• BIST 95.852
 • Altın 189,011
 • Dolar 4,6622
 • Euro 5,4311
 • Isparta 20 °C
 • Antalya 24 °C
 • Burdur 20 °C

KILIÇDAROĞLU'NUN TAM MİTİNG KONUŞMASI

KILIÇDAROĞLU'NUN TAM MİTİNG KONUŞMASI
KILIÇDAROĞLU?NDAN HÜKÜMETE; GELİN SİZE KURS AÇALIM !

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu,  Isparta mitinginde partililere seslendi. Emekliye iki ikramiye maaş ve mazotun litresini 1.5 liradan verme vaatlerini yineleyen Kılıçdaoğlu,  "Mazotu hiç bir zaman 1 liradan vereceğiz' demedik"  diye konuştu.  'Kaynak nerede' sorularının yanıtını vermek için Başbakan'ı televizyonda  tartışmaya çağırdı. "Devlet nasıl yönetilir bunu öğreteyim ben sana? Acaba kurs mu açsak bunlara.  Para nasıl toplanır,  bütçe nasıl yapılır diye?  Sonun da galiba bize bunu da yaptıracaklar"  dedi. 

Cumhuriyet Halk Partisi Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, seçim turu kapsamında Isparta'da Hükümet Meydanı'nı dolduran binlerce partiliye seslendi. Kılıçdaroğlu'nun hedefinde yine AK Parti ve Başbakan Ahmet Davutoğlu vardı.  Isparta mitingine hava koşulları nedeniyle geç geldiğini belirten Kılıçdaroğlu Ispartalılardan özür diledi 'Gönlüm sizinle ' dedi.  "7 Haziran'da sandığa gidecek miyiz oyumuzu kullanacak mıyız diye soran Kılıçdaroğlu "Sadece bizim sandığa gitmemiz ve bizim oy kullanmamızın ötesinde sizden bir şey daha isteyeceğim. 7 Haziran günü sandığa giderken geçen seçimlerde şu veya bu nedenle CHP oy vermemiş vatandaşlara rastladığınızda  'bak kardeş 13 yıl bir iktidara kredi açtınız Önlerinde  hiç bir engel yok. 13 yıl sonunda nereye geldi Türkiye.  6 milyon işsiz, 17 milyon yoksul, 2 milyon Suriyeli. Onlara harcadığımız 5.5 milyar dolar para. Atama bekleyen 350 bin öğretmen, aylık 1000'lirarın altında olan 8 milyon emekli. Bu tablo 21. yüzyıl Türkiyesine yakışmıyor Bu tabloyu gelin değiştirelim' deyin " diye seslendi.   

Hükümetin,   kendisinin bu rakamlarına itiraz etmediklerini  belirten Kılıçdaroğlu, "Bu rakamlar yanlış demiyorlar.   Türkiye'yi  düzeltecek ama parayı nereden bulacak  diyorlar?   Söyleyeyim. Kaçak saraya bağlanan hortumları keseceğim. Sözüm söz. Hortumları kestik.  Parayı nereye vereceğiz?  İşçiye memura, emekliye, çiftçiye, esnafa vereceğim. Bu ülkede 21. yüzyılın Türkiyesinde kimse ben çıkıp 'yoksulum' demeyecek. Yoksulluğu tarihe gömeceğim.  Demek ki 7 Haziran'da bana görev düşüyor size de görev düşüyor. Beraber bir yurttaşımızı ister cadde, ister kahvede,  lokantada,  tarlada  ister fabrikada ister esnaf olarak dükkanında olsun; Yaşanacak Türkiye  İstiyoruz  diyeceksiniz.  Herkesin karnının doyduğu çocukların yatağa aç girmediği herkesin işi aşı olduğu bir Türkiye  istiyoruz. Bir evde işsiz genç varsa o evde huzur olmaz. Anne baba çocuğum ne zaman işe girecek ne zaman evlendireceğim diye merak ediyor. Hep beraber bunun için çalışacak mıyız? Yaşanacak bir Türkiye'yi   nasıl inşa edeceğiz. ? Bunun yolu refahı tabana yaymaktan geçer. Eğer çiftçi ürünün karşılığını  alıyorsa, yoksulluk, yolsuzluk  bitiyorsa yaşanacak Türkiye var demektir.  Biz  sokaklarda çatık kaşlı insanların  gezdiği bir Türkiye  istemiyoruz. İnsanlar hayatın he alanında güler yüzle gezmeli Birbirlerine merhaba demeli.  Kavgayı bırakacağız. Ondan hayır gelmez. Yaşanacak Türkiye'yi beraber inşa edeceğiz .  Biri  yer biri bakarsa kıyamet ondan kopar. Hepimizin yiyebileceği,  hepimizin beslenebileceği bir Türkiye'yi yaratmak zorundayız.  Bunun için bir emekliye bakacağız. O ülkenin büyümesine kalkınması en bükü katkıyı veren kişi alın teri döken kişi emekliye vefa borcu var Isparta'da 75 bin emeklinin oyunu istiyorum. Onu baş tacı yapıyorum ben. Yaşın geldi emekli oldun şimdi geçinemiyorsun. Refahı tabana yayacaksak ramazan ve kurban bayramında emekliye birer maşa ikramiye vereceğiz dedik. Sözümüz söz.

