• BIST 109.404
 • Altın 173,793
 • Dolar 4,0809
 • Euro 4,9792
 • Isparta 19 °C
 • Antalya 28 °C
 • Burdur 19 °C

HİZMET SEKTÖRÜNÜN PEŞİNDE KOŞACAKSAK DESTEKLEYİN

HİZMET SEKTÖRÜNÜN PEŞİNDE KOŞACAKSAK DESTEKLEYİN
ITSO Başkanı Şükrü Başdeğirmen, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz?ın ITSO ziyaretinde taleplerini sıraladı. Başdeğirmen, 'Hizmet sektörünün peşinden koşmak istiyoruz. Bu konuda destek verin ? diye konuştu. Bakan Yılmaz da hizmet sektörünün daha da güçlendi

İKİNCİ ÜNİVERSİTE VURGUSU

Bakan Yılmaz'a taleplerini sıralayan  ITSO Başkanı Şükrü Başdeğirmen,  " Isparta'da üniversitemiz 65 bin nüfuslu altyapısı olan bir üniversite. Isparta'nın ikinci bir üniversiteye altyapısı olduğuna inanıyoruz. Biz eğer illaki sanayinin arkasında koşmayacaksak hizmet sektörünün arkasında koşmak istiyoruz" dedi.

ÜNİVERSİTE İŞBİRLİĞİ GÜÇLÜ OLSUN

SDÜ bünyesinde güçlü bir araştırma merkezi kurulduğunu kaydeden  Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz,  "Toplam bedeli 18 milyon lira. Bunu kurarken sadece üniversitenin ihtiyaçlarını görsün diye yapamıyoruz. Burası Ispartra ekonomisinin bir altyapısı. Lütfen burada üniversite sanayi işbirliğini çok güçlü yapalım" diye konuştu.

 2. Uluslararası Davraz Kongresi'ne katılmak üzere Isparta'ya gelen Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Ticaret ve Sanayi Odası'nı (ITSO) ziyaret etti. ITSO Başkanı Şükrü Başdeğirmen, Bakan Yılmaz'a Isparat'nın taleplerinisundu.

‘'GÜL HAVZA ÜRÜNÜ  OLSUN'

Bakan Yılmaz'dan geçen yıl gülün süs bitkisininden endüstriyel, yağlı tohumlar statüsüne alınması konusunda ricada bulunduklarını ve bu isteklerinin 15 gün sonra gerçekleştiğini anımsatan Başdeğrimen, ‘'Bunun arkasından da havza ürünü olması, gül üreticisine verilecek desteğinin de artacağı inancındayız. Gül bir endemik ürün. Başka yerlerde yetişemiyor. En önemli yetişme yeri Isparta. Gülün havza ürünü olarak statüsü değiştirilirse, üreticimize ve satıcımıza daha fazla destek geleceği inancındayız.  Gülün Isparta ekonomisine getirisi çok fazla değil. 25 milyon dolar getirisi var. Bu da sıradan fabrikaların yapmış olduğu ihracat geliri. Biz marka olarak bunun Isparta adına daha da güçlenmesi inancındayız. Çünkü rakibimiz Bulgaristan ve  rakibimizin almış olduğu destekler bizlerden çok fazla. Bu konuda Sayın Bakanımızdan ayrıcalık istiyoruz''  görüşünü iletti.

LABORATUVAR MÜKEMMELİYET MERKEZİNDE KURULACAK

Kozmetik ürünlerin test edileceği akredite laboratuvarın Isparta için önemini anlatan Başdeğirmen, ‘'Bu konuda dışa bağımlı çalışma yapıyoruz. Size geldiğimizde yaklaşık 8 milyon maliyet gerektiren bir talep vardı. Ancak sizin bize vermiş olduğunuz talimatla bunun daha az indirilmesi veya başka makineleri akredite edilmesi konusunda neler yapılabilir demiştiniz. Bizde SDÜ ile istişare ettik. SDÜ'de Mükemmeliyet Merkezi adı altında yapılan bir eğitim alanı var. Bunun içerisinde laboratuvar kurulacak. Laboratuvarın içerisine 1 milyon lira ek ödenekle akredite olma imkânı var.  8 milyondan 1 milyona düşen bir maliyet. Bina konusunu da çözdük. Sayın Rektörümüz buraya katılamadı. Benden şunu rica etti; Mükemmeliyet Merkezi binasının bitmesiyle alakalı yaklaşık 12 milyon lira bir harcama yapıldı. 3,5 milyon daha desteğe ihtiyacımız var binanın bitmesi için. 1 milyon lira bizim akredite olmamız için söylendi. Uygun olursa Sayın Bakanımızdan bunu rica ediyoruz''  açıklamasında bulundu.

