• BIST 107.950
 • Altın 173,641
 • Dolar 4,0737
 • Euro 4,9583
 • Isparta 16 °C
 • Antalya 25 °C
 • Burdur 17 °C

ISPARTA'DAN DÜNYAYA MİKRONİZE KALSİT

ISPARTA'DAN DÜNYAYA MİKRONİZE KALSİT
ISPARTA'DAN DÜNYAYA MİKRONİZE KALSİT

KARTAŞ Hazır Beton Yapı Elemanları Sanayi Limitet Şirketi, Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı’nın (BAKA) 2014 Yılı (IV) Araştırma- Geliştirme (AR- GE) ve Yenilikçilik Odaklı Sanayinin Desteklenmesi bileşeni için hazırladığı proje ile Batı Akdeniz Bölgesi’nin ilk ve tek Mikronize Kalsit Üretim Tesisi kurdu. Daha önce ekonomik değeri olmayan parçalar mikronize ürün haline getirildi; Türkiye piyasasına sunuldu ve ihracata başlandı. 

''İleri Teknoloji'' yatırımı ile: » 0.100 » 0.2000 Mikron arasında

18 FARKLI ÜRÜN

PROJE ADI: - Kalsit Taşı Artıklarından Yeni Bir Ürün: Mikronize Kalsit Üretim Tesisi Projesi

PROJE SAHİBİ: - Kartaş Hazır Beton Yapı Elemanları Sanayi Ticaret Limitet Şirketi

UYGULAMA YERİ: - Süleyman Demirel Organize Sanayi Bölgesi (OSB)/ Isparta

TOPLAM PROJE BÜTÇESİ: - 730.000,00. TL

BAKA DESTEĞİ: - 365.000,00. TL

İSTİHDAM: 113+ 9: (‘- Kartaş Hazır Beton Yapı Elemanları San. Tic. Ltd. Ş. genel şemsiyesi altında 104 kişi çalışıyordu. BAKA projesi ile birlikte yeni iş gücüne 9 kişi daha dâhil oldu. –‘) 

KURULAN SİSTEMLER: 

» Hammadde Ürün Bunkeri
» Vibro Besleyici
» Konveyör Bant
» 140’lık Kırıcı
» Kırıcı Alt Helezonu
» Elek Besleme Elevatörü
» Dağıtıcı Helezon
» Hava Kilidi
» Elek
» Nihai Ürün Toplama Helezonu
» Dağıtım Klepesi
» Nihai Ürün Besleme Elevatörü
» Nihai Ürün Silosu
» Bigbag Bunkeri
» Silobaz Dolum Klepesi
» Jetpıls Filtre
» Radyal Fan
» Paketleme Makinesi 
» Borulama
» Çelik Platform

PROJENİN AMAÇLARI:

» Taş Ocağı Kırma ve Eleme Tesisleri’nde; işleme anında oluşan; ancak ekonomik değeri şu ana kadar olmayan; Millî servete kazandırılamayan 3/ 7 MM. çapındaki Kalsit’i ''Mikronize Ürün'' haline getirmek

» ''Melek Yatırımcı'' için ilham kaynağı

» Heba olan Millî serveti ekonomiye kazandırmak
» İhracat yaparak Batı Akdeniz Bölgesi’ne ve Türkiye Cumhuriyeti’ne döviz girdisi sağlamak
» Batı Akdeniz Bölgesi’nin bu ölçekte ilk ve tek üretim tesisini kurmak
» Yenilikçi ve Araştırma- Geliştirme’ye (AR- GE) yatırım ile rol model olmak. Başarı hikâyesi ile birlikte bundan sonraki süreçte, Melek Yatırımcı Sistemi’ne, sanayicilere ve girişimcilere ilham kaynağı olmak

