• BIST 110.932
 • Altın 175,132
 • Dolar 4,0581
 • Euro 4,9812
 • Isparta 9 °C
 • Antalya 18 °C
 • Burdur 9 °C

İŞTE MEYVECİLİĞİN HALİ

İŞTE MEYVECİLİĞİN HALİ
SDÜ Isparta Meyveciliği (elma-kiraz) ve Tarımsal Ürünlerde Hasat Kayıpları komisyonu, çalışma raporlarının sonuç bildirgesi yayımlandı. Isparta'da yaş elma ihracatı çok az. Buna en büyük etken ilaç kalıntısı ile girdi maliyetleri. Biçerdöverlerin yüzde

SDÜ İhtisas Komisyonlarının ilk raporu tammalandı. Prof. Dr. Mehmet Atilla Aşkın, Prof. Dr. Hüseyin Zengin, Doç. Dr. Mevlüt Gül, Doç. Dr Bekir Şan, Doç. Dr. Fatma Yıldırım, Doç. Dr. Adnan Yıldırım ve Doç. Dr. Hülya Özgönen'in görev aldığı Isparta Meyveciliği ile Doç. Dr. Deniz Yılmaz, Prof. Dr. Kamil Ekinci, Prof. Dr. A. Kamil Bayhan, Doç. Dr. Davut Akbolat, Doç. Dr. Recep Külcü, Doç. Dr. Tufan Bal, Doç. Dr. Serkan Boyar ve Yrd. Doç. Dr. Sevil Karaaslan'ın görev aldığı Tarımsal Ürünlerde Hasat Kayıpları Komisyonu'nun sonuç bildirgesi yayımlandı.

İLAÇ KALINTISI İHRACATI VURUYOR

Meyvecilik komisyonunda en dikkat çekeni meyvelerde kullandığımız ilaç kalıntısı. Bu ilaçların oluşturduğu kalıntılar  ihracatta elimizi kolumuzu bağlar nitelikte.  Bir diğer  konu  devletlerin modern tarım sayesinde girdi maliyetlerini en aza indirerek rekabet ortamında ayakta kalması. Sonuç bildirgesine göre  biçerdöverlerin yüzde 65'i hasat yapmaya uygun değil. İşte o iki raporda ortaya çıkan  önemli sonuçlar

ELMA-KİRAZ KOMİSYONU

"Sadece Isparta elmacılığının değil tüm Türkiye elmacılığının sorunu elmalarımızı yurt dışına satmakta zorlanmamızdır. Yaş elma ihracatımız 80 bin ton civarındadır ki bu hiç satamıyoruz anlamına gelmektedir. Komşumuz Rusya Federasyonu her yıl 1,200 milyon ton elma ithal etmektedir. Bu ithalatı başta Polonya olmak üzere Moldova, Sırbistan ve Çin'den yapmaktadır. Bu ülkeleri tercih etmelerinin sebebi politik ilişkiler yanında ucuza satın alabilmeleridir. Çin haricinde, sayılan diğer ülkeler, yetiştiricilik sistemlerini modern yetiştirme tekniklerine göre kurmuşlar ve bizden çok daha ucuza maliyetlerle elma yetiştirebilmektedirler. Fakültemizin tüm ayrıntılarını anlatabileceği bu tekniklerle üretim maliyetini düşürerek elma yetiştiriciliği yapmak mümkündür.

İLAÇ KALINTISI EN BÜYÜK SORUN

Elmanın yurt dışına pazarlanmasında engel en önemli ikinci husus ilaç kalıntısıdır. Ispartalı üreticilerin elma iç kurdu ve karaleke hastalıklarına karşı meyve üretim döneminde 22 – 28 defa ilaç kullandıkları bir gerçektir. Tüm Fransa'da elma iç kurduna karşı kullanılan ilaç sayısı 0 (sıfır)dır. Fransızlar iç kurduna karşı feremon ve tuzaklarla savaşmakta ve hiç kimyasal ilaç kullanmamaktadırlar. Bu konuda da fakültemiz en üst düzeyde donanıma sahiptir ve ilaç kullanmadan savaşmanın yollarını tekrar tekrar anlatmaktan hiç sıkılmayacaktır.

YENİ ÇEŞİTLER VURGUSU

Elma yetiştiriciliğinde diğer bir hususta çeşitliliktir. Artık demode olmuş çeşitler yerine piyasa değeri yüksek yeni çeşitlerin yetiştirilmesi gerekmektedir. Bu konuda da fakültemiz gereken destekleri verebilecek durumdadır. Bir diğer konu elmanın daha uzun sürelerde kalitesinden ödün vermeden depolanabilmesidir. Bunun için kontrollü atmosferli ve dinamik kontrollü atmosferli depoların sayılarının artması gerekmektedir. Bu depoların planlanması ve yönetimi konusunda da fakültemiz üst düzey alt yapıya sahiptir.

