• BIST 95.852
 • Altın 190,976
 • Dolar 4,6622
 • Euro 5,4311
 • Isparta 19 °C
 • Antalya 25 °C
 • Burdur 19 °C

İHANETE UĞRADIK

İHANETE UĞRADIK
Yerel seçimlerde Isparta?da hayal kırıklığına uğrayan CHP?nin İl Başkanı Vedat Şenol, istifa ettiğini ancak Genel Merkez tarafından istifasının kabul edilmediğini söyledi. Başarısızlığın sorumluluğunun kendilerine ait olduğun belirten Şenol ?Bize seçimi i

Yerel seçimlerde Isparta'da hayal kırıklığına uğrayan CHP'nin İl Başkanı Vedat Şenol, istifa ettiğini ancak Genel Merkez tarafından istifasının kabul edilmediğini söyledi. Başarısızlığın sorumluluğunun kendilerine ait olduğun belirten Şenol "Bize seçimi iki neden kaybettirdi. Biri içimizde uğradığımız ihanet diğeri çekim merkezi oluşturamamamız" dedi.

İSTİFAM HAZIRDI KABUL EDİLMEDİ

Isparta'da belediye başkanlığı yarışına Prof. Dr. M. Lütfü Çakmakçı ile giren ancak beklentinin çok altında oy alan CHP'nin İl Başkanı Vedat Şenol basın toplantısı düzenledi.  Başarısızlığın sorumluluğunu üstlendiklerini belirten Şenol,  "İstifa dilekçemi hazırladım. Ancak yönetim kurulu ve Genel Merkez istifamı kabul etmedi" dedi.

VEKİLLERİ SUÇLADI

Başarısızlığın nedenlerini anlatan Şenol, AK Parti'ye karşı çekim merkezi oluşturmadıklarını ve MHP'nin yaptığı kara propagandanın tutuğunu söyledi.  Parti içinde bazı isimlerin ihanetine uğradıklarını belirten Şenol,   eski milletvekili Mevlüt Coşkuner ve mevcut milletvekili Ali Haydar Öner'e çalışması için davet gönderdik ama çalışmadılar" diye konuştu.

Yerel seçimlerde istediği hedefe ulaşamayan CHP'de İl Başkanı Vedat Şenol, basın toplantısı düzenledi. Başarısızlığın sorumlusunun il yönetimi olduğunu belirten Şenol, istifa dilekçesini sunduğunu ancak yönetim kurulu ve Genel Merkez tarafından istifasının kabul edilmediğini söyledi.

GÜNAYDIN'I TEBRİK ETTİ

Şenol, sözlerine belediye başkanlığını yeniden kazanan Yusuf Ziya Günaydın'ın tebrik ederek başladı.  Seçimlerde aldığımız sonuç için başarısızlık yorumunda bulunan  Şenol, "CHP'nin en son seçimlerde aldığı oy 27.500'dür. 25 binin altındaki oy bizim için istifa edilmesi gereken bir rakamdı. Biz başarısızlığın üstünü örtmeye çalışmıyoruz. CHP, örgütsel ve aday olarak suçlanabileceği ve bizim de kabul edebileceğimiz tek bir eleştiri olabilir. CHP ve adayı seçim çalışmalarında bir çekim merkezi oluşturamadı. AKP'nin karşısında ya CHP, ya da MHP çekim merkezi olacaktır. Çalışmalarımızı bunun üzerine kurduk. Ama başarısız olmamızın en büyük sebebi budur. Vatandaşlarımız kimi kuvvetli gördüyse ve kim çekim merkezi oluşturduysa ona oy verir" dedi.

