• BIST 110.932
 • Altın 175,003
 • Dolar 4,0605
 • Euro 4,9845
 • Isparta 18 °C
 • Antalya 26 °C
 • Burdur 16 °C

DÜNYANIN SORUNLARI ISPARTA'DA KONUŞULACAK

DÜNYANIN SORUNLARI ISPARTA'DA KONUŞULACAK
İlki 2009 yılında düzenlenen Davraz Kongresi?nin ikincisi içing eri sayım başladı. Davraz Kongresi'nin temasını Küresel Sorunlar ve Çözüm Arayışları oluşturuyor. Kongreye ulusal ve uluslararası düzeyde 600 misafirin katılması bekleniyor.

Ulusal ve uluslararası alanda pek çok başarılara imza atan Süleyman Demirel Üniversitesi, büyük bir organizasyona daha ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. İlki, 24- 27 Eylül 2009 tarihleri arasında düzenlenen ve büyük yankı uyandıran "Davraz Kongresi"nin ikincisi 29-30-31 Mayıs 2014 tarihlerinde düzenlenecek. "Dünyanın sorunları ve barış yolları bu topraklarda ve bu coğrafyada konuşulacak" diyen Süleyman Demirel Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan İbicioğlu yönetiminde düzenlenecek "Küresel Sorunlar ve Çözüm Arayışları" başlıklı II. Uluslararası Davraz Kongresi, küresel sorunlara çözüm önerileri getirmeyi amaçlıyor.

             İlki İbicoğlu'nun SDÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi(İİBF) Dekanı olduğu  2009 yılında düzenlenen kongrede  50 oturumda 600 bildiri sunulmuş, kongreye 35'i yabancı, 93'ü de Türk üniversitelerinden olmak üzere 600 yakın akademisyen, araştırmacı ve uygulayıcı katılmıştı. Rektör İbicioğlu, Davraz kongreleriyle Davraz'ı Davos gibi marka haline getirmek istediklerini iletti.  Kongrenin Isparta'nın tanınması açısından da oldukça faydalı olduğuna değinen İbicioğlu, Davraz kongresinin dünyanın ekonomik ve sosyal olaylarının tartışıldığı 'Davos' gibi bir marka olacağına inandıklarını açıkladı

 İSLAMAFOBİ  AVRUPADA ZİRVEDE

İkinci düzenlenecek olan Davraz Kongresi'nin Küresel Sorunlar ve Çözüm Arayışları başlığı taşıdığını kaydeden İbicioğlu, kongre  çağrısında şu ifadelere yer verdi:

 "Günümüz dünyasının, başta ekonomik olmak üzere birçok krizle karşı karşıya olduğu bilinen bir gerçektir. Öyle ki bu küresel tehdidin somut örneklerinin ortaya çıktığı Avrupa'da ardı ardına patlak veren ekonomik krizler ve onun tetiklediği "insani krizler" AB'nin geleceğini dahi sorgulanır hale getirmeye yetmiştir. Özellikle teknolojik gelişimlerin sonucu insan faktörünün ikinci plana itilmesinin yarattığı ve yaratacağı işsizliğin bu krizleri daha da derinleştirme potansiyeli olduğu da muhakkaktır. Bu krizin sosyal sonuçları da tabi ki göz ardı edilemez. İşsizlik, gelir dağılımındaki dengesizlik, bunların doğrudan bir sonucu olarak göçmen kitlelere ve yabancılara-farklı kimliklere yönelik nefreti doğuracak ırkçı hareketlerin ve yabancı düşmanlığının (ulaşacağı noktanın nerede duracağı da ayrı bir sorun olarak karşımızdadır. Ötekine karşı geliştirilen söylemin neticesinde oluşturulan İslamafobi'nin Avrupa ve ABD'de zirvede olduğunu da hatırdan çıkarmamak gerekir."