EMEKLİNİN HAKKINI EN ÇOK SAVUNAN PARTİYİZ

Dünyanın hiç bir ülkesinde emekliden çalışıyor diye aylığından kesinti yapılmadığını belirten Kılıçdaroğlu, sözlerinin devamında  " Emekli oluyor aldığı aylıkla geçinemiyor. Sen misin  işine devam edip deyip emekli aylığında yüzde 15 kesiliyor . Sosyal güvenlik destek primi bizim iktidarımızda kesilmeyecek emekli aylığı tam ödenecek. Emeklini cezalandırıldığı bir tablo var. Bütün emekli kardeşlerime sesleniyorum. 11 milyon emekliye sesleniyorum. Senin hakkını CHP'den fazla savunan hiç bir parti yok. Senin hakkını ben teslim edeceğim diyen sadece CHP. O halde emekliysen başımın üstünde yerin var senin hakkını koruyacağım ama sende CHP'ye gelip ben oyumu benim haklarım savunan partiye vereceğim diyeceksin. O parti Mustafa Kemalin partisidir O parti Cumhuriyet Halk Partisidir" diye konuştu.

13 YILDIR DEREBOĞAZI YOLUNU YAPMADILAR 

AK Parti iktidarının 13 yıldır Isparta'nın sorunlarına çözüm sunamadığını kaydeden Kılıçdaroğlu, "  Isparta'nın gölleri, gülleri meşhur. Gönülleri zengin. Hiç bir siyasi partinin seçim bildirgesinde Isparta geçmez. CHP hariç. CHP seçim bildirgesinde Antalya,  Isparta,  Burdur geçer. Yollar geçer çünkü duble yolun ne kadar önemli olduğunu biliyoruz,. Bu bölgenin ne kadar önemli olduğunun bilincinde olan tek parti CHP'dir.  Yıllar yılı gelip size Dereboğazı yolu sözü verdiler. Yapacağız dediler. 13 yıldır yapmadılar. Şimdi halen yapacağız diyorlar. Yapmadılar verdikleri sözleri tutmadılar. Yuh çekmeyelim. Ama şunu yapalım. Sen verdiğin sözü tutmazsan 13 yıldır verdiğin sözü tutmazsan  kusura kalmayın 7 haziranda benden size oy yok diyeceksiniz" dedi. 

