• BIST 110.932
 • Altın 175,132
 • Dolar 4,0581
 • Euro 4,9812
 • Isparta 11 °C
 • Antalya 21 °C
 • Burdur 10 °C

KANUNİ ZORUNLULUK

KANUNİ ZORUNLULUK
Basın İlan Kurumu Genel Kurulu Anadolu Gazete Sahipleri Temsilcisi Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Arslan, kurumlar açısından ihale ilanlarının yerel gazetelerde yayınlanmasının yasal bir zorunluluk olduğunu belirterek, "Bundan hiçbir kamu görevlisinin kaç

Isparta Express Gazetesi yönetimi,  Basın İlan Kurumu Genel Kurulu Anadolu Gazete Sahipleri Temsilcisi Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Arslan'ın konuğu oldu.  Arslan,  Anadolu basınının en önemli gelir kaynağı resmi ilan pastasındaki daralmaya dikkat çekti.  Kamu kurumları idarecilerini  uyaran Arslan, "Basın İlan Kurumu mevzuatı gereği verilen ilanlar kamuya yük değildir. Bu bir yasal zorunluluktur. Bundan imtina eden ve mevzuatı herhangi bir yolla sündürerek, gerek ilanı birleştirerek gerek parçalayarak gerekse de acil alımlarla ilanlardan imtina etmek bir kamu görevlisi açısından görevini ihmal etmek ve yerine göre kötüye kullanmak anlamına geliyor" diye konuştu.

Isparta Express Gazetesi İmtiyaz Sahibi Lokman Önal, Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Ferhat Kaya ve  Reklam Müdürümüz  Vasıf Sertçelik, Konya'da Yenigün Gazetesi'nin sahibi olan  Basın İlan Kurumu Genel Kurulu Anadolu Gazete Sahipleri Temsilcisi Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Arslan'ın konuğu oldu.

BU ELBİSE BİZE DAR GELİYOR

Anadolu basınının var olabilmesi ve güçlü durabilmesi için Basın İlan Kurumu'nun varlığının son derece önemli olduğunu belirten Arslan,  Basın İlan Kurumu mevzuatlarında, Türkiye'deki Anadolu basınının ihtiyaçlarını, Türk medyasının ihtiyaçlarını karşılamaktan uzak bir kanunla karşı karşıya olduklarını söyledi.  Bu elbisenin  Anadolu basınına dar geldiğini belirten Arslan, bunun değişmesi gerektiğini söyledi.  

İLAN PASTASINDA DARALMA

Bundan kısa bir süre önce bir çok ili ziyaret  ettğini aktaran Arslan, "Bu ziyaretlerde önemli bir tespiti ortaya çıkardık. Resmi ilan pastasında ciddi bir düşüş var. Bunun temel nedenlerinden bir tanesi seçim yılı olması. Önce mahalli seçimler ardından cumhurbaşkanlığı seçimleri resmi ilanları etkiledi. Mahalli seçimlerin bir özelliği, büyükşehir yasasının uygulamaya konmuş olmasıdır. Özellikle Büyükşehir belediyesi olan ve yeni kurulan büyükşehir belediyesi olan  illerimizde kamu idareleri ve köylere hizmet götürme birlikleri kapanmış olsa bile belediyelerin merkeze yönelik hizmet yürütme anlayışı hala devam ediyor. Önümüzdeki dönemden itibaren bu faaliyet alanlarını daha da genişleteceklerini düşünüyorum. Şu anda bundan dolayı bir daralma söz konusu" açıklamasında bulundu. 

