• BIST 110.543
 • Altın 174,353
 • Dolar 4,0897
 • Euro 4,9883
 • Isparta 17 °C
 • Antalya 22 °C
 • Burdur 17 °C

İŞTE DAĞ TURİZMİNİN KATKISI

İŞTE DAĞ TURİZMİNİN KATKISI
İŞTE DAĞ TURİZMİNİN KATKISI

ETUDOSD tarafından aralıksız 19 yıldır düzenlenen Dedegöl Dağcılık Şenliğinin 20.’si bu hafta sonu düzenlenecek. Isparta’nın dağ turizmi potansiyelini açığa ortaya koyan Dedegöl Dağcılık Şenliğinin Isparta ekonomisine katkısının 19 yılda, 13 bin 589 dağcının katılımıyla, 1 milyon 339 bin 196 TL belirlendi.  

İlki 1997 yılında gerçekleştirilen şenliğin 20'ncisi 28-29 Mayıs 2016 tarihinde gerçekleştirilecek. Bu yılda Eğirdir Belediyesinin ana sponsorluğunda gerçekleştirilecek olan şenliğe geçen sene olduğu gibi ellinin üzerinde kulüp ve 2000 dağcının katılımı bekleniyor. Ülkemizin art arda kesintisiz olarak her yıl yapılan 2. büyük Şenliği olan ETUDOSD Dedegöl Dağı Şenliği Isparta’nın, tanıtımına önemli katkı sağlamaya devam ediyor. Asıl sokru ise Isparta Dedegöl Dağı ve dağcılık şenliğinden ne kadar faydalanabiliyor. SDÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat Çuhadar ve aynı zamanda ETUDOSD Yönetim Kurulu üyesi olan Öğretim Elemanı Okutman Çetin Meydan’ın araştırması Dedegöl’ün yanı sıra Isparta çevresindeki diğer dağların ekonomiye ve turizme daha fazla katkı yapabileceğini ortaya koydu. Araştırmaya göre Dedegöl Dağcılık Şenliğinin Isparta ekonomisine katkısının 19 yılda, 13 bin 589 dağcının katılımıyla, 1 milyon 339 bin 196 TL belirlendi. 

Dedegöl Dağcılık şenliğinin Isparta ekonomisine katkıları SDÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat Çuhadar ve aynı zamanda ETUDOSD Yönetim Kurulu üyesi olan Öğretim Elemanı Okutman Çetin Meydan’ın yaptıkları çalışma ile tespit edildi. Dedegöl Dağcılık Şenliğinin Eğirdir ekonomisine katkısının 19 yılda 13 bin 589 dağcının katılımıyla, 1 milyon 339 bin 196 TL belirlendi.

Araştırmada Dağ turizminin ekonomiye katkısının artırılması için yapılması gerekenler şöyle sıralandı; Tarım ve turizm bir arada değerlendirilebilmeli.

Yerel üretim değerleri turizm faaliyetine entegre edilmelidir.

Dağ turizmine yönelik yeme-içme başta olmak üzere hizmet kalitesi yükseltilmeli.

Dağ turizmi etkinlikleri planlı bir biçimde diğer alternatif turizm türleri ile birleştirilip ziyaretçilerin bölgede daha uzun süreli konaklamaları sağlanabilir.

Yılda bir kez gerçekleştirilen Dedegöl Dağcılık Şenliği, yılda birkaç defa ve daha uzun süreli olarak paket turlar olarak geliştirilip pazarlanabilir.

Tanıtıma amacıyla sanatsal, sportif ve bilimsel içerikli organizasyonlar düzenlenip ulusal basın yayın organlarında yer alması sağlanabilir.

EKONOMİK KATKI ARTIRILABİLİR

Daha önce Süleyman Demirel Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dergisi yayınlanan ‘Dedegöl Dağcılık Şenliği katılımcılarının harcama profili ve Isparta ekonomisine katkılarına yönelik bir araştırma’ başlığı ile yayınlanan makalenin sonuç bölümünde Dedegöl Dağcılık Şenliğinin Isparta ekonomisine katkısının nasıl geliştirilebileceği ele alındı.