» Endüstriler için yeni ürün

    » Mikronize Kalsit:
    » İnşaat
    » Kâğıt
    » Boya 
     » Plastik
    » Kablo
    » Macun
    » Yapıştırıcılar
    » Kimyasallar
    » Gıda
    » Seramik
    » Halı tabanı
    » Yer muşambası
    » Macun
    » Kauçuk
    » Sünger gibi çok farklı alanlarda uygulanıyor. Bu bilgiler ışığında anılan tüm endüstrilerde tedarikçi konumuna ulaşmak
     » Mikronize Kalsit Üretim Tesisi ile, Hazır Beton alanında faaliyet gösteren Kartaş’ın rekabetçiliğini artırmak
    » Ölçek ekonomisinden yüksek oranda fayda sağlamak için ürün çeşitliliğini artırmak
    » Üretim teknolojisini geliştirmek
    » Kaliteyi artırmak
    » Yeni ürünle iç ve dış pazarlardaki etkinliği yükseltmek

» ''- Sevecen bir marka'' inşa ediliyor 
    
    » KARTAŞ- BAKA eseri ile Batı Akdeniz Bölgesi’nin bu çapta ilk ve tek markası inşa etmek. 
    » CE İşareti (Markalaması) almak
    » GE Belgesi almak
    » TSE Belgesi almak
    » ISO 9001: 2008 almak

» ''İŞ''te O eser''

» KARTAŞ- BAKA Projesi ile Batı Akdeniz Bölgesi’nin ilk Mikronize Kalsit Üretim Fabrikası inşa edildi

» Yıllık 120 Bin Ton Mikronize Kalsit üretimi yapıldı

» Yıllık gelirde yüzde 10 artış sağlandı

» KARTAŞ Hazır Beton Fabrikası kapasitesi yüzde 40 oranında yükseldi

» Isparta, Maden Cevheri açısından çok zengin bir coğrafya… Zira Doğal Taş, Ponza ve Kalsit açısından zengin rezervlere sahip… Ancak ne yazık ki bu kaynakları nihai (son) ürüne dönüşmeden HAM şekilde ihraç ediliyor. Dolayısıyla katma değeri, o ürünü işleyen; son kullanıcıya hazır hale getiren ülkelerde kalıyor. Bu büyük bir Milli servet kaybı…

» KARTAŞ- BAKA projesi işte bu sorunu kendi ölçeğinde çözdü. Mikronize Kalsit, nihai ürün ve son kullanıcıya hazır halde gidiyor. İhracat da başladı. Böylece ürünün katma değeri Batı Akdeniz Bölgesi’nde ve Türkiye Cumhuriyeti’nde kaldı. Ayrıca nitelikli istihdam da oluştu. Zira 9 kişi proje ile birlikte yeni iş gücüne dâhil oldu. KARTAŞ Hazır Beton genel şemsiyesi altında çalışan sayısı da 113’e yükseldi. 

» 0.100
» 0.2000 Mikron
» 18 Farklı Ürün

Total bütçesi 730 Bin TL olan Mikronize Kalsit Üretim Tesisi Projesi’ne Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) 365 Bin TL finansman desteği sağladı. Proje ile Batı Akdeniz Bölgesi’nin ilk ve tek Mikronize Kalsit Üretim Tesisi kuruldu. 0.100 ila 0.2000 Mikron arasında değişen 18 farklı ürün imal edilmeye başlandı. Yıllık 120 Bin Mikronize Kalsit, Yapı Kimyasalı’ndan Kâğıt’a; Seramik’ten Boya’ya; Diş Macunu’ndan Kablo’ya kadar çok farklı Endüstrilerin kullanımına sunuldu. Yıllık 120 Bin Ton Mikronize Kalsit Üretimi başladı. Enerji maliyeti yüzde 30 düştü. Hazır Beton üretim kapasitesi yüzde 40 oranında arttı. Nitelikli istihdam oluştu.

