• BIST 110.932
 • Altın 174,956
 • Dolar 4,0605
 • Euro 4,9845
 • Isparta 22 °C
 • Antalya 25 °C
 • Burdur 22 °C

EĞİTİM GÖNÜLLÜSÜ ÖĞRENCİ AVINDA

EĞİTİM GÖNÜLLÜSÜ ÖĞRENCİ AVINDA
EĞİTİM GÖNÜLLÜSÜ ÖĞRENCİ AVINDA

Gül Küçük Sanayi Sitesine yapılan TOBB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde büyük emeği bulunan Mehmet Boyacı TEOG sınavlarının açıklanması ile birlikte öğrenci avına çıktı. Okulun tanıtımı için bastırılan broşürlerle ortaokulları ziyaret eden Boyacı TEOG sınavında yüksek puan alan öğrencilerin TOBB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesini tercih etmesi çalışıyor.

Onun yıllar önce ortaya koyduğu bir hayaldi sanayi sitesi içinde bir meslek lisesi. Çünkü hem ara elman ihtiyacının çözümü, hem de daha nitelikli eğitim sanayi ile iç içe mesleki eğitimle yapılabilirdi. Bunun için Gül Küçük Sanayi Sitesi içinde eğitim alanı olarak ayrılan 5 bin 600 metrekare araziyi Belediye Başkanı ile yaptığı görüşmelerle 10 bin metrekareye çıkardı. Ama okulu kim yapacaktı? ITSO ile görüşmeler yaparak TOBB tarafından Isparta’ya söz verilen okul binasının Gül Küçük Sanayi Sitesinde yapılmasını istedi ve ısrarcı oldu. Beş yıl önce bir hayal olarak dillendirdiği sanayi içindeki meslek lisesi geçen yıl eğitime başladı. Ama eğitim gönüllüsü Mehmet Boyacı halen işinin bitmediğini düşünerek şimdide okula başarılı öğrencileri toplamaya çalışıyor. Bir hedefi de Isparta Valisi Şehmus Günaydın’ında desteğini alarak okulun yurt ihtiyacını çözmek. Mesleki eğitimin önemini Gül Küçük Sanayi Sitesi Kooperatif Başkanı Mehmet Boyacı ile konuştuk.

SANAYİ KURULUŞLARI VE KOBİLER İÇİN MESLEKİ EĞİTİMİN ÖNEMİ NEDİR?
Hepimizin bildiği bir gerçek var; günümüzde bilgi üretim ve yayılımındaki baş döndürücü gelişmeler insanoğlunun hayatında her gün devrim sayılabilecek yeniliklerin önünü açmakta. Buna bağlı olarak refah seviyesi artan toplumlar, haklı olarak,daha kaliteli mal ve hizmete daha ucuza ve daha çabuk ulaşmak istiyor. Acımasız bir rekabet ortamını beraberinde getiren bu durum, mal ve hizmet sunanların kendilerini sürekli geliştirmesini, mal ve hizmet kalitelerini de sürekli artırmalarını zorunlu kılmakta. Üretimde kaliteyi arttırmanın en ucuz ve en kısa vadede sonuç veren yöntemi insan kaynağına yapılan yatırımdır. Dolayısıyla Sadece sanayici yada kobiler için değil üretimle uğraşan her sektörde kaliteli iş gücü en önemli girdidir. Hükümetlerimizin 1980 li yıllardan sonra ihmal ettiği mesleki eğitimin acısını biz sanayiciler çektik çekmeye de devam ediyoruz. Bakın bugün tarımda, sanayide ve hizmet sektöründe üretimin yükünü 80’li yıllarda yetiştirdiğimiz teknik kadrolar taşıyor. Allahtan 2005’li yıllardan sonra hükümetlerimiz bu konunun önemini tekrar kavradı ve gerekli tedbirleri aldı. Yoksa önümüzdeki 10 yıllarda ülkemizin bugün yakaladığı üreterek büyüyen refah ekonomisini ve sanayileşmeyi sürdürmesi hayal olurdu.
BU ALANDA ALINAN TEDBİRLER NELERDİR.
Ekonomimizin artan imkanlarıyla doğru orantılı olarak toplumun her kesimine olduğu gibi bize de, yani üreten sanayici ve esnafa da önemli destekler sağlanıyor. Fakat başta da söylediğim gibi devletimizin kaliteli insan gücü yetiştirmek için eğitime yaptığı yatırım bize verilen en büyük destektir. Zaten bugün bu röportajımızın amacı da bu desteğin en önemli göstergesi olan okulumuzu sizlere tanıtmak. Üzerine basarak söylemek isterim ki; TOBB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi yetiştireceği kaliteli insan gücüyle; üreterek sürdürülebilir büyümeyi yakalamış, kalitesiyle yurt içi ve yurt dışında rekabet edebilen refah Isparta ekonomisinin gelecekteki anahtarı olacaktır.

