• BIST 110.932
 • Altın 175,314
 • Dolar 4,0581
 • Euro 4,9812
 • Isparta 12 °C
 • Antalya 17 °C
 • Burdur 12 °C

FOTOĞRAFIN ÖBÜR YÜZÜ

FOTOĞRAFIN ÖBÜR YÜZÜ
Sadece nisan ayında Isparta'ya 70 milyon liralık yatırım yapıp teşvik alan firmaların başka illerden olduklarına dikkat çeken AK Parti İl Başkanı Zabun, "Fotoğrafın ters yüzünü çevirdiğinizde, Isparta'da boş tartışmalarla girişimcinin, yatırımcının düşü

YANLIŞ ALGI OLUŞTURUYORLAR

Nisan ayı teşvik belgesi listesinde Isparta'da 4 firma için yatırım teşvik belgesi düzenlendi. O firmaların üçü İstanbul menşeli.  Ak Parti İl Başkanı Osman Zabun, Isparta'nın sektörel teşvikten çok kapsamlı yararlanıyor olmasına rağmen,   kafasını kuma gömen politik aktörlerin, teşvik eleştirileriyle Ispartalı yatırımcının düşüncesinde yanlış algı oluşturduklarını söyledi. 

ÖNCELİĞİMİZ SEKTÖREL TEŞVİK

                 Boş politikalar üretmek yerine mevcut sektörel teşvik kapsamındaki bir başka firmalara yol gösterilmesi gerektiğini kaydeden Zabun, " Yatırımcının Isparta'ya gelmesi açısından gayret gösteren sadece BAKA olmamalı" dedi.  Zabun, bölgesel teşvikin kendileri açısından ikinci derecede önemli olmasına rağmen, Isparta'nın  ikinci bölgeden çıkarılması için çabalarının sürdüğünü de anımsattı.

                 Resmi Gazete'de yayımlanan nisan ayı teşvik listesinde Isparta'ya toplamda 90 milyon lira yatırım yapan 4 firma için teşvik belgesi düzenlendi.  Yüzde 70 vergi indirimi, sigorta prim desteği, faiz indirimi gibi desteklerden yararlana firmaların 3'ü İstanbul merkezli firma.

                Bu duruma dikkat çeken AK Parti İl Başkanı Osman Zabun,   Isparta  merkezli firmaların teşviklerden yeterince yararlanamamasında, ilde teşvik konsundaki boş tartışmalarla yatırımcının motivasyonunun bozulmasını, düşüncelerinin pranga altına alınmak istenmesinin etken olduğunu söyledi.

SEKTÖREL TEŞVİK DEDİK

                Mevcut teşvik sisteminin eski teşvik sisteminden çok farklı olduğunu defalarca söylediklerini belirten Zabun " Özellikle sektörel teşvik kapsamı açısından değerlendirildiğinde Isparta'da belki hiç bir ilde olmayacak şekilde çok kapsamlı sektörel teşviklerden yararlanılacağı  ve sektörler açısından yatırım yapılmak istendiği takdirde teşvik kapsamında üst düzeylerde faydalanabileceğini belirttik" dedi.  

KAFALARINI KUMA GÖMÜP

TEŞVİKLE ELEŞTİRDİLER

Kimi politik aktörlerin, özellikle kafasını kuma gömerek hükümeti yıllardır teşvik konusunda eleştirme gayreti içinde olduklarını kaydeden Zabun, "Biz bir taraftan girişimcimizi, yatırımcımızı, tüccarımızı sektörel teşvik konusunda aydınlatmaya çalışırken yine bu odaklar Isparta'da yanlış bir algı oluşturarak,  teşvik kapsamı açısından Isparta'nın farklı noktada olduğunu söylemek suretiyle aslında bir nevi girişimcilerimizin yatırımcılarımızın zihinsel olarak önlerini kesmeye çalıştılar. Ama görüyoruz ki son yapılan çalışmalar çerçevesinde aslında bu bir noktada da üzücüdür. Ispartalı olmayan firmaların bu işi hassasiyetle takip ettikleri ve Isparta'da yatırım yapmak adına teşvik müracatlarını yaptıkları ve sektörel teşvik kapsamında ciddi teşvikleri aldıklarını görüyoruz" diye konuştu.  

