• BIST 110.932
 • Altın 174,426
 • Dolar 4,0581
 • Euro 4,9812
 • Isparta 14 °C
 • Antalya 19 °C
 • Burdur 13 °C

GELECEK İYİ TARIM UYGULAMALARINDA

GELECEK İYİ TARIM UYGULAMALARINDA
GELECEK İYİ TARIM UYGULAMALARINDA

Isparta az olan tarım arazisine rağmen en önemli ekonomi kalemini tarımsal ürünler oluşturuyor. Fakat özel hüküm çalışmaları ve korunan alanlara ilişkin hazırlanan planlar Isparta tarımın geleceğine ilişkin olumsuz mesajlar veriyor. Tek çıkış yolu ise iyi tarım uygulamaları….

 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Eski Bakanı Mehmet Mehdi Eker, geçtiğimiz yıl Isparta’da yaptığı ortak akıl toplantısında iyi tarım uygulamalarına dekar başına verilen desteğin 50 TL’den 100 TL’ye çıkarılması yönünde talimat vermişti. Talimat aslında Isparta açısından önemli bir olguya da dikkat çekiyor. Bakan Eker’in açıklamaları Eğirdir, Karacaören, Beyşehir gölleri için hazırlanan Özel Hüküm Planları, Isparta’nın toplam yüzölçümünün %28’inin korunan alan olması gibi nedenlerle ekonominin ana lokomotiflerinden olan tarım konusunda gelişimin sürdürülebilmesi için iyi tarım uygulamalarına yönelmesi gerektiğinin altını çiziyor.

 

TARIM YASAKLI OLACAK

Eğirdir Gölü ve Karacaören Barajı Özel Hükümlerinin tam anlamıyla uygulanmaya başlaması halinde Isparta’da tarım var olan haliyle sürdürülemeyecek. Birçok arazi tarımsal üretime ve hayvancılığa kapatılırken belirtilen yasal sınırlar içinde kalan arazilerde ise tarımın şekli değiştirilecek, bugünkü kadar ilaç kullanılamayacak, kullanılan gübre ve ilaçlar kontrol altında tutulacak. Hal böyle olunca var olan arazilerde yapılan tarımın nereye gideceği de merak ediliyor.

TARIMDA İYİ TARIM DÖNEMİ

Geçtiğimiz yıl Isparta’da yapılan toplantıda dönemin Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker vermişti. Ortak Akıl toplantısında konuşan Bakan Mehdi Eker bu yıla kadar dekar başına 50 TL olarak verilen iyi tarım uygulamaları desteğinin 100 TL’ye çıkarılacağını duyurmuştu. Bakan Eker tarafından hatırlatılan iyi tarım uygulaması Isparta’da tarımsal alanlara getirilecek bir çok yasağı aşmanın tek yolu olarak görülüyor.

İYİ TARIM ORGANİK TARIM DEĞİL

Peki iyi tarım uygulaması ne demek? Genel olarak kamuoyunda organik tarımla karıştırılan iyi tarım uygulamaları, organik tarımla tamamen farklı.

İyi tarım uygulamaları, ürünün, insan sağlığına zararlı kimyasal, mikrobiyolojik ve fiziksel kalıntılar içermediği; çevreyi kirletmeden ve doğal dengeye zarar vermeden üretildiği; üretimi sırasında insan ve diğer canlıların olumsuz etkilenmediği; üretildiği ve tüketildiği ülkelerin tarımsal mevzuatına uygun olarak üretildiği belge ile garanti altına alınmış üretim modeline deniyor.

TOPRAKTAN SOFRAYA KONTROL ALTINDA

İyi Tarım Uygulamaları, topraktan sofraya kadar uzanan bütün üretim ve pazarlama aşamalarını kapsıyor. Toprak sağlığının korunması, tarım ilaçlarına bağımlılığın azaltılması ve bitki sağlığının maksimum düzeyde sağlanabilmesi için dönüşümlü üretim yapılması öneriliyor. İyi Tarım yapmaya karar verdikten sonra gerekli prosedürü yerine getirmek üzere yapılacak ilk iş, İTU konusunda yetkilendirilmiş kuruluşlara başvurarak üretim sürecinin kayıt altına alınmasını istemek.