TOBB MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ HAKKINDA BİLGİ

2015-2016 yılında eğitim öğretime başlayan okulumuz, yaklaşık 10.000 m2 alanda 1333 m2 inşaat alanı üzerinde kurulu 24 derslikli binasında hizmet vermektedir. Okulumuz Isparta Ticaret ve Sanayi Odamızın girişimleriyle Gül Küçük Sanayi Kooperatifimizin ve Belediyemizin sanayi bölgesinde tahsis ettiği alan üzerine kurulmuştur. Okulumuzda geçen yıl 6 şubede 180 öğrenci eğitim öğretim görmüştür. Bu yıl OGES (Ortaöğretime Geçiş Sistemi) ile 204 öğrenci 9. Sınıfa kayıt yaptıracaktır. Okulumuzda Elektrik-Elektronik Teknolojisi, Motorlu Araçlar Teknolojisi, Kimya Teknolojisi ve İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği alanları mevcuttur.
Okulumuzda öğrencilere, orta öğretim düzeyinde ortak bir genel kültür kazandırmayı amaçlayan genel kültür dersleri ile birlikte endüstriyel teknik alanlarda mesleki formasyon verilmesini ve en az bir yabancı dil öğretilmesini amaçlayan, öğrencileri hem hayata, hem de yüksek öğrenime hazırlayan, programlar uygulanmaktadır.
Vizyonumuz:
Batı Akdeniz Kalkınma Bölgesinde; mesleki eğitim alanında, sosyal ve kültürel faaliyetlerde, sportif ve akademik başarıda, uluslararası kalite standartlarını yakalamış örnek bir okul olmak için; “Biz Hep Bir’iz”

Misyonumuz:
TOBB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi; Ülke kalkınmasının itici gücü olarak gördüğü Mesleki Eğitim alanında; tamamı uluslararası standartlarda istihdam edilebilir niteliklere sahip, alanında akademik kariyer hedefi ve becerileri olan, milli ve manevi değerlerle şekillenmiş sosyal bir kişiliğe sahip bireyler yetiştirmeyi varlığının sebebi sayar.

OKULUMUZDAN MEZUN OLAN ÖĞRENCİ HANGİ HAKLARI ELDE EDER?
Mezun olduğu alanda (bölümde) teknisyen statüsü kazanır. Lise diploması ile KPSS’ye girerek kurumlara teknisyen olarak atanabilir
Diplomasıyla birlikte Mezun olduğu alanda ustalık ve işyeri açma belgesi verilir, isterse işyeri açabilir.
2 yıllık Meslek Yüksek Okullarına sınavsız geçiş yapabilir
Mühendis yetiştiren Teknoloji fakültelerinin kontenjanının yaklaşık yarısı kendisi gibi meslek lisesi mezunu öğrencilere ayrılmıştır. Öğrencimiz bu fakültelere sadece kendisi gibi meslek liselilerle yarışarak girebilir
Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri okurken hangi avantajlara sahiptir?

Öğrencilerimiz 10. sınıftan itibaren kendi alanlarında faaliyet gösteren işletmelere staja ve beceri eğitimine giderler. Beceri eğitimi sırasında kendilerine asgari ücretin 1/3 ünden az olmamak üzere ücret (400 TL) devlet ve işletme tarafından ödenir. Meslek hastalıkları ve iş kazalarına karşı öğrenciler devlet tarafından sigortalanır.

Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri diğer liselere göre daha az mı matematik fizik kimya dersleri görüyorlar?

