• BIST 93.043
 • Altın 193,423
 • Dolar 4,7189
 • Euro 5,4759
 • Isparta 17 °C
 • Antalya 23 °C
 • Burdur 17 °C

Bu ne yaman çelişki!

Bu ne yaman çelişki!
Bu ne yaman çelişki!

 

 

 

Türkiye doğaltaş ihracatı ile dünya genelinde Çin ve İtalya’nın ardından üçüncü sırada yer alıyor. Isparta, Burdur ve Antalya doğaltaş ihracatı ile Türkiye’de ilk 10 il arasında. Bölgeden geçen yıl gerçekleştirilen madencilik ihracatı 350 milyon dolar. Türkiye aynı zamanda ilk sırada yer alan Çin’e en çok ihracat gerçekleştiren ülke. Yani bizim dağlarımızdan çıkan taşları işleyen Çin işleyip satarak bizden daha fazla ihracat yapıyor…

 

Bölge ekonomisi ve ihracatı açısından en önemli kalemler arasında doğaltaş ihracatının en büyük handikabı halen blok taş ihracatı ile uğraşıyor. Zira Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB) Maden Komitesi Başkanı Ercan Akın, Türkiye’nin dünya mermer ihracatında üçüncü sırada yer aldığını belirterek, “Dünya mermer ihracatı 2014 yılında 53.8 milyon ton. Bu ihracatın 7.2 milyon tonunu ülkemiz gerçekleştirmektedir” deyerek doğaltaşın ekonomiye sağladığı katkıyı açıklasa da, bloktaş satışının ötesine geçerek, işleyip mamul haline getirerek satış yapmakta oldukça gerilerdeyiz. Türkiye dünya da doğaltaş satışı ile üçüncü sırada yer alırken, dünya genelinde ilk sırada yer alan Çin’inde en büyük tedarikçisi konumunda. Yani bizim blok olarak sattığımız taşları işleyen Çin bizden aldığı taşları işleyerek daha çok kazanıyor.   

 

4 ARALIK DÜNYA MADENCİLER GÜNÜ

Doğal taş ihracatı Isparta ihracatının 3’te birlik kısmını karşılıyor. Dünya genelinde ki doğal taş ihracatında ise Türkiye, Çin ve İtalya’nın ardından üçüncü sırada yer alıyor. Isparta’nın ihracat rakamlarında en büyük pay doğal taş sektörünün. Doğal taş çoğunlukla açılan maden sahalarının çevreye verdiği zarar, terk edilen maden sahalarındaki kirlilik gibi konularla gündeme geliyor. Doğal taş konusu ne kadar eleştiri konusu olsa da dış ticaret girdileri açısından büyük önem taşımaya devam ediyor. 4 Aralık Dünya Madencilik Günü nedeniyle Isparta için bir doğaltaş raporu çıkarmaya çalıştık.

“MADENCİLİK HIZLA GELİŞİYOR”
Maden işletmecilerinin, maden ihracatçılarının ve sahada çalışan maden işçilerinin gününü kutlayan BAİB Maden Komitesi Başkanı Ercan Akın, Antalya, Burdur ve Isparta illerinin doğaltaş rezervleri açısından oldukça zengin bir bölge olduğunu kaydetti. Akın, Türkiye’de madenciliğin hızla geliştiğine dikkat çekerek, “Bölgemiz miktar ve çeşit açısından küresel ölçekte bir öneme sahip. Buna bağlı olarak bölgemizde madencilik hızla gelişiyor. Sektörün üretimi, ihracatı ve istihdamı ciddi boyutlara ulaştı. Ülkemizin en fazla doğaltaş ihracatı yapan 10 ili arasında Batı Akdeniz illeri de var. Bölgemizde Türkiye ekonomisine uzun yıllar katkı sağlayacak nitelikli mermer rezervleri bulunmaktadır. Bir diğer önemli husus da Burdur bejinin bir dünya markası olmuş olmasıdır. Bölgemizden mermer ihracatı yapan firma sayısı 295’dir. Bu firmaların istihdamı ise yaklaşık olarak 10 bin kişi civarındadır. Mermer sektörünün sağladığı istihdam, diğer sanayi kollarının sağladığı istihdama göre farklıdır. Sektörün istihdamı diğer sanayi kollarında istihdam edilemeyen vasıfsız işçilerdir. Bu nedenle sektörümüz vasıfsız kitlenin iş kapısıdır. Sektörün gelişimi göz önüne alınırsa üretim, ihracat ve istihdam verilerinin artacağı ortadadır” diye konuştu.
TÜRKİYE ÜÇÜNCÜ SIRADA
Dünya mermer ihracatının 2014 yılında 53.8 milyon ton olduğunu açıklayan BAİB Maden Komitesi Başkanı Ercan Akın, “Bu ihracatın 7.2 milyon tonunu ülkemiz gerçekleştirmektedir ve Türkiye dünya mermer ihracatında üçüncü sırada yer almaktadır. Rakamlar sektörün ülkemiz ve bölgemiz açısından ne kadar önemli olduğunu gözler önüne sermektedir. Katma değerin yüzde yüze yakın olduğu mermer sektörünün milli ekonomimize sağladığı katkı da ortadadır. Madenler her ülkenin milli kaynakları olması nedeniyle ülke ekonomileri açısından çok önemlidir. Dolayısıyla madencilik özel önem verilmesi gereken bir sektördür. Ekonomik anlamda geçiş sürecinde olduğumuz bir dönemde madenciliğin daha iyi değerlendirilmesi ve sahip çıkılması dileğimizdir. Buna rağmen sektör kamuoyuna yansıyan birkaç kötü örnek nedeniyle büyük sıkıntılar yaşamaktadır. Madenciler son yıllarda mağdur edilmektedir. Özellikle izin aşamasında, kira ücretlerinde sıkıntılar yaşanmaktadır. Hızla gelişen maden sektörünün yeni başarı hikayeleri yazabilmesi için böyle bir günde yaşanan sıkıntılara da çözüm bulunması dileklerimle tüm sektör paydaşlarının gününü kutlarım” dedi.
EN ÇOK DOĞALTAŞ İHRACATI GERÇEKLEŞİYOR
Türkiye’den geçen yıl yaklaşık olarak 4 milyar dolar tutarında maden ihracatı yapıldığını açıklayan BAİB Başkanı Mustafa Satıcı ise, “Geçen yıl bölgemizden gerçekleşen madencilik ürünleri ihracatı ise 350 milyon dolar civarındadır. Maden ürünleri ihracatımızın çoğunluğunu doğaltaş oluşturmaktadır. Bölge ihracatımızın lokomotif sektörlerinden olan madencilik, her geçen yıl ihracat rakamlarını artırmaktadır. Doğaltaş ürünlerimiz dünyanın her yerine ihraç edildiği gibi uluslararası inşaat projelerinde yer almaya başlamış ve tercih edilir hale gelmiştir. İhracatımızın artmasına, ekonomimizin gelişmesine sağladıkları katkıdan dolayı şükranlarımı sunuyorum” şeklinde konuştu.

