• BIST 110.932
 • Altın 174,978
 • Dolar 4,0605
 • Euro 4,9845
 • Isparta 16 °C
 • Antalya 18 °C
 • Burdur 17 °C

KENTSEL DÖNÜŞÜM TARTIŞMASI

KENTSEL DÖNÜŞÜM TARTIŞMASI
?Vatandaştan itiraz var revize edilsin? teklifi kabul görmedi

Sülübey ve Emre Mahalleleri'nde devreye girecek olan 18 uygulamasına AK Parti revizyon talebiyle itiraz etti. AK Partili Salim Güntaç ile Kadir Özkan daha önce devreye sokulan 18 uygulamalarında vatandaşların yoğun itirazı bulunduğunu bu yüzden itirazların dikkate alınarak yeniden revize edilmesini istedi.

 

Belediye Meclisi Mart ayı son birleşimi 18 uygulaması tartışmalara neden oldu.  Sülübey ve Emre Mahalleleri'nde imar planında yeniden düzenleme yapılarak mahallenin kimliğini yansıtacak mahalle parkı oluşturulması teklifini görüşen meclis üyeleri mutabakata varamadı. Özellikle AK Parti grubundan salim Güntaç ile Kadir Özkan sürekli Başkan Günaydın'ı uyararak mahallenin istediği düzenlemeyi anlatmaya çalıştı. Bu tartışmalara daha sonra Ak Parti grubundan Mehmet Ören ile MHP gurubundan Akif Aslan da dahil oldu.

KAARAĞAÇ MAHALLESİNDEN TEPKİ ALIYORUZ

İlk olarak 18 uygulamasının ilk başlatıldığı Karaağaç Mahallesi'nde sakinler tarafından tepki aldıklarını kaydeden AK Parti Meclis Üyesi Mehmet Ören, ‘'Uygulamalarda yolların büyütülmesi gerektiğini söylüyoruz. Bu arsalarla ilgili de inşaat sektörüyle uğraşan müteahhitler uygulamaya başladığı için çap alamıyor. Çözümsüzlükten ziyade bir mahalleden başlayıp sorunları çözerek gitsek diğer mahallelere geçmek daha uygun olur''diye konuştu.

100'ÜN ÜZERİNDE ŞİKAYET DİLEKÇESİ

Ardından söz alan Ak Parti grubundan Salim Güntaç ‘'Ortak parklar yerine katlarımızı yükseltsek daha iyi olur. Gördüğüm kadarıyla park yerlerinin tamamı parsel alanları. İnsanların parselli alanlarını parsel alanlarından çıkarıp parka döndürüyoruz. Oradaki yoğunlukları diğer imarlı parsellere geçiriyoruz. Zaten eski mahallelerde küçük alanlarda küçük evler yapıyoruz. Örneğin 10 kişinin olduğu parselin içerisinde ortaya park yapmak suretiyle bu sayıyı 15'e çıkartıyoruz. Dolayısıyla uygulamada işin içinden çıkılmaz durumla karşı karşıyayız. Karaağaç Mahallesi'nden önce yapılan 18 uygulaması askıdan sonra iptal oldu. Orada bir taneydi itiraz. Karaağaç Mahallesi'nde 100'ün üstünde belediyeye yapılacak itiraz var. Bunlar bu itirazların arkasında duracaklardır. Mahkemeye gidecek bu iş. Bu şekilde süreç uzayacak ve halkımız ve belediyemiz mağdur olacak. Mevcut parsellerimizi koruyarak, bu parsellerin yeşil alanları yüksek kat vermek suretiyle artırırsak çok daha mantıklı olacağı kanaatindeyiz. Yeni parklar üretmek yerine mevcut parsellerin kat adetini artıralım her arsa sahibi imarlı alanı içerisinde parkını çözsün. Yoksa bu tarzıyla Isparta'nın eski mahallelerini kilitliyoruz. 15 metrelik yollar yapılmış, imar mevzuatı gereği yüksek kat yapabilmek için 20-25'lik yollar açmamız gerekiyor''  açıklamasında bulundu

