• BIST 94.437
 • Altın 193,680
 • Dolar 4,7316
 • Euro 5,4729
 • Isparta 22 °C
 • Antalya 27 °C
 • Burdur 18 °C

İNANÇ TURİZMİNDE UNESCO ATAĞI

İNANÇ TURİZMİNDE UNESCO ATAĞI
Isparta'nın somut olmayan kültürel miras değerlerini koruma ve yaşatmak adına bugüne kadar Kültür ve Turizm Bakanlığı'na kayıt altına alınmak üzere sunulan kültürel değerlerin yanısıra inanç turizmi değerlerinin de destek görmesi için UNESCO'ya başvurulma

ISPARTA BU FIRSATI

KAÇIRMAMALI

Somut olmayan kültürel miraslar için yardım sağlayan Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü'nün(UNESCO) Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesi kapsamında Türkiye, ikinci kez taraf devlet olarak seçildi. Türkiye'nin ilk  taraf olduğu  dönemde Isparta'nın somut olmayan kültürel miras değerlerinin belirlenmesi yönünde Kültür ve Turism İl Müdürlüğü tarafından bazı çalışmalar yapıldı. O değerlerin belirlenmesi yönünde komsiyon oluşturuldu

YAŞAYAN HAZİNELER

Keçe Ustası Gencer Kondal ve Deri İşleme Ustası İbrahim Atalar'ın isimleri , yaşayan insan hazinesi olarak envantere kaydedilmek üzere Bakanlığa sunulurken, Kına Gecesi, Söz Kesme, Semah, Kaydalama, Kırklama gibi kültürel değerler de envantere kaydedilmek üzere sunuldu. Isparta'nın inanç turizmine dönük değerlerinin de UNESCO tarafından desteklenmesi için çalışma başlatılmasına karar verildi.

UNESCO'nun, Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesi dahilinde 2-5 Haziran 2014 tarihleri arasında Paris'te  düzenlenen Sözleşmeye Taraf Devletler 5. Genel Kurulundan sonra,   İspanya'nın dört yıllık görev süresini tamamlamasıyla boşalan bir sandalye için Fransa, İtalya ve Türkiye aday oldu. Sözleşmeye taraf olan 161 ülke arasından oylamaya katılan 142 ülkeden en çok oyu alan Türkiye,  ilk kez 2006-2010 yılları arasında görev yaptığı Hükümetler Arası Komiteye 2014-2018 dönemi içinbir kez daha seçildi.

AMAÇ DEĞERLERİ KORUMAK VE YAŞATMAK

İl Genel Meclisi  Üyesi ve Isparta Turizm Derneği Başkanı Fevzi Özdemir, söz konusu sözleşmenin somut olmayan kültürel mirasın aktarılmasında taşıyıcı işlevi gören dille birlikte sözlü gelenekler ve anlatımlar; gösteri sanatları, toplumsal uygulamalar, ritüeller ve şölenler; doğa ve evrenle ilgili bilgi ve uygulamaları kapsadığını söyledi.  Bu noktada Hükümetler Arası Komite'nin hazırladığı listeler arasında en fazla ilgi göreninin İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsili Listesine alınıp  desteklenen kültürel değerler olduğunu iletti. Özdemir, Türkiye'nin seçildiği  Hükümetler Arası Komite'nin, aralarında İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsili Listesi, Acil Koruma Gerektiren Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi, En İyi Uygulamalar Listesi ve Uluslararası Yardım Başvuruları başta olmak üzere sözleşmenin amaçları doğrultusunda koruma ve yaşatma çalışmalarının ulusal ve uluslararası alanda oluşumunu ve takibini yaptığını, buna göre kararlar  aldığını söyledi. 

