• BIST 107.401
 • Altın 173,640
 • Dolar 4,1031
 • Euro 4,9999
 • Isparta 9 °C
 • Antalya 17 °C
 • Burdur 10 °C

ISPARTA'NIN TUZU KURU

ISPARTA'NIN TUZU KURU
Altı başlık altında 18 değişken belirlenerek elde edilen verilere göre yapılan araştırma sonucunda Isparta yoksul yaşamın en az hüküm sürdüğü iller arasında yer aldı.

YOKSULLUK ÇOK AZ

Kalkınma Bakanlığı'na sunulan  Türkiye'de Yoksulluğun Ölçülmesi araştırması tamamlandı. Demografi, eğitim,  sağlık gibi 6 ana başlıkta 18 değişkenin son verilerle ele alındığı değerlendirme sonucu Isparta yoksul yaşantının en az olduğu ilk beş il içinde yer aldı.

SAĞLIK VE EĞİTİMDE İYİ ŞEHİR 

Isparta sağlık, eğitim gibi  konularda  iyi olduğu için yoksulluğun az görüldüğü  bir il.  Isparta'da neredeyse  tüm nüfusun bir GSM abonesi olması dikkat çekici.  Bebek ölümü hızındaki yükseklik ise çelişki  olarak karşımıza çıkıyor.

                Türkiye'de Yoksulluğun Ölçülmesi başlıklı araştırma Kalkınma Bakanlığı tarafından yayımlandı. Planlama Uzmanlığı tezi olarak sunulan araştırmada insani yoksulluğun ölçülmesi için  6 başlık altında 18 değişken belirlendi. Başlıklar; demografi, eğitim,  sağlık, istihdam, konut ile erişilebilirlik ve çevre göstergeleri altında ele alındı.

18 DEĞİŞKEN KULLANILDI

                Çalışmada her bir değişken için mümkün olan en güncel verilere yer verildi. 18 değişken arasında  Genç Bağımlılık Oranı, Anne Bebek Ölüm Hızı, Okuma Yazma Bilmeyen Nüfus Oranı, Yüksekokul veya Fakülte Mezunu Oranı,  Yüz Bin Kişi Başına Düşen Hekim Sayısı, Sosyal Güvenlik Kapsamının (Yeşil Kart Hariç) Dışında Kalan  Nüfusun İl Nüfusuna Oranı, Konutun İçinde Tuvalet Bulunmayan Hanehalkı Sayısının Toplam  Hanehalkı Sayısı İçindeki Oranı, Geniş Bant İnternet Abone Sayısının İl Nüfusuna Oranı gibi başlıklar yer aldı.

ISPARTA'DA ZENGİNLİK  HAKİM

Yapılan ölçümler sonucu, endeks değeri pozitif değer alan 26  ilde insani yoksulluk yüksek iken, geriye kalan 55 ilde görece düşük seviyede olduğu görüldü. İllerin 7 gruba ayrıldığı araştırmada Isparta,  yoksululluğun en düşük görüldügü 8 il arasında yer aldı. Yoksululuğun en az yaşandığı iller Ankara, Eskişehir, Bolu, Isparta, İzmir; Edirne, Trabzon, Yalova olarak sıralandı.  Şanlıurfa, Muş, Ağrı,  Şırnak  ise yoksulluğun en çok görüldüğü iller olarak sıralandı. İnsani yoksulluk düzeyinin en düşük olduğu yedinci grup iller  ülke nüfusunun yüzde 15,6'sını oluşturdu.  Nüfus yoğunluğunun bu grupta yüksek olmasının temel sebebi, buradaki illerin  görece gelişmiş ve dolayısıyla göç alan iller olması gösterildi.

GENÇ BAĞIMLILIK ORANI ORTALAMANIN ALTINDA

Değişkenlerin gruplara ayrılan illere göre değerlendirildiği araştırmaya göre,  8 ilde ortalama nüfus yoğunluğu Türkiye ortalamasının üzerinde. En yüksek nüfus yoğunluğuna sahip olan il İzmir, en az nüfus yoğunluğuna sahip olan il ise Bolu. Kırsal nüfus oranı, en düşük Ankara  ve en yüksek Trabzon  olmak üzere, Türkiye ortalaması ile aynı. Genç bağımlılık  oranı tüm illerde Türkiye ortalamasının altında, yaşlı bağımlılık oranı ise Ankara hariç tüm illerde Türkiye ortalamasının üzerinde.

BEBEK ÖLÜM HIZI YÜKSEK TEK İL ISPARTA

Anne ölüm hızı Eskişehir ve Edirne dışındaki tüm illerde Türkiye ortalamasının altında. Bebek ölüm hızı ise Isparta hariç tüm illerde birbirine oldukça yakın ve Türkiye ortalamasının altında. Isparta'da ise bebek ölüm hızı beşinci ve altıncı grup illerden yüksek değer almış durumda. Okuma yazma bilmeyen nüfus oranı Trabzon hariç tüm illerde Türkiye ortalamasının altındayken,  okul öncesi okullaşma oranı Ankara dışında tüm illerde, ortaöğretim okullaşma oranı ise tüm illerde Türkiye ortalamasının üzerinde  çıktı. İlköğretim ve ortaöğretimde derslik başına düşen öğrenci sayıları Ankara ve İzmir dışında tüm illerde; öğretmen başına düşen öğrenci sayısı ise tüm illerde Türkiye ortalamasının altında kaldı. 

