• BIST 103.200
 • Altın 197,070
 • Dolar 4,7083
 • Euro 5,4926
 • Isparta 21 °C
 • Antalya 25 °C
 • Burdur 22 °C

BURDUR GÖLÜ

BURDUR GÖLÜ
Isparta havaalanı ve Organize Sanayi kurulurken, bazı şahısların ortaya sürdükleri DİKKUYRUK meselesi yüzünden meydana gelen engelleme ve gecikmenin verdiği sıkıntıdan mı? Bilemiyorum ama, Isparta?lılar olarak Burdur gölü dendiği zaman biraz içimiz

      Belki de başka nedenlerdendir, ama Isparta olarak Burdur gölüne yaklaşımımız biraz soğuktur. Halbuki Burdur gölünün büyük bir kıyı kenar çizgisi Isparta sınırları içindedir.

      Suyunun arsenikli ve birçok çeşit alkali ihtiva etmesinden dolayı acı ve zehirlidir. Bu nedenle "Burduricus" adlı balık türünden başka hiçbir canlının yaşamadığı bilinmektedir. Suyu çok yüksek miktarda alkali içerdiği için sulama dahil hiçbir amaçla kullanılamaz. Gölün çekildiği bölgelerde yetişen otlarda da çok miktarda tuz ve zehirli madde olduğundan bu otlarla beslenen küçükbaş hayvanların bazı uzuvları eksik yavrular doğurduğu, et verimlerinin hiç olmadığı ve etlerinde de zararlı maddelere rastlandığı tespit edilmiştir. Büyük baş hayvanlarda da süt verimi düşmekte ve belirlenemeyen hastalıklar ortaya çıkmaktadır.

     Dikkuyruk ve diğer su kuşları göl alanından çok, göle su taşıyan akarsu deltalarında yaşamlarını sürdürmektedir.  

    Bütün bunları gölün faydasız bir su birikintisi olduğu kanaatini oluşturmak için yazdığımı düşünmenizi istemem. Aslında Burdur gölü ve çevresi iyi bir çalışmayla insanlığa faydalı bir yapıya dönüştürülebilir.

    Gölü besleyen yer altı ve yer üstü su kaynaklarının tamamı arsenik ve tuz içermeyen tatlı sulardır. Göl suyunun bu hale gelmesinin ana sebebi, göl tabanında bulunan arsenikli kaya ve topraklarla sağlanan temastandır.

    1970 li yıllarda Tübitak'ın yayınladığı Bilim ve Teknik dergisinde okuduğum bir yazıda, benzer özelliklerde bir gölün tabanındaki arsenikli yüzeylerin tespit edilip betonla kaplanması sonucu gölün 4-5 senede tatlı su gölüne dönüştüğünü ve ekonomiye kazandırıldığı anlatılıyordu. Benzer uygulama Burdur Gölüne yapılabilir mi? Bilmiyorum. 40-50 sene önceki imkanlarla yapılabildiğine göre günümüz teknolojisiyle daha kolay yapılabileceğini umuyorum.

     Burdur gölü kurtarılmak isteniyorsa ancak böyle metotlarla kurtarılabilir ve insanlığa faydalı hale getirilebilir yoksa "SU ORUCU" gibi etkinliklerin göle bir katkısı olmaz.

     DSİ de yetkili bir arkadaşımla yaptığım bir görüşmede öğrendiğim çok çarpıcı bir gerçeği burada dile getirmek istiyorum.

     Burdur gölünü besleyen açık akarsuların üzerinde hali hazırda 9 adet gölet yapıldığı ve asıl gölü besleyen yer altı kaynaklarının damarları üzeride de bilinen 15 000 derin kuyu pompasının bulunduğunu ve bu pompalarında ağırlıkla Yeşilova, Karamanlı ve Tefenni bölgesinde bulunduğu gerçeğidir.

    Bu noktada ortaya çıkan bir gerçek daha var ki: Biz ne yaparsak yapalım Burdur gölü eski kıyı kenar çizgisine gelemez. Hele hele "su orucuyla" falan mümkün değil. Ancak, su gibi önemli bir nimetin kıymetinin anlaşılması açısından bu etkinlikleri sonuna kadar destekliyorum.

    Bugünkü yazımda Burdur Gölünün kendisinden ziyade, çekildiği ve boş bıraktığı alanlarla ilgili bir konuyu açmak istiyorum.

