• BIST 110.932
 • Altın 175,132
 • Dolar 4,0581
 • Euro 4,9812
 • Isparta 16 °C
 • Antalya 20 °C
 • Burdur 19 °C

Kamu Hastaneleri Birliğinde neler oluyor?

Kamu Hastaneleri Birliğinde neler oluyor?
Kamu Hastaneleri Birliğinde neler oluyor?

 

Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği Sağlık Bakanlığı karnesine göre Türkiye ikincisi oldu. Geçen yıl başarı karnesi sıralamasında 3. sırada olan Kamu Hastaneleri Birliği, TÜİK istatistiklerinde ise birinci olmuştu. İşte başarının sebepleri…

 

TÜM TETKİKLER E-NABIZ'DA

Sağlık Bakanlığının hayata geçirdiği projelerden olan E-nabız sistemine Isparta da geçti. Yaklaşık bir ay önce geçilen sistemle ilgili bilgi veren Isparta Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Osman Aydın, "E-nabız E-devlet şifresiyle veya aile hekimlerinden alınan şifre ile kullanılabiliyor. Bu sistemde hastanede yaptırdığınız bütün tetkikler kendi şifrenizi girerek, internet aracılığıyla girebileceğimiz bir sistem. Bir ay önce bu sisteme geçtiğimiz için son bir aylık tahlillerinizi görebilirsiniz. Haziran öncesini görme şansınız yok. Bundan sonraki tüm tetkikleri E-nabız sisteminden görebileceksiniz." dedi.

LÜZUMSUZ TAHLİLLERİN ÖNÜNE GEÇİLDİ

E-nabız sistemi sayesinde lüzumsuz tahlillerin önüne geçildiğini aktaran Aydın, "E-nabız'a geçebilmek için altyapı olması geriyor. Biz geçen yıl başlatmıştık. E-nabız'a ilk geçen illerden biri olduk. Geriye dönük tetkik tarihinizi görebiliyorsunuz. Hekimde ulaşabilecek bu tetkiklere. Biz bütün otomasyonlarımızı tek hale dönüştürdük. Artık bizde bütün hastalarımızın verilerini ilimizdeki bütün arkadaşlarımızın görmesini sağlayacağız. Siz bütün tetkikinizi geriye dönük olarak görebileceksiniz. İl dışında başka bir hekime gittiğinizde sadece internet ortamında size hazır dosya. Hazirandan sonrakiler için geçerli. Tetkik sınırlamada yaptık. Aynı zamanda lüzumsuz ve gereksiz olan tahlillerin önüne de geçilmiş oluyor. Bir doktora gidiyor hastamız, A tahlilini istiyor. İki saat sonra başka bir doktora gidiyor aynı tahlili o da istemeye kalkıyor. Hasta bilmediği için aynı hastadan üç dört defa aynı tahlilin istendiği oluyordu. Biz bununla ilgili geçen yıl bir maliyet hesabı yapmıştık. Yaklaşık yüzde 25 tasarruf sağlıyor. Sadece sistem üzerinden işlem yapmanız. Lüzumsuz tahlillerin önüne geçilerek bu kadar bir tasarruf sağlandı." diye konuştu.

EĞİRDİR'E ROBOTİK YÜRÜME CİHAZI KURULUYOR

Eğirdir'e robotik yürüme cihazı kuracaklarını söyleyen Aydın, "İki yıldır çabasını verdiğimiz robotik yürüme cihazını yaklaşık bir hafta sonra Eğirdir'e kuracağız. Alt yapı çalışmaları tamamlandı. Robotik yürüme cihazı çevre illerde olmayan ileri teknoloji bir cihaz. Rehabilitasyona ihtiyacı olan hastaların daha modern şartlarda fizik tedavilerini sağlamış olacağız. Ayrı bir tıbbi kalite getirecek. Türkiye genelinde çevre illerde olmadığını bilmiyorum. Antalya'da var, Burdur, Denizli, Afyon gibi komşu illerde yok." ifadesini kullandı.

PALYATİF MERKEZ HİZMETE GİRDİ

Palyatif Merkezin Isparta Devlet Hastanesi'nde kurulduğunu dile getiren Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Osman Aydın, açıklamalarına şöyle devam etti; "Palyatif Merkez diyorduk. Palyatif Merkez, Isparta Devlet Hastanesinde aktif olarak hizmete girdi. Son dönem hastaları yatıracağımız bir merkez. Geçen hafta itibarıyla hasta yatışı başladı. Eski enfeksiyon hastalıkları servisini palyatif merkezi olarak kullanmaya başladık.

AMATEM KURULACAK

AMATEM'in hep üzerinde duruyoruz. Ağız Diş Merkezi taşındığı zaman bir buçuk ay sonra faaliyete geçireceğiz. Daha önce yaptığımız protokol gereği üniversite ile birlikte işleteceğiz. Pediatrik Nörolog yani Türkiye'nin çoğu yerinde yok. Bir aydır Isparta Devlet Hastanesi Gülkent Biriminde hizmet veriyor. İlk bir kaç hastayla başlamıştı. İnsanlar bildikçe buraya geliyorlar. İlin bir ihtiyacıydı. Hasta sayısı giderek artıyor.  Yoğun bakım kapasitemizi artırıyoruz. Kalp Merkezine üçüncü basamak 5 yataklı bir yoğun bakım açıyoruz."