» Katma değer sorunu çözüldü: Millî servet kazançlı çıkacak

Aynı zamanda Hazır Beton üreticisi olan KARTAŞ’ın kullandığı Kalker Madeni’nden 3/ 7 MM. çapında parçalar çıkıyordu. Bu parçaların ekonomik değeri yoktu. Oysaki Dünya’da bu parçalardan Mikronize Kalsit yapılıyor. Ayrıca Isparta’nın zenginliği madenler daha önce Avrupa’ya ve Dünya’ya ham şekilde (‘- İşlenmeden –‘) ihraç ediliyordu. Katma değer, işleyen ülkede kalıyordu. KARTAŞ- BAKA Projesi her 2 sorunu da çözdü. Ekonomik değeri olmayan 3/ 7 MM. çapındaki parçalar Mikronize Kalsit haline getirildi. Milli ekonomiye kazandırıldı. Mikronize Kalsit, nihai (son) ürün haline getirildi. Katma değer bu coğrafyada kaldı. 

» Yükte Hafif » Pahada Ağır Ürün » İleri Teknoloji

KARTAŞ- BAKA Projesi ile birlikte İleri Teknoloji kuruldu: Isparta’nın «Orta Gelir Tuzağı’na» düşmemesi için 2 alanda yoğunlaşmak zorunda: 1- Araştırma- Geliştirme (AR- GE) ışığında katma değeri yüksek ürün… 2- İleri Teknoloji yatırımları ile (‘- yükte hafif/ pahada ağır –‘) ürün imalatı. İşte BAKA eseri Mikronize Kalsit Üretim Tesisi Projesi tam da bu maddeleri karşılıyor. Ekonomik değeri olmayan ürünün proje ile Millî servete kazandırılması ve ihracat değeri nosyonu yüklenmesi; Isparta- Antalya ve Burdur’da sanayicilere, girişimcilere, ''Melek Yatırımcı'' Sistemi’ne de rol model olacak bir başarı hikâyesi. Yatırım, bundan sonraki sürece de ilham kaynağı olacak.-

TÜRKİYE KAZANDI: KARTAŞ Hazır Beton Yapı Elemanları Sanayi Limitet Şirketi Genel Müdürü Mustafa Karabulut, BAKA projesinin sağladığı artı değeri 3 başlık altında topladı: «1- 3/ 7 MM. çapındaki atıkların ekonomik değeri yoktu. İleri Teknoloji yatırımı ile Millî servete kazandırıldı; ihracat değeri oluşturuldu. 2- Bu bir Doğal Taş parçası. Doğal Taş açısından Isparta çok zengin bir rezerve sahip. Ancak Toprak Ana’dan çıkarılan ürün ham halinde ihraç ediliyor. Dolayısıyla o ürünün katma değeri, işleyende kalıyor. BAKA projesi ile buna da çözüm üretilmiş oldu. 3- İleri Teknoloji yatırım ile Batı Akdeniz Bölgesi’nin ilk Mikronize Kalsit üretimi başladı. Isparta’nın dışa bağımlılığı bitti.»

3/ 7 MM. taş parçacıklarından
16 endüstriye hammadde:
Mikronize Kalsit

Kalker… Isparta’da büyük bir cevheri bulunan maden… Kalker’in işlenmesi (‘- son ürün haline getirilmesi sırasında –‘) 3/ 7 MM. çapında parçacıklar oluşuyor. Avrupa ve gelişmiş endüstri ülkeleri bu parçacıklardan Mikronize Kalsit yapıyor. 16 Endüstri başta olmak üzere her alanda kullanılan Mikronize Kalsit’i Dünya’ya ihraç ediyor. 

''İŞ''TE MİLLÎ SERVETE DEĞER YARATAN BÜYÜK PROJE

KARTAŞ Hazır Beton Yapı Elemanları Sanayi Limitet Şirketi, 3/ 7 MM. çapındaki bu parçacıkların Millî ekonomiye kazandırılması için proje geliştirdi. Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) finansal kaynak aktardı. Ve 0.100- 0.2000 Mikron arasında tam 18 farklı ürün imal edildi. Daha önce ekonomik değeri olmayan bu parçacıklar, Millî servete kazandırıldı. Ve ihracata başlandı. Katma değer sorunu çözüldü. (‘- Yükte hafif/ Pahada ağır –‘) bir ürün elde edildi. 