TAKİP EDEN TEŞVİKİ ALIYOR

Isparta'da nisan ayında teşvik belgesi  listesinden örnek veren Zabun, "İşte bir firmamız 5.2 milyon liralkı bir yatırım teşvikinden faydalanmış. Bunun dışında yüzde 70 vergi indirim aldı. Bir başka firma 12.3 milyon liralık bir teşvik desteği aldı. Yine yüzde 70 vergi ndirim desteği, sigorta prim desteği, faiz indirimi desteği aldı. Bu firmalar projelerini tamamladı. Teşvik belgeleri onaylanarak Resmi Gazete yayımlandı. Yine bir içecek firması 54.8 milyon liralık yatırımla teşvik desteği aldı. Yüzde 50 vergi indirimi almaya hak kazandı. Yine bir başka firmamız 18.2 milyon liralık  yatırımla teşvik desteği aldı. Tüm bunlara baktığınızda Isparta'nın bu işi hakkıyla takip eden firmalar açsından  nisan ayı teşvik listesi değerlendirildiğinde Isparta'ya sadece rakamsal olarak  yaklaşık 100 milyon liralık yatırım için teşvik desteğini bu firmaların aldığını görüyoruz" görüşünü iletti.     

KENDİNİZE GELİN

YOL GÖSTERİN

Bu firmaların Isparta'ya yatırım yapmalarından memnuniyet duyduklarını kaydeden Osman Zabun, "Kendilerini takdir ediyoruz, ama fotoğrafın ters yüzünü çevirdiğinizde Isparta'nın boş tartışmalarla gün geçirdiğini boş tartışmaların arkasına girişimcinin, yatırımcının bu işin edebiyatını yapan insanlar tarafından sürüklendiğini ve adeta düşünce kapasitelerinin pranga altına alınmak istendiğini, bu şekilde de motivasyonlarının olumsuz anlamda etkilenmeye çalışıldığını görüyoruz. Isparta'da özellikle girişimci ve yatırımcının önünde duran aktörlerin kendisine gelmesi lazım. Boş tartışmaların arkasından sırf hükümeti eliştirmek adına boş politikalar üretmek yerine mevcut sektörel teşvik kapsamındaki bir başka firma bunu nasıl  değerlendiriyorsa, Ispartalı yatırımcının da bu desteği alması için önünün açılması gerekir. Yol gösterilmesi, bu teşviklerin hangi yöntemlerle elde edilebileceği noktasında gayret ve çalışmanın ortaya konulması gerekir" dedi.     

SADECE BAKA BAKMAMALI

BAKA'nın yatırımıcı çekmesinde gösterdiği çabayı diğer aktörlerin de göstermesi gerektiğinin altını çizan Zabun, "BAKA'nın merkezinin Isparta'da olması çok önemli. Bu Isparta için büyük fırsat. Ajansımız çok ciddi destekler veriyor. Ekonomik desteğin yanı sıra bürokratik engeller varsa bunuların aşılması ve yatırımcının yönlendirilmesi anlamında da çok ciddi destekler veriyor. Orada bir potansiyel var. Bu kapasite kendini gösteriyor. Yatırımcının Isparta'ya gelmesi açısından elden gelen gayret gösteriliyor. Ama bu sadece BAKA ile yeterli kalmamalı, Isparta'nın diger aktörlerinin de bu noktada gerekli olan girişimi, çabayı ortaya koyması gerekir. Yani, devekuşu misali kafasını kuma sokup etrafını görmeden, tek açıdan hükümeti eleştirmek adına tavır almaktan vazgeçmeli, sektörel teşvik kapsamında kim yönlendirebilecekse yatırım potansiyeli ne ise bunların üzerine kafa yormalı ve gerekirse Isparta'nın, hem teşvik hem coğrafi anlamda avantajlarını pazarlama konusunda özel gayret göstermesi gerekiyor" diye konuştu.

BÖLGESEL TEŞVİK İKİNCİ ÖNCELİĞİMİZ

Girişimcinin desteklenmesi  açısından bölgesel teşvik çok önemli olmadığını kaydeden Zabun, " Sektörel teşvik bizim teşvik sistemimizde öne çıkan bir unsur buraya odaklanmak gerekir. Biz bölgesel teşvikle ilgili ikinci derecede önemli olmasına rağmen,  Isparta'nın koşullarının iyileştirilmesiyle ilgili bir çaba zaten sarfediyoruz. Ama sadece oraya odaklanmak suretiyle tavır belirlemek çok doğru değil. Bu konuda üzerine öncülük düşen varsa o sorumluluğu almalı. Son teşvik kapsamına alınan firmaların başarısını kendisine mihenk kabul etmeli, konuya buradan yaklaşmalı, açılım sağlamalıdır" ifadesini kullandı. 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Posta 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 538 559 99 20