ISPARTA MUTLU OLACAK

Öte yandan Başkan Yusuf Ziya Günaydın ise daha önce gerekli düzenlemeleri yaptıklarını belirterek, ‘'Karaağaç Mahallesi'nde eski emsal 1,50 olduğu için kayıp gözüküyor. Bu şikâyetin farkına vardım önümüzdeki Mecliste bu düzeltilecek. Artık yer üstünde otopark olmayacak. Müteahhitler bunu yaptıktan sonra seve seve başarılı olduklarını kabul edecekler. Emsalden sonra kalan yerlerimiz otoparka giriş çıkışa çok müsaade ediyor. Otopark konusunda hepimizin yüzü gülecek. Isparta'da bu konuda mutlu olacağız. Mimarlarımız Neufert modeline göre modülasyon aksları çizerek konutları çözecekler. Vatandaşın kaybı olursa beni üzer. Şikâyetlere karşı çözümünü anlayacağız. Ama her yenilikte anlatmak kolay olmuyor. Otoparkla ilgili biraz katı davranıyormuşuz gibi girdik. Mimarlarımız artık buna alıştılar. Müteahhitlerimiz de seve seve kabul edecekler. Bunu rahatlıkla geçirelim. Hataları talepleri düzeltebiliriz. Belki bu çalışmalar meclise bir kez daha gelecek'' diye konuştu

ÖNÜMÜZDEKİ MECLİSE ERTELEYELİM

Tekrar söz alan Güntaç, ‘'Bunu erteleyelim. Önümüzdeki mecliste oy birliğiyle geçirelim'' teklifi kabul görmeyince oylamaya geçildi. Tartışılan madde MHP'nin evet oyuna karşılık AK Parti grubunun hayır oyuyla oy çoğunluyla kabul edildi.

 

Mecliste ülkücülük tartışması

Ege Üniversitesi'nde bıçaklı saldırı sonucu şehit düşen Ülkücü Çakıroğlu'nun isminin yaşatılmasına ilişkin konunun görüşülmesi sırasında AK Parti ve MHP arasında tansiyon yükseldi.  

Belediye Meclisinin Mart ayı ilk oturumunda AK Parti Grubunun verdiği önergeyle İzmir Ege Üniversitesi'nde bıçaklı saldırıda hayatını kaybeden Ülkücü Şehit Fırat Yılmaz Çakıroğlu'nun adının bir yere verilmesi konusundaki görüşme Meclis'te tansiyonun yükselmesine neden oldu İsim Komisyonu Başkanı Oğuzhan Göker, görüşme öncesi söz istedi.

ÜLKÜCÜ HAREKET KİMSEDEN İCAZET ALMAZ

Hayatının baharındaki bir ülkücü gencimizin kalleşçe şehit edilmesinden dolayı tüm Türkiye büyük bir üzüntüye boğduğunu belirten Göker. " Bu süre içerisinde Sayın Başkanımızın bir çalışma başlattığını biliyoruz. Kulepark içerisinde yaklaşık 12 metre yüksekliğinde devasa bir anıt yapıldığı ve bu anıt bittikten sonra isminin verilmesi hatta Kulepark isminin de Fırat Çakıroğlu olarak değiştirilmesi, açılışa rahmetlinin anne ve babasının da davet edilerek onurlandırılması tarafınıza iletilmişti. Sizin de talimatlarınızın doğrultusunda bu ayki meclis gündemimize, isim komisyonumuza bu konuyu almamıştır. Ancak bu aradaki sessizliğimiz sanki bir vurdumduymazlık, umursamazlık ve vefasızlık gibi algılanacak olacak ki bir önerge verildi. Bu verilen önerge, ülkücü hareketin mensuplarının olduğu ortamda ülkücü bir şehitle ilgili olduğundan ülkücü hareketi üzmüş ve kırmıştır. MHP'nin ve ülkücü hareketin olaya bakış açısı tamamen siyaset bir fırsatçılık veya siyasi kahramanlığa soyulmadan öteye gitmemektedir. MHP, daha önce tarih boyunca vermiş olduğu gibi vatanı ve Türk milleti için şehidini verir, bağrına taş basar, acısını yaşar ve hesabını hukuki zeminler içerisinde sonuna kadar sorar. Bu anlamda şehidini unutmaz, unutturmaz ama siyasi istismar noktasında da kimseye müsaade etmez. Tüm bunları yaparken MHP ve ülkücü hareket asla kimseden icazet almaz, kimseye de hesap vermez'' diye konuştu.

