• BIST 92.322
 • Altın 189,164
 • Dolar 4,7936
 • Euro 5,5865
 • Isparta 20 °C
 • Antalya 24 °C
 • Burdur 20 °C

KADINA ŞİDDETİN BOYUTU BÜYÜYOR

KADINA ŞİDDETİN BOYUTU BÜYÜYOR
Isparta?da geçtiğimiz yıl büyük bölümünü kadınların oluşturduğu 375 kişi Avukat Evin?den adli yardım talebinde bulundu.

Türkiye'de kadına yönelik şiddet,  ilimizde de toplumsal bir sorun olarak ortaya çıkıyor. Isparta Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu'nun son verilerine göre ilimizde  kadına ve çocuğa karşı işlenen taciz ve cinsel saldırı suçlarında her 4 davadan biri bu suçla görülüyor.  Aile Mahkemelerinde bin 131 kadına 6284 Sayılı Kadının ve Ailenin Korunması Kanunu çerçevesinde şiddet görmesi nedeni ile tedbir kararı verildi. 471 boşanma davası kesinleşti, 1362 boşanma davası sürüyor. Sadece geçen yıl Isparta Barosu Avukat Evi'nden 375 kişi yararlandı. Bunların büyük bölümünü kadınlar oluşturuyor. Avukat, tutmayacak durumda olan kadınlar, daha çok şiddetli geçimsizliğe bağlı olarak  boşanma isteğiyle buraya başvuruyor. Nafaka, aylık bağlanması gibi konularda yardım alıyor. Gönüllü 100 avukat, bu kadınlara adli destek veriyor

Bugün 8 Mart Dünya Kadınlar Günü. Bugün de Türkiye,  toplumun kanayan yarası olan kadına şiddeti konuşuyor. Isparta Barosu da , Dünya Kadınlar Günü'nde kadına yönelik şiddete dikkat çekiyor. Baro Başkanı Gökmen Gökmenoğlu, özellikle son on yıl içersinde kadına karşı şiddetin yüzde bin 400 artış gösterdiğini  belirterek,  şiddete maruz kalan çocuk, yaşlı ve kadınların her gün sığındığı Barolar ve Avukatların bu günün anlam ve önemini çok iyi bildiğini söyledi

BUGÜNÜN ANLAMINI EN İYİ BİZ BİLİRİZ

8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla mesaj yayımlayan Av. Gökmen Gökmenoğlu, "Damdan Düşenin halinden ancak damdan düşenler anlar" dedi. Gökmenoğlu, mesajında şu ifadelere yer verdi:

"Şiddete maruz kalan çocuk, yaşlı ve kadınların her gün sığındığı Barolar ve Avukatlar bu günün anlam ve önemini çok iyi bilmekte ve algılamaktadır. Çünkü bizler için her gün 8 Mart Dünya Kadınlar günü, her gün her saat gerek Türkiye Barolar Birliğimize bağlı olan TÜBAKKOM (Türkiye Baroları Kadın Komisyonu) Gerekse Isparta Baro Başkanlımıza Bağlı Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu adeta bir SAVAŞÇI gibi; Kadına yönelik şiddeti sonlandırabilmek için çaba göstermektedir. Gerek Avukatlık Kanunundan gerekse Adli Yardım Yönetmeliği ve HMK' dan aldığımız güçle Isparta Baro Başkanlığı,Adli Yardıma ihtiyacı olan ve bu yardımdan yararlanma olanaklarını taşıyanlara her gün hizmet vermekte, Avukat tahsisi yapmakta, her türlü hukuki yardımı eksik etmemektedir. Biz, Avukatlar her günümüzü 8 Mart Dünya Kadınlar günü edası ile geçirmekteyiz.

Tüm Meslektaşlarımız her gün ve her saat, bürosunda mutlaka ve mutlaka şiddete maruz kalmış veya da mağdur edilmiş bir bayana yardım ederek, zaten yılda bir kez kutlanan 8 Mart Dünya Kadınlar gününü her gün anımsamaktadırlar Sözlerimizi; Kadın Haklarının insanlık tarihi boyunca gelmiş en büyük savunucularından biri olan Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün bizlere vasiyeti olan: "... Bir toplum, cinslerinden yalnız birinin yüzyılımızın getirdiklerini elde etmesiyle yetinirse, o toplum yarı yarıya zayıflamış olur... Bizim toplumumuzun uğradığı başarısızlıkların nedeni kadınlarımıza karşı ihmal ve kusurun sonucudur... Bir toplumun bir uzvu faaliyette bulunurken öteki uzvu adalette olursa, o toplum felce uğramış demektir." şeklindeki yol gösterici sözü ile noktalar, Cennetin Anaların ayağı altında olduğunu hatırlatarak, Her Bireyin bir ana kuzusu olduğunu, belirterek analarımızın, bacılarımızın, eşlerimizin şiddete maruz kalmadığı, ezilmediği, hor görülmediği, toplum içerisinde dışlanmadığı, eşit yurttaş olarak Toplum içerisinde yerini aldığı bir TÜRKİYE özlemi ile Isparta Baro Başkanlığı olarak Her günün 8 Mart dünya kadınlar günü olması dileği ile saygılar sunarız."

