• BIST 110.932
 • Altın 175,230
 • Dolar 4,0581
 • Euro 4,9812
 • Isparta 6 °C
 • Antalya 12 °C
 • Burdur 9 °C

GENÇ SOSYAL BİLİMCİLER BU KONGREDE BULUŞTU

GENÇ SOSYAL BİLİMCİLER BU KONGREDE BULUŞTU
GENÇ SOSYAL BİLİMCİLER BU KONGREDE BULUŞTU

TÜBİTAK ve İlmi Etüdler Derneği’nin (İLEM) desteğiyle her yıl farklı bir üniversitede düzenlenen Türkiye Lisansüstü Çalışmalar Kongresi’nin (TLÇK) beşincisi, Süleyman Demirel Üniversitesi’nin ev sahipliğinde başladı.

32 oturumda 128 tebliğin sunulacağı üç gün sürecek kongreye 45 farklı üniversiteden tebliğ sahibi katıldı. Lisansüstü çalışmaların akademik bir ortamda paylaşılmasını ve tartışılmasını hedefleniyor. Bu yılki panel konusu “Bilimsel Çalışmada Anlayış ve Yorumlama” olarak belirlendi.

Akademideki bilimsel çalışmaların mevcut durumu ve nasıl olması gerektiğinin tartışılacağı panelin açılış konuşmaları bölümünde SDÜ Hukuk Fakültesi Dekanı Prof Dr. Haluk Songur, Eğer kendimizi, çevremizi bölgemizi ve dünyamızı tanıyıp tarif edemezse biz, biz olamayız. Bu açıdan burada yapılan kongre programı sosyal bilimleri kapsadığı için çok önemli bir çalışma” diye konuştu.

İLEM Başkanı Lütfi Sunar, “Bizim düşüncemizi ve kaynaklarımızı yeniden öğrenmeye yeniden hayata geçirmeye ihtiyacımız olduğu açık. Bu nostaljik bir duygunun neticesi değil. izim toplum olarak ülke olarak medeniyet ve tüm insanlık olarak buna ihtiyacımız var. İslam düşüncesinin yeniden dirilmesi, canlanması sadece müslümanların müreffeh için gerekil değil ayın zamanda tüm dünyanın barış ve huzur içinde yaşayabilmesi için gerekli. Müslümanların tarihte bir kez yaptığı gibi bizim yeniden tüm dünya uygarlıkları bilgi kaynaklarını bugün karşılaştığımız küresel sorunlara çözüm üretmek için bir araya getirme sorumluluğumuz söz konusu. Zaman zaman içine düştüğümüz sıkıntılı hallerin bizim kendi coğrafyamızla, kendi dindaşlarımızın sorunlarıyla aynı dili konuştuğumuz insanların sorunlarıyla ilgilenmeye mecbur eden bir durum söz konusu Ama küresel sorunlara çözüm üretmek de bizim sorumluluğumuzda. Bu kongre evrensel sorunları kendisine problem eden genç bilim adamalarını biraya getiriyor” açıklamasında bulundu.    

SDÜ Rektörü Prof. Dr. İlker Çarıkçı da “ Ben de sosyal bilimci olarak bu tür aktiviteleri önemsiyorum. Türkiye’de ne kadar sosyal bilim alanında etkinlik düzenlenirse ülkenin geleceği açından katkı yapılabilecek ortamlar oluşacağına inanıyoruz. Bu ortamlar sadece tecrübe kazanma değil, iletişim ağlarını güçlendirme açısından da önemli. Mesleğinizde gelecek açısından çok büyük katkılar yapabiliyor. Bu tür kongrelere katılma, dinleme çok çok değerli” dedi.        

Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Başkanı Ahmet Cevat Acar, ise “Sosyal bilimler, özellikle son dönmede sıkça duymaya başladığımız bazı hedeflerin sembolü olarak ihtiva edilen medeniyet inşası iddiamız varsa bu bakımdan son derece önemi olan sosyal bilimler, bilimsel paradigma oluşumunu sağlayan ya da düşünce çevremizi şekillendiren asıl alan sosyal bilimlerdir. Ancak biliyoruz ki Türkiye ve Türkiye gibi ülkelerde sosyal bilimler halen bilimsel spekülatif faaliyetler olarak değerlendirilir Halbuki durum öyle değil. Türkiye maalesef içeriden ve dışarıdan bir sürü hain odağının desteğiyle 30 yılı aşkındır terörle mücadele ediyor. Türk üniversitelerinde acaba kaç tane bu konuda çalışma yapıldı ya da yapılma kalkılsa siyasi ve idari organlar üniversite yönetimleri buna nasıl bakardı? Türkiye’nin çok yakın zamanlara kadar iddia sahibi olma gibi bir iddiası olmadığı için sosyal bilimler maalesef bizim batılılaşmamızın, aydınlanmamızın temel aracı olarak görüldü ve bunun sonucu olarak da ışığın batıdan geldiği genel inancı doğrultusunda oradaki üretilmiş bilginin bize aktarılması işlevini gören alan olarak görüldü. Oysa Türkiye’nin hele hele son bir kaç yıldır kritik ama baktığımızda iyi yerlere götüreceğine inandığımız bir süreçten geçtiğine inanarak sosyal bilimler alanında yapılması gereken çok şey var. Ben son yıllarda artmış gibi görünen sıkıntılarımızı doğum sancısı olarak değerlendiriyorum Türk milleti ve devletinin tüm unsurlarıyla potansiyeline ve geleceğine güveniyorum . Yeter ki üzerimizi düşeni asgari ölçüde yapalım. Üzerimize düşen geleceğimize sahip çıkmaktır. Bu konuda umutsuz değilim. Bugün Türkiye’de araştırmacı akademisyen, öğrenci, hoca, özel sektör çalışanı kim olursa olsun herhangi bir iş ve işlev üstlene herkesin sorumluluğu başka dönemlere göre kat kat fazla gibi görünüyor. Başka ülkelerdeki insanların Türkiye’den beklentileri ve maalesef Türkiye’den başka alternatifi olmadığını düşünüyorum“ dedi.

Açılış konuşmalarının ardında SDÜ Oda Orkestrası müzik dinletisi sunuldu. Kongre, eski YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Durmuş Günay ve Necmettin Erbakan Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Acar’ın konuşmalarıyla sürdü.

 

GÜLSES GAZETESİ

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Posta 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 538 559 99 20