ÇİN’E İHRACATTA TÜRKİYE BİRİNCİ

Çin’e doğaltaş ihracatında Türkiye’nin birinci sırada yer aldığını söyleyen Prof. Dr. Raşit Altındağ “Ülkelerin 2013 yılında doğal taş ihracatında 6.5 Milyar $ ile Çin birinci, 2.5 Milyar $ ile İtalya ikinci, 2.2 Milyar $ ile Türkiye üçüncü sırada yer alırken İran 150 Milyon $ ile on beşinci sırada yer almaktadır. Çin’e blok mermer-traverten ihraç eden ülkeler içinde 2013 yılı için Türkiye 895 Milyon $ ile birinci, 232 Milyon $ ile Mısır ikinci sırada ve 155 Milyon $ İtalya yer alırken 99 Milyon $ ile İran beşinci sırada yer almaktadır. 2013 yılında Hindistan’a blok mermer-traverten ihraç eden ülkeler arasında 121 Milyon $ ile İtalyan birinci, 56 Milyon $ ile Türkiye ikinci sırada yer alırken 4.2 Milyon $ ile İran 5ci sırada yer almaktadır. Türkiye’nin 2013 yılı itibariyle ihracatının % 40’lık bölümü blok mermer ve traverten ihracatı oluşturmaktadır. Türkiye Çin’e 980 Milyon $, ABD’ye 297 Milyon $, Irak’a 114 Milyon $’lık ihracat yaparken İran’a yok denecek kadar düşük bir düzeyde ihracat yapmıştır” dedi.

EN BÜYÜK İHRACATÇININ TEDARİKÇİSİ KONUMUNDAYIZ

Genelde Türkiye, özelde ise Batı Akdeniz ve Isparta düşünüldüğünde dünya genelinde doğaltaş ihracatı ile üçüncü sırada yer almamıza rağmen, dünyada ilk sırada yer Çin’in tedarikçisi olduğumuz görülüyor. Veriler ele alındığında Çin, Türkiye’den blok olarak doğaltaşı işleyip satarak ilk sıraya yerleşirken, Türkiye halen bolk satıştan kazandığı ile yetinmeye devam ediyor.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • CEO’lar SDÜ öğrencileri ile buluşacak03 Aralık 2016 Cumartesi 09:15
 • 105 SURİYELİ KAÇAK YAKALANDI17 Ekim 2016 Pazartesi 11:24
 • KREDİ KARTIN ATAKSİT ARTIYOR07 Eylül 2016 Çarşamba 18:18
 • ORTAK OSB'DE SON DURUM16 Nisan 2016 Cumartesi 16:53
 • ISPARTA ASDEP'E PERSONEL ALINACAK26 Mart 2016 Cumartesi 16:48
 • VAVİN'E YATIRIM TEKLİFİ23 Mart 2016 Çarşamba 14:13
 • TAŞERON İŞÇİLERE KADRO MÜJDESİ22 Mart 2016 Salı 13:10
 • ÜÇ BÜYÜK MÜJDE27 Şubat 2016 Cumartesi 20:00
 • EMEKLİYE PROMOSYONDA 500 TL SESLERİ25 Şubat 2016 Perşembe 20:57
 • ISPARTA BU KADAR KREDİ KULLANDI21 Şubat 2016 Pazar 21:45
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Posta 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 538 559 99 20