• BIST 94.552
 • Altın 193,230
 • Dolar 4,7378
 • Euro 5,4908
 • Isparta 20 °C
 • Antalya 25 °C
 • Burdur 19 °C

İKİNCİ YAŞAM MERKEZİ PROJESİ ASKIYA ÇIKTI

İKİNCİ YAŞAM MERKEZİ PROJESİ ASKIYA ÇIKTI
İKİNCİ YAŞAM MERKEZİ PROJESİ ASKIYA ÇIKTI

Süleyman Demirel Üniversitesinin yoğun tartışmalara neden yaşam merkezi projesinin ikincisi Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünde askıya çıktı. SDÜ eski Rektörü Prof. Dr. Hasan İbicioğlu döneminde ihaleleri yapılan yaşam merkezi projeleri hem Isparta’daki esnaf ve idareciler hem de yeni yönetim tarafından kabul görmemişti.

 

SDÜ Doğu Yerleşkesi'nde 37 bin m2'lik inşaat alanında yapılacak yurt binası ve sosyal yaşam alanı için Isparta Belediyesinden onay çıkmayınca konu Çevre ve Şehircilik Bakanlığına gidilerek çözülmeye çalışmıştı. SDÜ eski Rektörü Prof. Dr. Hasan İbicioğlu döneminde yapılan ihale kamuoyunda geniş şekilde tartışılmıştı. Esnaf ve halk tarafından kabul görmeyen yaşam merkezi projesinin ikincisi de Çevre ve Şehircilik Bakanlığına gitmişti. Şimdi ikinci projenin de imar planı değişikliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünde askıya çıkarıldı.

 

Toplam 38 bin metrekare alanı kapsayan ikinci yaşam merkezi projesi Doğu kampusünde Ziraat Fakültesinin uygulama alanı olarak kullandığı bölümde bulunuyor. Bir ay askıda kalacak imar planı değişikliğinin gelecek itirazlar değerlendirilmesinin ardından onaylanacağı düşülüyor. SDÜ Rektörü Prof. Dr. İlker Çarıkçı Yaşam Merkezi projelerinin iptali yada şehre zarar vermeyecek şekilde düzenleme yapılması ile ilgili çalışmaların yapılması için taraflarla görüşme ve hukukçular tarafından incelemelerin sürdüğünü açıklamıştı.

 

İTİRAZLAR DEĞERLENDİRİLECEK

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünde askıya çıkarılan ikinci yaşam merkezi projesi 18 mart, 17 nisan tarihleri arasında askıya çıkarılmış ve projeye ilişkin itirazlar alınarak plan açıklama raporunun yeniden düzenlenmesine karar verilmişti.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünde yer Askıya Alma Tutanağında yaşam merkezi projesi ile ilgili “Isparta İli, Süleyman Demirel Üniversitesi, Doğu Yerleşkesinde ‘‘Yurt Alanı ve Yaşam Merkezi’’ ile ‘‘Yol’’ yapılabilmesine yönelik hazırlanan 1/1.000 ölçekli Uygulama İmar Planı Teklifi, Süleyman Demirel Üniversitesi Rektörlüğü’nce 644 sayılı Kanun Hükmünde Kararname kapsamında incelenmek ve onaylanmak üzere Bakanlığımıza iletilmiş, teklif plan ‘‘Sosyal Tesis Alanı ’’ olarak düzenlenmiş olup 3194 sayılı İmar Kanunu’nun 9. Maddesi ve 644 sayılı KHK’nin 2ç maddesi uyarınca Bakanlık Makamı Olur’u ile tadilen re’sen onaylanmıştır. Söz konusu plan değişikliğine ilişkin 18.03.2015 - 17.04.2015 tarihleri arasında Valiliğimizce (Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü) gerçekleştirilen askı sürecinde yapılan itiraz değerlendirilmek üzere Bakanlığımıza iletilmiştir. Bahse konu dosya itiraz kapsamında değerlendirildiğinde plan açıklama raporunun yeniden düzenlenmesinin uygun olacağına karar verilmiş olup plan açıklama raporu yeniden Bakanlığımızca onaylanmıştır” denildi.

YENİDEN ASKIDA

13 Ağustosta askıya çıkarılan yaşam merkezi projesi bir ay boyunca askıda kalacak ve yapılacak itirazlar değerlendirilecek. Süleyman Demirel Üniversitesine yapılacak ikinci yaşam merkezi projesine ilişkin imar planı değişikliği gerekçe raporunda “Uygulama İmar Planı değişikliğine konu olan alan, Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi doğu Kampüsü içerisinde yer almaktadır. Doğu Kampüsü içerisinde Tıp Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ve Güzel Sanatlar Fakültesi gibi birçok önemli fakülte yer almaktadır.

Alanın yüzölçümü yaklaşık 38.000 m2'dir. Alanın mülkiyeti üniversiteye aittir.

