• BIST 110.932
 • Altın 175,077
 • Dolar 4,0581
 • Euro 4,9812
 • Isparta 7 °C
 • Antalya 16 °C
 • Burdur 7 °C

İL GENEL MECLİSİNİN GÜNDEMİ; ALTYAPI VE EĞİTİM

İL GENEL MECLİSİNİN GÜNDEMİ; ALTYAPI VE EĞİTİM
İL GENEL MECLİSİNİN GÜNDEMİ; ALTYAPI VE EĞİTİM

İl Genel Meclisi'nin Aralık ayı ilk oturumunda, köylerde yaşanan alt yapı sorunu ve okullardaki eksiklikler gündeme geldi. Meclis üyeleri tarafından verilen 8 önergenin de eğitim ve altyapı problemlerini içermesi dikkat çekti.

İl Genel Meclisi'nin Aralık ayı ilk oturumu, Meclis Başkanı ali Bolat yönetiminde gerçekleştirildi. Toplantıda meclis üyelerinin önerge teklifleri değerlendirildi. Nitekim verilen tüm önergelerde köylerdeki altyapı problemleri ve okullardaki eksiklikler meclisin gündemine geldi.

15 YIL ÖNCE YAPILAN YOL İHTİYAÇLARI KARŞILAMIYOR

Aksu'ya bağlı Yukarı Yaylabel Köyü'nde 15 yıl önce yapılan asfaltın günümüz ihtiyaçlarına cevap vermediğini aktaran Ak Partili Meclis Üyesi Mehmet Yalçın, önergesinde; "Aksu ilçemize bağlı Yukarı Yaylabel Köyü'nün yolu bundan 15 yıl önce asfalt yapılmış olup, bu zamana gelindiğinde köy yolunun asfaltı ve alt yapısı tamamen bozulmuş olup, köy yolunda ulaşım çok zor yapılmaktadır. Köy muhtarı ve köylülerin tek istekleri bir an önce yollarının altyapısıyla birlikte asfalt yapılmasıdır." dedi.

İNSAN SAĞLIĞI TEHDİT ALTINDA

Yine Aksu'ya bağlı Yakaafşar Köyü'ndeki kanalizasyon hattının dereye aktığını belirten Yalçın, bu durumun hem insan hem de hayvan sağlığını olumsuz etkilediğini söyledi. Kanalizasyon hattının fosseptik çukuruna kadar olan bölümün yapılması için önerge veren Yalçın, "Aksu'ya bağlı Yakaafşar Köyünün kanalizasyon hattı köy çıkışında tıkanmış, 4-5 yıldır köy içerisinden geçen dereye akmaktadır. Köy halkı bu derenin sularından sebze ve meyve bahçelerini sulamaktadır. Ayrıca hayvanlar bu dereden su içmektedir. Bu durum köy halkının, insanların ve hayvanların sağlığı için büyük tehlike oluşturmaktadır. Köy halkının, insanların ve hayvanların bu tehlikeli durum ve mağduriyetlerinin giderilmesi için tıkanan kanalizasyon hattının fosseptik çukuruna kadar olan bölümün yapılmasını arz ederim." ifadesini kullandı.

İÇME SUYU POMPALARI GÜNEŞ ENERJİSİ İLE ÇALIŞTIRILSIN

Keçiborlu'nun Kılıç Köyünde yaşanan içme suyu problemini meclis gündemine taşıyan Salih Kocagöz, "6360 sayılı Kanun gereğince tüzel kişiliği sona eren beldelerimizden olan ve 1576 nüfusu ile büyük köylerimizden bir alan Keçiborlu Kılıç Köyümüzün içme suyu şebekesine alt yapı oldukça yıpranmış olup, sık sık arızalar meydana gelmektedir." dedi. Kocagöz, 7283 metre uzunluğundaki içme suyu altyapısının değişmesi gerektiğini söyledi.

