• BIST 117.110
 • Altın 167,984
 • Dolar 3,9327
 • Euro 4,8374
 • Isparta 16 °C
 • Antalya 18 °C
 • Burdur 16 °C

EĞİRDİR’DEN 7 BİN METRE AĞ BİN KEREVİT SEPETİ ÇIKARILDI

EĞİRDİR’DEN 7 BİN METRE AĞ BİN KEREVİT SEPETİ ÇIKARILDI
EĞİRDİR’DEN 7 BİN METRE AĞ BİN KEREVİT SEPETİ ÇIKARILDI

Denizlerin Terkedilmiş Av Araçlarından Temizlenmesi Projesi kapsamında Eğirdir gölünde yapılan çalışmalarda gölden 7 bin metre terkedilmiş ağ ve bin adet kerevit sepeti çıkarıldı. Projenin kapanış toplantısı SAREM’in ev sahipliğinde Eğirdir’de yapıldı. Toplantıda konuşan “Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Yılmaz Emre “Doğa, Allah’ın bize emanet ettiği bir olaydır. Yeryüzüne gelen her canlı rızkıyla gelir. Ancak bu rızkı insanlar katlederler. Bu dünyada ne ekersek, mutlaka mükafatını hep birlikte göreceğiz” dedi.

Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü tarafından 2014 yılında Denizlerde başlatılan projeye 2016 yılında içsuların da dahil edilmesiyle Eğirdir Gölü de bu projeden faydalandı. Eğirdir Gölü’nün Terk Edilmiş Av Araçlarından Temizlenmesi Projesinin kapanış toplantısı dün Eğirdir Kervansaray Düğün ve Toplantı Salonunda gerçekleştirildi.
MEVZUAT YAZILMIŞ TEK SULAK ALAN
Eğirdir SAREM Müdürü Şakir Çınar yaptığı konuşmada şunları ifade etti: “Böyle güzel bir projenin kapanış toplantısında sizlerle bir arada olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Bizim temel metaımız su. Suyun olmadığı bir yerde yaşamın olmadığı, hayatın olmadığı kuralından başlarsak, dünyanın %97’sinin tuzlu su olduğunu ve %3’lük tatlı su kaynağımızın bulunduğunu, bu %3’lük tatlısu kaynağımızın da %60’ının buzullarda ve yer altı sularında olduğunu varsaydığımızda bizim elimize toplam %1 gibi suyumuz kalmakta. Dünya tatlısu konusunda çok fakir. Çok kıtlığı çekilen bir meta. Ülkemize baktığımız zaman üç tarafımızın denizlerle çevrili olması ve sularımızın bolluğuyla övünürüz ama, 26 milyon hektar civarında sulak alanımız var iken bunun 1 milyon hektarı tatlısu rezervuarlarımız. Biz bu alanlarda birçok faaliyetler yapmaktayız. Eğirdir Gölüne baktığımız zaman balıkçılık, kerevit üretimi, kerevit avcılığı lokomotif olarak yapılmakta. Türkiye’de üretilen elmanın 5/1’i Isparta havzasında üretilmekte. Kirazın başkenti Uluborlu yine burada. Yalvaç’ta kayısı üretilmekte. Biz aslında suyu ihtiyacımız olan ve bol miktarda kullanan bir belde şeklinde görülebiliriz. Çok kullandığımız suyu koruma konusunda neler yapıyoruza baktığımızda, mevzuat olarak Türkiye’nin en iyi korunan üzerine çok fazla mevzuat yazılmış tek sulan alan diyebiliriz. Birçok gölümüzde özellikle Ramsar gibi özel hükümler, mevzuatlar varken, Eğirdir Gölü içmesuyu kaynağı olması ekstradan bazı mevzuatlara da tabi oluyor.
Bahçe Su Ürünleri Genel Müdürlüğümüz ve Kalkınma Bakanlığı tarafından denizlerde yürütülen projenin içsularda uygulanmasının Eğirdir Gölü’nden başlamasındaki amacımız; Biz burada büyük mücadele yapıyoruz. Mücadelemizle bir farkındalık oluşturmak istiyorduk. Dolayısıyla bu farkındalığı oluşturabildiysek ne mutlu bize. Enstitü olmak, enstitü olarak faaliyetlere devam etmek, Eğirdir gibi küçük bir yerde çok kolay değil. Biz kamunun ve yerelin desteğini almasak bu faaliyetlerde başarılı olamayız. Bu çalışmalarımızda balıkçılarımızın büyük desteğini aldık. Bizimle birlik içerisinde olan herkese teşekkür ediyorum” dedi.
HAYALET AVCILAR GÖLE BÜYÜK ZARAR