Isparta ili arkasına aldığı Süleyman Demirel Üniversitesi desteği ile ivmeli olarak her geçen gün büyümektedir. Çalışma alanı Isparta - İstanbul karayolu üzerinde bir geçiş noktasında bulunması, Süleyman Demirel Üniversitesi kenarında konuşlanması ve ulaşım açısından Isparta şehir merkezine yakınlığı sebebiyle yerleşmede yapılaşma talepleri yüksektir” ifadelerine yer verildi.

ÖĞRENCİYE AVANTAJ, ŞEHİR EKONOMİSİNE KATKI SAĞLAYACAKMIŞ

Gerekçeli kararda “Söz konusu alan, Süleyman Demirel Üniversitesi alanı içerisinde bulunmaktadır. Alan kent merkezine yaklaşık 6 km uzaklığında yer almaktadır. Planlama alanı yaklaşık 16 (159178.57 m2) ha dır” denilerek Süleyman Demirel Üniversitesinin en büyük sorunlarından birisinin yurtların ve öğrencilerin günlük ihtiyaçlarını karşılayacak alanların yetersiz olması olduğu, bu alanların üniversite alanı içerisinde karşılanması üniversitede eğilim gören öğrencilerden açısından avantajlı olacağı, Plan değişikliğine konu olan alanın SDÜ içinde, üniversite çalışanlarının ve öğrencilerinin ihtiyaçlarına cevap verebilecek bir konuma sahip olduğu, SDÜ Rektörlüğünün talebi ve ilgili kurumlardan gelen olumlu görüşler doğrultusunda uygulama imar planı değişikliği hazırlandığı belirtiliyor. Kararda alan içerisinde yapılacak çalışmanın Üniversitenin ihtiyaçlarının ve Isparta ilinin ekonomik gelişmesine katkı sağlanacağı düşünüldüğü yer alıyor.

TERCİH EDİLEBİLİRLİK ARTACAK

Gerekçeli kararda alanın SDÜ mülkiyetinde kalacağı belirtilirken “Üniversite bölgesinde öğrencilere ve üniversite çalışanlarına hizmet edebilecek sosyal tesis alanın olmayışı bu amaçla yapılacak olan sosyal tesisinin aynı zamanda kent halkına da hizmet edebileceği gibi, öğrenciler tarafından da üniversitenin tercih edilebilirliğini artıracaktır.

Mevcut durumda alan üzerinde herhangi yapılaşma bulunmamakta, tarımsal faaliyet yürütülmemektedir. Alanın tamamı üniversite alanı olarak tanımlanmakta bu yönde fiziksel olarak ayrılmaktadır. Mülkiyet durumu incelendiğinde planlama alanı içerisinde mülkiyet Hazine ve Süleyman Demirel Üniversitesine tahsisli durumdadır. Özel mülkiyeti kapsayan bir durum yoktur” ifadelerine yer veriliyor.

SEKİZ KAT OLACAK AMA NE YAPILACAK?

Planlama kararlarında “Öneri KAKS(Emsal)=1.00 Yençok ise 8 Kat olarak belirlenmiştir. Yapı yaklaşma mesafeleri yapı adasının yola bakan cepheden 10 metre diğer cephelerinden 5 metre olarak belirlenmiştir. Plan değişikliği plan notları ile bir bütündür. Yapılaşma şartları pafta üzerinde belirtildiği şekilde uygulanması ve plan notlarına uyulması, şehircilik ilkelerine, planlama esaslarına ve 3194 sayılı imar kanunu ve eki mevzuatına uygundur” denilerek sekiz kata kadar yapılaşma izni verileceği belirtilirken alana yapılacaklarla ilgili bir açıklama bulunmuyor. Planın başında belirtilen yurt ve yaşam merkezi alanı tanımındaki yaşam merkezi ve sosyal tesisler içinde nelerin yer alacağına ilişkin bilgi yer almıyor.

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • İYİ PARTİ'DE ADAYLAR BELLİ OLDU21 Mayıs 2018 Pazartesi 16:56
 • SAADET PARTİSİNİN İSİMLER BELLİ OLDU21 Mayıs 2018 Pazartesi 16:34
 • AK PARTİ'DE İŞTE BEKLENEN LİSTE21 Mayıs 2018 Pazartesi 16:00
 • ISPARTATV CANLI YAYINDA21 Mayıs 2018 Pazartesi 14:54
 • MHP'NİN ADAYLARI BELLİ OLDU18 Mayıs 2018 Cuma 03:11
 • ISPARTA TV'DE CANLI YAYINDA14 Mayıs 2018 Pazartesi 21:08
 • AKSU YAKAKÖY YOLUNDA ÖLÜMLÜ KAZA05 Mayıs 2018 Cumartesi 20:31
 • NURİ OKUTAN ADAY OLMUYOR03 Mayıs 2018 Perşembe 16:13
 • Kabalak İYİ Parti'den mi, Ak Parti'den mi aday?27 Nisan 2018 Cuma 12:31
 • 9 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI03 Nisan 2018 Salı 11:27
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Posta 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 538 559 99 20