• BIST 110.932
 • Altın 174,417
 • Dolar 4,0605
 • Euro 4,9845
 • Isparta 23 °C
 • Antalya 25 °C
 • Burdur 23 °C

HEDİYE UN?DAN 2 YENİ MARKA DOĞDU

HEDİYE UN?DAN 2 YENİ MARKA DOĞDU
Hediye Un Fabrikası'nın AR-GE çalışmaları sonuç verdi. BAKA'nın 294 bin TL destek sağladığı projeyle vitamin ve mineralle zenginleştirilmiş yenilikçi un üretimine başlandı. Marka tescili yaptırılan 2 yeni marka ile 5 yeni ürün iç ve dış piyasaya sunuldu.

Hediye Un Fabrikası'ınn  2011 yılından bu yana yürüttüğü AR-GE çalışmaları sonuç verdi. Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı Hediye Un Fabrikası'nın 617 bin TL bütçeli Vitamin ve Minerallerle zenginleştirilmiş Yenilikçi Un Üretim Projesine, BAKA 294 bin TL Laboratuvar desteği sağladı. 2011 Yılı Araştırma-Geliştirme (Ar-Ge) Altyapısının Geliştirilmesi ve Yenilikçi Uygulamaların Yaygınlaştırılması Mali Destek Programı desteğiyle hayata geçirilen projede Hediye Un, ‘vitaminli' ve ‘mineralli' 5 yeni un üretti ve üretimini de yüzde 100 artırdı.

Yeni markaları ‘Vitek Un' ve ‘Hediye Beyaz Gül'' için Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Türk Patent Enstitüsü'ne marka tescilini yaptıran Firma, vitamin ve mineral bakımından zenginleştirilip 2 yeni marka ile 5 yeni ürününü iç piyasaya sundu ve ihracatına başlamış oldu.

 

KIRIK BUĞDAY EKONOMİYE KAZANDIRILDI

 

Vitamin ve minerallerle zenginleştirilmiş un çeşitlerinin geliştirilip üretilmesi için laboratuvar cihazları yatırımı gerçekleştiren Hediye Un, saatte 30 ton olan buğdayın temizlenme işlemi kapasitesini yüzde 300 artırarak 120 tona çıkardı. Günlük 70 ton su tasarrufu sağlayan firma, 6 yeni istihdam da sağladı. Batı Akdeniz Bölgesi'nin ilk ve tek ‘Sasör Sistemi'ni kuran Hediye Un, yeni sistemle kırık buğday tanelerini de işleyerek ‘Millî Ekonomi'ye kazandırdı.

 

İKİ YENİ MARKA DOĞDU

1953'de değirmende 2 yıl sonra da fabrikada gerçekleştirdiği üretimini bugünlere kadar sürdüren Hediye Un, insan yaşamı için büyük önemdeki buğdaydan alınan verimliliğinin, vitamin ile mineral yönünden zengin unla üretilen besinlerin tüketilmesinin sağlıklı yaşam için vazgeçilmez öneminden hareketle proje hazırladı.

BAKA'nın 2011 Yılı Ar-Ge ve Yenilikçiliğin Geliştirilmesi Mali Destek Programı'ndan destekle Hediye Un'un ‘Araştırma- Geliştirme Çalışmaları Sonucu Vitamin ve Minerallerle Zenginleştirilmiş Yenilikçi Un Üretimi Projesi' gerçekleştirildi.

61 yıl önce ‘Bezirgân'dan gelen kaynak ile su değirmeni' olarak sektörüne adım atan Hediye Un Fabrikası, 4 kuşaktır ‘aile şirketi' olarak yenilikçiliğe ve markalaşmaya önem vererek ‘ekmeklik', ‘pastalık' ‘böreklik', ‘tandırlık', ‘baklavalık' un üretip tescilli 25 markasıyla iç piyasa ile Avrupa, Uzak Asya ve Ortadoğu'ya satış yapıyor.

ZENGİNLEŞTİRİLMİŞ UN İÇİN LABORATUVAR

Hediye Un Fabrikası İmalat Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Altunbaş, BAKA ile birlikte hayata geçirilen projeleriyle insanın ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri (çinko, niasin, kalsiyum, demir vb.) büyük ölçüde karşılayabilecek vitamin ve minerallerle zenginleştirilmiş un çeşitlerinin geliştirilip üretilmesi için laboratuvar yatırımı gerçekleştirdiğini kaydetti.

BAKA desteğiyle faaliyete geçen laboratuvarda Ar-Ge yapıldığını, Hediye Un'un ‘vitaminli' ve ‘mineralli' 5 yeni un üretimi gerçekleştirip ihracata başladığını ifade eden firmanın ‘üçüncü kuşak temsilcisi', Hediye Un Fabrikası İmalat Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Altunbaş Mehmet Altunbaş, "Yeni markalarımız 'Vitek Un' ve ‘Hediye Beyaz Gül'ün tescilini yaptırdık. Yeni markalarımızla ‘vitaminli' ve ‘mineralli' 5 yeni un ürettik. Sistemler bütünü sayesinde de üretim ile kapasitede artış sağlarken kullanılan su miktarında da büyük tasarruf sağladık. Yeni markalarımızla 5 yeni ürünü iç piyasaya sunduk ve ihracatı da başladı. Projeye entegre olarak kırık buğday tanelerini de ‘millî ekonomi'ye kazandık. Kırık buğday tanelerinin değeri arttı. Kırık buğday tanelerinden kanatlı hayvanlar için yem üretiliyor.

