• BIST 107.374
 • Altın 173,060
 • Dolar 4,0616
 • Euro 4,9543
 • Isparta 25 °C
 • Antalya 31 °C
 • Burdur 25 °C

DEMİREL'DEN YOLA DEVAM MESAJI

DEMİREL'DEN YOLA DEVAM MESAJI
Adını taşıyan müzenin açılışında konuşan Türkiye'nin 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, " Türkiye'yi imar etmeye kalkındırmaya ve demokrasi içinde bunları yapmaya devam. Demokrasiyi halkın elinden alarak bunu yapıyorsanız bunun değeri yok" dedi

 Türkiye'nin 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel , adını taşıyan müzenin açılışında yaptığı konuşmaya, Cumhuriyetin 91'inci yıl dönümünü  kutlayarak başladı. Demirel, "Bu topluluğun bana gösterdiği muhabbeti bana Cumhuriyet Bayramı armağanı olarak sayıyorum. Son konuşmacıyım Son konuşmacının durumu zordur. Çünkü söylenecek her şey söylenir son konuşmacıya bir şey kalmaz. Ancak burada öyle değilim. Söylemekle bitmeyecek kadar söz var ortada. Dünkü kazada hayatını kaybeden öğrencilerin ruhuna Fatiha okuyorum. Allah Rahmet eylesin. Cumhuriyetimizin 91. yıl dönümünü halkımızın Cumhuriyet Bayramını kutluyorum. Cumhuriyetin kurucusu Büyük Gazi Mustafa Kemal'i şükranla ve minnetle anıyorum. Onu hergün ansak azdır. Her şeyi ona borçluyuz.  Gaziyi unuttuğumuz zaman her şeyi kaybederiz. O bizim herşeyimizdir.  Biz 50 sene bu millete şükran borcumuzun peşinden gittik. Bu borcu nasıl öderiz, Cumhuriyetin bu ülkeye getirdiği nimetleri nasıl karşılarız. Türkiye'de Cumhurbaşkanlığı yapmış  biriyim. Cumhurbaşkanlığını zorla birisinin elinden almış değilim. 12 seneyi aşan Başbakan olarak karşınızda bulunuyorum.  Başbakanlığı da kimsenin elinden almış değilim. 22 sene parti başkanlığı 5 sene muhafelet liderliği 10 sene yüksek memuriyet yaptım. 50  seneyi aşan hizmetimiz var bu ülkeye. Bu 50 senede nereden başlanıp nereye gelinmiştir. Bu hususu millete arzetmek istedik. Bu müzeyle bunu dikkatinize sunuyoruz. 1950 Türkiyesinin nesi var 2000 Türkiyesinin nesi var? Bunları görüyoruz.  1923'te 10 milyon nüfuslu Türkiye'nin bugün 76 milyon nüfusu var. Ekonomik kalkınmada 192 ülke içinde 19-20 arasındayız. 91 sene önce kurulan Ülkemiz Cumhuriyetin nimetlerinden yararlanmış ve dünyaca tanınır hele gelmiştir" diye konuştu.

CUMHURİYETİN FAZİLETİNDEN YARARLANDIM

1950'de Türkiye'nin 21 milyon nüfusu oluğunu 40 bin köyü sadece 13'ünde elektrik olduğunu belirten Demirel, "Okulları noksan sağlık tesisleri noksandı.  Türkiye'nin 3 üniversitesi vardı. Halk yoksulluk ve fukaralık içinde. Atatürk ülkenin zengilşemesi için gayret sarfetmiştir. Dert o kadar çok ki bu dertleri karşılayacak kadar imkan yok. 1950'lerde köylü bir toplum var. Biz de köylüyüz. Bu köyde doğduk. Cumhuriyetin faziletinden yararlandım. İlkokulu okudum okul olmasa okuyamazdım. Devlet okutmazsa okuyamazdım. Mühendis Mektebi olmasaydı okuyamazdım. Hizmetlerimizin karşılığında borcumuzu ödedik. Tümüyle ödenmiş midir  derseniz o muhasebeyi millet yapar ama bizim vicdanımız rahattır. Faydalı ömrümüzün tümünü milletin ve devletin hizmetine verdik. Bu ülkeyi karanlıkatn kurtaralım dedik en ücra köşelerine ışık götürdük. Gaz lambası yerine elektrik lambası götürdük.  Traktörün kara kağnı ve kara öküzle mücadelesini kazandık. 1950 Türkiyesinde 3 bin bugün 1.5 milyon traktör var" dedi. 

