• BIST 110.175
 • Altın 174,238
 • Dolar 4,0829
 • Euro 4,9876
 • Isparta 22 °C
 • Antalya 22 °C
 • Burdur 21 °C

DÖNÜŞÜMDE SON DURUM

DÖNÜŞÜMDE SON DURUM
Milli Eğitim Müdürü İlyas Can, velilerin büyük tepkisine neden olan okul dönüşümlerinde son durumu anlattı. Can, uygulama için çok geç kalındığını belirtirken, dönüşümler kapsamında yaptıkları incelemelerde bazı okulların gözden kaçan özellikleri olduğun

EN ÇOK O SORU SORULDU

Isparta'nın gündemini işgal eden  ve 2014-2015  Eğitim Öğretim yılına kadar tatamlanmak zorunda olan okul dönüşümleri konusu Isparta'da Ne Var Ne Yok programında masaya yatırıldı. Mİlli Eğitim Müdürü İlyas Can, açık yüreklilikle velilerden gelen sorulara yanıt verdi.  Can'a en çok, Ülkü Ortaokuluna verilecek Kız Ticaret Meslek Lisesi binasının durumu ve lisenin neden Sanayi'ye taşınacağı soruldu.

TİCARET LİSESİ ÇIRAKLIK EĞİTİM MERKEZİNE GİDİYOR

Can'ın verdiği bilgiye göre  TUREM'e taşınacağı açıklanan Kız Ticaret Meslek Lisesi, Gürkan Ticaret Lisesi'yle birleştirilip, Çıraklık Eğitim Merkezi'ne götürülecek.  Gürkan'ın binası Yenice İmam Hatip Ortaokulu'na verilecek. Cengiz Topel kapatılıp, öğrencileri Ülkü'ye aktarılacak. Iyaş Selçuklu ile Mustafa Şener'in hangisinin ilkokul olacağına daha karar verilmedi.  İlde tek ikili öğretim bu iki  okuldan birinde olacak.

Bakanlığın, 2014-2015  Eğitim Öğretim yılına kadar okulların statüsünün net şekilde belirlenmesi istemesi üzerine İl Milli Eğitim Müdürlüğü, şehir merkezindeki okul dönüşümleri için son aşamaya geldi. Velilerin büyük tepkisine yol açan dönüşümle ilgili Milil Eğitim Müdürü Can soru yağmuruna tutuldu.   Can, daha önce yaptıklarını incelemelerde bazı okullarda gözden kaçan detaylar olduğunu belirterek, bunların yeniden ele alınacağını söyledi

GEÇ KALINMIŞ UYGULAMA

Bakanlığın dönüşüm uygulamalarını 2014-2015 eğitim-öğretim yılına kadar tamamlama talimatı verdiğini ancak bu sürenin Isparta'da yanlış değerlendirilmiş bulunduğu kaydeden İlyas Can, "Bu çalışmayı 2012-2013'da yapmış olmamız gerekirdi. Geç kalınmış bir uygulamayı yapmak zorundayız. Isparta geç kaldı" diye konuştu.

SIFIR HATAYLA YAPTIĞIMIZ KANISINDAYIM

Okul dönüşümlerinden etkilenecek kesimlere bilg iverildiğini söyleyen Can, "Milli eğitime gelen şikayetleri de değerlendirdik. Bu çalışma yokken vatandaşın lise öğrencisi ile ilkokul öğrencisi aynı yerde olur mu? şikayetleri vardı. En sonda da sayın valimizin başkanlığında mahalle muhtarları, okul aile birliği başkanları ve mahallelilerin katıldığı toplantıda dönüşüm bilgilendirmeleri yaptık. 2 mahalleden itiraz gelmişti. Kendi içlerinde itirazlarında haklıydılar. Okul bazında düşündüğümüzde daha etkili çalışma yapılabilir. Ancak il genelinde yapılan çalışmaya bakıldığında sıfır hatayla yaptığımızı düşünüyorum" açıklamasında bulundu.  İldeki tüm okulları gezerek, mesafelerini ölçtüğünü  belirten  Can, yapılan değerlendirmelerde görmedikleri hususları da ekleyerek uygulama için düğmeye bastıklarını söyledi. Can, son aşamaya gelmiş planlamaya yönelik şu bilgileri verdi

TUREM YERİNE ÇIRAKLIK EĞİTİM MERKEZİNE TAŞINACAK

Bazı okullarda gözümüzden kaçan durumlar oldu. Kız Ticaret Meslek Lisesi'nin TUREM'e taşınması durumu vardı. Derslik sayısı ve fiziki yapısına kilitlendiğimizden bahçesinin olmamasını göremedik. TUREM'den vazgeçtik. Çıraklık Eğitim Merkezi'ne taşıyacağız. Orada 20 dersliğimiz var ve atıl şekilde bekliyor. Okulun sanayi girişinden kapatacağız arka tarafından giriş açacağız. Orada modern işyerleri de var. Bayanlar da çalışıyor. Okulun bahçesi de var. Oradaki mesai ölçtüğümüzde Eğirdir yolu kavşağına kadar 700 metrelik bir mesafe var. Kız Ticaret Meslek Lisesi'ne şuanda da 600-700 metre yürüyorlardı. Ancak ters istikametten gelenler var. Ters istikametten gelenler için merkezden servis koymayı düşünüyoruz.