Projemiz kapsamında alınarak üretim sürecinde kullanılacak ayrıştırma ve temizleme sistemi ile üretimde kullanılacak buğdayın ürün kalitesinin yükseltilmesi ve standardı sağlandı.

'BUĞDAY VERİMLİLİĞİ YÜZDE 100 ARTTI'

Ar-Ge çalışmaları ile vitamin ve minerallerle zenginleştirilecek un çeşitlerinin geliştirilerek üretilmesi projemiz uzun yıllardır Ar-Ge çalışmalarımızın devamı niteliğinde olup besin değerinin daha yükseltilmesinin sağlanması, geliştirme çalışmalarının yapılabilmesi için laboratuvar cihazları yatırımı öncesinde olduğu gibi yenilikçi ürünlerin kalitesinin ve teknik kapasitesinin artırılması amacına yönelik yatırımlarımızın devamı niteliğindedir. Gelirde üretim süreçlerinde buğday temizleme ünitesi ve Ar-Ge çalışmaları için yapılacak makine yatırımlarını kapsayan projemizin işletmemize dahil edilmesi ile alınacak laboratuvar cihazları ve Ar-Ge çalışmaları ile ürün geliştirilme imkanı sağlandı. Vitamin ve minerallerle zenginleştirilmiş 5 yeni ürün çeşidi üretmeye başlandı.  2 yeni marka başvurusu yapıldı ve katma değeri yüksek ürünler elde edilerek gelirlerimiz de yüzde 12 artış sağlandı. Buğdaylar kalitelerine göre üretim sürecine gönderileceğinden dolayı istenilen kalitede un üretimi olanağı sağlandı. Buğday verimliliği yüzde 100 artarken, belirli kalite ve standart oluşturuldu. Proje süresi içinde toplam 6 yeni personel istihdam edildi. Firmamızda sağlanan ürün verimliliği ve kalite avantajları rekabet gücümüzün arttı. Pazar payımızı büyütme hedeflerimizin gerçekleştirilmesine katkı sağlayacaktır."

HEDİYE UN FABRİKALARI TARİHÇESİ

Hediye Un, 1953 yılında Isparta Dere Mahallesi Bezirgân suyu üzerinde kurulan bir ‘su değirmeni' idi. Kurucu Hafız Ahmet Büyükçulcu'nun vizyonu sayesinde bugün sektör devi haline geldi. Büyükçulcu, debisi çok yüksek olan Bezirgân'da kendi enerjisini üretmek için 1957'de Almanya'da elektrik tribünü ithal etti, işte büyüme hamlesi de o an başladı.

Fabrikada günlük 15 ton un üretme kapasitesi, önce 60 daha sonra da 90 tona yükseltildi. Dere Mahallesi sınırları içerisinde 5 bin m²'lik alanda üretim yapan Hediye Un'un 45 kişiye istihdam sağlanan Isparta'daki fabrikasının günlük üretim kapasitesi 180 ton. Konya'da da 1 fabrikası bulunan Hediye Un'un şemsiyesi altında 84 kişi istihdam ediliyor. 2 un fabrikasının günlük üretim kapasitesi tam 580 ton. Tescilli 25 markası bulunan Hediye, ekmek, pasta, börek ve baklavalık unlar üretiyor.

Hediye Un, ekmek, pasta, börek ve baklavalık un üretiyor. Tüm Türkiye'ye pazarlıyor. Bunun yanı sıra  Irak, Singapur, Endonezya, İngiltere ve diğer Avrupa ülkelerine ihracat gerçekleştiriyor. Kurumsal sosyal sorumluluk kapsamında eğitim, sağlık ve spora büyük kaynak aktaran şirket, aynı zamanda vergi rekortmeni.

Günlük 580 ton üretim kapasitesine sahip Hediye Un'un Türk Patent Enstitüsü'n den tescilli tam 25 markası bulunuyor. ISO 9001:2008 (Kalite Yönetim Sistemi) ISO 22000:2005 (Gıda Güvenlik Sistemi) Belgesi ve Helal Gıda Sertifikası bulunuyor. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nda denetim ve tescilli 24 farklı ‘Gıda Üretim Sertifikası' bulunuyor.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • CEO’lar SDÜ öğrencileri ile buluşacak03 Aralık 2016 Cumartesi 09:15
 • 105 SURİYELİ KAÇAK YAKALANDI17 Ekim 2016 Pazartesi 11:24
 • KREDİ KARTIN ATAKSİT ARTIYOR07 Eylül 2016 Çarşamba 18:18
 • ORTAK OSB'DE SON DURUM16 Nisan 2016 Cumartesi 16:53
 • ISPARTA ASDEP'E PERSONEL ALINACAK26 Mart 2016 Cumartesi 16:48
 • VAVİN'E YATIRIM TEKLİFİ23 Mart 2016 Çarşamba 14:13
 • TAŞERON İŞÇİLERE KADRO MÜJDESİ22 Mart 2016 Salı 13:10
 • ÜÇ BÜYÜK MÜJDE27 Şubat 2016 Cumartesi 20:00
 • EMEKLİYE PROMOSYONDA 500 TL SESLERİ25 Şubat 2016 Perşembe 20:57
 • ISPARTA BU KADAR KREDİ KULLANDI21 Şubat 2016 Pazar 21:45
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Posta 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 538 559 99 20