• BIST 107.401
 • Altın 173,640
 • Dolar 4,1031
 • Euro 4,9999
 • Isparta 9 °C
 • Antalya 17 °C
 • Burdur 10 °C

GÜLDEN 12 BİN AİLENİN SOFRASINA EKMEK

GÜLDEN 12 BİN AİLENİN SOFRASINA EKMEK
GÜLDEN 12 BİN AİLENİN SOFRASINA EKMEK

Gülbirlik mali genel kurulun da konuşan Gülbirlik Genel Müdürü Hasan Çelik gül üretiminden Isparta’da yaklaşık 12 bin ailenin sofrasına ekmek götürdüğünü söyledi. Gülbirlik Genel Müdürü Hasan Çelik "Yağmurların yoğun olması gül çiçeği için ilaç gibi oldu " dedi.

Gülbirlik Genel Müdürü Hasan Çelik son yıllarda gülçiçeği fiyatlarında yaşanan artışın üretici açısından sevindirici olduğunu söyleyerek “Son dönemde yaklaşık 4 yıla varan süre içerisinde gül çiçeği ve buna bağlı olarak gülyağı ve konkret fiyatlarında kısmi bir artış söz konusu oldu. Bu üretici ve birliğimiz açısından çok uygun bir tabloyu ortaya koydu. Bunun sadece Türkiye’de üretilen bir ürün olmadığını biliyoruz. Ancak bizim rekabet ettiğimiz ya da kendimize rakip, alternatif olarak düşündüğümüz ülkeler var” dedi.

RAKİPLERİ YAKINDAN TAKİP EDİYORUZ

Gülçiçeği üreten diğer ülkeleri yakından takip ettiklerini söyleyen Gülbirlik Genel Müdürü Hasan Çelik “Bunları yakından takip etmek, uluslararası piyasada gerek üretim kapasitesiyle gerekse ihracat ve iç piyasa tüketimi yönüyle son durumun ne olduğu hakkında bilgi edinmek adına Türkiye’deki ve yurtdışındaki rakiplerimizi yakından takip ediyoruz. Bunların başında Bulgaristan geliyor. Bizim tehdit unsuru olarak görebileceğimiz Çin var. Son dönemde İran hakkında geniş bilgiye sahip olduk. Fas var. Suudi Arabistan gibi ülkeler vardı. Burada bizi rahatlatan ve geleceğe ümitle bakmamız gereken konu şu; İran, Çin, Suudi Arabistan ve Fas’ta üretim yapılıyor. Fas’ta özellikle üretimi yapılan gül çiçeğinin hemen hemen tamamı ya kurutulmuş gül çiçeği sektöründe ya da konkret üretiminde kullanılmakta. Bu da Fas’ın yerli imalatçıları yerine Fransa’dan ya da farklı ülkelerden gelen firmalar vasıtasıyla o çiçekler alınıp işleniyor ve kendi ihtiyaçları için kullanılıyor. O yüzden o noktada bizimle rekabet şansı olmayan ülkelerden birisi. Bulgaristan’ı yakından takip ediyoruz. Suudi Arabistan’daki üretim şekli tamamen fabrikasyon olmayıp bizim köy tipi üretim dediğimiz yöntemlerle yapılıyor. Onlar için de parfümeri ve kozmetikte bir etkisinden bahsetmek mümkün değil. Dolayısıyla gelecekte bizim için tehdit unsuru olmayan ülkelerden birisi. Çin’de yıllık 12 bin ton civarında gül çiçeği üretimi yapılıyor. O bizim rosa damascena türünden olmayıp, aynı familyaların bir başka türünden üretiliyor. Bu ülke içerisinde üretimi yapılıyor ve iç tüketimde bitiyor. Dışarıya ihracat yapmıyorlar” diye konuştu.