İLAN VERMEK KAMUNUN GAZETELERİ

BESLEMESİ  DEMEK DEĞİLDİR

                Basın İlan Kurumu mevzuatı gereği verilen ilanların  kamuya yük olmadığını ileten Arslan, " Bu bir yasal zorunluluktur. Bundan imtina eden ve mevzuatı herhangi bir yolla sündürerek, gerek ilanı birleştirerek gerek parçalayarak gerekse de acil alımlarla ilanlardan imtina etmek bir kamu görevlisi açısından görevini ihmal etmek ve yerine göre kötüye kullanmak anlamına geliyor. Gazetelerde yayınlanan ilanlar gazetelere destek vermek, kamunun gazeteleri beslemesi anlamına gelen bir durum değildir. Aksine bu ilanlar vesilesiyle eğer ihale ilanı söz konusu ise alenileşmesi ve rekabet ortamının yaratılması ve bu rekabetin sonucunda da kamu menfaatinin sağlanmasıdır. İlanın gazetelerde yayınlanmadığını düşünürsek, bu iş ya davet yoluyla yapılıyor ya da çok az sayıda firmanın katılımıyla yapılıyor. Bu da şeffaflığı ortadan kaldırıyor, suiistimallerin önünü açıyor" şeklinde konuştu.

İLANI YAYINLAMAK  YASAL BİR ZORUNLULUKTUR

16 Ağustos'ta kamu ihale kurumu genel tebliğinde bir değişiklik yapıldığını anımsatan Arslan, " Kamu Hastaneler Birliği'nin kurulmasının ardından kamu ihale kurumunun yaptığı düzenlemeler şunları beraberinde getirdi;  Kamu İhale Kurumu özellikle Milliği Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı'nda ihale ilanlarının birleştirme yoluyla meydana gelen Anadolu basınındaki kayıpların telafi edilmesine dönük bir adım attığını ilan etti. Önümüzdeki günlerde bu olumlu adımın bürokrasi tarafından algılanması ve yerine getirilmesini bekliyoruz.  İlanları yayınlamak yasal bir zorunluluktur. Bundan hiçbir kamu görevlisinin kaçmaması gerekiyor. Kamu idarecilerinin bu ilanları yayınlatması, gazetelere bir ayrıcalık tanıma, lütufta bulunma ya da kamu kaynağını çar çur etme gibi algılanmaması gerekiyor. Burada bir düşünce yanlışlığı var. Bunun düzelmesi lazım" görüşünü iletti.

İCRA İLANINDA DA SORUN YAŞIYORUZ

İcra ilanlarıyla ilgili de ciddi problem olduğuna işaret eden Arslan, "Yargıtay 12. Dairesi'nin hastane, okul, tersane, dersane gibi ülke genelinde alıcı bulunabilecek icralık ilanların ancak 50 binin üzerinde tirajı bulunan gazetelere verilmesinin uygun olduğunu, İcra İflas Kanunu'nun,  icra müdürlerine tanıdığı yetkiyi kullanırken buna özellikle dikkat etmeleri gerektiğini söyleyen 5-6  adet içtihadi kararı var. Bu vesile ile onu da hatırlatmak isterim. İflaslık durumda olan vatandaşımız, 1 lira olan ilan ücretini 4 lira olarak ödüyor. Bu nedenle daha da zor duruma düşüyor. Mahalli gazeteler de bu ilanları yayınlayamadığı için bir kayba ulaşıyor" dedi.  

ANADOLU BASINI ÖNMELİ BİR MECRA

Anadolu basınının Milli Savunma gibi görevini yerine getiren önemli bir  mecra olduğuna işaret eden Arslan, "Bu basını besleme haline getirmemek lazım. Anadolu basını da,  Basın İlan Kurumu gelirlerini tek gelir olarak algılamaması lazım. Ama kamu kurumları da yasa ile kendilerine verilen görevleri yerine getirmekten imtina etmemeli" dedi.