‘'ÖLEN KİŞİ ÜZERİNDEN SİYASET YAPMAYIZ''

Göker'in bu konuşması sonrası söz alan Ak Parti grubundan Kadir Özkan, ‘'Biz kimseye karşı bir hareket yapmadık. Ölen kişinin üstünden siyaset yapılamaz. Her ülkücü MHP'li değildir. Biz ölen bir kişi üzerinden siyaset yapmayız''dedi.

‘'ÇAKIROĞLU'NUN ADI BASIN PARKI'NA VERİLECEK''

 Meclis Başkanı Yusuf Ziya  Günaydın, konuya girerek  ‘'Ben ilave yapacaktım. Işıkkent'te bir parkımız yapılıyor. İçerisine basına bir yer yapacağız. O parkın ismini de Fırat Çakıroğlu koyuyoruz. Ayrıca anıt yapıyoruz. Bunun şuanda demir ve usta hazırlıkları başladı. Yüksekliği 12 metre'' dedi.

‘'BEN DE ÜLKÜCÜYÜM''

Günaydın'ın bu açıklaması sonrası tansiyon düşmedi ve Özkan  yeniden söz alarak ‘'Biz bu açıklamayı yaparken art niyet gözetmedik. Bu arkadaşa sahip çıkmak gerekiyorsa buna sadece MHP sahip çıkmamalıdır. Bu dava önemli bir davadır. Bu arkadaşımız vatanın bölünmemesi için kendini siper etmiş bir arkadaşımızdır. Gündemde alınmamasından dolayı biz bunun gündeme alınmasını önerdik. Ülkücülük sadece MHP'lilik değildir sayın başkanım. Siz bunu daha iyi bilirsiniz. Her MHP'li ülkücüdür ama her ülkücü MHP'li değildir. Bunun açıklaması vardır. Ben Ülkü Ocaklarında yetiştim. Bunu inkâr etmiyorum. Ben de ülkücüyüm'' şeklinde konuştu. Günaydın konunun daha da uzamaması adına tekrar devreye girdi ve maddeyi oylattı. İsim Komisyonu,  Çakıroğlu'nun isminin yaşatılması için  bir anıt  yapılması çalışmasının olduğunu belirterek  bu anıtın tamamlanmasından sonra  adının verilmesinin uygun olacağı yönünde karara vardı. Bu nedenle konu, anıtın tamamlanmasından sonra yeniden değerlendirilecek.

 

37 PARSELE KARIŞILIK BORÇTAN DÜŞÜN

Belediye Meclisi,  kamu kuruluşlarına  bırakılan mülkiyeti belediyeye ait 37 adet parsele karışlık, SSK ve Maliye borçlarından düşülmesi yönünde karara vardı.

Belediye Meclisi  Mart ayı son oturumunda İmar Komisyonu'na havale edilen parsellere karşı  borçtan düşülmesi konusu  karara bağlandı. Komisyon, hali hazırda mülkiyeti belediyeye ait olup kamu kuruluşlarınca kullanılan çeşitli mahallelerdeki  37 adet parselin devrine karşılık SSK ve Maliye borçlarından düşülmesini 6183 Sayılı Amme Alacaklarının  Tahsil Usulü Hakkında Kanun gereği hazineye devrinin yapılmasını uygun buldu.   

SENİRKENT YÜKSELİŞ'İN YURT İÇİN İMAR

DÜZENLEMESİ TEKLİFİNE ONAY ÇIKTI

Öte yandan İmar Komisyonu imar düzenlemelerine ilişkin teklifleri de değerlendirdi. Komisyon raporunda dikkat çeken düzenlemeler arasında Senirkent Yükseliş Vakfı'nın  Çünür Mahallesi'nde yapmak istediği yurt vardı. Meclis, burada ticare alan konumundaki alanın  sosyal tesisi alanına işlenmesi yönündeki imar değişikilği teklifini uygun buldu.

MEZARLIK İÇİNDE KALAN  YER

KONUT ALANINA DÖNÜŞTÜ 

İmar Komisyonu, Asri Mezarlık içinde  kamulaştırma işlemi yapılmamış olan  ve konusu mahkemeye taşınan 2bin 341 metrekarelik alanın yüzde 60'lık kısmının konut alanına alınması yönündeki  teklifi de değerlendirdi.  Komisyon,  sosyal tesis alanına kadar  defin işlemi yapılmamış  parsellerin, yüzde 60'lık kısmının konut alanında kalacak şekilde ve mezarılkı tarafına yeşil bant bırakılarak dzenlenmesi  şartıyla teklifi uygun buldu.

