• BIST 110.932
 • Altın 175,003
 • Dolar 4,0605
 • Euro 4,9845
 • Isparta 11 °C
 • Antalya 15 °C
 • Burdur 10 °C

GENÇLER İÇİN YAPILAN HER PROJEYE DESTEK

GENÇLER İÇİN YAPILAN HER PROJEYE DESTEK
GENÇLER İÇİN YAPILAN HER PROJEYE DESTEK

Isparta Valiliğince öngörülen Zararlı Maddelerle Mücadele Yerel Planı, bizzat Vali Vahdettin Özkan tarafından adım adım takip edilerek, Sivil Toplum ve gönüllülerle iş birliği yapılmakta. Bu çerçevede UBAM (Uyuşturucu Madde Bağımlılıkları ve Alkolizmle Mücadele) Derneği’nde toplantı gerçekleştirildi.

Vali Vahdettin Özkan’ın başkanlığında üst düzeyde katılımla gerçekleştiren toplantıya, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Kemal Çokdinç, Vali Yardımcısı Bekir Sıtkı Hanlıoğlu, İl Jandarma Komutanı Albay İsmail Cömert, İl Emniyet Müdür Vekili Alper Aygün, İl Müftüsü Galip Akın, İl Özle İdaresi, Aile ve Sosyal Politikalar, Gençlik ve Spor, Milli Eğitim, Milli Parklar 6. Bölge ve İş-Kur müdürlerinin yanı sıra UBAM Derneği üyeleri ile gönüllü gençler katıldı.

BAĞIMLILIKTAN ZARAR GÖREN AİLELER DERNEKLEŞTİ

Gönüllü gençler ve buna maruz kalan gönüllü ailelerin oluşturdukları UBAM derneğininormanlık alan içerisinde bulunan ve otantik bir alana çevrilen merkezinde, çeşitli nedenlerden dolayı zararlı madde bağımlılığı oluşan gençler, gönüllük esasıyla eğitim görerek zararlı alışkanlıklarından kurtuluyor.

Merkezde çok sayıda genç bulunuyor. Ayrıca merkezde daha önce bulunan ve eğitim alan gençler, yeni gelen arkadaşlarına aileleriyle birlikte destek oluyor. Gönüllü ailelerden oluşan üyelerde nöbetleşe olarak gençlerin yanında konaklıyor.

BİZ YAŞADIK BAŞKASI YAŞAMASIN

Vali Vahdettin Özkan tarafından adım adım takip edilen Zararlı Maddelerle Mücadele Eylem planının bir parçası olan UBAM’ın başarısındaki en büyük etken, derneği oluşturanların bağımlılıktan bizzat zarar gören aileler olması.

Toplantıda, zararlı maddelerle mücadelenin tüm kurumların iş birliği içerisinde yürütmesi gereken bir eylem olduğunu vurgulayan Vali Vahdettin Özkan, “Bu mücadele kamu birimlerimizin sorumluluğunda olduğu gibi tüm vatandaşlarımızın da destek vermesi gereken bir mücadele. Zararlı maddelerden zarar görmüş, bunun ıstırabını duymuş ve bu konuları müşahede etmiş vatandaşlarımızın gönüllü olarak kendi aralarında bir dernek kurarak başkalarının da zarar görmesini engellemek, gençlere yardımcı olarak bu illetten kurtulmalarını sağlama amacı taşımaları takdire şayan” dedi.

HER PROJEYE DESTEK

Yürüttükleri çalışmalardan dolayı dernek başkanı ve üyelerinitebrik ederek, dernek üyelerinin kendi çocuklarının yanında başka ailelerinin çocuklarını da kendi çocukları gibi algılaması ve koruma içgüdüsü geliştirmelerinin oldukça önemli olduğunun altını çizen Vali Özkan, “Bu sivil toplum girişimini bizlerde oldukça önemsiyoruz. Bu gün daha önceden planlanan başka resmi programlar, toplantılar vardı, ancak hepsini iptal edip, bu programa katılmayı uygun gördük. Resmi bir ortam yerinde daha kalıcı olsun, herkes müdahil olsun, herkesin aklında yer etsin diye bu toplantımızı yerinde yapmayı düşündük. Çocuklarımıza yardımcı olmak, onların normal bir yaşantılarına tutundurmak ve çocuklarımıza yardımcı olan ailelerin bu işi yaptıkları yerde bulunmak bu toplantımızı daha verimli hale getirecektir.” dedi.

