• BIST 107.015
 • Altın 172,213
 • Dolar 4,0658
 • Euro 4,9307
 • Isparta 12 °C
 • Antalya 22 °C
 • Burdur 12 °C

Karacaören HES’leri satılıyor

Karacaören HES’leri satılıyor
Karacaören HES’leri satılıyor

Elektrik Üretim AŞ’ye ait 10 hidroelektrik santrali (HES) 5 grup halinde özelleştirilecek. İlan edilen özelleştirmede suları Isparta sınırlarında, tesisleri ise Burdur ilinin sınırları içerisinde bulunan Karacaören 1 ve Karacaören 2 hidroelektrik santralleri de (HES) Grup 1 içerisine alınarak özelleştirilecek.

Resmi Gazete'de yer alan ilana göre Karacaören 1 ve 2, Kepez 2 ve Manavgat, Fethiye, Kadıncık 1 ve 2, Doğakent, Kürtün ve Torul hidroelektrik santralleri işletme hakkının verilmesi yöntemiyle özelleştirilecek.

İŞTE SATILACAK TESİSLER
Ajanslara düşen haberlere göre Özelleştirme İdaresi Başkanlığının Resmi gazete’de yayımlanan duyurusuna göre, Karacaören 1 ve Karacaören 2 (Grup 1), Kepez 2 ve Manavgat (Grup 2), Fethiye (Grup 3), Kadıncık 1 ve Kadıncık 2 (Grup 4), Doğankent, Kürtün ve Torul (Grup 5) HES’leri ve bu santraller tarafından kullanılan taşınmazlar “işletme hakkının verilmesi” yöntemiyle ayrı ayrı gruplar halinde özelleştirilecek.

Birinci grup Karacaören 1 ve 2 HES'leri için 25 milyon TL, ikinci grup Kepez 2 ve Manavgat HES'leri için 20 milyon TL, üçüncü grup Fethiye HES için 10 milyon TL, dördüncü grup Kadıncık 1 ve 2 HES'leri için 30 milyon TL, beşinci grup Doğakent, Kürtün ve Torul HES'leri için ise 50 milyon TL geçici teminat bedeli öngörülüyor.

İHALE TARİHİ
Birinci grup HES için 27 Ekim, ikinci grup HES için 14 Ekim, üçüncü grup HES için 5 Ekim, dördüncü grup HES için 10 Kasım, beşinci grup HES için de 20 Kasım'a kadar teklif verilebilecek.

İhaleler, kapalı zarf içerisinde teklif almak ve görüşmeler yapmak suretiyle pazarlık usulüyle gerçekleştirilecek. İhale komisyonunca gerekli görüldüğü takdirde ihaleler, pazarlık görüşmesine devam edilen teklif sahiplerinin katılımıyla açık artırma suretiyle sonuçlandırılabilecek.

TOPTAN SATIŞ

İhale konusu gruplardan birine teklif verilebileceği gibi ayrı ayrı olmak koşuluyla birden fazla grup için de teklif verilebilecek. Grup içinde yer alan santraller için ayrı ayrı teklif verilemeyecek.

İhalelere yalnızca tüzel kişiler ile ortak girişim grupları katılabilecek. Gerçek kişiler ve özel yatırım fonları, en az bir tüzel kişinin bulunduğu ortak girişim grubunda üye olarak yer alabilecekler.

KÜÇÜK YATIRIMCI MAĞDUR

Devlet Çukurova ve Kepez Elektrik bünyesindeki iletim ve dağıtım şebekesini geçtiğimiz yıllarda özelleştirdi. Toros Dağıtım 2 milyar 75 milyon dolar, Akdeniz Dağıtım 1 milyar 165 milyon dolar karşılığında özel sektöre devredildi. Şimdi barajlardan da önemli bir gelir elde etmiş olacak. 

Çukurova ve Kepez Elektrik’in 2058 yılına kadar imtiyaz sözleşmesi vardı. Halka açık olan bu iki şirkette 17 binin üzerinde de küçük yatırımcının hissesi bulunuyordu. Uzan Ailesi’ne ait paylara el koyan devlet, küçük yatırımcıların da hakkını korumadı ve bu şirketlerin tamamının kontrolünü ele aldı. 

Borsa’da küçük yatırımcıların 100 milyon dolardan fazla olan zararının tanzimi için bazı küçük girişimler yapıldıysa da hepsi sonuçsuz kaldı. 

İmar Bankası’ndan kaynaklı alacağını, gerek Telsim gerekse Rumeli Holding’e ait çimento şirketlerinin satışı ile tahsil eden devlet, ekstra vergi cezaları yazarak Uzanlar’ın borcunun kapanmasına asla izin vermedi. Bu arada dağıtım şirketlerinin satışından elde edilen gelirle Çukurova ve Kepez’deki küçük yatırımcıların zararının karşılanması yoluna da gidilmedi.

TP PETROL DAĞITIM ÖZELLEŞTİRİLECEK

Kararla ayrıca, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’na (TPAO) bağlı TP Petrol Dağıtım’da bulunan kamuya ait hisseler ile TEMSAN’ın Hazine’ye ait yüzde 100 oranındaki hissenin özelleştirme kapsam ve programına alınmasına karar verildi.  Her iki kurum da satışın blok satış, halka arz, varlık satışı veya kiralama yönteminin uygulanması suretiyle özelleştirilecek. Kuruluşların özelleştirme işlemleri 31 Aralık 2020’ye kadar tamamlanacak. 

TP Petrol Dağıtım, TPIC tarafından 16 Şubat 2006’da kuruldu. Başlangıçta 50 bin TL olan sermayesi, bugün itibariyle tamamı ödenmiş olarak 100 milyon TL’ye ulaştı. TP Petrol’ün 103 lisanslı bayisi bulunuyor. Şirket 2020’de 750 bayi ile yüzde 10 pazar payı hedefliyor. 

 

 

Karacaören 1 HES

 

Barajın Yeri

Burdur - Bucak

 Akarsuyu

Aksu Çayı

 Amacı

Sulama+Enerji+Taşkın Koruma

 İnşaatın (başlama-bitiş) yılı

1977 - 1990

 Gövde dolgu tipi

Zonlu Toprak dolgu

 Gövde hacmi

3,5  hm3

 Yükseklik (talvegden)

85  m

 Normal su kotunda göl hacmi

1 234,00  hm3

 Normal su kotunda göl alanı

45,5  km2

 Güç

 32 MW

 Yıllık Üretim

142 GWh

 

Karacaören II HES 

 Barajın Yeri

Burdur - Bucak

 Akarsuyu

Aksu Çayı

 Kuvvet Tüneli Boyu

566 m

Proje Düşüşü

105,5 m

Kurulu  Güç

47,2 MW

Toplam Enerji

206 GWh/yıl

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Posta 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 538 559 99 20