• BIST 110.932
 • Altın 175,077
 • Dolar 4,0581
 • Euro 4,9812
 • Isparta 8 °C
 • Antalya 16 °C
 • Burdur 6 °C

HAVALİMANI KARGO TAŞIMACILIĞINA AÇILSIN

Isparta Ticaret Borsası'nın önerisi TOBB'Un kitabına girdi
HAVALİMANI KARGO TAŞIMACILIĞINA AÇILSIN

Isparta Ticaret Borsası,  ömrü kısa olan yaş sebze ve meyve ürünlerinin en kısa zamanda yurtdışı pazarlarına ulaşmasını sağlamak adına  Süleyman Demirel Havalimanı'nın ürün kargo taşımacılığına açılması önerisinde bulundu. Öneri, TOBB'un  8. Türkiye Ticaret ve Sanayi Şurası kitabında da yer aldı. Havalimanında bu yönde araştırmaların başladığı öğrenildi

Isparta'da üretilen tarımsal ve hayvansal ürünlerde işlem hacmini her geçen yıl artırarak  Isparta ekonomisinin katma değerinin artmasın sağlayan Isparta Ticaret Borası, Isparta ihracatında hayati öneme sahip  öneriyi Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun katıldığı 8.  Türkiye Ticaret ve Sanayi Şurası'nda gündeme getirdi.  Yalvaç Ticaret Sanayi Odası, Isparta Ticaret Sanayi Odası ve Isparta Ticaret Borsası olarak,  Başbakana sunulan raporda, ömrü kısa olan yaş sebze ve meyvenin en kısa sürede yurtdışına gönderilmesi için Süleyman Demirel Havalimanı'nın  ürünlerin taşınacağı kargo hizmetine açılması istendi.  

GEMİ İHRACATINDA

AKSAKLIKLAR YAŞANIYOR

                Elma üretiminde en büyük sorunun dış pazar olduğuna vurgu yapan  ITB Başkanı Ahmet Adar, şunları söyledi;

                "Tabi Irak'ta, Suriye'de etrafımızdaki 30 km'lik çember dairemizdeki komşu ülkelerde yaşanan sıkıntılar var. Bu sıkıntıların en kısa sürede çözüme kavuşması temennimiz. Mısır'da yaşan sorunlardan ötürü deniz yoluyla gidecek olan ürün gidemiyor.  Isparta'nın ürettiği ürünleri daha hızlı şekilde yurtdışına gönderebilme kabiliyetine sahip olması için Ticaret Borsası olarak bir gündem belirledik.  Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından düzenlenen, Başbakanımızın da katıldığı  8. Türkiye Ticaret ve Sanayi Şurası'nda Yalvaç Ticaret Sanayi Odası, Isparta Ticaret Sanayi Odası ve Isparta Ticaret Borsası olarak,  Başbakanımıza rapor sunduk.  Belirlediğimiz gündem maddesi Isparta'da üretilen yaş sebze ve meyvenin ihracatında, ürün ömrünün kısa olması ve komşu ülkelerdeki karışıklıklar dolayısıyla  gemi ile yapılan ihracatta yaşanan aksaklıkların ihracatımızı etkilemesiydi.

EN KISA SÜREDE YURTDIŞINA GİDECEK

                Buna yönelik çözüm önerimiz, Isparta ihracat hacminin büyük kısmını yaş ürünler oluşturduğu için ihracatta havayolu kargosunun kullanılmasıyla sürenin azalmasından ötürü ürünlerin bozulma riskinin ortadan kalkacağı, aynı zamanda taleplere kısa sürede cevap vererek yurtdışındaki pazarlarda hakimiyetin sağlanması oldu.  Bunun için de sadece THY  tarafından  iç hat seferi düzenlenen  Süleyman Demirel  Havalimanı'nda iç hat sefer yoğunluğunun düşük olması nedeniyle buraya havayolu kargo imkanı sağlandığı takdirde  ihracat hacmimizin ve hızımızın ciddi artış kaydedeceğini öngördük. Havayolu kargo ile ihracatta lojistik giderlerine özel indirim ve destek sağlanması durumunda  hem ihracat gelişecek hem de firmalarımızın yurtdışında rekabet gücü artacaktır. Bu öneri, TOBB tarafından yayınlanan  8. Türkiye Ticaret ve Sanayi Şurası kitabında da yer aldı.  Şimdi de bu konuda havalimanında bir  takım çalışmalar yapıldığını biliyoruz. Burada bir soğuk hava deposu kurarak, yaş sebze ve meyve ürünlerinin yurtdışına havayoluyla ihraç edilmesini sağlamak istiyoruz"