YÜZLERCE MEZUN VAR AMA ANADOLU

BASINI KALİFİYE ELAMAN SORUNU YAŞIYOR

Yerel basının nitelikli eleman sorununa da dikkat çeken Arslan, "Türkiye'de  50'yi aşan iletişim fakültesi ve buralardan mezun olan öğrenciler, kamuya geçebilmek ve polis olabilmek gibi bir eğilim içerisindeler. Burada bir yanlışlık var. Bunun düzeltilmesi lazım. 50 kadar fakülte varken vasıflı dediğimiz elemanların sektör içinde yer almaması, tıpkı  şeker hastalığında olduğu gibi bir durum.  Kanınızda şeker çok fazladır ama onu kullanacak olan insilün sağlanmadığı için vücut şekersizlik çeker. Yüzlerce fakülteden mezun gelirken, Anadolu basını nitelikli eleman sıkıntısı çekiyor. Basın İlan Kurumu mevzuatı anlamında kolaylaştırıcı yönde adım attı. Fakülte mezunları doğrudan, meslek yüksek okulun mezunları ise 6 ay bekledikten sonra kadrolu hale geçiyor. Yine İş-Kur'un işbaşı eğitiminden istifade eden arkadaşlarımızın burada geçen 6 aylık süreleri de vasıflıktan sayılıyor" diye konuştu.

İNTERNET MEDYASINA İLANI GAZETELERİN

PAYINDA N VERMEK  BÜYÜK YANLIŞLIK OLUR

İnternet  medyası yasa düzenlemesinde,  internet haber sitelerine yazılı basının resmi ilanından pay kapma gibi bir çabasına girişmenin büyük yanlışlık olacağına dikkat çeken Arslan, "Mecliste , internet medyasının düzenlenmesi konusunda komisyonlardan geçmiş bir kanun tasarısı  var. İnternet sahasının düzenlenmemiş bir saha olması nedeniyle bu tasarı gündemde. Sonuçta onlar da habercilik görevini yerine getiriyor. Ancak internet yasa düzenlemesi yapılırken, internet medyasında  resmi ilan alırken, bunun yazılı basının resmi ilanından pay kapma gibi bir çabasına  girişilmesi yapılacak en büyük yanlışlardan biri olacaktır. Bu saha bir kamu görevidir. İnternet sitelerine eğer bir pay verilecekse, yeni kaynaklar yaratılması gerekiyor. İnternet medyasıyla ilgili düzenleme yapılırken personel, vergi ve sigorta ödemeleri gibi çalışmaları ve yine tıklanma sayılarına göre düzenlemeler yapılmalıdır. Bunları yapacak insanların da nitelikleri belirlenmelidir" dedi.  

ARSLAN'DAN ISPARTA BASININA MESAJ

Son olarak Isparta basınına mesaj veren Arslan; "Çok kısa süre önce Isparta'daydım. Meslektaşlarımızla kucaklaştık. Çok mutlu oldum. Toplumun ihtiyaçlarını karşıladığı sürece yayın kuruluşları hayatın diğer alanındaki mecralar yaşamaya devam eder. Ben Isparta gibi gül kokan bir şehrimizin medyasının da içindeki mesleğe dönük rekabeti yüksek seviyede tutup, dostluklarını da en az onun kadar artırmasını temenni ediyorum" diye konuştu. 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • ÖYLE PİŞMAN OLDULAR Kİ20 Nisan 2018 Cuma 14:00
 • O LİSTEDE ISPARTA YOK20 Nisan 2018 Cuma 13:53
 • SAKIN BUNA KANMAYIN20 Nisan 2018 Cuma 13:51
 • İŞ DÜNYASINI FUARA ÇAĞIRDI20 Nisan 2018 Cuma 13:45
 • TÜRKİYE GERÇEKLERİNİ ANLATIYORLAR20 Nisan 2018 Cuma 10:34
 • BAŞVURUSUNU GENEL MERKEZE YAPACAK19 Nisan 2018 Perşembe 23:41
 • YALÇIN TERBİYEYE DAVET ETTİ19 Nisan 2018 Perşembe 21:58
 • İSMAİL ÖZDEMİR ADAY OLUYOR19 Nisan 2018 Perşembe 21:30
 • YALÇIN ADAY OLMAYACAK MI?19 Nisan 2018 Perşembe 13:32
 • BAKIR CHP ADAYLIĞI HAKKINDA KONUŞTU19 Nisan 2018 Perşembe 12:01
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Posta 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 538 559 99 20