ÇEKİM MERKEZİ OLUŞTURAMADIK

Isparta'da 3 parti yarışması  olduğunu CHP veya MHP'de oluşacak çekim merkezi ile yarışın iki parti arasında  geçeceği tespitinde bulunduklarını kaydeden Şenol, " Çalışmalarımızı da bu doğrultuda yaptık. Çünkü yüzde 30 gibi bir kararsız kesim vardı. Bunların içinde AKP'den kaçanlar da vardı. Bu kitle seçim sonucunu belirledi. Bu kitleler CHP'ye gelmedi. Bunlar nötr insanlar. Yaşamlarından, hayatlarından bir şey değişmesini ama hiçbir partiye de bağlı olmayan insanlardır. Isparta'da neden CHP değil de MHP çekim merkezi oluşturdu? Bu çok çeşitli sebeplere bağlıyoruz. İl örgütü, ilçe örgütü, kadın ve gençlik kollarımız ile adaylarımız iyi çalıştık. Ama sayımız azdı. Bu büyük örgütümüzün içinde çok az kişi çalıştık .30 kadın çalıştı. Gençlikte 10 kişiyi geçmedi. İl ve ilçe örgütlerinin yöneticileri ve disiplin kurulunun takdir ettiğim ağabeyleri çalıştı. Ama bunun dışında CHP'de ağırlıklı olarak siyaset yapan, toplumda adı geçen, bunlar CHP'nin ağır topları diye bilinen kişiler çalışmadı. Çalışmamak bir yana MHP'nin çekim merkezi oluşturmasında onların yanında yer aldılar" dedi.

"ALEYHİMİZ DE ÇALIŞTILAR'

CHP aleyhinde MHP'nin yaptığı kara propagandanın büyük bir başarıyla tuttuğunu öne süren Şenol, " CHP'de yöneticilik yapmış kişiler bu propagandanın içine girdiler ve kendileri de partimizin aleyhinde çalıştılar. Bu büyük bir disiplin suçudur. Seçim sürecinde parti aleyhinde milletvekili dahil kimse çalışmaz. CHP'ye oy verirsek AKP seçilir propagandası işlendi. Bu yönde çok bilgi edindik. Bizim partimizin içinden bu yönde söylemlerde bulunanlar olmuş. Isparta'da merkez sağ ağırlıklı olarak yüzer gezer konumdaydı. Demokrat Parti'nin aldığı oya da bakarsanız bunu anlarsınız. O kitleler oy verecek parti aradılar. Son dakikaya kadar CHP mi MHP'ye mi verelim tartışmaları yaptılar. Çekim merkezi oluşturmanın önemi o kadar büyük. eski arkadaşlarımızın da katkısıyla çekim merkezi oluşturamadık" diye konuştu.

" 2009 YILINA GÖRE BAŞARILIYIZ"

Örgüt olarak birçok etkinliğe imza attıklarını anımsatan Şenol sözlerini şöyle sürdürdü:

" Diğer parti örgütleri bizim kadar çalışmadı. CHP'nin çekim merkezi oluşturması engellenmeseydi bugün MHP'nin aldığı oyların hepsi bize gelecekti. Bir kara propaganda yapıldı, ikincisi ise içinde CHP'lilerinde olduğu çekim merkezi oluşmasına karşı bir engelle çalışması yapıldı. Burada da başarılı olundu. Sonuçları 2009 yerel seçimlerine göre karşılaştırdığımız da başarılıyız. 2009'da İl Genel Meclisi oy oranımız yüzde 9.4, 2014 ise yüzde 14.9. oransal olarak yüzde 50 artışımız var. Biz oyumuzu artırdık da diyebiliriz. Genel seçimle yerel seçim farklıdır. Ama biz buna sığınmıyoruz. CHP'nin oyu belediye başkanlığında 12.500 olamaz. Tutanaklarda CHP adayına, belediye meclisi ve il genel meclisine verilen oylar farklı. İl genel meclisi ile belediye başkanlığı için verilen oy arasında 5 binden fazla fark var. Bir de kara propagandadan etkilenen 10-15 bin kişinin farklı bir partiye oy verenler var. Bunlar önemlidir. CHP belediye başkanlığında inançlı CHP'lilerin ve hocamızın gayretiyle bu oyları almıştır.