FARKINDALIK OLUŞTURMALIYIZ

Derneğinfaaliyetlerinin hukuksal ve kurumsal bir zeminde gerçekleştirebilmesi için yardımcı olunması gerektiğini aktaran Vali Özkan, “Bu sebeple ilgili tüm birimlerimiz şu an burada, Valiliğimiz koordinasyonunda yürütülen Zararlı Maddelerle Mücadele Yerel Eylem Planı çerçevesinde tüm vatandaşlarımızın bu mücadelenin farkında olmasını amaçlıyoruz. Vatandaşlarımızın kendi çocuklarını ve ailelerini muhafaza etmeleri konusunda neler yapmaları gerektiği ve öğrendikleri konuları başka ailelere anlatmaları çok önemli.” dedi.

HER ALANDA DESTEK

Gönüllük esasıyla gerçekleştirilen dernek faaliyetlerinin Zararlı Maddelerle Mücadele Yerel Eylem Planına ruh kattığını aktaran Vali Vahdettin Özkan, “Bazen küçük bir faaliyet tüm toplumu harekete geçiren kvılcımdır. Sizlerin burada yaptığı çalışmalar kamunun icra ettiği faaliyetleri teşvik edici bir unsur. Gençlerimize yönelik her proje bizim bir numaralı işimiz olacaktır, bu kapsamda gönüllü olarak yaptığınız bu mücadelede sizlere destek olmak bizim öncelikli görevimiz. Derneğin kendini idame ettirebilmesi için gerekli her türlü çalışma toplantımızla sağlanmış olacaktır. Vali Yardımcımız Sayın Bekir Sıtkı Hanlıoğlu koordinasyonunda sürdürülen bu faaliyet artarak devam ettirilecektir. Burada bulunan çocuklarımıza teşekkür etmek istiyorum, kendileri bir şekilde bu illeti defettikten sonra bunun şuurunda olarak aynı zaman başka arkadaşlarına da yardımcı olmaları önemli bir konu. Bu kadirşinaslıklarından ve diğergâmlılıklarından dolayı gençlerimizi tebrik ediyorum.” dedi.

YÖNERGE OLUŞTURULACAK

Vali Özkan toplantıda dernekte uygulanan faaliyetlerin daha sistemli, hukuksal zeminde ve kurumsal olarak yürütülmesi için yönerge hazırlanması talimatı verdi. Bu kapsamda UBAM derneği ile Sağlık Müdürlüğü, Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü, Gençlik ve Spor Müdürlüğü, Milli Eğitim Müdürlüğü ve ilgili tüm müdürlüklerin ortaklaşa çalışma yapmasını istedi. Derneğin faaliyetlerini bilimsel, sağlık ve pedagojik kuralları ile takviye edeceklerini ileten Vali Özkan, Bu sayede Dernek faaliyetleri daha sistemli olarak geniş kesimlere hitap edecek dedi. Vali Özkan toplantı sonrasında, dernek gönüllüleri ve gençlerle bir süre sohbet ederek, eğitimcilere teşekkür etti.

KENDİ ÇOCUĞUNU KURTARIP BAŞKALARINA YARDIM ETMEYE BAŞLADI

 

Kendi çocuğu zararlı madde bağımlısı olduktan geçirdiği evreler sonrasında başarıya ulaşarak çocuğunu kurtaran Dernek Başkanı baba İbrahim Uzunköprü, kendi çocuğu bağımlılıktan kurtulduktan sonra edindiği tecrübeleri ve başka diğer gençleri kurtarmak için bu işe başladıklarını belirterek amaçlarını gençlerimize balık vermek yerine olta almak olduğunu belirtti.

DOĞAYLA İLGİLENİYORLAR

Merkezde yeni eğitim görmeye başlayan genç, merkezde yaptıkları faaliyetler hakkında bilgi vererek kısa süre içinde büyük bir yol kat ettiklerini açıkladı. Merkezde sabah sporuyla başlayan günde, gençler gönüllü eğitmenlerin derslerine katılıyor, köylülerin bağışladığı koyunları besliyor ve merkezde bulunan atların bakımlarını yapıyorlar. Ayrıca Isparta Valiliği tarafından sağlanan araçlarla çeşitli aktivitelere katılarak, düzenlenen mesleki kurslara devam ediyorlar.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Posta 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 538 559 99 20