Araştırmanın sonuç ve öneriler bölümünde Dedegöl başta olmak üzere Isparta çevresindeki dağların özellikleri anlatılarak yapılabilecek çalışmalar şu şekilde anlatıldı. “Gelişmekte olan dağlık bölgelerin birçoğunda tarım ve turizm, o yörelerde yaşayan insanların başlıca iki gelir kaynağını oluşturmaktadır. Tarımsal ve turizm faaliyetlerinden birlikte ve birbirinin tamamlayıcısı olarak yararlanıldığı takdirde bölge ekonomisi üzerinde etkili olabilir.

YEREL ÜRETİMLER DAĞ TURİZMİ İLE PAZARLANABİLİR

Dağ turizmi, sistemin yerleştiği ve iyi işlediği bölgelerde turistler için masraflı, buna karşın yerel halk için de gelir getirici bir sektör konumundadır. Dağlık bölgelerin turizm amaçlı ziyaret edilmesi süreci ulaşım masrafları, konaklama, yeme-içme, yerel servislere erişim gibi pek çok gideri olan, bunun yanı sıra bu alanlarda gerçekleştirilecek turizm türüne göre de ek harcamaların karşılaşılabileceği bir süreçtir. Bu süreçte turistler tarafından yapılan harcamalar eğer yerel üretim sistemlerine entegre edilebilirse diğer bir anlatımla yerel potansiyeller turizmde değerlendirildiği takdirde dağlık alanların turizm sektöründen önemli faydalar sağlayabileceği söylenebilir.

ISPARTA DAĞLARI ÖNEMLİ POTANSİYELE SAHİP

Örneğin, Ağrı Dağı ve diğer dağlara yönelik paket turlarda, gelen ziyaretçilere tüm hizmetler dağ şartlarında ve doğal ortamda verilmektedir. Yiyecek-içecek ve konaklama gibi tüm hizmetler kamp çadırlarında yapılmaktadır. Bu hizmetler verilirken, mutfak çadırları kurulmakta, profesyonel aşçılar tarafından her türlü yemek hazırlanmaktadır. Sabah, öğle ve akşam yemeklerinde konuklara yiyecek-içecek hizmetleri sunulmaktadır.

Isparta, sahip olduğu geniş dağlık alanları ve kültürel özellikleriyle dağ turizmi açısından önemli bir potansiyele sahiptir. Isparta ili sınırları içerisinde yer alan Dedegöl (2.998 m.), Davraz (2.635 m.), Barla (2.798 m.), Akdağ (2.420 m.), Eğirdir Sivrisi (1.749 m.) Sarp Dağ (2.548 m.) ve Bozburun (2.109 m.) gibi dağlar, hem dağcılık hem de kış sporları açısından sahip oldukları çekicilikleri ile ziyaretçilere eşsiz deneyimler sunmaktadır.

YIL İÇİNDE TEKRARLANAN VE ZAMANA YAYILAN FAALİYETLER

Türkiye’nin gül bahçesi olarak tanınan Isparta’nın dağları, yaylaları, gölleri, doğal güzellikleri, milli ve tabiat parkları üzerinde birçok turizm faaliyeti gerçekleştirilebilmesine imkân tanımaktadır. Isparta ilinin yamaç paraşütçülüğü, av turizmi yayla turizmi, kuş gözlemciliği ve endemik bitki gözlemciliği gibi alternatif turizm türleri açısından da zengin kaynaklara sahip olması nedeniyle, dağ turizmi etkinlikleri planlı bir biçimde diğer alternatif turizm türleri ile birleştirilip ziyaretçilerin bölgede daha uzun süreli konaklamaları sağlanabilir.