ULUBORLU OYALARI, BOĞAZ

HAVALARI ENVANTERE GİRDİ 

Sözlü gelenekler ve anlatımlar,  gösteri sanatları, toplumsal uygulamalar, ritüeller ve şölenler ile doğa ve evrenle ilgili bilgi ve uygulamalar ve el sanatları geleneğinin somut olmayan kültürel mirası anlattığını kaydeden Özdemir, " Bugüne kadar İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nce 2008 - 2010 yılları arasında ulusal envantere kaydedilmek üzere toplam,36 adet somut olmayan kültürel miras unsuru bildirildi. Bunlar "Arap Oyunu, Asker Uğurlama, Aşıklık Geleneği, Aşure Günü, Aydeş Pişirmesi, Bakırcılık, Boğaz Havaları, Çarpana  Dokumalar, Deri işlemeciliği, Deve Oyunu, Diş Hediği, Düğün Gelenekleri, Efsane Söyleme, Eğirdir işlemeleri, Gelin Ertesi, Hıdrellez, Halıcılık, İsparta Ağzı, Keçecilik, Keloğlan'm Evlenme Oyunu, Kilimcilik, Köstek Kesme, Kütük Atma, Mani Söyleme, Masal Anlatma, Minyatür At Arabacılığı, Nevruz, Okşamalar (zil, gelin, güvey, davul vb.) Semercilik, Senirkent Kadın Giysileri, Uluborlu Oyaları, Yağmur Duası Geleneği, Kaydalama, kına Gecesi, Kırklama, Mendil Alma" olarak  sunuldu. Bu unsurlar arasından " Aşıklık Geleneği, Aşure Günü, Boğaz Havaları, Hıdrellez, Halıcılık, Keçecilik, Kilimcilik, Nevruz, Uluborlu Oyaları ve Yağmur Duası Geleneği" Ulusal Envantere kültürel miras unsurları olarak kaydedildi. Fakat bildirimde bulunulup, formları yeniden doldurularak İl SOKÜM tespit kurulunda "Kaydalama, Kına Gecesi, Kırklama, Mendil Alma ve Semah" yeniden görüşülmesi gereken unsurlar olarak belirlendi"açıklamasında bulundu

YAŞAYAN İKİ HAZİNE

Yaşayan insan hazineleri ifadesinini somut olmayan kültürel mirasın belli unsurlarını yeniden yaratmak ve yorumlamak açısından gerekli bilgi ve beceriye yüksek düzeyde sahip kişileri anlattığını ileten Özdemir, "Isparta'da Keçe Ustası Gencer Kondal ve Deri İşleme Ustası İbrahim Atalar'ın isimleri, yaşayan insan hazinesi olarak Ulusal Envanterde yer alması amacıyla Bakanlığa sunuldu.  Somut Olmayan Kültürel Miras Ulusal Envanteri ve Yaşayan İnsan Hazineleri Ulusal Envanteri çalışmaları kapsamında, ilimizde  somut olmayan kültürel miras öğeleri ve yaşayan insan hazinesi adaylarının tespiti amacıyla, SOKUM II Tespit Kurulu oluşturuldu. 26 Kasım 2013 tarihinde gerçekleştirilen toplantıda "Kına Gecesi, Söz Kesme, Semah, Kaydalama, Kırklama" unsurları görüşüldü ve tespit formları Bakanlığa sunuldu. 2014 Mayıs ayı olağan toplantısında da " Uluborlu Güreşleri ve Deri İşlemeciliği " unsurları görüşüldü ve tespit formları Bakanlığa sunuldu. Ayrıca son toplantıda,  Kasım 2014'de yapılacak olan olağan toplantıda görüşülmek üzere "Tuz Çatlatma, Kurtağzı Bağlama, Değirmenci Oyunu" unsurları hakkında detaylı araştırma yapılmasına ve kurula sunulmasına karar verildi" bilgisini verdi.

İNANÇ TURİZMİ İÇİN DE 

UNESCO'YA MÜRACAAT EDİLECEK

      Somut olmayan kültürel miras değerlerinin tespiti yönündeki bu çalışmalara inanç turizmi değerlerinin de eklenmesi için çalışma başlattıklarını belirten Özdemir; "PsidiaAntiochia antik kentinin Aziz Paulus'un Hıristiyan alemine  ilk vaazını vermesi sebebiyle inanç turizmine katkıları, Eğirdir Gölü'nün içme suyu kaynağı olması, Yazılı Kanyon tabiat parkının önemi, Kızıldağ Milli Parkının Mavi sedir ormanı olması, Akciğer hastalıklarında ilaçsız tedavi etmesi sebebiyle sağlık turizmine katkıları, Kovada,Gölcük Milli Parklarının Tabiat Parkı ve harikası olduğu, Pınargözü mağarasının 16 km ile, Avrupanın en uzun mağarası olması, Ayrıca; Yörük Yayla kültürümüzün işlenmesi, Gül  ve halının, Isparta üzerindeki anlamı ve marka değeri, keçecilik sanatımızın değeri, Kur'an-ı Kerim kaplamasında kullanılan keçelerin ecdadımız tarafından göğüsleri ile döğülmesi enstantenesi, Miryakefelon zaferinin   Isparta üzerinde etkileri, Bediüzzaman Said Nursi Risalelerinin Barla'da yazılmasından dolayı Isparta inanç turizmindeki etkileri, vb. değerlerimiz ile ilgili olarak UNESCO'ya müracaat edilmesi yönünde ilgili kurumlarla işbirliği yönünde çalışma başlatıldı" diye konuştu.  

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Posta 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 538 559 99 20