yapılmış ve dört ayrı dönem halinde uygulanmıştır. Bu proje kapsamında Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü ile protokol yapılmış ve yeni binada yer tahsisi yapılarak bilgisayar laboratuvarı kurulmuştur. Halk Eğitim Merkezi ile ortaklaşa, yirmi görme engelli bu proje kapsamında beşerli gruplar halinde  360 saatlik  bilgisayar kursu görmüş ve mezun olmuştur. Bu kursların açılışını mülki erkan ile birlikte genel başkan sayın Lokman Ayva yapmıştır.

İl Müftülüğü ile protokol yapılmış, bu protokol ile, görme engellilerin dini eğitimlerine katkı sağlanmaya çalışılmıştır. IYAŞ A.Ş.'nin katkıları ile 180 adet kabartmalı Kur'an - ı Kerim alınmış ve tüm camii, mescit, kuran kurslarına dağıtımı yapılmıştır. Ayrıca bayanlara yönelik Kur'an - ı Kerim kursu Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ile müşterek yapılmış ve eğitim materyalleri temin edilmiştir. İl Halk Kütüphanesine, ilçe müftülüklerine, kaymakamlıklara, SDÜ Kütüphanesine kabartmalı Kur'an - ı Kerim görme engellilerin kullanımı için bağışlanmıştır. Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü gençlik merkezinde, görme engelliler derneği, il müftülüğü, gençlik hizmetleri ve spor il müdürlüğü ile ortaklaşa erkeklere yönelik olarak kuran kursu açılmış, 25 müracaat olmuştur. Kursumuz 15 kursiyer ile eğitimlerine devam etmektedir. Bu kursiyerlerin tüm eğitim materyalleri derneğimiz tarafından karşılanmaktadır.

Süleyman Demirel Hava Limanı müdürlüğünün talebi ile engelsiz hava limanı konsepti çerçevesinde ve iki dönem halinde hava limanı çalışanlarına ‘Engellilere davranış usul ve yöntemleri' başlıklı eğitim verilmiştir. Engellilerin istihdamına yönelik olarak, Türkiye Beyazay Derneği Isparta Şubesi olarak, Isparta da ilk defa ‘Engellilerin kamu personeli seçme sınavına hazırlık' olarak halk eğitim merkezi müdürlüğü ile ortaklaşa kurs açılmış, 37 engelli kursiyer bu kursa devam etmiş ve 7 engelli devlet memuru olmuştur. Bu proje genel merkez yıllık genel kurul toplantısında anlatılmış ve Türkiye genelinde uygulanması kararlaştırılmıştır. Türkiye genelinde Isparta ile birlikte iki dönem halinde daha uygulanmıştır. Engellilerimizin, önündeki engelleri kaldırma ve kamuda iş sahibi olmalarını sağlamak, varlık ve hizmetlerini göstermesi için, halk eğitim merkezi ile birlikte engelli kamu personeli seçme sınavı hazırlık kursuna katılan lise, ön lisans ve lisans mezunları için iki defa genel deneme sınavı yapılmıştır. Bu sınavdan maksat, kursiyerlerin sınav heyecanını gidermek, tecrübe sahibi olmalarını sağlamak, toplam 90 engelli kursiyer bu kursa devam etmiş, % 70 gibi bir başarı sağlanmış 27 kursiyerimiz devlet memuru olmuştur. Hatta şu anda aramızda bu kurs neticesinde Türkiye derecesi yaparak Isparta da işe başlamış iki kardeş bulunmaktadır. Yahya Kemal Beyatlı İlkokulunda bulunan İşitme Engelliler sınıfının ses izolasyonu, bilgisayar ve projeksiyon cihazı alınarak teslim edilmiş işitme engellilerin daha iyi eğitim germesi sağlanmıştır. Dershanenin açılışı yine mülki erkan ile birlikte sayın Lokman Ayva yapmıştır. Halk eğitim merkezi ile birlikte işitme engelliler için ‘Santralist' kursu açılmış ve 25 işitme engelli kursiyerimiz bu kursu tamamlamıştır" dedi.