KİRAZ DA İLAÇ KALINTISI SORUN TEŞKİL EDİYOR

Öte yandan Isparta kiraz yetiştiriciliğinin temel iki sorunu vardır. Birincisi ilaç kalıntısı ikincisi ağırlıklı kullanılan tek çeşit (0900 Ziraat çeşidi) nedeniyle hasadın belirli bir zamana sıkışması, arzın fazla olması nedeniyle fiyatların düşmesidir. İlaç kalıntısı problemi için fakültemizden destek alınarak biyolojik mücadele yöntemleri uygulanmalıdır. Hasat dönemini genişleterek arzı daha uzun bir zaman periyoduna yayabilmek için 0900 Ziraat çeşidinden daha erken ve daha geç meyve veren en az onun kadar kaliteli diğer çeşitleri kullanmak gerekir, örneğin aynı bölgede 0900 Ziraat çeşidi yerine Regina & Kordia çeşitleri kullanarak 10 gün, Sweet Hart çeşidini kullanarak 20 günlük geççilik sağlanabilmektedir. Aynı zamanda farklı yüksekliklerde bahçeler kurarak bu periyodu daha da uzatmak mümkündür.

Fakültemiz sadece bu iki tür değil diğer türlerde de üreticinin ihtiyacı olan desteği verecek alt yapıya sahiptir."

ULUSAL TARIM POLİTİKASI

            Tarımsal Ürünlerde Hasat Kayıpları komisyonu  raporunda ise şu sonuçlar oratay çıktı:

            "Dane kaybı konusunda hukuki alt yapının oluşturulması gerekmektedir. Hasat kayıpları için kontrollerin arttırılması ve mevzuatın yenilenmesi gerekmektedir. Konun bir paydaşı olan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının konu ile ilgi yasal mevzuatın tekrar yenilenerek, cezai yaptırımların arttırılması gerekmektedir. Konu kabahatler kanundan çıkartılmalıdır. Biçerdöverler periyodik olarak kontrol edilmelidir. Bu konuda Ziraat Fakülteleri Tarım Makineleri Bölümü mezunlarının istihdam edilmesi konusunda yasal düzenleme yapılmalıdır. Üniversiteler konu ile ilgili yayım ve bilimsel faaliyette bulunmalıdır. Biçerdöver Kooperatiflerinin yaygınlaşması için bir yasal düzenlemenin yapılarak, biçerdöverlerin bu kooperatiflere kaydının yapılmasını sağlayacak teşvik sistemleri oluşturulmalıdır. Sonuç olarak; Konu ulusal tarım politikasının içersinde yer alması gerekmektedir. Tahıl hasadında karşılaşılan hasat kayıplarının çözümüne yönelik ilgili paydaşların bireysel ve birbirleri ile kısa, orta ve uzun vadede bir yol haritası oluşturması gerekmektedir. Konun paydaşları arasında Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Türkiye Ziraat Odaları Birliği, Türk Tarım Makineleri İmalatçıları Birliği, Üniversiteler ve Sivil Toplum Kuruluşları gelmektedir. Bu paydaşlardan oluşan bir üst kurul konu ile ilgili çalışmaları organize etmelidir."

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • CEO’lar SDÜ öğrencileri ile buluşacak03 Aralık 2016 Cumartesi 09:15
 • 105 SURİYELİ KAÇAK YAKALANDI17 Ekim 2016 Pazartesi 11:24
 • KREDİ KARTIN ATAKSİT ARTIYOR07 Eylül 2016 Çarşamba 18:18
 • ORTAK OSB'DE SON DURUM16 Nisan 2016 Cumartesi 16:53
 • ISPARTA ASDEP'E PERSONEL ALINACAK26 Mart 2016 Cumartesi 16:48
 • VAVİN'E YATIRIM TEKLİFİ23 Mart 2016 Çarşamba 14:13
 • TAŞERON İŞÇİLERE KADRO MÜJDESİ22 Mart 2016 Salı 13:10
 • ÜÇ BÜYÜK MÜJDE27 Şubat 2016 Cumartesi 20:00
 • EMEKLİYE PROMOSYONDA 500 TL SESLERİ25 Şubat 2016 Perşembe 20:57
 • ISPARTA BU KADAR KREDİ KULLANDI21 Şubat 2016 Pazar 21:45
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Posta 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 538 559 99 20