İKİ LİSE BİRLEŞİYOR

Gürkan Ticaret Meslek Lisemiz var. Burada 10 derslik var. Bu lisede 89 öğrenci eğitim görüyor. Derslik başına 4-5 öğrenci düşüyor. Bu hiç rantabl durum değil. Bu okulu boşaltıp, Ticaret Meslek Lisesi'yle birleştirdiğimizde o yükü kaldırmıyor. Orada durmaları da ciddi sıkını yaratıyor. Bu okul mahallede sıkıntı oluşturmaya başladı. Bölüm açmakta  ve öğretmen bulmakta sıkıntı yaşanıyor. Orayı da Ticaret Meslek Lisesiyle birleştirdiğimizde sıkıntıyı aşmış olacağız. Birleşmeyle Çıraklık Eğitim'e geçilecek.

CENGİZ TOPEL ÜLKÜYE GEÇİYOR

Ülkü Okulu'nun mahallesinde Cengiz Topel Okulu da var. Bu okulun 90 öğrencisi var ve dezavantajlı velilerin çocukları burada okuyor. Cengiz Topel'i kapatacağım ve öğrencilerini Ülkü'ye aktaracağım. Cengiz Topel de birleştirilmiş sınıf uygulanıyordu. Bu kötü bir durumdu.

İMAM HATİP'DE DERSİLK ŞART

Şuandaki mevcut İmam Hatipler Okullarıyla devam edersek bu yıl hiç kayıt alamayacak durumdayız. İmam hatipler ilk açıldığı için suni çözüm bulunmuş. Tüm sınıflar 1 ve 2'inci sınıfla doldurulmuş. Binalar ihtiyacı karşılamıyor. Oradaki öğrencilerin yarısını aktararak burada alan açmaya çalışacağız. İmam Hatip'te acilen derslik ihtiyacımız var. Her mahalleye açamadığımızdan talep fazla.

GÜRKAN'IN BİNASI YENİCE İMAM HATİP OLACAK

Gürkan İlköğretim Okulu'nda 290 öğrenci var. Burada dönüşümü sağlamak adına burayı ilkokula verip, ortaokul öğrencilerini Nazmi Toker'e vermeyi düşünüyoruz. Yenice İmam Hatip Ortaokulumuz var. Gürkan Ticaret Meslek Lisesi'ni taşıyıp, o binayı Yenice İmam Hatip Ortaokulu'na vereceğiz. 2 binayı verdiğimizde derslik başına düşen öğrenci sayısı 8. Bizim böyle bir lüksümüz olacak. 2 binayı Gürkan İlköğretim okuluna veremeyiz. Arkadaki imam hatip ortaokuluna öğrenci kaydedemeyecek durumdayız. Nazmi Toker Ortaokulu, 3 okulun  ortasında. Naşide Halil Gelendost, Gürkan ve Nazmi Toker. Biz burada Nazmi Toker'i ortaokul yapacağız. Naşide Halil Gelendost ve Gürkan'ın öğrencilerini buraya alacağız.

BİLİM SANAT MERKEZİ TAŞINIYOR

Nazmiye Toker'de bilim sanat merkezi var. Bu binayı tamamen ortaokula tahsis ederek bilim sanat merkezini daha önce kendisi için yapılmış Halıkent Mahallesi'ne götüreceğiz. Burayı taşıyarak buradan elde edeceğimiz 5 sınıfı Nazmi Toker'e vererek, Nazmi Toker'in derslik sorununu çözüp burada normal eğitim yapmış olacağız.

İKİSİNDE BİRİNDE İKİLİ ÖĞRETİM

Iyaş Selçuklu ve Mustafa Şener aynı bölgede. İkisi de ilkokul. Bunlardan birisini ilk diğerini ortaokul yapmayı planlıyoruz. 2 okulumuzdan hangisini ortaokul yaparsak yapalım ikili yapmak durumundayız ve tek okul olacak. Mustafa Şener'i ilkokul olarak planladık. Mustafa Şener'in dersliklerinin ufak olduğunu fark ettim. Burada kesin karar vermiş değilim. Ama hangisi olursa olsun birinde ikili öğretim yapmak zorundayız. Kadir Boylu Ortaokulu'nu devreye sokacağız. İlerleyen zamanlarda orada da normal öğrenime geçeceğiz. Tek ikili öğretim yapacağımız okul bunlardan birisi olacak.

HALIKENT'TE İKİLİ ÖĞRETİM SONA ERİYOR

Halıkent'te 818 ilkokul 665 ortaokul öğrencisi var. Halıkent ortaokul öğrencilerini Sidre 2000'e gönderdiğimiz de oran ilkokul öğrencileri geldiğinde burada tek öğrenim olacak. Halıkent'te ikili öğretimi burada bitireceğiz."

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • EĞİTİMDE SORUNLAR SÜRÜYOR22 Ocak 2016 Cuma 12:50
 • DAMGACININ YOL İSYANI18 Ocak 2016 Pazartesi 21:41
 • DOĞA'DA BURSLULUK SINAVINA YOĞUN İLGİ09 Ocak 2016 Cumartesi 17:29
 • İŞ YERLERİ SABAHA KADAR AÇIK31 Aralık 2015 Perşembe 10:07
 • EL YAZISI KALKIYOR MU?23 Aralık 2015 Çarşamba 10:26
 • DEMOKRASİ MÜZESİNDE YÜKSEK LİSANS DERSİ09 Aralık 2015 Çarşamba 09:49
 • KULÜP ODALARI TADİLATTAN GEÇTİ28 Kasım 2015 Cumartesi 11:31
 • ÖĞRETMEN KREDİYLE YAŞIYOR24 Kasım 2015 Salı 14:49
 • İŞTE HALK-ÜNİVERSİTE BULUŞMASI16 Kasım 2015 Pazartesi 19:14
 • SDÜ ÖĞRETİM ÜYESİ ALACAK16 Kasım 2015 Pazartesi 15:09
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Posta 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 538 559 99 20