• BIST 110.932
 • Altın 175,132
 • Dolar 4,0581
 • Euro 4,9812
 • Isparta 9 °C
 • Antalya 20 °C
 • Burdur 10 °C

'ÇALIŞMALARIMIZDAN BİRİLERİ RAHATSIZ'

'ÇALIŞMALARIMIZDAN BİRİLERİ RAHATSIZ'
Gülyağı ve Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (GÜLBİRLİK) Genel Müdürü Hasan Çelik, gerçekleştirilen Genel Kurul toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. Gülün daha fazla değer kazanması ve üreticinin daha fazla kazanması için bir takım

Gülbirlik'in 2014 İş Yılı 49. Olağan Genel Kurul Toplantısı merkez binasındaki toplantı salonunda gerçekleştirildi. Dün saat 10.30'da başlayan genel kurul toplantısına Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Demir ve yönetim kurulu üyeleri ile denetim kurulu üyeleri, Genel Müdür Hasan Çelik ve diğer idari personel ile Birlik Genel Kurulunu oluşturan delegeler katıldı.

"Bizim gülcülüğün desteklenmesi veya teşvik kapsamına alınması için yaptığımız çalışmalardan birileri fevkalâde rahatsız oldu." diyen Gülbirlik Genel Müdürü Hasan Çelik, "Gülbirlik'in destekler ve teşviklerle maliyetlerini düşürerek uluslararası piyasalarda rekabetçi bir maliyet fiyatı ile rekabet şansını yakalaması ve üreticilere daha fazla çiçek bedeli ödemesi nedense birilerinin hoşuna gitmedi. Ve Gülbirlik'in destek ve teşvik taleplerini aklınca eleştirmeye kalktı." diye konuştu.

ÇALIŞMALARDAN BAHSETTİ

Toplantıda konuşan Gülbirlik Genel Müdürü Hasan Çelik, gülcülüğe dair yaptıkları çalışmalardan bahsederek, "Coğrafi işaret alınması, gülün Yağlı Tohumlar ve Endüstri Bitkisi kategorisine alınması ve buna bağlı olarak mazot + gübre + toprak analizi desteklerinin % 100 artırılarak desteklenmesi, ÇKS kaydı yaptırarak İyi Tarım Uygulanması kapsamında üreticiye dekar başına 100 TL ödeme yapılması, Gül çiçeğinin TARSİM kapsamına alınması, Strateji Belgesi hazırlanması ve Organize'de 20.000 m²'lik arsa tahsis talebi gibi gülcülüğün ayaklarının yere sağlam basması ve geleceğe güven ve ümitle yürüyebilmesi adına çalışmalar yaptık. Diğer taraftan; devletin sağladığı her türlü destek ve teşviklerden yararlanmak için de alt yapıların oluşturulması, gül çiçeğinin muhatap kabul edilmesi için Resmi bir hüviyete ve kimliğe kavuşturulmasıdır." dedi.

KAZANIMLARIMIZ BAŞLANGIÇ OLACAK

Gülcülüğün devam edebilmesi için Bakanlıklar nezdinde çalışmalar yapıldığını söyleyen Çelik, "Devlet her tür girişimciyi teşviklerle desteklerken, işletmelere ve girişimcilere, sanayicilere, üretime ve istihdama katkı sağlayanlara düşük faizli kredilerle doğrudan hibe ve teşviklerle desteklerken (ki bütün bunlar yasal çerçevede yürütülüyor) Bizler Gülbirlik olarak gülcülüğün bu topraklarda varlığını devam ettirebilmesi; üreticilerimizin cebine 5 kuruş fazla girebilsin diye ilgili bakanlıklar nezdinde destek ve teşvik taleplerimizi bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da sürdüreceğiz. Az da olsa elde ettiğimiz kazanımlar bizim için bir başlangıç olacaktır." diye konuştu.