TÜRKİYE ŞEKİL DEĞİŞTİRDİ

                1950-2000 yılları arasında Türkiye'nin  şekil değiştirdiğini ifade eden  Demirel, "Bugün yeni bir Türkiye vardır. Bu yeni Türkiye daha ileri gitmelidir. Bugün bir uçutan bir uca gidilen asfalt yolları vardır.  3 üniversitesi olan Türkiye'nin bugün 200'e yakın üniversitesi var. Türkiye 1950-2000 arasındaki hükümetlerden çok şey kazanmıştır. Eğer 1950'deki demokrasi harekete sekteye uğramasaydı bu kazanç çok daha fazla olurdu. Bu kesintilerden çok dikkatlice çıkmayı başardık. Bu müzenin kapısında bir sandık görürsünüz. Bu müzenin adı  Demokrasi ve Uygarlık Müzesidir. Demokrasiden neyi kastediyor derseniz, Bu ülkenin yönetimini yapacak iktidarlar seçimle gelip seçimle gitmelidir. Milletin iradesini halkın oyuyla gelen heyetler yapmalıdır. Halkın oyu, milletin egemenliğidir. Milletin egemenliğinin üstün olmasını istiyorsak buna müdahele edilmemeli. Birinci derecede önemsedğimiz halkın hakimiyetine saygıdır. Bunun korunmasıdır. Başkanlığını benim yaptığım  7 hükümet vardır. Biz kuvveti halktan aldık halka gittik. Halka icraat götürdük. Biz iktidara geldiğimiz zaman İstanbul'un iki yakasının birleşmesi lazımdı. Bu köprü yapılmalıydı. Köprüyü yapan biz olduk . Fırat ve Dicle nehirleri boşuna akıyordu. Bunları alıp çatlamış topraklara götürdük. 30 milyar metreküp suyun 10 milyar metreküpü aşağı ovaları zengin edecekti.  Bunun adına GAP dedik ve geliştik. Tüneli deldik. Fırat nehrinin sularını Harran ovasına akıttık. O zaman dağı deldik dedim. O zaman bir vatandaş gelip siz dağı delmediniz çağı deldiniz dedi.  Bütün Türkiye televizyona telefona kavuştu. Bugün herkesin cebinde telefon herkesin evinde telefon medeniyetin kullandığı ne varsa benim halkım da kullanmaktadır.

BU DÖNÜŞÜM İLERİYE GÖTÜRÜLMELİ

Bugün Türkiye'de bir dönüşüm olmuştur. Bu dönüşüm yaşatılmalı daha ileri gidilmelidir.  Türkiye'de okuma yazma en yüksek dereceye çıkarılmıştır. Bir çiftçi toplumu olan Türkiye, bir sanayi toplumu hizmetler toplumu haline gelmiştir. Bir çiftçi toplumu olan Türkiye'den kalkınan Türkiye haline geldik. 1950'de 13 bin otomobili olan Türkiye'nin bugün 10 milyon otomobili var. Bu değişim sayesinde 1950 Türkiyesi'nden yüzde 5'e yakın  kalkınma hızıyla bugünlere  gelindi. Devam etmemmiz lazım daha çok ileri gitmemiz lazım. Herşeyin daha iyi olması için herekese fırsat var.