HİZMET SEKTÖRÜNÜN ARKASINDA KOŞALIM

 Teşvikte Isparta'nın 2. Bölgede yer almasından dolayı komşu illerle olan rekabet gücünün azaldığına dikkat çeken Başdeğirmen,  açıklamalarını şöyle sürdürdü:

                ‘'61 kriterin 32 tanesini sosyal alanı kapsadığı için ekonomi alanda daha az kriterler dikkate alındığından Ispartamızın sosyal alanda ileri, ekonomi alanında geri olması bizim statümüzü 2'de bıraktı. Daha önce 1500 dolar kriteri vardı biz orada 10 dolarla geri kaldık. Bunun arkasından 36 ilimizi 4 bölgeye ayırdık, orada da biz 2. Bölgedeydik şimdi 6. Bölgeye çıktık. Biz orada da 2. Bölgede kaldık. Komşu illerin kademeleri farklı olduğu için bizim rekabet gücümüz azaldı. Uygun görürseniz o kriterlerdeki değişikliklere ihtiyacımız var. Ayrıca Isparta'da üniversitemiz 65 bin nüfuslu altyapısı olan bir üniversite. Isparta'nın ikinci bir üniversiteye altyapısı olduğuna inanıyoruz. Biz eğer illaki sanayinin arkasında koşmayacaksak hizmet sektörünün arkasında koşmak istiyoruz.''

                KAMU YATIRIMLARI 4 KAT ARTTI

                Isparta'ya özel bir ilgi duyduğunu belirten ve her fırsatta buraya geldiğini kaydeden  Bakan Yılmaz, Isparta'nın önemli potansiyelleri olan bir il olduğunu açıkladı.  Tabiatıyla, insanıyla geçmişi ve kültürüyle çok sağlam bir il olduğunu söyleyen  Yılmaz, ‘'Ayrıca huzurlu bir bölgemiz. Dolayısıyla kalkınmaması ve gelişememesi için hiçbir sebep yok. TÜİK olarak vatandaşın memnuniyetini ölçüyoruz. İlk defa geçen yıl il bazında bir ölçüm yaptık. Bu ölçümlerde kamu hizmetlerinden memnuniyet düzeyi en yüksek illerimiz arasında. Yaşam kalitesi olarak önemli bir seviyede olan bir ilimiz. Bunu kalkınmaya nasıl dönüştürürüz? Asıl önümüzdeki soru bence bu? Daha nitelikli insanların gelip, yaşayabileceği bir ortam var. Gerçekten yatırımlar için uygun bir ortam var. Hizmet sektöründe, eğitim ve sağlıkta önemli altyapısı olan bir şehir. Hükümet olarak Isparta'ya elimizden gelen desteği son 12 yılda verdik. Enflasyondan arındırdığımızda 2002-2013 yılları arasındaki kamu yatırımları 4 kat artmış. Kamu yatırımlarıyla bir bölgenin kalkınması mümkün değil, özel yatırımlar da çok önemli. Ticaret ve Sanayi Odalarıyla işbirliği bizim için çok önemli. Buraya BAKA kurduk. Merkezi olarak da Isparta'yı seçtik. Buranın tarihi bir ağırlığı var. BAKA başarılı ajanslarımızdan biri oldu'' şeklinde konuştu.

ÜNİVERSİTE-SANAYİ İŞBİRLİĞİNİ ÇOK GÜÇLÜ YAPALIM

Gülün Isparta için bir marka olduğunu aktaran Bakan Yılmaz, ‘'Bugün gezerken esnafa durumu sordum, bu yıl iyi dediler. Ama önemli olan bunun katma değerini artırmamız. Burada da AR-GE önem arz ediyor. Ürün geliştirme, yenilik yapma, dünyaya kozmetik sanayiyi daha ileriye taşımamız gerekiyor. Üniversite bu konuda çok önemli. Üniversitemiz bünyesinde güçlü bir araştırma merkezi kuruyoruz. Toplam bedeli 18 milyon lira. Bunu kurarken sadece üniversitenin ihtiyaçlarını görsün diye yapamıyoruz. Burası Ispartra ekonomisinin bir altyapısı. Lütfen burada üniversite sanayi işbirliğini çok güçlü yapalım. Gül başta olmak üzere Isparta'nın varlığı ne ise bunu yapacak altyapılarını geliştiriyoruz'' dedi. SDÜ'nün Isparta için çok önemli olduğunu anlatan Bakan Yılmaz, ‘'Bugüne kadar SDÜ'ye belli ek ödenekler verdik. Program dışı bir takım destekler yaptık. Bundan sonra da devam edeceğiz. 2003-2013 yılları arasında SDÜ'ye sadece toplam 330 milyon liralık yatırım yapmışız. Bu sadece öğrenci için değil. Bu ayrıca bölgenin kalkınma kurumu. Isparta'nın gelişmesi için orayı değiştirmemiz gerekiyor. Kozmetik alaanında bu merkezimiz idaha etkin kullanacağız'' dedi.

                DAHA ÇOK YABANCI ÖĞRENCİ GELMELİ

                Isparta'yı sadece Isparta için değil Türkiye'ye de daha fazla döviz kazandırmak için hizmet sektöründe daha da güçlendirilmesi gerektiğini vurgulayan  Bakan Yılmaz, ‘'Daha çok yabancı öğrenci gelmeli. Mal satmak kadar hizmet satmakta önemli. Hizmet sektörlerini de elbirliğiyle geliştirmemiz lazım. Kamu özel ortaklığı ile yaptığımız hastanemiz, sağlıkta yaptığımız atılımlarla Isparta inşallah sağlıkta yükselecek, daha çok ülkemize döviz kazandıracak'' diye konuştu

  • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Posta 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 538 559 99 20