 KRİZİN ETİKLERİ SINIRLI DEĞİL

  İnsani krizler ve sonuçlarının etkilerinin sadece Avrupa ve Amerika ile de sınırlı olmadığını ileten Rektör İbicioğlu, "Başta Ortadoğu'da olmak üzere Asya, Afrika ve Güney Amerika'daki gelişmeler, dünyanın başat veya başat konuma gelmek isteyen güçlerini de karşı karşıya getirmiş ve getirmektedir. Neticede bölgesel olarak addedilen krizler, küresel nitelik kazanmakta ve bu güçler arasında bir saflaşma/ayrışma/çatışma yaratmaktadır. Ortaya çıkan bu durum,  belki de soğuk savaş sonrasında görülen en ciddi kutuplaşmayı beraberinde getirmiştir. Günümüz modern dünyası ekonomik kriz ve zenofobi bataklığının kıyısındayken, dünyanın bir çok bölgesinden dini, mezhepsel ve etnik çatışma haberleri akarken, tartışılması gereken önemli konulardan birinin belki de en önemlisinin çatışmacı tezlerin savunuculuğunu veya kışkırtıcılığını yapmak yerine bu kaotik ortamdan çıkış için ortaya uzlaşmacı tezler koymanın kaçınılmazlığıdır. Ya da başka bir sorunsal olarak bu kaostan uzlaşmacı bir yaklaşımla çıkmak mümkün müdür?"  açıklamasında bulundu.

 NELER KONUŞULACAK?

 En azından "mümkün olabilecektir" niyeti ve iddiası ile yola çıkan II. Uluslararası Davraz Kongresi, çok disiplinli ve ön yargısız bir yaklaşım ve koşulsuz iletişim ile atılacak adımları desteklemek-hızlandırmak amacıyla 29 - 31 Mayıs 2014 tarihleri arasında Isparta'da gerçekleştirileceğini belirten İbicioğlu, bölgesel yansımalarının gittikçe onarılmaz sonuçlar doğuran küresel gündemi meşgul eden hassas konuların tartışılması için bir platform oluşturacak olan II. Uluslararası Davraz Kongresi'nde, modern dünyanın karşılaştığı insani krizler başta olmak üzere, Medeniyet Tartışmaları, Bilim ve Felsefe, Demokrasi ve İnsan Hakları, Kimlik ve Ulus Devlet Tartışmaları, Ululslararası Hukuk-Uluslararası İlişkiler-Güvenlik ve Terör, Küresel Kriz ve Sorunları, Tarım-Gıda-Açlık ve Yoksulluk, Çevre ve Enerji, Küresel Rekabet ve İşletme Davranışları, Uluslararası Göç, Yönetim Tartışmaları, Sağlık ve Yaşam konularının tartışılacağını kaydetti.

  KİMLER KATILIYOR ?

 Davaraz Kongresi'ne konuşmacı olarak katılacak isimlerden bazıları 

Suriye Müslüman Kardeşler Lideri Muhammed Riyad ŞUKFE, Suriye Ulusal Konseyi (SUK) Başkanı George SABRA, Torunlar Gayri Menkul Yatırım Ortaklığı Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun, YDA Grup Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin ARSLAN,  Kongrenin kapanış bölümünde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Tanır Yıldız'ın da katılacağı belirtildi.  

 

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • İŞTE ISPARTA'NIN VEKİL SAYISI21 Nisan 2018 Cumartesi 23:07
 • İYİ PARTİ HAKKINDA KARAR ÇIKTI21 Nisan 2018 Cumartesi 20:56
 • KÖSE'NİN ACI GÜNÜ21 Nisan 2018 Cumartesi 18:36
 • ÇOLAK YAŞAMINI YİTİRDİ21 Nisan 2018 Cumartesi 18:32
 • BORSADA YÖNETİM BELİRLENDİ20 Nisan 2018 Cuma 22:48
 • DOĞUM GÜNÜNDE BÖBREK HEDİYESİ20 Nisan 2018 Cuma 22:40
 • MHP'DE ADAYLIK ÜCRETLERİ BELLİ OLDU20 Nisan 2018 Cuma 22:35
 • MERKEZ BANKASI KURULUNDA GÜL REÇELİ DAĞITTI20 Nisan 2018 Cuma 15:08
 • O PROJEDE ISPARTA YİNE VAR20 Nisan 2018 Cuma 15:06
 • ISPARTA TİYATROYA DOYACAK20 Nisan 2018 Cuma 14:53
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Posta 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 538 559 99 20