CUMHURİYETİN TANIDIĞI BU FIRSATI KULLANIN

Bizim yaptığımız en büyük hizmet İslamköy'den bir çocuk çıkıp okuyabiliyor. Senin çocuğun da çıkar okur mühendis  olur bakan olur  Başbakan olur,  Cumhurbaşkanı olur. Sana  bunu gösteriyorum. Bizim burada sergilediğimiz misal bu cumhuriyet öyle bir cumhuriyettir ki herekese eşit fırsatlar tanır. İşte Demirel'e tanımış. Demirel İslamköy'den gelen bir çiftçi çocuğu o zaman herkese bu fırsat tanınıyor. Bu fırsatı kullanın diyoruz. Bana açık  olan herşey sizlerin çocuklarını da açık. Çocuklarınız ülke hizmetinde rol alsın. Önleri açık olsun bunun misali de benim" diye konuştu.

TÜRKİYE'NİNİ GELECEĞİ PARLAKTIR

Adın taşıyan müzede asıl hizmetin kardeşi Şevket Demirel'e ait olduğunu kaydeden Demirel, " Kendisine hepiniz adına teşekkür ediyorum.  Türkiye'de Keban Barajının temelini ben attım. Türkiye'nin 1950'de üç barajı vardı. Bugün 300 barajı var. 300'ün içinde çoğunda bizim imzamız var. Bize güvenenelere söylüyorum.  Biz Türkiye'yi yüzde 5 civarında kalkındırdık. Eğitim hizmetlerini yüksek seviyelere getirdik. Mühendislik hizmetlerini yukarı seviyelere getirdik.  Sanayi yaptık. Tüm bunlardan dolayı halkımızın önünde yüzümüz açıktır. Turkiye'nin kalkınmasının ilhamı burada. Fukaralık yoksulluk cahillik köyde akşam olunca karanlığa bürünmek burada. Biz bundan nasibimizi aldık.  Burada bir örnek var. Bunu alıp kullanın. Demokrasi için neler  yapılmıştır burada bunu göreceksiniz. Bugünün ve yarının iktidarlarına şunu söylemek istiyorum.  Yola devam. Türkiye'yi imar etmeye kalkındırmaya ve demokrasi içinde bunları yapmaya devam. Demokrasiyi halkın elinden alarak bunu yapıyorsanız bunun değeri yok. Demokrasi sayesinde bunu yapacaksanız. Demokrasi sayesinde eksik kalan hizmetler tamamlanır. Bu hizmetler yapılırken dikkat edeceğiniz şey demokrasinin zedelenmemesidir. Türkiye'nin birlik ve beraberliğinin zedelenmemesidir. Hep beraber geleceğin iyi günlerine katkıda bulunalım. Türkiye'nin önünde elbet sıkıntılar vardır. Ama Türkiye'nin önü parlaktır. Hiç bir şekilde kötümserliğe kapılmayalım. Türkiyemizin parlak geleceği için aydınlık yollarda yürümeye devam edelim" diye konuştu. 

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • TURAL'DAN ITSO'YA ZİYARET26 Nisan 2018 Perşembe 13:22
 • CHP'DE ADAYLIK ÜCRETLERİ BELİRLENDİ26 Nisan 2018 Perşembe 13:10
 • İYİ PARTİ'DE ŞİMŞEK BOMBASI26 Nisan 2018 Perşembe 12:58
 • DİNÇTÜRK CHP'DEN ADAY ADAYI26 Nisan 2018 Perşembe 10:12
 • MHP'DE ÖZAYDIN SÜRPRİZİ25 Nisan 2018 Çarşamba 23:40
 • İŞTE İKİNCİ ÜNİVERSİTEYE BAĞLANACAK BÖLÜMLER25 Nisan 2018 Çarşamba 18:32
 • ADAY ADAYI OLACAK25 Nisan 2018 Çarşamba 17:19
 • ISPARTA'YA HAYIRLI OLSUN25 Nisan 2018 Çarşamba 17:05
 • KÜLTÜR MERKEZİ YIKILIYOR25 Nisan 2018 Çarşamba 11:46
 • CİNSEL İSTİSMARA TUTUKLAMA25 Nisan 2018 Çarşamba 11:36
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Posta 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 538 559 99 20