KERESTECİLERİN YENİ YER TEKLİFİ UYGUN GÖRÜLMEDİ

İmar Komisyonu, yeni kuruluş olan Isparta Keresteciler Küçük Sanayi Yapı Kooperatifi'nin  sanayi alanında çalışma için işyerlerinin uygun olmaması nedeniyle  sanayi alanından çıkarılarak  yeni yer gösterilmesi yönündeki teklifini  ise, kooperatifin üye sayısı, alan büyüklüğü gibi ihtiyaçlarının net olmamasından ötürü teklifi uygun görmedi.

 

 

BİR TEŞVİKTE BELEDİYEDEN

Belediye Meclisi, yatırım teşvik belgesi alan  sanayi kuruluşlarına belediye harçlarında yüzde 10 indirim yapma kararı aldı.  Eğlence sektöründeki iş yerlerinden alınan  eğlence vergisi tarifeleri de belli oldu.  

Belediey Meclisi, sanayi yatırımlarını teşvik etmek amacıyla  belediye hizmet ücretlerinin  yüzde 20 oranında alınması yönünde 2010 yılında karar aldı.  Ancak bu karar 2015 yılı Gelir tarifesine yansıtılmadı.  Genç Güç-San Tarım Aletleri  Şirketi  bu konunun 2015 gelir tarifesinde yer almasını istedi. Tarife Komisyonu kararı değerlendirdi. Komisyon, yatırım teşvik sahibi sanayi kuruluşlarına  belediyeharçlarında yüzde 10 oranında indirim yapılmasını uygun gördü. Konu Meclis'te kabul edildi.

EĞLENCE VERGİSİ EN AZ

6 EN FAZLA 70 TL

Öte yandan 2015 yılında Eğlence Vergisi için uygulanacak tarifeler de belli oldu. Esnafın menfaati gözetilerek belirlendiği belirtilen o tarifelere göre  rakamlar en az 5 en fazla 100 TL aralığında ortaya konuldu. Buna göre bilardo, masa futbolu salonları gibi eğlence yerlerinden 25 metrekareye kadar olan yerlerde günlük 6 TL,  26-50 metrekareye kadar olan yerlerde 8 TL, 51-100 m2 arası yerlerde 10 Tl, 101 -200 m2 arası yerlerde 12 Tl, 201 m2'den yukarı yerelrde 18 TL  günlük eglence vergisi alınacak.  Canlı müzik yapan  yerlerden alınacak günlük eğelnec vergisi tarifesi 30 TL. Bar, pavyon, gazino  gece kulubü gibi eğlence yerlerinde 50 m2'ye kadara olan yerlerde 30 TL, 51-150 m2 arası yerlerde 40 TL, 151-300 m2 arası yerlerde 50 TL, 301 m2 yukarısı yerlerde 60 TL, 4 yıldızlı otellerde 40 TL, 5 yıldızlı otellerde 70 TL vergi alınacak

 

  

İŞLER GELECEK YILA SARKTI

2016 BÜTÇESİNDEN PAY İSTENDİ

Belediye Meclisi'nin mart ası son oturumunda iki belediye hizmeti bu yıl yetişmeyeceği için gelecek yılın bütçesinden pay ayrılması gündeme geldi.

2016 bütçesinden pay ayrılması istenen hizmetlerden biri Gökkubbe Fuar Alanı.  Plan ve Bütçe Komisyonu, fuar alanı inşaatının yapım süresinini 2016 yılına sarkacağından ötürü  yapım bedelinin yüzde 65'lik kısmının 2015 bütçesinden geri kalanının ise 2016 bütçesinden karşılanmasını uygun gördü.  Gelecek yılın bütçesinden pay ayrılması istenen  diğer belediye hizmeti ise Çelebiler Mahallesin'de yapılacak olan yeraltı otopark çalışması oldu. Komisyon,  bu inşaatın da gelecek yıla sarkacağından ötürü yüzde 35'lik yapım bedeli bütçesinin 2016 bütçesinden karşılanmasını uygun gördü. Komisyon raporu Meclis'te kabul edildi.        

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Posta 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 538 559 99 20