• BIST 110.932
 • Altın 175,230
 • Dolar 4,0581
 • Euro 4,9812
 • Isparta 5 °C
 • Antalya 13 °C
 • Burdur 6 °C

Isparta seçimini yapıyor

Isparta seçimini yapıyor
Isparta yarın yerel hizmetlere 5 yıl boyunca rota verecek yöneticilerini seçmek üzere bir kez daha sandık başına gidiyor. İl genelinde 303 bin 82 seçmen, bin 117 sandıkta oy kullanacak. Isparta merkezde belediye başkanlığı için 139 bin 720 seçmen oy kull

ISPARTA İRADESİNİ ORTAYA KOYUYOR

2014 yerel seçimleri için tarih geldi çattı. Türkiye'de olduğu gibi Isparta'da toplam 303 bin 82 seçmen, bin 117 sandıkta yaşadığı yerin yerel hizmetlerine öncülük edecek iradeciyi seçmek üzere bir kez daha sandık başına gidecek. Isparta merkezde belediye başkanlığı için 461 sandıkta 139 bin 720 seçmen oy kullanacak

 

ORTAK ÇAĞRI SANDIĞA GİDİN

Isparta'da belediye başkanlığı için 5 partinin adayı iddialı.  MHP'nin Adayı Yusuf Ziya Günaydın,  CHP'nin Adayı M. Lütfü Çakmakçı, AK Parti'nin Adayı Nuri Uzaktaş, Saadet Partisi Adayı Süleyman Çakan ve Demokrat Parti Adayı Ömer Levent'in ortak çağrısı  vatandaşın sandığa tepki göstermemesi. Adaylar, seçmene ‘sandığa gidin' dedi.

 

 

30 Mart Mahalli İdareler Seçimleri'nde Isparta, 5 yıl boyunca kendilerin yönetecek yerel isimler için sandığa gidecek.  Isparta'da toplam bin 117 sandıkta 303 bin 82 seçmen İl Genel Meclisi için, 201 bin 371 seçmen de 22  bölgede 741 sandıkta belediye başkanlığı  ve belediye meclis üyelikleri için oy kullanacak. Isparta merkezde belediye başkanlığı için 461 sandıkta 139 bin 720 seçmenin oy kullanma hakkı bulunuyor. Ancak seçmenlerin iradesinin ne kadarının sandığa yansıyacağı bilinmiyor.

SEÇİM KONVOYU YOK

Isparta merkezde partilerin aldığı ortak karar gereği, gürültü kirliliğinin önüne geçmek amacıyla  bugün seçim konvoyu düzenlenmeyecek. Ayrıca Partiler seçim sırasında sandıklarda görevli kişilere verilecek yemeklerin ücretini de ortak ödeme kararı aldı.

Öte yandan Isparta'da seçimlerin huzurlu ve güvenli bir ortamda yapılması için Emniyet Müdürlüğü,  tüm tedbirleri aldı.

 OY VERME SAATİ

Isparta'da oy verme işlemi  saat 08:00'de başlayacak 17:00'da sona erecek. Yüksek Seçim Kurulunca belirlenen oy vermenin bitiş saati geldiği halde sandık başında oylarını vermek üzere bekleyen seçmenler varsa, sandık kurulu başkanı bunları saydıktan sonra sırayla oylarını kullanmalarına izin verecek. Her seçmen, hangi sandık seçmen listesine yazılmış ise ancak o sandıkta oy kullanacak.   

KİMLİK BELGESİ ŞART

Isparta'da vatandaşlar, il genel meclisi üyeliği, belediye başkanlığı ve belediye meclis üyeliği, mahalle muhtarlığı ve mahalle ihtiyar heyeti üyeliği seçimi için oy kullanacak. Seçmenin kimlik tespitinde, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını taşıyan nüfus cüzdanı, resmi daireler veya iktisadi devlet teşekküllerince verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, askerlik belgesi, sürücü belgesi, avukatlık kimlik belgesi gibi kimliğini tereddütsüz ortaya koyan resimli, resmi nitelikteki belgelerden birinin ibrazı gerekecek. Üzerinde Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası olmayan resimli ve resmi bir kimlik belgesi ibraz eden seçmenin oy kullanabilmesi için bu belgelerin yanında ayrıca seçmen bilgi kağıdını veya nüfus müdürlüklerince verilmiş nüfus kayıt örneğini ibraz etmesi şart olacak. Ceza infaz kurumları ve tutukevlerinde tutuklu ya da taksirli suçlardan hükümlü bulunan seçmenlerden bu kimlik belgeleri bulunmayanlar için cezaevi idaresince verilmiş belge kimlik belgesi yerine geçecek.

TURUNCU, MAVİ VE MOR ZARFLAR

Seçmenler oylarını il genel meclisi, belediye başkanlığı, belediye meclis üyeliği, büyükşehir belediye başkanlığı ve muhtarlıklar olarak sırasına göre kullanacak. Seçimde sırasına göre, il genel meclisi üyeliklerine ilişkin turuncu renkli birleşik oy pusulası turuncu renkli zarfa konulacak. Belediye başkanlığına ilişkin mavi renkli birleşik oy pusulası, belediye meclis üyeliğine ilişkin sarı renkli birleşik oy pusulası ile büyükşehir belediye başkanlığına ilişkin beyaz renkli birleşik oy pusulası mavi renkli zarfa yerleştirilecek. Köy seçimlerinde köy muhtarı ile köy ihtiyar meclisi üyelerinin birlikte yazılı olduğu oy pusulası, mahalle seçimlerinde mahalle muhtarı ile mahalle ihtiyar heyeti üyelerinin birlikte yazılı olduğu oy pusulası da mor renkli zarfa konularak sandığa atılacak.