Okulumuzdaki öğrenciler 10. sınıfta AMP ve ATP olmak üzere iki programa ayrılır. ATP programı diğer Anadolu liseleri ile aynı saatte genel kültür dersleri (matematik fizik kimya vs) görürken, daha çok mesleğe hazırlayan AMP programında bu derslerin yerine daha fazla meslek dersleri okutulur.
S.D.Ü Teknoloji Fakültesi ve diğer Teknoloji Fakültelerinde okulunuza ayrılan MTOK kontenjanı nedir?
2009 yılında açılan ve uygulama mühendisi yetiştiren bu fakülteler, kontenjanlarının yaklaşık yarısını bizim okul türümüze ayırmak zorundadır. Bu da TEOG puanları çok yüksek olmayan öğrencilerimize kendi aralarında yarışarak mühendis olma imkanı sağlamaktadır. Detaylı bilgi için; http://teknoloji.sdu.edu.tr/tr/tanitim/tanitim-246s.html
Okulunuzdaki hangi alan mezununa S.D.Ü’de hangi mühendislikte MTOK kontenjanı ayrılmıştır?
Elektrik Elektronik Mühendisliği, Biyomedikal Mühendisliği Enerji Sistemleri Mühendisliği, İmalat Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği öğrencilerimizin SDÜ Teknoloji fakültesinde tercih edebileceği mühendisliklerden bazılarıdır.Öğrencilerimiz diğer illerdeki Teknoloji Fakültelerinde farklı mühendislikleri de tercih edebilir.
Üniversiteye girerken okulunuz mezunları dezavantajlı mıdır? Diğer fakülteleri kazanamaz mı?
Kesinlikle hayır. Okul türümüze uygulanan katsayı engeli kaldırıldığı gibi diğer okullara göre birçok avantaj getirilmiştir. Öğrencilerimiz mühendislik dışında da istediği fakülteyi diğer okullarla eşit şartlarda tercih edebilir.
Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri sahip olduğu avantajlara rağmen neden düşük TEOG puanıyla öğrenci alıyor?
1990’lı yılların sonlarına doğru İmam Hatip Liselerine ve Meslek Liselerine getirilen katsayı engeli ne yazık ki daha önce çok tercih edilen okullarımızı, tercihte arka sıralara itmiştir. Okullarımıza sağlanan avantajlar duyuldukça her geçen yıl puanlarımız yükselmektedir. Okulumuzun 2015-2016 öğretim yılı puanının düşük olmasının sebebi tercih döneminde binamızda henüz eğitim öğretim faaliyetlerinin başlamamış olmasıdır
Okulunuzda Uçak Bakım alanı neden açılmadı, açılmayacak mı?
Bu alan eğitimi için gerekli olan uçak bakım hangarları ile gerekli işbirliği ortamı oluşmadığından bu alan onayı verilmemiştir. İnşallah bu yıl bu sektörle yapacağımız işbirliği protokolleri ile bu sorunu aşacağız. Bu konudaki girişimler devam etmektedir.
TOBB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi olarak sizi faklı kılan nedir?
Okulumuz Isparta sanayicisi ve ticaret erbabı ile sanayi esnafının yapımını sağladığı bir okuldur. Okul Logomuzda görünen Isparta Ticaret ve Sanayi Odası ve içinde bulunduğumuz Gül Küçük Sanayi Sitesi her türlü desteğiyle okulumuzun yanındadır. Bu da öğrencilerimizin yapacağı staj ve proje çalışmalarında ve ileride işe yerleştirilirken onlara büyük avantaj sağlayacaktır.Bakın ilimizdeki 6 otomotiv firmasıyla ön protokolümüz var. Onların ihtiyaç duyduğu teknik elemanı birlikte kuracağımız laboratuvarlarda yine onlarla birlikte yetiştireceğiz. Böylece onlar kaliteli işgücüne sahip olurken gençlerimiz de iyi şartlarda istihdam olanağı yakalayacak.
Okulunuz sanayi bölgesinde olduğu için ulaşımda sıkıntı yaşanmıyor mu?
Aksine bizim öğrencilerimizin Isparta’da ulaşım açısından en şanslı öğrenciler olduğunu söyleyebilirim. Belediyemize ve Halk otobüsleri Başkanımız Mehmet Bey’e bu vesileyle teşekkür etmek isterim. Okulumuzun giriş ve çıkış saatlerine göre ayarlanmış iki halk otobüsü hattı mevcut. Öğrencilerimiz Gülkartla 1,20 kuruş ödeyerek okula ulaşım sağlayabiliyorlar.
Okula ulaşım sağlayan Halk Otobüsü Hatları:
HAT A: Emniyet Müd.-Özkanlar-Isparta Oteli-Demirköprü-Ayazmana-Oktay Petrol-Okul Bahçesi
HAT B:Emniyet Müd.- ISPAŞ- Binbirevler Fırını-Asri Mezarlık –Özkanlar- Okul Bahçesi
Otobüsler akşam da ters istikamette öğrencilerimizin ulaşımını sağlıyor.

GÜLSES GAZETESİ

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Posta 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 538 559 99 20