• BIST 109.404
 • Altın 173,793
 • Dolar 4,0809
 • Euro 4,9792
 • Isparta 19 °C
 • Antalya 28 °C
 • Burdur 19 °C

İL GENEL MECLİSİNDE SEÇİM ZAMANI

İL GENEL MECLİSİNDE SEÇİM ZAMANI
İL GENEL MECLİSİNDE SEÇİM ZAMANI

İl Genel Meclisi, meclis başkanı başta olmak üzere komisyon üyeleri ve başkan vekilleri ile il encümeni üyelerinin seçileceği nisan ayı oturumlarına Pazartesi günü başlayacak. İl Genel Meclis Başkanlığı için MHP Grubu adına Cengiz Kocabaş’ın aday gösterileceği daha önce açıklanmıştı. AK Parti’den ise mevcut İl Genel Meclis Başkanı Ali Bolat’ın yeniden meclis başkanlığına aday gösterilmesine kesin gözüyle bakılıyor.

 

İl Genel Meclisi Nisan ayı toplantılarına pazartesi günü başlayacak. Nisan ayı gündeminde İl Genel Meclis Başkanı, başkan vekilleri, katip üyeler, il encümen üyeleri ve komisyon üyelerinin seçimleri yer alıyor. İl Genel Meclis Başkanlığına MHP Grubu tarafından Cengiz Kocabaş aday gösterilecek. AK Parti ise daha önce olduğu gibi İl Merkezinin meclis üyelerinden birini İl Genel Meclis Başkanlığına aday gösterecek. AK Parti grubundan ise kimin aday gösterileceği henüz açıklanmazken, mevcut İl Genel Meclis Başkanı Ali Bolat’ın adaylığına ökesin gözüyle bakılıyor. İl Genel Meclisinin gündeminde yer alan bir başka önemli konu ise 2015 yılı gelir, gider, hesap ve işlemleri ile ilgili olarak Denetim Komisyonunca hazırlanan raporun meclis üyelerine sunulması.

 

 

Meclis Başkanı 2 yıl görev yapacak

Mahalli idareler seçimlerinin ardından İl Genel Meclis Üyeleri tarafından Ak Parti Grubu adına seçilen Ali Bolat’ın 2 yıllık görev süresi bu ay itibari ile doluyor. İl Genel Meclisinde yaşanacak başkanlık seçimi için MHP Grubu adına Cengiz Kocabaş’ın adaylığı geçtiğimiz gün açıklanmıştı. MHP grubunun Cengiz Kocabaş’ı aday göstermesi ile ilgili yapılan açıklamalarda ise İl Genel Meclis Başkanı Ali Bolat’ın taraflı davrandığı yönünde açıklamalar yapılmıştı.

İl Genel Meclis Başkanlığı için Ak Parti’den kimin aday gösterileceği henüz resmi olarak açıklanmasa da parti geleneği gereği İl Genel Meclis başkanlığına Isparta merkez İl Genel Meclis üyelerinden birinin aday gösterileceğine kesin gözüyle bakılıyor. Mevcut İl Genel Meclis Başkanı Ali Bolat2ın daha önce yaptığı açıklamalarda yeniden il Genel Meclis Başkanlığına sıcak baktığını göstermesi ile Bolat’ın yeniden aday gösterileceği düşünülüyor.  

İl Özel İdaresi Kanunu gereğince İlk Mahalli İdareler seçimlerine kadar görev yapmak üzere İl Genel Meclis Üyeleri arasından gizli oy ile Meclis Başkanı seçilecek.

BAŞKAN VEKİLLERİ VE ENCÜMEN ÜYELERİ DE SEÇİLECEK

İl Genel Meclisi Nisan ayı oturumlarında Meclis başkanının yanı sıra iki başkan vekili ile iki asil iki yedek dört katip üyenin de seçimleri yapılacak.

Ayrıca 5302 sayılı İl Özel İdaresi Kanununun 25 ve İl Genel Meclisi Çalışma Yönetmeliğinin 19. maddesi gereğince gizli oy ile İl Genel Meclis Üyeleri arasından 3 İl Encümeni üyesi de 1 yıl süre ile görev yapmak üzere seçilecek.

KOMİSYON SEÇİMLERİ DE YAPILACAK

Bunların yanı sıra İl Genel Meclisinin komisyon üyelerinin seçilmesi de nisan ayı oturumlarının gündeminde yer alıyor. Kanunen kurulması zorunlu bulunan; Eğitim, Kültür ve Sosyal Hizmetler Komisyonu, İmar ve Bayındırlık Komisyonu, Çevre ve Sağlık Komisyonu, Plan ve Bütçe Komisyonu ile İl Genel Meclisince kurulmasına gerek görülecek diğer komisyonlar ve komisyonlarda görev alacak üyeler 1 yıl süreyle görev yapmak üzere seçilecek.

DENETİM KOMİSYONU RAPORU MECLİS GÜNDEMİNE GELİYOR

İl Genel meclisinin nisan ayı oturumlarının bir diğer önemli konusu ise 2015 yılı gelir, gider, hesap ve işlemleri ile ilgili olarak Denetim Komisyonunca hazırlanan raporunun İl Genel Meclis üyelerine sunulması. Geçtiğimiz yıllarda İl Genel Meclis üyelerinin bilgisine sunulan denetim komisyonu raporları ile ilgili İl Genel Meclis üyeleri arasında tartışmalar yaşanmıştı.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Posta 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 538 559 99 20