Haber Detayı
28 Eylül 2021 - Salı 13:12
 
BESLENME ALIŞKANLIĞI ÇOCUKKEN AŞILANMALI
Pandemi sürecinde online hizmet veren Diyetisyen Tuba Nur Kıvrak, okul dönemi çocukları için yeterli ve dengeli beslenme alışkanlığının küçük yaşlarda kazandırılması gerektiğine değindi. Kıvrak, küçük yaşlarda kazanılan beslenme alışkanlığının, ilerleyen zamanlarda sürdürmeleri çocuğun büyüme ve gelişmesinin yanı sıra okuldaki başarının da artmasını sağlayacağını belirtti.
SAĞLIK Haberi
BESLENME ALIŞKANLIĞI ÇOCUKKEN AŞILANMALI

Diyetisyen Tuba Nur Kıvrak, Okul dönemi, çocukların ömür boyu sürecek davranışlarının kazanılmaya başlandığı ve alışkanlıklarının oluştuğu bir dönem olduğu için beslenmeye dikkat edilmelidir. Yeterli ve dengeli beslenme çocukların sağlığının korunması ve hastalıkların önlenmesinde önemli rol oynar” dedi. Beslenme çantasının içinde neler bulunması gerektiğini de açıklayan Diyetisyen Tuba Nur Kıvrak, “Et ve et ürünleri grubu (Bol protein içeren), Süt ve süt ürünleri grubu (Kalsiyum, A, B2, B12 vitaminlerini içeren), Sebze ve meyveler, Tahıl grubu (B vitamini (B12 hariç), bitkisel protein, E vitamini, posa yönünden zengin) besinler tüketilmesi gerektiğini ifade etti. Konuşmasına şu şekilde devam eden Diyetisyen Tuba Nur Kıvrak, “Çocuğunuzun yeterli ve dengeli beslenmesi için 4 yapraklı yonca grubunun tamamı beslenme çantasında bulundurulmalıdır. Beslenme çantasında besin değeri yüksek besinler tercih edilmelidir. Kahvaltı kesinlikle atlanmamalıdır. Güne kahvaltıyla başlanmalıdır. Kahvaltıyı atlamayan çocukların derslerindeki başarı oranının arttığı yapılan araştırmalarda belirtilmiştir. Kahvaltıda tam buğday-çavdar-esmer-ev ekmeği, peynir, zeytin, yumurta, pekmez, süt ,mevsim sebzeleri tüketildiğinde 4 yapraklı yonca grubunun tamamı tüketilmiş olur. Öğlen beslenme çantalarında tavuk, et, peynir, yumurta gibi protein kaynaklı besinlerin bulunduğu ve mevsim sebzelerinin de yer aldığı sandviç ve yanında ayran ile 4 yapraklı yonca grubunun tamamı tüketilmiş olur. Ara öğünlerde (10.00, 14.30-15.00 saatleri arasında) beyin gelişimi için önemli olan çiğ(kavrulmamış) fındık, badem, ceviz tüketilip yanında taze veya kuru meyveler tüketildiğinde çocukların dersteki verimliliği artacaktır. Hazır paketli besinler (cips, çikolata, asitli içecekler, patates kızartması, kek, gofret, bisküvi, şekerleme) çocukların dersteki konsantrasyonunu bozar. Bu tür besinler, çocukların beslenme çantasında yer almamalıdır. Çocukların günlük su tüketimine özen gösterilmelidir. Hazır paketli besinler yerine sağlıklı besinler tercih edilmelidir. Çocukların günde 2 bardak süt-yoğurt-ayran grubu tüketmeleri kemik ve diş sağlığı açısından önem arz etmektedir. Süt grubu kaliteli protein, kalsiyum, A vitamini içeriği zengin olduğundan dolayı büyüme ve gelişmede önemli rol oynar. Bu konuda daha detaylı bilgiye ulaşmak için https://klinikasist.com/uzman/tuba-nur-kivrak web siteme girebilir veya iletişim hattından 05510867444’ü arayarak bana ulaşabilirsiniz” ifadelerini kullandı.
Kaynak: Editör:
Etiketler: Isparta haberleri, Isparta haber, Isparta, haber, Isparta yaşam, Isparta sağlık, okul dönemi beslenme, Diyetisyen,
Yorumlar
Haber Yazılımı