• BIST 95.852
 • Altın 190,917
 • Dolar 4,6622
 • Euro 5,4311
 • Isparta 16 °C
 • Antalya 25 °C
 • Burdur 16 °C

ISPARTA'NIN GELECEĞİ ASKIDA

ISPARTA'NIN GELECEĞİ ASKIDA
1/100.000 ölçekli Antalya-Burdur-Isparta Planlama bölgesi Çevre Düzeni Planı Bakanlık tarafından kabul edilerek Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü?nde 30 günlük askıya çıkartıldı. Taslak planda itirazlardan sonra önemli değişiklikler yapıldı.

ÖNEMLİ DEĞİŞİKLİKLER

Vali Vahdettin Özkan'ın üzerinde hassasiyetle durduğu Isparta'nın 2025 yılına kadar çehresini belirleyecek olan  1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı, son haliyle askıya çıktı. Daha önce plana yapılan itirazlar göz önüne alınarak  önemli değişikliklere gidildi. 

GENİŞLEME ALANLARI

Planda, il genelinde tarım ve hayvancılık alanları  belirlendi.  Merkez'de mevcut gelişme alanları üniversite hattı boyunca genişletildi. Kentsel Genişleme Alanı genişletildi. Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişme Bölgesi/Turizm Merkezi Alanları belirlendi.   

Antalya, Burdur ve Isparta 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı, Isparta'nın uzun vadede gelişimi için deyim yerindeyse hayati önem taşıyor. Daha önce hazırlanan ancak kapsamlı bir çalışma yapılmadığı için Vali Vahdettin Özkan'nın girişimleri ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Mekânsal Stratejiler ve Çevre düzeni Planları Dairesi Başkanlığı nezdinde Isparta'da ve Ankara'da toplantılar yapıldı.  Vatandaşlar sivil toplum kuruluşları ve diğer itirazlarının da değerlendirildiği 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yerinde bulunup gerekli düzetmeler yapıldıktan sonra 15 Nisan 2014 tarihinde onaylanarak askıya çıktı.

2025 NÜFUSU EN AZ 730 BİN

Askıya çıkan  Çevde Düzeni Planı'nın  Isparta başlığında,  ilimizin 2025 yılı nüfusunun  730 bin  ile 800 bin  kişi  olacağı tahmin edildi.   Merkez ilçe nüfusu ise  en az 280 bin en çok  311 bin  kişi olabileceği belirtildi. Planda kentsel gelişme bölgeleri tek tek ele alındı.   Antalya ve Burdur'un kentsel gelişme bölgeleri Tarım Master Planı  ile Devlet Planlama Teşkilatı tarafından yapılan ilçelerin sosyo ekonomik gelişmeleri düzeyine göre belirlenirken, Isparta'nın  gelişme bölgeleri ilçe bazında incelendi.  

YENİ ÇEVRE YOLU ÖNERİSİ

O incelemelerde Isparta merkezi için  hizmetler ile tarım ve hayvancılık sektörlerinin ön plana çıktığı  belirtildi.  Merkez ilçe için, "Sektörel gelişimin desteklenmesi amacıyla, il  merkezinde büyük alan kullanımı gerektiren kamu kuruluş, konut dışı kentsel  çalışma ile tarım ve hayvancılık geliştirme alanları planlandı. Ayrıca, il merkezinde bir spor alanı ve Büyükgökçeli köyü yakınlarında bir tarım ve  hayvancılık geliştirme alanı önerilmiştir.  İl merkezinde, kuzeyde Ankara yolu ile doğuda Eğirdir yolunu birbirine  bağlayan bir çevre yolu güzergahı önerilmiştir" denildi.

İLÇELERDE TARIM VE HAYVANCILIK GELİŞİM ALANLARI

Atabey ilçesi için  sektörel gelişme potansiyeli tarım ve hayvancılık ağırlıklıklı olduğu belirtilirken,  Sektörün desteklenmesi amacıyla ilçede bir tarım ve hayvancılık gelişim alanı planlandı. Eğirdir Gölü Havzası Özel Hükümleri kapsamında kalması  nedeniyle, plan döneminde gerekli olacak gelişme alanı il merkezinin güneyinde, havza sınırları dışında planlanlanırken, Eğirdir Gölü'ne endeksli turizm alt sektörünün  desteklenmesi amacıyla ilçe merkezine yakın bir bölgede turizm tesis alanı; tarım ve hayvancılık sektörünün desteklenmesi amacıyla ise, bir tarım ve  hayvancılık gelişim alanı planlanlandı. Gelendost'ta  Keçiborlu'da, Senirkent'te, Şarkikaraağaç'ta Uluborlu'da Yalvaç'ta  tarım ve hayvancılık gelişim alanı  planlandı.