OY VERME YERLERİ

Kapalı oy verme yerleri, oyların gizliliğini ve seçmenlerin oylarını tam bir serbestlik içinde vermelerini sağlayacak, dışarıdan içerisinin gözetlenmesine imkan bırakmayacak durumda hazırlanacak. Sandıkların, kapalı oy verme yerinin ve sandık kurulunun yerleştiği yer merkez olmak üzere yüz metre yarı çaplı alan sandık alanı olacak. Sandık alanına, sandık kurulu başkan ve üyeleriyle oy vermek üzere gelen seçmenler, siyasi partilerin adayları ve gözlemcileri, bağımsız adaylar ve gözlemcileri dışında hiç kimse giremeyecek.  Sandık başında görevli partili kurul üyeleri, adaylar ve gözlemciler (müşahitler), rozet, amblem veya partisini belirtir herhangi bir işaret taşımayacak.  Sandık kurulu başkan ve üyeleri, oy verme günü göreve başlamadan önce ilk iş olarak sandık başında bulunanlar önünde ant içecekler ve sandığın boş olduğunu kontrol edecekler. Sandık alanında düzeni sandık kurulu başkanı sağlayacak. Başkan, düzeni bozmaya yeltenenleri uyaracak, uyarıyı dinlemeyenleri sandık alanı dışına çıkarabilecek. Sandık alanında alınacak tedbirler, seçmenlerin sandık başı işlemlerini izlemelerini engelleyecek nitelikte olamayacak. Sandık kurulu başkanının çağırdığı zabıta kuvvetleri dışında zabıta amir ve memurları ile resmi üniforma giymiş kimseler ve silah taşıyanlar sandık alanına giremeyecekler. Oy verme işlemi sırasında gebeler, hastalar, engelliler ve yaşlılara öncelik tanınacak. Sandık başında seçmene vereceği oy hakkında hiç kimse müdahale, telkin ve tavsiyede bulunamayacak. Seçmenler oylarını kullandıktan sonra sandık başından ayrılacaklar. Okuma-yazma bilmeyen seçmene, yardım istemesi durumunda, sandık kurulu başkanı parti işaretlerinin hangisinin hangi partiye ait olduğunu açıklayacak.

GEÇERSİZ OY PUSULALARI

Tartışmaya yol açacak (geçersiz olduğu düşünülen) oy pusulaları bir tarafa ayrılacak, Sandık Kurulu bunları yeniden gözden geçirecek. Hesaba katıp katmayacağına karar verecek. Geçersiz kabul edilenler sayılacak, paketlenecek, mühürlenip, torbaya konacak. Geçerli tüm oy pusulaları sayım ve döküm cetveline geçirilecek.  

İTİRAZ HAKKI  

Bütün seçmenler ve parti müşahitlerinin sandık alanında gördükleri yasal olmayan uygulamaları şikayet etme ve itiraz etme  hakkı var. Sandık Kurulu şikayeti

reddederse, isteyen buna yine itiraz edebilir, itirazını yine Sandık Kurulu'na, ya da İlçe Seçim Kurulu'na yapabilecek.

HANGİ OYLAR GEÇERSİZ?

Sandık Kurulu tarafından verilen orijinal oy pusulası dışındaki oy pusulaları.

Üzerinde seçmenin adı, imzası vb. bulunan oy pusulaları. l Sandık Kurulu'nun mührünü taşımayan oy pusulaları.  Hiçbir yerine EVET mührü basılmamış ya da birden fazla partiye EVET mührü basılmış oy pusulaları. (Aynı partiye ayrılmış daireye birden fazla EVET mührü basılmışsa, oy geçerli.)  Zarfın içine oy pusulası dışında başka bir kağıt konulmuşsa, o oy pusulaları. (EVET mührü ya da Sandık Kurulu'nun mührü  pusulanın diğer bölgelerinde iz bırakmışsa bile oy pusulası geçerli.)

HANGİ ZARFLAR GEÇERSİZ?

Seçmenlere verilen zarfların üzerinde iki mühür bulunmalı. Bunlardan biri İlçe Seçim Kurulu'nun, diğeri ise Sandık Kurulu'nun mührü. Bunlardan biri eksik olursa o zarf geçersiz.

Ayrıca seçmenin adını belli edecek bir işaret varsa, o zarf geçersiz.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • KÖSE'NİN ACI GÜNÜ21 Nisan 2018 Cumartesi 18:36
 • ÇOLAK YAŞAMINI YİTİRDİ21 Nisan 2018 Cumartesi 18:32
 • BORSADA YÖNETİM BELİRLENDİ20 Nisan 2018 Cuma 22:48
 • DOĞUM GÜNÜNDE BÖBREK HEDİYESİ20 Nisan 2018 Cuma 22:40
 • MHP'DE ADAYLIK ÜCRETLERİ BELLİ OLDU20 Nisan 2018 Cuma 22:35
 • MERKEZ BANKASI KURULUNDA GÜL REÇELİ DAĞITTI20 Nisan 2018 Cuma 15:08
 • O PROJEDE ISPARTA YİNE VAR20 Nisan 2018 Cuma 15:06
 • ISPARTA TİYATROYA DOYACAK20 Nisan 2018 Cuma 14:53
 • ÖYLE PİŞMAN OLDULAR Kİ20 Nisan 2018 Cuma 14:00
 • O LİSTEDE ISPARTA YOK20 Nisan 2018 Cuma 13:53
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Posta 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 538 559 99 20