    Daha yeni kayıtlara geçen resmi kıyı kenar çizgisi ile mevcut, kıyı kenar çizgisi arasında 7000 hektardan fazlası Isparta sınırları içinde olmak üzere toplam 15000 hektarlık gölün terk ettiği bir boş alan var. Yukarıda saydığımız nedenlerle de gölün tekrar kazanma ihtimalinin olmadığı bir alan. Aslında, buharlaşma alanının küçültülmesinin faydaları düşünülerek enlemesine yapılacak bir setle(Hatta Senir kasabasından Burdur'a kestirme bir yol bile oluşturulabilir bu sette) boş alan miktarı 20 000 hektara bile çıkarılabilir.

    Bu boş alanı bir amaca yönelik kullanabilir miyiz? Diye bir soru sorsak. Karşımıza Ramsar sözleşmesi gereği kullanamazsınız diye bir cevap çıkar.

    Ülkemizin 1971 yılında su kuşlarının yaşam alanlarının korunması amacıyla taraf olarak imzaladığı bu sözleşme gereği bu alanda, ziraat amacıyla dahi olsa hiçbir yapılaşma, yol, alan, tesis vs. yapamazsınız. Ancak, sözleşme bu bölgenin ağaçlandırılmasına veya mera amaçlı kullanılmasına müsaade ediyor.

    Yapılan bilimsel araştırmalarda taban suyunun yüksekliği, arazideki biyolojik ve kimyasal maddelerin farklılığı nedeniyle ağaçlandırmaya uygun olmadığı tespit edildi. Otlak olarak kullanmamız da bu haliyle mümkün değil.

    İl Genel Meclisi üyesi iken üniversitedeki konunun uzmanı dostlarımızla küçük bir çalışmamız olmuştu.

    Üniversitemizde yapılan araştırma ve toprak analizleri sonucu, bu alanın bazı işlemler neticesinde ıslah edilebileceği ve ekonomiye kazandırılabileceğinin mümkün olduğu gerçeği ortaya çıktı. Bir proje haline getirmek istedik ama yeterli ilgi ve desteği sağlayamadığımız için bu proje kadük kaldı.

    Aslında yapılacak işlem çok kolay.

    Arazide göle doğru drenaj kanalları açılıp, zamanla toprağın yağmur suyu ile yıkanmasını sağlayacaksınız ve çıkan zehirli suları araziden uzaklaştıracaksınız. 4-5 yıl süren bu çalışma sonunda, bu arazide arpadan başlayarak yem bitkileri yetiştirmek mümkün olabilmektedir. 15- 20 yıllık bir periyot sonunda istediğiniz yem bitkisini yetiştirebileceğiniz çok büyük bir alana kavuşmak mümkün. Hele çok yakınındaki Keçiborlu'daki kükürt işletmelerinde çıkarılan madenin kükürtlü pasasını bu toprakla karıştırabilirseniz işlem daha kısa sürede tamamlanmakta.

    Bu alanda arpadan başlayarak, korungaya kadar devam edecek yem bitkisi yetiştirme serüveniyle önceleri        100 000 büyükbaş hayvanı daha sonrada 1 000 000  büyük baş hayvanı doyurabilecek potansiyele erişmek mümkün olacaktır. 

    Bu projenin bir başka faydası da Isparta'da organize hayvancılık endüstrisinin önceliğini yapabilecek olması. Değerlendirmeye ve üzerinde kafa yormaya değer bir proje...

    Salıcakla kalın.

 musartan@hotmail.com

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Yalvaç'ta kaza: 1 yaralı08 Kasım 2016 Salı 11:26
 • YALVAÇ'TA 4 TUTUKLAMA18 Ağustos 2016 Perşembe 12:18
 • GELENDOST'TA TRAKTÖRLE OTOMOBİL ÇARPIŞTI17 Ağustos 2016 Çarşamba 11:50
 • 4 YILAN ÖLDÜRDÜĞÜ GEREKÇESİYLE 3 BİN 841 LİRA CEZA KESİLDİ05 Ağustos 2016 Cuma 14:28
 • ŞARKİKARAAĞAÇ'TA 24 KİŞİ TUTUKLANDI05 Ağustos 2016 Cuma 14:27
 • EĞİRDİR'DE YAKALANDI05 Ağustos 2016 Cuma 11:57
 • ELEKTRİK AKIMINA KAPILIP ÖLDÜ04 Ağustos 2016 Perşembe 13:05
 • EVİNİN ÖNÜNDE ÖLÜ BULUNDU03 Ağustos 2016 Çarşamba 14:17
 • KÜÇÜK AYŞE HAYATA TUTUNAMADI01 Ağustos 2016 Pazartesi 16:07
 • TEİAŞ'DAN ELMA ÜRETİCİLERİNE ÖNEMLİ DUYURU01 Ağustos 2016 Pazartesi 12:18
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Posta 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 538 559 99 20