İLHAM KAYNAĞI OLACAK: TEK KURTULUŞUMUZ KATMA DEĞER

KARTAŞ Hazır Beton Yapı Elemanları Sanayi Limitet Şirketi Genel Müdürü Mustafa Karabulut, Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı’nın (BAKA) finansal destekleri ile kurulan Mikronize Kalsit Üretim Tesisi’nin en önemli özelliğinin bundan sonraki yatırımlara rol model olacağı, ilham kaynağı yaratacağı, başarı hikâyesi teşkil edeceğini söyledi. Karabulut, BAKA ile Batı Akdeniz Bölgesi’nin endüstrisinin ilk ve tek tesisini kurduklarını kaydetti. 
 
» BATI AKDENİZ’İN İLK ÜRÜNÜ

(‘- Dışa bağımlılık bitti –‘)

Mikronize Kalsit Üretimi Batı Akdeniz Bölgesi’nde ilk kez gerçekleştiriliyor. Yapı kimyasalları başta olmak üzere 15 Endüstri’de kullanılan Mikronize Kalsit, daha önce dış kentlerden geliyordu ya da Avrupa’dan ihraç ediliyordu. Bu bağlamda dışa bağımlılık bitti. 

KARTAŞ Hazır Beton Yapı Elemanları Sanayi Limitet Şirketi Genel Müdürü Mustafa Karabulut projenin doğuşunu, Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı’nın (BAKA) «İYİ PROJE MUTLAKA DESTEK GÖRÜR» Başarı Hikâyeleri Belgeseli Kitabı’na anlattı: 

«Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı’nın (BAKA) 2014 Yılı (IV) ‘Yenilikçilik Odaklı İktisadi Kalkınma Mali Destek Programı için ileri teknoloji odaklı; katma değeri yüksek bir proje hazırladık: 

''Kalsit Taşı Artıklarından Yeni Bir Ürün: Mikronize Kalsit Üretim Tesisi Projesi…''

    Projenin özü şu: 
     Kalker bir maden… Cevher. Onun parçalarından Kalsit üretiyoruz. Mikronize hale getiriyoruz. Millî servetin katma değerini yükseltiyoruz. 
    Mikronize Kalsit Projesi, çok uzun yıllardır üzerinde çalıştığımız bir alandı. Altyapısı ve programı üzerinde yoğun çaba ve emek verdik. Araştırma- Geliştirme (AR- GE) sürecinde çok çalıştık. 

Tüm taşlar yerine oturdu. 

    BAKA’nın Mali Destek Programı Çağrısı içeriği de bu proje için uygundu. Dosya hazırladık. Projeyi BAKA’ya sunduk.
    Onaylandı. 
    Böylelikle çok uzun yıllardır ihtisas alanımız olan üretim bantlarında yeni bir ivme, dönem başladı. Ürünün katma değerini yükselten bir model oluştu.
    Örnek gösteriyorum: Daha önce Ton’u 10 TL’ye satılan bir ürünün katma değeri 10 kat arttı. Katma değeri yüksek ürün ile 100 TL’ye satmaya başlayacak bir yapı oluşturduk
    Sözün özü; KARTAŞ Hazır Beton Yapı Elemanları San. Ltd. Ş. ve BAKA ile entegre bir grup tesis yaptı.
    Sanayi alt ürünleri olarak yeni imalatlara başladık.
    Kullanım alanları ana hatları ile şöyle:
    »Yem Sanayi: (Tavukçuluk)
    » Yapıştırıcı: Fayans ve seramik yapıştırıcılarının alt grupları
    » Kimya ve Boya Sanayi
    » Sıva Sektörü
    Batı Akdeniz Bölgesi’nde daha önce hiç yapılmayan; kullanılmayan, tamamen dışarıdan gelen ürünleri Isparta’da üretmeye başladık
    Bu konuyu da böylelikle çözmüş olduk.
    Kalsit, Kalker esaslı bir madendir.
    Kendi Kalker Ocakları’nda üretiyoruz
    Boyutlandırmasını yapıyoruz. Farklı sektörlerde kullanıma arz ediyoruz.
    Ancak bunun ekonomik değerinin yükseltilmesi gerekiyordu
    Katma değerinin artırılması gerekiyordu
    BAKA Projesi ile birlikte tam da bunu yaptık.
    Şimdi Batı Akdeniz Bölgesi’nde bu yönümüzle tekiz
    İhracata da başladık. 
    KARTAŞ’ın ürün çeşitliliği arttı.
    Üretim teknolojisi yükseldi.
     Hedef pazarlarını yerelden bölge, ulusal ve uluslararası ölçeğe taşımayı başardı.
    Yerel, bölgesel, ulusal ve uluslararası alanda büyüdü, rekabet açısından güçlendi.»