 

ÜRÜNLER KAYIT ALTINDA         

Isparta Ticaret Borsası'nın işlem hacmini her yıl yüzde 25 artırarak  yoluna devam ettiğini belirten Başkan Ahmet Adar, Yalvaç'a açılan tarım ürünleri satış salonunun önemine dikkat çekti. Adar,   "Ürününü satacak olan çiftçi analizleri yaptırdıktan sonra burada fiyat artışına girerek arz ve talebe göre fiyat oluşuyor. Alış satış oluyor. Bu da kayıt altına giriyor. Kayıt altına girdiği zaman da cirolar artarak ilerliyor.  Isparta'da hayvancılık alanında süt  ürünlerinin işlenmesinden dolayı süt ürünlerinin tamamı tescillenmiş durumda.  Sadece bu yılın ilk 8 ayında 140 milyon TL'lik inek sütü işlem hacmi gerçekleşti. Bu noktada süt üreticileri devlet desteklerinden yararlanmak için kayıt altına alınmış durumdalar. Sütte şu anda iyi bir noktadayız.

İŞLEM HACMİ HER YIL ARTIYOR               

Elma üretiminde yıllık ortalama 700 bin ton elma üretimi yapılıyor. Bugün sofralık dediğimiz elma büyük marketlere satıldığı zaman hepsi borsa tescilli ürün alıyor. Bu nedenle  kayıt altına giren elma üretimi de her geçen yıl artıyor. Hububat üretiminde Yalvaç'ta açılan satış salonu ile hububat ürünleri kayıt altına girmiş oluyor. Böylece işlem hacmimizi her geçen yıl artıyor. 2012 yılında 509.4 milyon TL  olan işlem hacmi, 2013 yılında 616 milyon TL, 2014 yılı sonunda 704.9 milyon TL'ye ulaştı.  Bu yılın ilk sekiz aylık döneminde  420.2 milyon TL'lik işlem hacmi oluştu" bilgisini verdi.

TARIMDA  MAKİNELEŞME VE TEKNOLOJİ           

Isparta'da tarımsal sanayiye yönelinmesi gerektiğini belirten Adar, "Bugün OSB'de sütü işleyen fabrikalar var bunların  planlı bir şekilde çoğalmasını destekliyoruz.  Bu bölgede  üretilen hububat ürünleri dışarıdaki yem ve makarna fabrikalarına satılıyor. Elmada, Asya Meyve Suları sanayi elmasının büyük bölümünü işliyor.   Dikkat çekilmesi gereken bir husus da; tarımda makineleşme ve teknolojik ürünlerin kullanımı. Kendi bölgemize bu teknolojileri taşıyabilirsek insan gücünü azaltırız böylece girdi maliyetleri düşer.  Örneğin yurtdışındaki fuarları takip eden sanayicilerimiz bölgemizde elma toplamaya yönelik apartlar yapabilirler. Böylece bu pazarın önü açılır.

KONGRE MERKEZİNDE SON FUAR

Her yıl ekim kasım aylarında fuar yapıyoruz. Fuar yeri dar. 6 yıldır her açılış konuşmasında bunu söylüyoruz. Tabi bir takım çalışmalar yapılıyor ama bürokrasiden dolayı geç kalınıyor. Tarım fuarında ne kadar ileri gittiğimizi gelen firma ve ziyaretçi sayısından görebiliyoruz. Bu yıl inşallah  Süleyman Demirel Kongre  Merkezi'nde son fuar olacak. Bundan sonraki fuarlarımızı büyük merkezlerde yapıp yurt dışındaki katılımcıları da  getirip  uluslararası boyuta taşımak istiyoruz. Çünkü o teknolojileri herkesin görmesi gerekiyor ve buna paralel olarak üretimin artması gerekiyor.