Isparta Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu Başkanı Av. Ayfer Eseryel de, yoksulluk, eşitsizlik ve sosyal adaletsizliğin dünyada kadınları erkeklerden daha çok etkilediğini söyledi. Eseryel, "Halen tüm toplumlarda kadınlar daha az eğitim almakta, okuma yazma öğrenmeleri engellenmekte, yoksulluğa mahkum kılınmakta, aynı işi yaptıkları halde daha az para kazanmaya devam etmektedirler. Görünmeyen ev içi emekleri karşılıksız ve sosyal güvencesiz kalmaktadır. Dünyada özel mülkiyetin sadece %1'i kadınlara aittir.Pek çok erkek,ailenin finansal kaynaklarını kontrol altında tutmakta ,kadının ne kadar para harcayacağına karar vermektedir.Dünya üzerinde çok az kadın kendi kişisel ihtiyaçlarının tamamını karşılayacak kadar para kazanabilmektedir.Kadınlar,Dünya nüfusunun %50 sini,yeryüzündeki toplam işgücünün üçte ikisini oluşturur.Ancak kadınlar dünya gelirinin %10'unu almakta ve dünyanın tüm mal varlığının %1'ine sahip bulunmaktadır.Yaşamın bütün alanlarında çalışma alanında,istihdam da,karar alma mekanizmalarında,politikada kadınlar nüfus oranında temsil edilmemektedir.Bugün yeryüzünde her üç kadından biri şiddetin değişik biçimlerine,ekonomik,sosyal ,psikolojik,fiziksel şiddet ve tavizlere maruz kalmaya devam etmektedir.Kadına yönelik ayrımcılık ve bunun uzantısı şiddet bir insan hakları ihlalidir,münferit değil sistematiktir.Bu nedenle ,engellenmesi de ancak sistemli ve etkin bir mücadele ile gerçekleşebilir" diye konuştu.

ÇOCUK GELİNLER SORUNU

Çocuk haklarının insan haklarının somut içeriğini oluşturduğuna dikkat çeken Eseryel, " Çocuk gelinler sorunu, yoksulluk, ataerkil zihniyet, çok çocuklu aile yapısı, kadının eğitimsizliği, kadının statüsünün düşüklüğü, toplumsal cinsiyet ayrımcılığı gibi çok yönlü nedenlerden kaynaklanmaktadır.'çocuk gelin','Çocuk anne ‘ olgusunu beraberinde getirmekte, erken yaşta evlilikler kız çocuklarının cinsel sağlık ve üreme sağlığı haklarını ihlal etmekte ve anne-bebek ölümlerine yol açmaktadır.2012 yılında 18 yaş altında evlendirilen, resmi kayıtlarda yer alan kız çocuk sayısı 40.428'dir. Bu toplumsal soruna kalıcı çözüm için okul öncesi eğitimden başlayarak çocukların küçük yaştan itibaren bilgilendirilmesi ve bilinçlendirilmesi için uzun soluklu çalışma yapılmasında yarar vardır. Evlilik yaşı 18 yaşın doldurulması koşuluna bağlanmalı; TCK da cinsel istismar mağduru çocuk şaşı 15yaştan 18 yaşa çıkarılmalı; Çocuğa karşı işlenen suçlara verilecek cezalarda haksız tahrik indirimi yapılmamalıdır. Çocuk gelinler sorunu her yönüyle ele alınmalı, kız çocuklarının eğitimi, okula devamları, istihdama katılımları desteklenmeli, ülkemizde sürdürülebilir kalkınmanın etkin bireyleri haline gelmeleri sağlanmalıdır.    Gerçek demokrasinin temel kriteri olan kadın erkek eşitliğinin yaşama geçirilmesi gerekirken; kadın sorunlarının görmezden gelinmesine, kadın sorunların çözümü için kurulmuş olan kurumların,Türkiye büyük Millet Meclisi Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu'nun (KEFEK) kaldırılmasına yönelik girişimleri son verilmelidir" diye konuştu.        

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • BİLGİÇ YENİDEN BAŞKANLIĞA SEÇİLDİ16 Temmuz 2018 Pazartesi 14:58
 • İBRE ONDAN YANA16 Temmuz 2018 Pazartesi 11:54
 • HÜSEYİN BOŞGELMEZ VEFAT ETTİ16 Temmuz 2018 Pazartesi 11:48
 • MEYDANA BÖYLE GELDİ16 Temmuz 2018 Pazartesi 11:39
 • ISPARTA MEYDANLARDA15 Temmuz 2018 Pazar 22:26
 • EĞİRDİRDE ORMAN YANGINI15 Temmuz 2018 Pazar 19:39
 • FETÖ ZANLISI UYGULAMA NOKTASINDA YAKAYI ELE VERDİ15 Temmuz 2018 Pazar 13:55
 • ISPARTA BÜYÜK DEĞERİNİ KAYBETTİ15 Temmuz 2018 Pazar 13:44
 • ŞEHİTLERİN MEZARINA KARANFİL15 Temmuz 2018 Pazar 13:38
 • ÖZEL ŞEHİT AİLESİ VE GAZİLERLE BİRLİKTE14 Temmuz 2018 Cumartesi 23:28
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Posta 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 538 559 99 20