» İLK YIL 120 BİN TON MİKRONİZE KALSİT ÜRETTİK

(‘- Nitelikli İstihdam oluştu –‘)

    Batı Akdeniz Bölgesi’nin ilk ve tek Mikronize Kalsit Üretim Tesisi’nin ilk yıl 120 Bin Ton imalat gerçekleştirdiğini anlatan KARTAŞ Genel Müdürü Mustafa Karabulut, şöyle dedi.
    «BAKA ile hayata geçirdiğimiz eser her açıdan önemli bilgiler taşıyor. Zira:
    Taş Ocağı Kırma ve Eleme Tesisleri’nde işleme anında 3/ 7 MM. çapında parçacıklar çıkıyordu. Bunların ekonomik değeri BAKA Projesi’ne kadar yoktu. 
    Biz Araştırma- Geliştirme (AR- GE) Laboratuvarı’nda çok çalıştık
    Süleyman Demirel Üniversitesi’nde (SDÜ) görev yapan Bilim İnsanları ile Mikronize Kalsit Yatırımı üzerine araştırmalar yaptık.
    BAKA fırsatı doğunca da değerlendirdik.
    Daha önce ekonomik değeri olmayan ürün Millî servete kazandırıldı
    İhracat yapıldı
    Mikronize Kalsit:
    » İnşaat 
    » Kâğıt
    » Boya
    » Plastik
    » Macun
    » Yapıştırıcılar
    » Yapı Kimyasalları 
    » Gıda
    » Seramik
    » Halı Tabanı
    » Yer Muşambası
    » Çiklet
    » Yem Sanayi
    » Diş Macunu
    » Kauçuk
    » Sünger
    gibi endüstrilerde kullanılıyor. Biz bu pazarların tedarikçisi konumuna ulaşmış bulunuyoruz.
    Yatırımla birlikte nitelikli istihdam gücü de oluştu. KARTAŞ ailesi içerisinde istihdam 113’e ulaştı. Bu proje bağlamında 9 kişi yeni iş gücüne dâhil oldu. 
     İleri Teknoloji yatırım gerçekleştirdik. Bu sayede yüzde 30 enerji tasarrufu sağlandı.
    Fabrikada üretim kapasitesi yüzde oranında arttı
    Gelirde yüzde 10’luk bir yükseliş meydana geldi. 

 » MADENLERİN KATMA DEĞERİNİ YÜKSELTMEK MECBURİYETİNDEYİZ

(‘- Ham ürün satışı olmamalı –‘)

    Isparta, doğal kaynaklar bakımından (Mermer, Ponza, Kalsit vd…) çok zengin bir coğrafya. Bu kaynaklar, büyük oranda nihai ürüne (son kullanım) dönüşmeden; ham halinde; katma değeri düşük olacak şekilde ihraç ediliyor. Bu nitelikli istihdam yaratamama sancısını da beraberinde getiriyor. 
      BAKA ile hayata geçirdiğimiz işte bu proje, anılan sorunların çözümüne yönelik atılan kıymetli bir adımdır.»    
 