 BİRİLERİ RAHATSIZ

"Bizim gülcülüğün desteklenmesi veya teşvik kapsamına alınması için yaptığımız çalışmalardan birileri fevkalâde rahatsız oldu." diyen Gülbirlik Genel Müdürü Hasan Çelik, "Gülbirlik'in destekler ve teşviklerle maliyetlerini düşürerek uluslararası piyasalarda rekabetçi bir maliyet fiyatı ile rekabet şansını yakalaması ve üreticilere daha fazla çiçek bedeli ödemesi nedense birilerinin hoşuna gitmedi. Ve Gülbirlik'in destek ve teşvik taleplerini aklınca eleştirmeye kalktı. Ne yani, Türkiye'de herkes, sanayicisi, müteşebbisi, ihracatçısı, üreticisi – tüketicisi devlet destek ve teşviklerinden yararlanacak, Gülbirlik yararlanmayacak öyle mi? Üreticinin cebine girecek olan 5 kuruş seni neden rahatsız ediyor? Gülbirlik ya da gül üreticisi cezalı mı? Gerçekten buradaki mantığı anlamakta zorlanıyoruz. Hani derler ya; Dinime küfreden bari Müslüman olsa." ifadesini kullandı.

KEYFİNİZİ KAÇIRMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Çalik konuşmasına şöyle devam etti; "Yine o birileri sağdan soldan topladıkları bilgi kırıntıları ile Gülbirlik aleyhinde dedikodu üreterek tatmin olmaya çalışıyorlar. Teselli olmaya çalışıyorlar. Gülbirlik'in ve Rosense'in emin adımlarla yürüyüşü ve yükselişi gerçekten birilerini endişelendiriyor, keyfini kaçırıyor. Kusura bakmayın bizler sizlerin keyfini kaçırmaya devam edeceğiz.

BİRİLERİNE PRİM VERMEYİZ

Burası öyle 3 ay sonra batacak denildiği halde batacak bir kurum değildir. Burası nice 4 yıllardan beri ve yine nice badirelerden geçerek bu günlere geldi. Allah'ın izniyle hep birlikte daha nice güzel günler göreceğiz. Çünkü burası beddualı değil dualı  bir yer. Profesyonel bir ekip  ve gönülden bağlı bir üretici ortak kadrosuna sahip güzide ve örnek bir kuruluştur. Gülbirlik, ne birilerinin büfecilik mantığına ne de lokantacılık hezeyanına asla prim veremez.

Burası, dünya ile entegre olmuş. Kurumsallığı ve markalaşması ile rüştünü ispatlamış bir kurumdur. Gülbirlik Kooperatifçilik ruhuna göre faaliyetlerini sürdüren, mecburi  yatırımlar dışında kâr amacı gütmeyip, üreticinin hakkını en iyi şekilde vermeyi kendine görev sayan örnek bir birliktir.

Eğer kâr amaçlı, yani bankalarda para stoklama mantığıyla hareket edilse idi geçmiş yıllarla kıyasladığımızda sadece son 4 yılda yıllık 1,500.000-TL'den yaklaşık 6.000.000-TL kasamızda şuanda para olacaktı. Ancak, kooperatifçiliğin esprisi ve mantığı bu değildir. Bizler elde ettiğimiz bu paraları doğrudan gül çiçeği bedeline yansıtarak üreticinin el emeğini ve alın terini en iyi şekilde ödeyerek üreticimize destek olduk. Üzerimize düşeni yaptık.  Bizler, siz üreticilerimizin bizlere tevdi etmiş olduğu yetki ve güç ile yine sizlerin adına tüm gayretimizle çalışıyoruz. Tek gayemiz Gülbirliği daha ileriye ve daha iyi günlere taşımaktır.

Bu çerçevede, başta üretici ortaklarımıza ve çok değerli siz temsilcilerine, şahsıma ve personelime duyulan güven ve anlayış için teşekkür ediyorum. Ayrıca, gece gündüz demeden büyük bir fedakarlık ve hakkaniyet içerisinde Gülbirlik ve Rosense'de çalışan tüm mesai arkadaşlarıma da teşekkür etmek istiyorum."