Şube Başkanı Aydemir, yapmak istemelerine rağmen yapamadıklarını da sıraladı. Gerekli hazırlık ve çalışmaları yapmalarına rağmen tamamen kendileri dışında gelişen olaylar neticesinde başaramadığımız konular bulunduğunu vurgulayan Aydemir; "Bunları şöyle sıralayabiliriz. BAKA'ya engelliler için alternatif turizm projesi 450 bin TL Gençlik ve Spor Bakanlığına, engelsiz genç nesiller projesi, 250 bin TL iki defa, Yeşilay Cemiyetin ‘Hayat seni geri istiyor' isimli 43 bin TL'lik projeler yapılmıştır. Ancak bu projelerimiz ilgili kurumlar tarafından kabul edilmemiştir.

Zihinsel engelliler için Tarım Bakanlığı destekli tamamı hibe, sera ve hobi bahçesi projesi hazırlanmış fakat şifai görüşmelerde olumlu olmasına rağmen yazılı protokol aşamasında  ‘İçinde bulunduğumuz zaman diliminde imkanlar itibarı ile teklifiniz uygun görülmemiştir'  ibaresi çok üzüldüğüm cevaplardan bir tanesidir SDÜ Rektörlüğü olumlu yanıt vermemesi üzerine1,5 milyon değerinde sera yapılamamıştır. Görme engelliler için ikinci kademe ‘özel eğitim sınıfı' açılması ile ilgili yaptığımız teklif ile, sosyal içerikli ‘korna çalma, engel çıkarma' projelerimizde bizim dışımızda başaramadıklarımızdan Genel merkezin faaliyet ve değerlendirmeleri için; dönemsel İstanbul, Kuşadası, Bursa, Ankara, Konya, Kütahya, Antalya, Gaziantep, Şanlıurfa, Denizli, İzmir, Ereğli-Konya ve Trabzon illerinde, geleneksel yurt dışı; Suriye, Yunanistan, Bulgaristan, Gürcistan, Azerbaycan  toplantılarına katılarak, çeşitli katkı ve değerlendirmelerde bulunulmuştur. İkinci genel kurulda hedeflenen mali rakamlara ulaşılmıştır. Yapılan çalışmalar yeterli olmamakla birlikte önümüzdeki yıllarda daha etkin ve farklı projelere imza atarak hizmet ağımızı genişletme çaba ve gayreti içerisinde olacağız" dedi.

Kongrede daha sonra; Şubenin Denetim Kurulu Raporu, Gelir – Gider Cetvelleri ile Tahmini Bütçesi okunarak oy birliği ile kabul edildi. Kongrenin protokol konuşmaları bölümünde ise Türkiye Harp Malülü ve Gazi, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği Genel Başkan Yardımcısı Emin Pınar ve Ak Parti Milletvekili aday adayı Hatice Doğutaş birer konuşma yaptılar.

Yapılan konuşmaların ardından seçimlere geçildi ve buna göre; Beyazay Derneği Isparta Şubesi'nin Yönetim Kurulu şu isimlerden oluştu: Ahmet Aydemir, Yunus Özler, Ayşenur Akbay, Şeref Korkmaz, İrfan Zülüflü, Alaaddin Eren, Mehmet İpekçi.

Denetim Kurulu: Halil Elitok, Emin Pınar, Musa İrez.

Genel Merkez Delegesi: Ayşe Aydemir. 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • ZİHİNSEL ENGELLİ GENCE TACİZE LİNÇ GİRİŞİMİ24 Nisan 2018 Salı 13:45
 • PARK YERİ KAVGASINDA BABA OĞUL ÖLDÜRÜLDÜ24 Nisan 2018 Salı 13:36
 • FUHUŞ OPERASYONU23 Nisan 2018 Pazartesi 17:20
 • ARANAN 22 KİŞİ YAKALANDI23 Nisan 2018 Pazartesi 17:16
 • GÜL TURİZMİ BAŞLADI23 Nisan 2018 Pazartesi 17:12
 • DİNÇTÜRK YENİDEN HAZIRLANIYOR23 Nisan 2018 Pazartesi 10:43
 • YAŞASIN 23 NİSAN23 Nisan 2018 Pazartesi 10:35
 • İYİ PARTİDE İLK KADIN ADAY NERMİN MARULCU22 Nisan 2018 Pazar 23:36
 • OTOMOBİL PATPATLA ÇARPIŞTI22 Nisan 2018 Pazar 17:42
 • CHP 15 VEKİL VERİYOR22 Nisan 2018 Pazar 13:08
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Posta 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 538 559 99 20