Çalışma sonuçlarından, Dedegöl Dağcılık Şenliklerine katılan katılımcıların, Isparta ve çevresindeki konaklama, yeme-içme, market, hediyelik ürün ve benzeri işletmelerden alışverişe yaptıkları ve bölge ekonomisine katkı sağladıkları görülmektedir. Ancak, Şenliğin kısa sürmesi ve yılda bir kez gerçekleştiriliyor olması nedeniyle şenliğin Isparta ekonomisine katkılarının sınırlı olduğu dikkat çekmektedir. Yılda bir kez gerçekleştirilen Dedegöl Dağcılık Şenliği, yılda birkaç defa ve daha uzun süreli olarak, içerisinde konaklama, yeme-içme, ulaşım ve diğer hizmetleri de barındıran paket turlar olarak geliştirilip pazarlanabilir.

YAYLA TURİZMİNE KATKI

Dedegöl Dağı ve dağcılık Şenliklerinin daha geniş kitlelere tanıtılması amacıyla sanatsal, sportif ve bilimsel içerikli organizasyonlar düzenlenip ulusal basın yayın organlarında yer alması sağlanabilir.

Dağcılık etkinliklerine ilave olarak özellikle yaz-bahar aylarında yayla turizmi imkânları oluşturularak özellikle güney illerinden turistlerin bölgeye çekilmesi mümkün olabilir. Dağ turizmi açısından ön plana çıkan turizm değerlerinin, özel sektör ve kamu yönetimlerince kolektif bir yaklaşımla tanıtılması ve pazarlanması, bölge ekonomisi ve sürdürebilir turizm açısından büyük önem arz etmektedir. Sayılan önerilerin, Dedegöl ve Isparta ilindeki diğer dağlara yönelik dağ turizmi imkânlarını geliştireceği ve bu sayede az gelişmiş kırsal bölgelerin ekonomik gelişimine ve bölgelerarası gelişmişlik farklarının giderilmesine katkı sağlayacağı düşünülmektedir.

PLANLI GELİŞME SAĞLANMALI

Birçok sektörde olduğu gibi turizmde de plansız gelişme, daha sonra çözümü zor problemleri de beraberinde getirmekte ve doğal kaynakların tüketilmesine neden olabilmektedir. Plansız olarak turizmin geliştirilmeye çalışıldığı bölgelerde çevresel sorunların ortaya çıkabileceği, ortaya çıkabilecek muhtemel sorunların o bölgede yaşayan yerel halka zarar verdiği gibi ziyaretçilerin de bölgeden memnun kalmadan ayrılmasına yol açabileceği gerçeği gözden uzak tutulmamalıdır.

Son söz olarak; dağlık bölgelerde hizmetlerin geliştirilmesi ve ekonomik yaşamın çeşitlendirilmesinin; yerel potansiyellerin kapasiteleri de dikkate alınarak koruma kullanma dengeleri çerçevesinde değerlendirilmesinin Dedegöl Dağı için de önemli olduğunu söylemek mümkündür.

GÜLSES GAZETESİ 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • OTOMOBİL PATPATLA ÇARPIŞTI22 Nisan 2018 Pazar 17:42
 • CHP 15 VEKİL VERİYOR22 Nisan 2018 Pazar 13:08
 • 32 YIL SONRA YENİDEN22 Nisan 2018 Pazar 11:52
 • İŞTE ISPARTA'NIN VEKİL SAYISI21 Nisan 2018 Cumartesi 23:07
 • İYİ PARTİ HAKKINDA KARAR ÇIKTI21 Nisan 2018 Cumartesi 20:56
 • KÖSE'NİN ACI GÜNÜ21 Nisan 2018 Cumartesi 18:36
 • ÇOLAK YAŞAMINI YİTİRDİ21 Nisan 2018 Cumartesi 18:32
 • BORSADA YÖNETİM BELİRLENDİ20 Nisan 2018 Cuma 22:48
 • DOĞUM GÜNÜNDE BÖBREK HEDİYESİ20 Nisan 2018 Cuma 22:40
 • MHP'DE ADAYLIK ÜCRETLERİ BELLİ OLDU20 Nisan 2018 Cuma 22:35
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Posta 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 538 559 99 20