YEMİNİZİ ÜRETEMİYORSANIZ

PARA KAZANMA ŞANSINIZ YOK

Isparta'nın tarımda en büyük sorunlarından birinin işlenmemiş tarım arazileri olduğuna dikkat çeken Adar, "Isparta'nın 250 bin hektar  tarım arazimiz var. Bunun yüzde 50'sini işliyoruz. Yurtdışında da gördük ki,  bugün çiftçi kendi yemini üretemiyorsa hayvancılıkta para kazanma şansı yok. Üretici yem bitkisini kendisi üretmek zorunda. Burada  çiftliklerde tabi hazır yemle  hayvan yetiştirdiğinizde maliyet artıyor. Maliyet neden artıyor? Çünkü büyük sanayi tesisleri büyük yem fabrikaları daha ucuza satıyor. Ucuza satarken de hammaddeyi ithal ediyor. İthal ettiği için dolara bağlılık var. Dolar zaten inişli çıkışlı grafik sergiliyor. Burada ki sanayi tesislerinin hammaddesinin de ülkemizde yetiştirilmesi gerekiyor. Verimli alanlar var. Bu ürünlerin ekilip toplanması gerekiyor. Bugün yurtdışına gittiğiniz de 100 büyükbaş hayvanı olan üreticinin önünde 200 dönümlük ekili arazisi var. Hayvanı burada besliyor. Dolayısıyla maliyetini aşağı çekiyor. Burada yem girdisi yüksek olduğu için maliyet yükseliyor. Türkiye'de gündeme gelen et fiyatlarının artışında da bu sebepler etkili oluyor. Fakat süt olmazsa zaten et olmaz. Süt olacak ki hayvan doğum yapacak et olacak. Sütte de uzun zamandır fiyat artışı yok. Fiyat artışı olmayınca da maliyetlerden dolayı üreteci,  besili hayvanını azaltıyor. Azalınca da arz ve talebe göre Bakanlık harekete geçiyor. Yurtdışından et ithal ediyor. Et ithali hepimiz için zül" şeklinde konuştu.  

TKDK DESTEKLERİYLE  İŞLETMELERİN

ARTACAĞINA İNANIYORUZ

TKDK desteklerine de dikkat çeken Adar,  "Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu yeni kurulacak destekler için  hibe desteği veriyor. Bu desteklerle yapılan yeni tesisler var. Bugün Afyon bölgesinde et ürünlerinde bir çok firma var. Isparta'da da bu sayının artacağına inanıyoruz.  IPARD'ın meyve ve sebze üretimine verdiği destekler ortada. Son iki üç yıldır Isparta'da soğuk hava deposu sayısı ciddi oranda arttı. Depolar kendini yeniledi. Kapasite bakımından Türkiye  birincisiyiz. Bu noktada ürünler daha değerlenecek. Çünkü yeni kurulan tesislerle yeni pazar arayışına gidilecek. IPARD'ın soğuk havada verdiği desteği süt ve et ürünleri işleme tesislerine de vermesiyle yeni işletmeler çıkacak. Bu da üretimin fazlalaşması ve yeni pazarlara açılma demek" görüşünü iletti.      

  

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • ÖYLE PİŞMAN OLDULAR Kİ20 Nisan 2018 Cuma 14:00
 • O LİSTEDE ISPARTA YOK20 Nisan 2018 Cuma 13:53
 • SAKIN BUNA KANMAYIN20 Nisan 2018 Cuma 13:51
 • İŞ DÜNYASINI FUARA ÇAĞIRDI20 Nisan 2018 Cuma 13:45
 • TÜRKİYE GERÇEKLERİNİ ANLATIYORLAR20 Nisan 2018 Cuma 10:34
 • BAŞVURUSUNU GENEL MERKEZE YAPACAK19 Nisan 2018 Perşembe 23:41
 • YALÇIN TERBİYEYE DAVET ETTİ19 Nisan 2018 Perşembe 21:58
 • İSMAİL ÖZDEMİR ADAY OLUYOR19 Nisan 2018 Perşembe 21:30
 • YALÇIN ADAY OLMAYACAK MI?19 Nisan 2018 Perşembe 13:32
 • BAKIR CHP ADAYLIĞI HAKKINDA KONUŞTU19 Nisan 2018 Perşembe 12:01
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Posta 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 538 559 99 20