İZLENEBİLİRLİK VE KAYIT TUTMA ŞARTI
Üretim sırasında yapılan bütün işlemlerin çiftçiler tarafından kayıt altına alınması ve daha sonra yapılacak kontroller için saklı tutulması gerekiyor. Bu kayıtlarda; ürün çeşidi, ürünün bulunduğu coğrafi bölge, gübre uygulama zamanı, uygulama nedeni, teknik izin, kullanılan kimyasalın ticaret ismi ve miktarı, uygulama aleti, operatörün ismi ve uygulama zamanından kaç gün sonra hasat yapılması gerektiği, sulama zamanı, yöntemi ve miktarı gibi bilgileri içermesi gerekiyor.

İyi tarım üretiminde dikkat edilecek temel hususlar ise şöyle sıralanıyor.

Toprağın işlenmesinde, erozyonu azaltacak ve toprağın fiziksel yapısını koruyacak teknikler kullanılmalı.

Seçilen çeşitler virüsten ari, hastalık ve zararlılara karşı dayanıklı olmalı.

Kaliteli tohum, fide veya fidan kullanılmalı

Uygun zamanda ve miktarda gübre kullanımı için toprak analizleri yılda en az bir defa, yaprak analizleri ihtiyaç duyulduğunda yaptırılmalı. Gübreleme, toprak yapısına göre hangi gübrenin uygun olduğunu belirledikten sonra, bitkinin ihtiyaç duyduğu miktarda ve zamanda yapılmalıdır.

 

Sulama, gübreleme, ilaçlama, pestisit kullanımı vediğer bütün uygulamalarla ilgili işlemleri kayıt altına alınız,

Su kaynaklarını en iyi şekilde değerlendirilebilecek ve bitkinin ihtiyaç duyacağı suyu temin edebilecek sulama sistemleri kurulmalı. Sulama için asla atık su (kanalizasyon suyu) kullanılmamalıdır. Risk değerlendirme esaslarına bakılarak, sulama suyu kaynağı yılda en az bir kez mikrobiyal, kimyasal ve mineral kirleticiler bakımından analiz ettirilmeli.


Hastalık ve zararlılarla mücadele "Entegre Mücadele Teknik Talimatları" doğrultusunda öncelikle kültürel tedbirler,mekanik mücadele, biyolojik mücadele veya biyoteknik yöntemler uygulanmalı. Son çare olarak kimyasal mücadele yapılmalıdır.

 

Bütün pestisit uygulamaları ile ilgili kayıtlar tutulmalı. Pestisit kalıntı analizlerinin sıklığı, risk değerlendirmelerine göre yapılmalı. Maksimum kalıntı limitlerinin aşılması durumunda ise bir acil eylem planı mevcut olmalıdır.


İşletmedeki olası atık ürünleri ve kirlilik kaynaklarını belirtiniz.

Hasat, hijyenik koşullarda yapılmalı.

 

Tarım işletmesindeki bütün olası atık ürünler (kağıt, karton, plastik, ürün kalıntısı, yağ, kaya yünü vb.) ile muhtemel kirlilik kaynakları (kimyasallar, yağ, yakıt, ses, ışık kalıntı, paketleme evinden çıkan akıntılar) belirtilmelidir.

 

Tarımsal kimyasalları kullanan, taşıyan ve uygulayan işçilere bu konuda eğitim verilmeli; işletmede ilk yardım eğitimi alan kişiler bulunmalıdır.


Ürününüz, Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca yetkilendirilmiş kuruluşlar tarafından İyi Tarım Ürünü Sertifikası ile belgelendirilir.


İTU ile üretilen ürünler tüketicinin daima tercih edeceği güvenilir gıdalardır.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Posta 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 538 559 99 20