İkinci bir önergesinde ise yine Kılıç Köyünün içme suyunun yer altından derin sondaj ile sağlandığını ifade eden Kocagöz, maliyeti düşürmek için talepte bulundu. Kocagöz, "İçme Suyu maliyetinin düşürülmesi amacı ile içme suyu pompalarının enerjisinin güneş enerjisi sistemi ila sağlanmasında yarar bulunmaktadır. Arz edilen konulara ilişkin gerekli teknik çalışmanın yapılması ve 2016 yılı çalışma programına alınması hususunda karar verilmesini meclisimizin takdirlerine arz ederim." ifadelerini kullandı.

Kocagöz ayrıca, Çukurören köyünün bir adet yangın tankeri ve 500 metre uzunluğunda yangın hortumuna ihtiyaç duyduğunu söyledi.

BAHTİYAR KÖYÜNDE KANALİZASYON İHTİYACI

Yalvaç Yukarı Tırtar ve Aşağı Tırtar köyleri arasında bulunan 4 kilometrelik asfalt yol hava şartlarından dolayı kullanılamaz hale geldiğini aktaran İl Genel Meclis Üyesi İrfan Korkmaz, "2015 yılında stabilize çalışması yapılan bu yolun yatırım programında asfalt yapılması, taşımalı sistemle taşınan ilköğretim öğrencileri ve halk için önem arz ettiğinden yatırım programına alınması hususunu il genel meclisinin takdirlerine arz olunur." diye konuştu. Korkmaz ayrıca, "İlimize bağlı Yalvaç ilçesi Bahtiyar Köyü'nde 250 hanede 685 kişi yaşamaktadır. Köyün yarısına denk gelen yeni mahalle ve kayaönü mahallesinde kanalizasyon bulunmadığından 2500 m'lik bir kanalizasyon hattına ihtiyaç duyulmaktadır. Genel hayatın devamlılığı için bu ek hattın yatırım programına alınması hususunu il genel meclisinin takdirlerine arz olunur." diyerek önergesini meclise sundu.

OKUL BİNASI SORUNU

Ak Partili Meclis Üyesi Galip Akyol ise, Belceğiz Köyü'nde yaşanan okul binası sıkıntısını dile getirdi. Akyol'un önergesi şöyle; "İlimiz Şarkikaraağaç İlçesine bağlı Belceğiz Köyü ilköğretim okulunun Sarıkaya köyü ve Gedikli Köyü ortaokul taşımalı sistemle Belceğiz köyüne gelmesi ile öğrenci adedi 136 olmuştur. Gelecek yıl Sarıkaya ve Gedikli Köyü okulları kapanacağından, mevcut ilkokul öğrencileri de Belceğiz Köyü İlköğretim okuluna geleceğinden, sınıf adedi yeterli gelmeyeceğinden okulun yanındaki eski öğretim binasının acilen tadilatı gerekmektedir. Aynı zamanda okulun ihata duvarı yapımı ve çevre düzenlemesi (Kilit parke taşı) çocukların spor yapabilmeleri için voleybol ve basketbol sahasına ihtiyaç duyulmaktadır."

Aksu'da bulunan Şehit Yaşar Kocabaş İlköğretim Okulunun eksikliklerinin giderilmesi için meclise önerge veren Ak Partili Meclis Üyesi Mehmet Kaya ise, "İlimiz Aksu ilçesinde Şehit Yaşar Kocabaş İlköğretim binasında engelli çocuklar için engelli rampası ve tuvaleti olmadığı, okul ihata duvarı ve demir korkuluklarının alçak olması ve öğrencilerin duvardan atlayıp çıktığı için ve ayrıca okulun dış cephe mantolaması olmadığından çok soğuk olduğu, basket potaları ve direklerin çok eski olduğu sebebiyle okulumuzun bir an önce eksikliklerinin tespit edilip, gerekli ödeneğin ayrılması için il genel meclisimizin takdirlerine arz ederim." dedi.

Ak Partili Meclis Üyelerinin sunduğu önerge teklifleri, oy birliği ile kabul edildi.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Posta 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 538 559 99 20