''- Sevecen bir marka inşa edeceğiz''

    Mikronize Kalsit Üretim Tesisi’nin ilk yılında 120 Bin Ton imalat yaptığını kaydeden KARTAŞ Ltd. Ş. Genel Müdürü Mustafa Karabulut, sözlerine şöyle devam etti: 
«Ürün tüm Akdeniz Bölgesi’nde satışa sunuldu.
    Bunun bir adım ötesi, Kalsit’ten yeni yaptığımız ürünlerin marka haline getirilmesidir.
    Bunun için çalışmalarımız son hızla sürdürülmektedir. 
    Piyasada sevecen bir marka inşa edeceğiz.
    KARTAŞ GROUP şemsiyesi altında bir marka olacak.
     Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) projesi ile birlikte Yapı Kimyasalları Endüstrisi’nde Türkiye’ye ışıl ışıl bir marka kazandırmış olacağız.
    Yapı Kimyasalları Endüstrisi’nde çok güçlü aktörler, kurumlar da var. 
    Bakın hemen komşumuz, KALEKİM var
    Bizim iddiamız şu: KALEKİM’in yaptığı ile bizimki aynı kalitede ürün olacak.
    Zira KALEKİM aynı ürünlerin farklı fonksiyonlarını yapıyor.
    Biz de aynı kalite, ürün çeşitlendirmesi ile iç ve dış piyasada var olacağız. 
    YURTBAY Seramik ile stratejik çözüm ortaklığı yapacağız. Zira onların paketleme tesislerinde ambalaj yapacağız.
    Kalker Ocakları var.
    50 yıl yetecek rezerv var Isparta’da.
    Bu proje dâhil, tüm şirketlerimizde 250 personel var.
    Mikronize Kalsit Projesi’nde 25 nitelikli istihdam oluştu. 
    Projenin total maliyeti 1 Milyon Dolar’ın üzerindedir.
    Şu an iç ve dış piyasaya açık gönderiyoruz. 
    Yakın bir süreçte ambalaj haline getireceğiz
    
    Isparta’da bu endüstride ilk yatırım yapan sanayicisiyiz
    Hazır Beton Tesislerimiz var
    Taş Ocakları var
    0. 100 Mikron’dan başlıyor ürünlerimiz. 0.2000’e kadar çıkıyor
    18 farklı ürün yapabiliyoruz.
    Bu teknik bir Araştırma- Geliştirme (AR- GE) çalışmasıdır. 
    Daha da ilerleteceğiz.»

AKDENİZ

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • CİNSEL İSTİSMARA TUTUKLAMA25 Nisan 2018 Çarşamba 11:36
 • KORKUNÇ KAZA25 Nisan 2018 Çarşamba 11:32
 • ÖMER LEVENT İTTİFAKIN YANINDA24 Nisan 2018 Salı 17:06
 • İYİ PARTİ'NİN İLK MESAJI24 Nisan 2018 Salı 16:53
 • AK PARTİDE TURAL SÜRPRİZİ24 Nisan 2018 Salı 16:49
 • YALÇIN SESLERİ İYİCE YÜKSELDİ24 Nisan 2018 Salı 16:46
 • AK PARTİDE ADAYLIK SÜRECİ BAŞLADI24 Nisan 2018 Salı 16:43
 • MHP'DE KADIN ADAY24 Nisan 2018 Salı 16:40
 • ZİHİNSEL ENGELLİ GENCE TACİZE LİNÇ GİRİŞİMİ24 Nisan 2018 Salı 13:45
 • PARK YERİ KAVGASINDA BABA OĞUL ÖLDÜRÜLDÜ24 Nisan 2018 Salı 13:36
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Posta 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 538 559 99 20