• BIST 112.122
 • Altın 174,823
 • Dolar 4,0406
 • Euro 4,9882
 • Isparta 17 °C
 • Antalya 18 °C
 • Burdur 17 °C

DOSTLUK YOLUNDA ÇALIŞMA HIZLANDI

DOSTLUK YOLUNDA ÇALIŞMA HIZLANDI
DOSTLUK YOLUNDA ÇALIŞMA HIZLANDI

Isparta Burdur Dostluk yolunun duble yol yapılması için başlatılan çalışmaya hız verildi. Çalışmalar kapsamında dün Gelincik köyünde Gelincik ve Yakaören köylülerinin katılımı ile halkın katılımı toplantısı yapıldı. Isparta Burdur arasını 14 km’ye indirecek duble yol kapsamında 210 metre uzunluğunda bir viyadükün yanı sıra 6 adet kavşak ile 9 alt geçit yapılacak.

 

Sık sık kazaların yaşandığı Isparta ve Burdur arasındaki dağ yolunun duble yol yapılması için Karayolları 13. Bölge Müdürlüğü tarafından hazırlanan proje ile ilgili dün Gelinci köyünde halkın katılımı toplantısı yapıldı. Toplantıya Gelincik ve Yakaören köylülerinin ilgisi yoğun oldu. Toplantıya Isparta Çevre ve Şehircilik Müdürü İlker Yavuz’un yanı sıra Karayolları 13. Bölge Müdürlüğünden yetkililer ile ÇED Raporunu hazırlayan firma yetkilileri katıldı.

 

ÇED Raporunu hazırlayan MGS Proje Müşavirlik ve Mühendislik firması yetkilisinin sunumunun ardından yapılan soru cevap kısmında köylüler tarım arazilerinin kamulaştırılması ile ilgili tereddütlerini dile getirdiler. Yakaören ve Gelincik köyü muhtarları ile sulama birliklerinin başkanları, yolun geçeceği güzergahın iki köyünde en değerli sulanabilir tarım arazileri olduğunu söyleyerek yolu olabildiğince dağ yamacına çekilmesi önerisinde bulundular.

 

ISPARTA BURDUR ARASI 14 KM’YE DÜŞECEK

Isparta Burdur Dostluk yolu olarak adlandırılan, Yakaören ve Gelincik köyleri üzerinden Burdur’a ulaşan dağ yolunun duble yol yapılaması için Gelincik köyünde halkın katılımı toplantısı yapıldı.

Halkın katılımı toplantısına Isparta Çevre ve Şehircilik Müdürü İlker Yavuz’un yanı sıra Karayolları 13. Bölge Müdürlüğünden yetkililer ile ÇED Raporunu hazırlayan firma yetkilileri katıldı. Toplantının açılışında konuşan Çevre ve Şehircilik İl Müdürü İlker Yavuz “Proje, T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Karayolları Genel Müdürlüğü, Karayolları 13. Bölge (Antalya) Müdürlüğü tarafından yapımı planlanan Isparta-Burdur Yolu (Dosttuk Yolu) Projesi’dir. Isparta-Burdur Yolu (Dostluk Yolu) kapsamında yapılacak çift şeritli duble yol ile mevcut kapasite yetersizliklerinin iyileştirilmesi, taşıt işletme giderleriyle seyahat süresinden tasarruf edilmesi ve sürücülere konforlu bir seyir imkanı sağlanması amaçlanmıştır. Bugün burada yolun Yakaören ve Gelincik köylülerimize ait arazilerden geçecek olması nedeniyle, yol projesini sizlerle değerlendirmek için toplandık” dedi.

MEVCUT DUBLE YOLDAN 21 KM DAHA KISA

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü İlker Yavuz’un açıklamalarının ardından ÇED Raporunu hazırlayan firma yetkilisinin sunumuna geçildi. ÇED raporu ile ilgili yapılan sunumda “Mevcut bölünmüş yol uzunluğu 51 km ‘dir. Yol inşa edilip işletime açıldıktan sonra Burdur-Isparta arasındaki yolun uzunluğu 34 km olmaktadır. Mevcut duble yol ile karşılaştırıldığında 21 km daha kısadır. Bir başka deyişle mevcut yola göre %36 daha kısadır.

Isparta-Burdur Yolu (Dostluk Yolu) Proje güzergâhı Burdur İli, Merkez İlçesi, Askeriye Köyü sınırları içerisinde başlayıp, Isparta İli, Merkez İlçe, Deregümü Köyü sınırları içerisinde son bulmaktadır. Proje güzergâhının toplam uzunluğu yaklaşık 14,071 km’dir.

Proje güzergâhının yaklaşık; 6,750 km’si Burdur İli, 7,321 km’si Isparta İli sınırları içerisinde kalmaktadır” denildi.

1 VİYADÜK, 6 KAVŞAK, 9 ALTGEÇİT

ÇED raporunu hazırlayan MGS Proje Mühendislik yetkilisi “Yapılması planlanan proje kapsamında bağlantı yolu ve bu yollar üzerinde kavşak, viyadük, alt geçitler, küçük sanat yapılarının tesis edilmesi planlanmaktadır. Isparta-Burdur Yolu (Dostluk Yolu) şerit sayısı 2x2 olacak şekilde tasarlanmış olup, yol güzergâhına göre 23 ile 29 metre arasında platform genişliğine sahip olacaktır. Proje kapsamında; 1 adet Viyadük (210 m uzunluğunda), 6 adet Kavşak, 9 adet Altgeçit planlanmaktadır.

Güzergâhının değişik kesimlerinde; güzergâhın kesiştiği su kaynakları yapıların geçişi amacıyla sanat yapılan tesis edilecektir. Isparta-Burdur Yolu (Dosttuk Yolu) Projesi'nin inşaatı sırasında, topografik özelliklere bağlı olarak bazı bölgelerde kazı, bazı bölgelerde dolgu çalışması yapılacaktır. Dolgu işlemi için gerekli olan malzeme; yarma işleminden çıkan ve dolguda kullanılması uygun olan malzemenin yanı sıra, bölgede yer alan ÇED Yönetmeliği ve ilgili diğer Yönetmeliklere göre gerekli; izinleri alınmış, ruhsatlı malzeme ocaklarından temini edilecektir” şeklinde konuştu.

KÖYLÜLERDEN GÜZERGAH ÖNERİSİ

Sunumun arından soru cevap bölümüne geçilen ÇED toplantısında Yakaören ve Gelincik köyü muhtarları ile sulama birlikleri başkanları ve köylüler söz alarak projeye ilişkin görüşlerini bildirdiler. Köylüler yol güzergahının geçeceği alanlardaki tarım arazilerinin tamamının sulanabilir nitelikte değerli tarım alanları olduğuna dikkat çekerek yolu güzergahının dağ yamacından geçirilmesi gerektiğini ve tarım alanlarına zarar verilmemesi gerektiğini söylediler. Çevre ve Şehircilik İl Müdürü İlker Yavuz köylülerin itirazlarının not alındığını bakanlığa iletileceğini belirtti.

 

GÜLSES GAZETESİ

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Posta 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 538 559 99 20