KRİTERLER GİDEREK AĞIRLAŞIYOR

Isparta Kamu Hastaneler Birliği'nin Sağlık Bakanlığı tarafından Türkiye ikincisi seçilmesine ilişkin değerlendirmede bulunan Aydın, ilk olarak sağlık personellerine teşekkür etti.

Puanlamadaki kriterleri de anlatan Aydın, "Bir çok kriter var. Biz bunu üçe ayırıyoruz. Tıbbi kriterler, mali kriterler ve idari kriterler. İdari kriterlerden ihalelerle ilgili muhasebede işleme süreleri var bunların. İhaleyi yaptığınız firmanın malı teslim ettiği süreden sonra kaç günde saymanlığa gönderiyorsunuz. MHRS uygulama düzeni var. Bakanlığın bu konuda bir hedefi var, o hedefi tutturabiliyor musunuz? Eğitim kriterleri var. Hastanenin zorunlu olarak vermesi gereken eğitimler var. Bunları verip vermediğiniz dikkate alınıyor.

Tıbbi kriterler; Acil servis işleyişleri, yoğun bakım işleyişleri, poliklinik işleyişleri bunların istatistikleri. Bunların hepsi otomasyon sistemi üzerinden gidiyor. Bakanlık o verilerden alarak puanlama yapıyor. Mali kriterlerden de gelir gidere göre bir puanlama yapıyor. Bu tarz kriterler dikkate alınıyor. Yaklaşık 100 civarında kriter var. Kabaca hastane işleyişini ölçmeye çalışıyorlar. Ama sadece bunlar da değil. Bakanlık özel kendi gözlemcilerini gönderiyor. O gözlemcilerle birlikte kendi de ekstra bir puan veriyor. Totalde 1000 üzerinden değerlendiriliyor. Bizim puanımız 730 civarında. Ama bunlar başlangıç kriteri olduğu için, iki yıllık bir dönem vardı. O kriterler değişti. Bakanlık kriterleri revize ediyor. Bu sene daha ağır kriterler getirdi. İki yıl öncekiyle aynı kriterler değil." dedi.

EĞİRDİR'E ŞEHİR DIŞINDAN ÇOK HASTA GELİYOR

Eğirdir'e Türkiye'nin birçok ilinden hasta geldiğini belirten Aydın, açıklamalarına şöyle devam etti; "İl dışından genellikle Eğirdir'e geliyorlar. Önceki yıllara nazaran azalmakla beraber en çok Eğirdir hasta çekiyor. Isparta Devlet Hastanesi'ne gelen hastaların yüzde 10'u il dışından gelen hastalardan oluşuyor.  Daha çok Burdur, Afyon, Antalya gibi komşu illerden geliyor. Normalde yüzde 30 kadar Eğirdir'e gelen hasta var. Ama şu dönem ciddi anlamda bir artış söz konusu. Yüzde 50-55 civarında hasta il dışından Eğirdir'e geliyor. Türkiye'nin her yerinden geliyorlar.

AYLIK 10 BİN HASTA

Devlet Hastanesi aylık ortalama 100 hastaya bakar. Yüzde 10 dediğimiz zaman aylık ortalama 10 bin hasta yıllık 100 binin üzerinde bir hastadan bahsedebiliriz. SDÜ'ye çevre illerden daha çok geliyor. Devlet hastanesinden daha çok hasta geliyor. Sevk edilen hasta oranlarımız bizde karne kriterleri. Hasta ne kadar çoksa kurum size o kadar düşük not veriyor. Biz sevk vermiyoruz. Genellikle psikiyatri hastalarımız. Manisa ve Kadıköy'e giden hastalarımız çok. Pediatrik Kardiyolog olmadığı için biz bu hastalarımızı Antalya'ya gönderiyoruz.

ONKOLOJİ SERVİSİNİ TANITAMADIK

Isparta'mızda iki tane Onkolog var. Bir tanesi bizdeydi. Kemoterapi merkezi açmıştık. Şuan Onkoloji uzmanımız ayrılıyor. Şuan ilimizde tek üniversite de onklog var. Tabi ki bu talebe yetişemez. Bizim de ihtiyacımız var. Üniversitenin alt yapısı hazır. Radyoterapiyi verebiliyorlar. Onkolojik tedavi yapabiliyorlar. Burada kalması yönünde bizim daha çok duyurmamız gerekiyor. Biz onkolojide üniversite kadar çalışamadık. Tanıtımda yetersiz kaldık."

GÜLKENT BİNASINI KULLANABİLİRİZ

Şehir Hastanesi'nin tamamlanmasının ardından eski binaların kullanılıp, kullanılmayacağına ilişkin sorulan soruya ise, "O binaların kullanımı konusunda bakanlık karar verecektir." diyen Aydın, kendi görüşlerini de aktardı.Gülkent binasının sağlık yatırımı olarak uzun vadede kalması gerektiğini belirten Aydın, "Diğer binalara çok ihtiyaç kalacağını düşünmüyorum. Uzun vadede sadece Gülkent'in elimizde bulunması kanaatindeyim. Diğer binalara sağlık anlamında ihtiyacımız olmayacak." ifadelerini kullandı.

 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Posta 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 538 559 99 20