Daha sonra konuşmalarını yapmak üzere kürsüye davet edilen EKOBİR Başkanı ve Gelendost Belediye Başkanı Mehmet Sezgin ise; “EKOBİR yönetimi olarak göreve geldiğimiz günden beri, Eğirdir ve Kovada Göllerinin korunması çerçevesinde arkadaşlarımızla birlikte sürekli araştırmalar ve toplantılar yaptık. Bu çalışmalarımızda Eğirdir SAREM’in büyük desteklerini gördük. Biz çalışmalarımıza Gölün havza çevresinde, çevre temizliği ile başladık. Eğirdir Gölü’nün kirliliğinin önlenmesi ve hayalet avcılığın önüne geçebilmemiz için bir proje hazırladık. Yaptığımız bu projeyle başarılı olduğumuzu düşünüyorum. Bundan sonra da Eğirdir Gölü’nün daha iyi ve önemli projelere adım atmasını diliyorum. Bilimsel yönden Eğirdir SAREM ve EKOBİR olarak elimizden gelen her şeyi yapmaya hazırız. EKOBİR Başkanı olarak emeği geçen herke teşekkür ediyorum” dedi.
MÜKAFATINI HEP BİRLİKTE GÖRECEĞİZ
Emre konuşmalarını şöyle sürdürdü; “Bizler Osmanlı’nın varisleriyiz. Bu ülkenin Doğusundan Batısına, Kuzeyinden Güneyine her yerine hizmet ediyoruz. Bu proje çok önemli ve örnek bir proje. Bu projeyle balıklarımızı ve diğer canlılarımızı kurtarmayı hedefliyoruz. Amacımız, insanlara ve diğer canlılara hizmet vermek. Doğa, Allah’ın bize emanet ettiği bir olaydır. Yeryüzüne gelen her canlı rızkıyla gelir. Ancak bu rızkı insanlar katlederler. Doğayı korumak, kollamak, yaşam hakkı vermek hepimizin görevidir. Bu dünyada ne ekersek, mutlaka mükafatını hep birlikte göreceğiz. Bakanlığımız bu projeyi önce denizlerde başlattı. Şimdi de iç sularda da yürütülecek. İnşallah bunun devamı gelecek. Balıkların daha rahat üremesi ve avlanabilmesi için çalışmalarımız da tüm hızıyla devam edecek” dedi.
Konuşmalarında Eğirdir ve Eğirdir Gölü’ne hayranlığından da bahseden Doç. Dr. Yılmaz Emre, “İnanın çok güzel yerde yaşıyorsunuz. Burası cennet gibi bir yer. Mutlaka bulunduğunuz yerin ve gölünüzün kıymetini bilin. Sadece Eğirdir Gölü’nü değil, Anadolu’nun bütün sularını koruyan, insana saygı duyan herkese çok teşekkür ediyorum, bu projenin burada hayat bulmasını sağlayan herkese de ayrıca teşekkür ediyorum” diye konuştu.
BATARSAK HEP BİRLİKTE BATACAĞIZ
İnsanın her alanda eğitilmesiyle daha yaşanabilir bir dünya, daha yaşanabilir bir çevre elde edileceğini konuşmalarında dile getiren Eğirdir Kaymakamı Abdullah Akdaş ise şunları ifade etti: “Bugün Eğirdir Gölü’nün vahşi av malzemelerinden temizlenmesinin kapanış toplantısını yapmak için toplanmış bulunuyoruz. Çok önemli bir proje. İnsanların eğitimini arttırırsak çok şeyleri hayatımıza yön verebiliriz. Doğayı en çok kirleten canlı insandır. Eğer insanları iyi bir şekilde eğitirsek, daha iyi yaşanabilir bir ülke, daha yaşanabilir bir çevre elde etmiş oluruz. Bu göller, çevre hepimizin. Bu geminin içerisinde hepimiz varız. Batarsak hep birlikte batacağız. Yaşayacaksak da hep birlikte yaşayacağız.
Arkadaşlarımız gölden 7 bin metre ağ ve 1000 adet de kerevit sepeti çıkartmışlar. Ben hepsini çalışmalarından dolayı yürekten kutluyor ve tebrik ediyorum. Devletimiz Eğirdir’e 2 tane önemli bir kurum vermiş. Birisi Su Ürünleri alanında, diğeri ise Tarım alanında, bu iki kurumumuzun çok ciddi ve başarılı çalışmaları var. Ben bu iki kurumumuzdan da projelerinin devamını diliyor, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.
Konuşmaların ardından Eğirdir SAREM’e katkı ve desteklerinden dolayı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Yılmaz Emre’ye, Daire Başkanı Ramazan Çelebi’ye, EKOBİR Başkanı Mehmet Sezgin’e ve Eğirdir Belediye Başkanı Ömer Şengöl’e, Eğirdir SAREM tarafından hazırlanan plaketler, Kaymakam Abdullah Akdaş tarafından takdim edildi.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Posta 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 538 559 99 20