                EĞİTİM VE SAĞLIK DEĞİŞKENLERİ

                Yüksekokul ve fakülte mezunu oranı Edirne ve Bolu hariç tüm illerde ülke ortalamasının üzerinde. Öğretim elemanı başına düşen öğrenci sayısı tüm illerde Türkiye ortalamasına kıyasla oldukça düşük. Yüz bin kişi başına düşen hekim sayısı yalnızca Yalova'da Türkiye ortalamasının altında. Yüz bin kişi başına düşen diş hekimi sayısında ise Ankara ve İzmir Türkiye ortalamasının oldukça üzerinde yer alırken, diğer iller ülke ortalamasına yakın. Yüz bin kişi başına düşen eczacı sayısı tüm illerde, yüz bin kişi başına düşen hemşire sayısı ise Yalova hariç tüm illerde Türkiye ortalamasının üzerinde. Yüz bin kişi başına düşen ebe sayısı iller arasında yüksek oranda değişkenlik göstermekle beraber tüm illerde Türkiye ortalamasına yakın ya da ortalamanın üzerinde çıktı. Yüz bin kişi başına düşen hastane yatak sayısı yalnızca Yalova'da Türkiye ortalamasının altında.

ISPARTA'DA SİNEMA SEYİRCİ SAYISI

ORANI GENEL ORTALAMANIN ALTINDA

                Sosyal güvenlik kapsamının dışında kalan nüfusun oranı tüm illerde ülke ortalamasından düşük ve değerler birbirine yakın. Halk kütüphanelerinden on bin kişi başına yararlanma sayıları incelendiğinde Ankara, İzmir ve Yalova'nın Türkiye ortalamasının altında, diğer illerin ise Türkiye ortalamasının üzerinde değer aldığı görülüyor. Yüz bin kişi başına sinema gösteri sayısı Bolu hariç tüm illerde, sinema seyirci sayısının nüfusa oranı ise Bolu, Isparta ve Edirne hariç tüm illerde Türkiye ortalamasının üzerinde. Yüz bin kişi başına tiyatro gösteri sayısı İzmir, Ankara ve Eskişehir'de ortalamanın üzerinde, Bolu'da altında değer alıyor. Söz konusu değer Yalova ve Trabzon'da Türkiye ortalamasına yakın . Edirne ve Isparta'da tiyatro seyirci ve gösteri sayıları sıfır.

ISPARTA'DA HERKES GSM ABONESİ

 Kiracı durumundaki hane halklarının  oranları  genel olarak Türkiye ortalaması düzeyinde. Konutun içinde borulu su bulunmayan hanehalkı oranları yalnızca Edirne'de ülke ortalamasının üzerinde. Bu oran İzmir ve Isparta'da Türkiye ortalamasının altında, diğer illerde ise sıfıra yakındır. Konutun içinde tuvalet bulunmayan hanehalkı oranları Bolu ve Yalova'da sıfıra çok yakın değerler alırken, Edirne'de ise ülke ortalamasının üzerinde. Konutun içinde banyo bulunmayan hanehalkı oranı ise yalnızca Edirne ve Isparta'da ülke ortalamasına yakın değerler alırken, diğer illerde ülke ortalamasının altında yer alıyor. Kişi başına düşen geniş bant internet abone sayısı Trabzon ve Isparta hariç tüm illerde Türkiye ortalamasının üzerinde. Kişi başına düşen GSM abone sayısı ise tüm illerde ülke ortalamasına yakın ya da az miktarda üzerinde. Isparta kişi başına düşen GSM abone sayısı değerinin birin üzerinde olması ile dikkat  çekti.

KANALİZASYONU OLMAYAN BELEDİYE YOK

Atık hizmeti verilen nüfusun oranı Bolu, Edirne ve Trabzon'da Türkiye ortalamasının altında, Ankara, İzmir ve Eskişehir'de yüzde 90'ın üzerinde ve grup ortalaması Türkiye ortalaması ile aynı. Kanalizasyon şebekesi ile hizmet verilen belediye nüfusunun toplam belediye nüfusuna oranının Türkiye ortalamasının altında olduğu tek il Trabzon. Bolu ve Isparta'da da oran yüzde 100'e oldukça yakın. Km2  başına düşen il ve devlet yol uzunluğu Ankara, Eskişehir ve Bolu'da ülke ortalamasının altında, diğer tüm illerde ise üzerinde geliyor. 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Yalvaç'ta kaza: 1 yaralı08 Kasım 2016 Salı 11:26
 • YALVAÇ'TA 4 TUTUKLAMA18 Ağustos 2016 Perşembe 12:18
 • GELENDOST'TA TRAKTÖRLE OTOMOBİL ÇARPIŞTI17 Ağustos 2016 Çarşamba 11:50
 • 4 YILAN ÖLDÜRDÜĞÜ GEREKÇESİYLE 3 BİN 841 LİRA CEZA KESİLDİ05 Ağustos 2016 Cuma 14:28
 • ŞARKİKARAAĞAÇ'TA 24 KİŞİ TUTUKLANDI05 Ağustos 2016 Cuma 14:27
 • EĞİRDİR'DE YAKALANDI05 Ağustos 2016 Cuma 11:57
 • ELEKTRİK AKIMINA KAPILIP ÖLDÜ04 Ağustos 2016 Perşembe 13:05
 • EVİNİN ÖNÜNDE ÖLÜ BULUNDU03 Ağustos 2016 Çarşamba 14:17
 • KÜÇÜK AYŞE HAYATA TUTUNAMADI01 Ağustos 2016 Pazartesi 16:07
 • TEİAŞ'DAN ELMA ÜRETİCİLERİNE ÖNEMLİ DUYURU01 Ağustos 2016 Pazartesi 12:18
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Posta 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 538 559 99 20