VEKİLLERİ SUÇLADI

Milletvekilimizi ve eski vekilimizi de suçluyorum. İkisi de çalışması. İkisini de göreve çağırdık. Birisi kafasına göre takıldı, diğeri hiç gelmedi. Toplum bu tür insanları ister. Biz diğer illerin vekilleriyle çalışma yaptık. Ali Haydar bey 80 günde bir hafta gelip bizle çalışmadı. Mevlüt bey ben Muğla'da çalışacağım dedi. Ama bilmiyoruz nerede çalıştı. CHP'nin kendi içinde ihanete uğramasından dolayı sonuçlar böyle çıktı.

ERDOĞAN'A GÖNDERME

Eski İl Başkanı  Yusuf Erdoğan'a göndermede bulunan Şenol, ‘Sayın Erdoğan  ğazetede yayınlanan röportajında ‘2011 seçimlerinde CHP'yi destekleyen Isparta sevdalıları MHP'ye gitti' demiş. 2011 seçimlerinde biz yönetimde de olmamıza rağmen biz dışarıdan çok aktif destek verdik. İl başkanı tek başkanıydı. Bunu söyleyen eski il başkanımız 2014 seçimlerinde partimizin hangi kademesinden çalıştı, sormak isterim. Nasıl Isparta sevdalılığı bu. Partinin yerel seçimi olacak, il örgütü seni göreve çağıracak gelmeyeceksin ondan sonra eski seçimleri hatırlatacaksın. Bunu asla kabul edemem" dedi.

İSTİFAMI SUNDUM

CHP olarak il ve ilçe örgütü olarak sorumluluğu üstlendiklerini kaydeden Şenol,  sözlerini şöyle sürdürdü:

"Toplantımızda istifa ettiğimi söyledim. Herkese fikirlerini sordum. Arkadaşlarımız istifanın partiyi kaosa sürükleneceğini ve partimizin aleyhinde çalışan insanların partiye hakim olacağını bildirdirler. Buna rağmen genel merkezden Adnan Keskin'le görüştüm. Kendisi istifanın doğru olmayacağını söyledi. Örgütüm ve genel merkezin isteği doğrultusunda istifadan vazgeçtim. Ama yeni yönetimler oluşacaksa biz buna hazırız. Yalnız yönetimlere bazı insanların talip olmaması lazım. Zamanında parti binasının 5 yıllık kirasını hiç ödemeyenler, haciz aşamasına getirenler, bu göreve talip olmaması lazım. Biz 21 ayda 115 bin lira olarak borçlarını ödedik. Partisinin eski arabasının sigorta ve vizesini ödemeyip 10 bin lira borç için haciz aşamasının başlamasına sebep olanlar göreve talip olmamalı. 2011 seçimlerinde partinin parasını nerelere harcandığını anlatmayanlar, kongrede belge sunmayanlar, sahte belge ve kendi dükkanlarından naylon fatura düzenleyenler aday olmamalı. İl örgütüne nifak sokanlar, İl örgütünü ilçe örgütüne karşı kışkırtanlar hiçbir şekilde bu tür yönetimlere talip olmamalı. Vekil olup da seçim çalışmalarına destek yerine köstek olanlar, yerel seçime değil de milletvekili seçimlerine çalışanlar yönetimlere talip olmamalıdır. Bunların CHP'nin tertemiz yapısını kirletmeye hakları yoktur 

"BÜYÜKTUNCER'İN ÖNCEDEN İSTİFASINI İSTEMİŞTİK"

Yönetimde Mehmet Büyüktuncer istifa etti. Kendisinin daha önce istifasını istemiştik. Kendisi son toplantıda istifa taraflısıydı. Başarısızlıktan dolayı istifa ediyorum dedi. Ama biz kendisini aktif olarak yanımızda tutmuyorduk. İlçelerden resmi olarak bize yansıyan istifa yok."

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Posta 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 538 559 99 20