GÜLÇİÇEĞİNE DESTEKTEN UMUTLUYUZ

Gülçiçeğine kilogram başına destek verilmesi konusunda başlatılan çalışmaların umut verici olduğuna dikkat çeken Çelik “Türkiye’de gülcülüğün şuanda geldiği konum ve bundan sonraki yolculuğunun gerçekten takip edilmesi gerekiyor. Çünkü Anadolu ve Göller Yöresi hakikaten gülcülüğün kendisi açısından en uygun iklim ve toprak yapısına sahip olmakla birlikte Isparta’da yaklaşık 12 bin ailenin sofrasına ekmek, su ve bir nimet olarak geldiğini biliyoruz. Ortaklarımız ve bu bölgenin insanıyla bize düşen görevlerden birisi gül üretiminin kırsal kesimde, köylerde, ilçelerde her şeye rağmen devam etmesi lazım. Bunun için de uzun süredir çalışmamız olan güle destek konumuz var. Bu insanların şehirlere göç etmelerini önlemek, genç nesillerinden köylerinde ve kasabalarında kalmak suretiyle diğer zirai faaliyetlerle birlikte gülcülüğü de devam ettirmelerini temin etmek ve garanti altına almak gerekiyordu. Bununla ilgili Gülbirlik’in verdiği fiyattan artı olarak bakanlıktan kilogram başına bir destek talebimiz var. ümidimiz bu sefer olacak gibi. Çok büyük bir hayal kırıklığa uğramazsak Sayın Valimiz çok destek verdiler. Süreyya bey destek veriyor ve bakanlık yetkilileri konuya sıcak baktıklarını söylediler. Ortalama 7 bin ton olsa bize 50 kuruş destek verseler 3,5 milyon gibi bir rakama tekamül eder ki hiç dikkate alınacak bir rakam değil. Ama üretici açısından baktığınızda bir can suyu gibi. Belki ürünün milli bir ürün olduğunun tescili olacak. Devletin üreticiye sahip çıktığının göstergesi bakımından da önem arz ediyor” şeklinde konuştu.

42 MERKEZDE GÜLÇİÇEĞİ ALINACAK

Bu yıl 42 merkezde gül çiçeği alımı yapacaklarını bildiren Hasan Çelik “Gül çiçeği sezonu için bugüne kadar geçen yıla oranla çok önemli riskle karşılaşmadık. Ama 20-21 Nisan gibi kış mevsiminin biraz ılıman geçmesinden dolayı erkenci olarak tabir ettiğimiz tomurcuklanmada bazı hasarlar söz konusu. Ancak bu yağışlar sebebiyle kampanya uzun sürecek olursa orada yüzde 5-10 arasında bir kaybımızdan bahsedebiliriz, bu kaybın telafi edileceğini düşünüyorum. Bu yıl 29 Nisan’da gül çiçeği alımlarına başladık. Şuana kadar 17 merkezde alımlar başladı. Bu yıl toplamda 42 merkezde gülçiçeği alımı yapacağız. Sezon hepimize hayırlı olsun, Allah kaza bela vermesin. Daha önce alım yaptığımız ancak daha sonra alımın kesildiği bir yer vardı Merkez Kooperatifine bağlık Kızılcık. Kızılcık’ta bu sene alım yapacağız. İslamköy Kooperatifine bağlı olarak Bağcı köyünden de alım yapılacak” ifadelerini kullandı.

GÜL ÇİÇEĞİNİ ERKEN SAATLERDE TOPLAYIN

Gülbirlik Genel Müdürü Hasan Çelik, 2016 yılı kampanya dönemi hakkında şu bilgileri verdi; "Şu ana kadar pek zaayitemiz yok. Ancak bazı bölgelerde kısmı don hadisesi % 5 civarında yakalandı. Yağmurların yoğun olması gül çiçeği için bir ilaç gibi oldu. Rekolte bölgemizde 7.000 ton civarında olduğu tahmin ediliyor. Gülbirlik olarak 1.500 ton gül çiçeği alımı yapıyoruz. Geçen yıl gül çiçeği taban fiyatı 6.10-TL idi. Gülyağı ise 8.500-9.000 Euro arasında idi. 2016 yılı için bu rakamların altına düşmemeyi tahmin ediyoruz diye Çelik dünya piyasalarındaki gülyağı durumunu şöyle değerlendirdi: 1980 – 1990 yılları arasında dünya gülyağı ihtiyacı ortalama 5 ton civarında iken fiyat artışlarından dolayı bu miktar bugün 3 ton civarındadır. Isparta olarak % 60’ını Türkiye olarak biz karşılıyoruz. Bugün mali kongremiz yapıldı. Üreticilerine şu mesajı gönderdi; gül çiçeğini erken saatlerde toplayın, alım merkezlerine teslim edin. Çünkü verim ve kalite kaybına uğramaması için" görüşünü iletti.

 

Gülses Gazetesi

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Posta 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 538 559 99 20