HEDEF REKOLTE 7 BİN TON

Dünya gülyağı ihtiyacının yüzde 60'ını tek başına karşılayan Isparta'da 2015 hasat sezonu Mayıs'ta başlıyor. Gülyağı ve Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (GÜLBİRLİK) Genel Müdürü Hasan Çelik, hedef rekolteyi 7 bin ton olarak açıkladı.

Aşırı yağışlara rağmen gülde olumsuz bir durum beklemediklerini belirten Genel Müdür Çelik şunları söyledi:

"Kooperatif başkanlarımızla sürekli diyalog içerisindeyiz. Olumsuz bir durum beklemiyoruz ama yine de sonuç yapraklanma döneminde netlik kazanacak. Nisan ayı başında şiddetli soğuklar gördük. Orada bazı bölgelerde zararlarımız söz konusu. Bazı yerlerde böyle bir sıkıntı var. Yükseklerdeki bazı köylerde sıkıntı olmuş ama, rekolteyi etkileyecek bir sıkıntı olmaz. Çünkü hava kapalıydı ve rüzgar vardı. Yine de üreticilerimiz tedbirlerini almışlar ve duman ve tütsü yakanlar oldu. Çok fazla zarar olmayacağını umuyoruz."

'DÜNYANIN GÜLÜ ISPARTA'DAN GİDİYOR'

Isparta'da yaklaşık 20 bin dekarlık alan üzerinde gerçekleştirilen gül çiçeği hasadı yaklaşık 50 gün sürüyor. Üretilen gül çiçeği başta GÜLBİRLİK olmak üzere özel sektördeki firmalar tarafından alınıyor. Kentte gül çiçeğinden elde edilen gül yağını parfüm ve kozmetik sanayinin olmazsa olmazı olarak tanımlayan Genel Müdür Hasan Çelik, "Dünya gül yağı ihtiyacının yüzde 60'ını Isparta, kalan yüzde 40'lık dilimini ise Bulgaristan karşılıyor" diye konuştu.

'14 ÜLKEYE KOZMETİK İHRACATI'

Diğer yandan GÜLBİRLİK şemsiyesi altında Rosense markasıyla kurulan kozmetik şirketi de 14 ülkeye ihracat yapıyor. GÜLBİRLİK'in lokomotif ürünü Rosense'nin Almanya ve Çin başta olmak üzere Danimarka, Avusturya, İngiltere, Kanada, Tayvan, Japonya, Kamboçya, Arabistan, Ürdün, Libya, Dubai ve Kıbrıs'a ihracat gerçekleştirdiğini kaydeden Hasan Çelik, "Rosense grubunda 27 dalda 70 ürün, sweetrose grubunda ise 3 dalda 13 ürün olmak üzere toplam 30 dalda 83 ürün yelpazesiyle yurt içi ve dışına ürün satıyoruz" dedi.

Ayrıca toplantıda yapılan yönetim kurulu seçiminde Mahmut Demir tek liste halinde girdiği seçimde güven tazeledi.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • ÖYLE PİŞMAN OLDULAR Kİ20 Nisan 2018 Cuma 14:00
 • O LİSTEDE ISPARTA YOK20 Nisan 2018 Cuma 13:53
 • SAKIN BUNA KANMAYIN20 Nisan 2018 Cuma 13:51
 • İŞ DÜNYASINI FUARA ÇAĞIRDI20 Nisan 2018 Cuma 13:45
 • TÜRKİYE GERÇEKLERİNİ ANLATIYORLAR20 Nisan 2018 Cuma 10:34
 • BAŞVURUSUNU GENEL MERKEZE YAPACAK19 Nisan 2018 Perşembe 23:41
 • YALÇIN TERBİYEYE DAVET ETTİ19 Nisan 2018 Perşembe 21:58
 • İSMAİL ÖZDEMİR ADAY OLUYOR19 Nisan 2018 Perşembe 21:30
 • YALÇIN ADAY OLMAYACAK MI?19 Nisan 2018 Perşembe 13:32
 • BAKIR CHP ADAYLIĞI HAKKINDA KONUŞTU19 Nisan 2018 Perşembe 12:01
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Posta 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 538 559 99 20