ÖZEL HÜKÜMLER DİKKATE ALINACAK

Planda koruma altına alınması gerekli, uluslararası öneme sahip  sulak alanlardan biri olan Eğirdir Gölü ve Havzası için Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği çerçevesinde Özel Hükümler belirlendiğine dikkat çekildi. İçme ve kullanma suyu temin edilen Eğirdir Gölünün mevcut su kalitesinin korunması ve sürdürülebilir kullanımının sağlanması için havzadaki her türlü faaliyetin düzenlenmesinini önem arzettiği belirtilirken, işlemlerin Özel Hükümler doğrultusanda yapılacağı kaydedildi.   

NELER DEĞİŞTİ?

İl genelinde yeni "Organize Tarım ve Hayvancılık Alanları" belirlendi. Isparta Merkez'de mevcut gelişme alanları üniversite hattı boyunca genişletildi.  Tarım alanları ile ilgili "Örtü altı tarımın yapıldığı, fiilen sulanan veya ilgili kurum ve kuruluşlarca sulama projesi kapsamında olan mutlak tarım arazilerinde 3194 sayılı İmar Kanunu'nun 27.maddesi kapsamında kalan hayvancılık amaçlı yapılar hariç, hayvancılık tesisi yapılmasına izin verilmez" ifadesi plan hükümlerinden kaldırıldı.  Davraz Kayak Merkezininim bulunduğu bölge plana kayak merkezi, kamping alanı, turizm alanı ve  günübirlik alan olarak işlendi.  Akkent TOKİ alanının bulunduğu bölgede yer alan Kentsel Genişleme Alanı genişletildi. Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişme Bölgesi/Turizm Merkezi Alanları belirlendi. 

İTİRAZLAR BEKLENİYOR

Isparta Valisi Vahdettin Özkan yaptığı açıklamada; Isparta Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünde askıya çıkartılan 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı paftaları ve plan hükümlerine yönelik olarak, vatandaşların, sivil toplum kuruluşlarının ve ilgili tarafların itirazlarını askı süresi içerisinde Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'ne ulaştırabileceklerini belirtti.  1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı veÇevre Düzeni Planı Paftaları 29.04.2014 tarihinde 30 gün süre ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü İlan panosunda askıya çıkarıldı. 30 gün askıda kalacak. Ayrıca1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı veÇevre Düzeni Planı Paftaları, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Mekansal Planlama Genel Müdürlüğü "http://www.csb.gov.tr/gm/mpgm/index.php?Sayfa=sayfaicerik&IcId=783" web adresinde yayınlandı. Bu süre içerisinde Çevre Düzeni Planına ilişkin itirazların Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne yapılması gerekmektedir.

 

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • DÜZCE'YE MÜDÜR OLARAK ATANDI21 Haziran 2018 Perşembe 16:21
 • AKADEMİSYEN'DEN İLGİNÇ SAVUNMA21 Haziran 2018 Perşembe 16:15
 • ÖZEL'DEN BAŞKAN GÜNAYDIN'A ÇAĞRI21 Haziran 2018 Perşembe 11:33
 • ÖZEL'DEN PARTİLİLERE UYARI21 Haziran 2018 Perşembe 10:41
 • ÖĞRETİM ÜYESİNDEN SKANDAL TWEET20 Haziran 2018 Çarşamba 16:42
 • YILDIRIM DÜŞMESİ SONUCU ÖLDÜ20 Haziran 2018 Çarşamba 12:59
 • GECE GÜNDÜZ DURMAK YOK19 Haziran 2018 Salı 20:06
 • AKIN DİL ÖĞRENCİLERİNE SANAL PARAYLA ÖDEME KOLAYLIĞI19 Haziran 2018 Salı 14:59
 • HERYERDE SEVGİYLE KARŞILANIYOR31 Mayıs 2018 Perşembe 17:15
 • ISPARTA'DA FETÖ OPERASYONU31 Mayıs 2018 Perşembe 16:30
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Posta 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 538 559 99 20