 MAZOTU HİÇ BİR ZAMAN BİR LİRADAN VERECEĞİZ DEMEDİK

Hükümetin  çiftçiye 'Türkiye'nin dünya lideri' olduğunu söylediklerini belirten Kılıçdaroğlu,şunları söyledi:

                 "En son Avrupa  Eneri Ajansı açıklama yaptı.  Dünyanın  en pahalı mazotu Türkiye'de  diye.  Pahalı mazotta Türkiye'yi dünya lideri yapmayı başardılar. Biz mazotu 1.,5 liradan vereceğiz. Çiftçi alın terinin karşılığını alacak. Parayı nereden  bulacaksın?  Petrol dışarıdan geliyor rafineride işleniyor diyorlar. Hatta  Sayın Lütfi  Elvan burada  demiş ki 'mazot 1 lira olursa kötü durumlara düşeriz' diye  Biz hiç bir zaman 1 lira  demedik.  Yalan söylüyorlar kandırıyorlar. Bende biliyorum mazot rafineride  dolar karışlığı işlenir. Kar dahil mazot 1 lira 21 kuruşa  üretiliyor. Biz köylüye 1 buçuk liradan vereceğiz. Zarar eden var mı yok. Nasıl vereceksin. Sen yata gemilere mazotu 1.21 kuruşa verirken biz itiraz etmiyoruz da çiftçiye 1.5 liradan verirken mi itiraz ediyorsunuz?  Sen  incide,  yakutta,  pırlantada elmasta  KDV, ÖTV'yi kaldırırken sana bir şey söylemedik.  Bende çiftçinin mazotundan KDV ve ÖTV yi kaldırıyorum.  Neden itiraz ediyorsun?   Aramızda Ağrı dağı kadar fark var.  O elmastan yana ben köylüden yanayım.  O yandaştan yana  ben vatandaştan yanayım.  Aramızda dağlar kadar fark var. Çiftçi kardeşim üzülme.  7 Haziran'da tüm çiftçilerden söz istiyorum. Siz bu ülkenin  ahlaklıca yönetilmesini istiyorsan, eğer mazotu alın terinin karşılığını 1 buçuk liradan almak istiyorsan adres CHP"  diye konuşSen incide yakutta pırlantada elmasta KDV ÖTV' yi kaldırırken sana bir şey söylemedik. Bende çiftçinin mazotundan KDV ÖTV'yi kaldırıyorum. Neden itiraz ediyorsun Ama aramızda fark var. O elmastan köylüden yana ben ben vatandaştan yanayım. Aramızda dağlar kadar fark var. Çiftçi kardeşim üzülme, 7 Haziran'da tüm çiftçilerden söz istiyorum. Siz bu ülkenin ahlaklıca yönetilmesini istiyorsanız, eğer siyasetin vatandaşa hesap vermesini, eğer sen mazotu alın terinin karşılığında 1.5 liradan almak istiyorsan adres CHP.

 YOKSULLUĞU 4 YILDA BİTİRECEĞİZ

Atanamayan 300 bin öğretmen bekliyor. Bu iktidar kaldığı sürece sizin tayininiz çıkmaz. 200 bin dersliğe ihtiyaç var. 200 bin derslik yapılırsa atama bekleyen öğretmen kavramı kalmaz. Çocuk öğretmen, öğretmen atama bekliyor,  kişi buluşamıyor. Kimi buluşturacağız, Ferhat ile Şirin'i buluştuğu gibi öğretmen ile öğrenciyi buluşturacağız. Her öğretmen okulunda huzur içinde olacak. Bu bizim sözümüzdür. Ben 350 bin öğretmenin oyunu istiyorum. Bu işin şakası yok. Oturup şapkamızı önümüze koyacağız. 13 yıldır bunların yaptıkları ortada. Ben 10-20-30 yıl istemiyorum 4 yıl istiyorum. Adam gibi adaletle bu ülkeyi yöneteceğim.  Benim çocuklarımın yatak odalarında boy boy kasalar olmayacak. Benim bakanlarımın evlerinde ayakkabı kutuları olmayacak. Benim bakanlarım birilerinin önün Rıza Zarrab'ın önüne yatar gibi asla yatmayacak. Bu ülkeyi onurlu bir ülke.  İlk dört ayda çıkaracağım kanunun adı Temiz Siyaset Kanunu olacak. Siyaset düzgün namuslu hesap veren insanların alanı olmalı. Yolsuzluk yapanların köşeyi dönenlerin siyasete girip köşeyi döneyim diyen adamların alanı olmaktan çıkarmalıyız. Siyaset dürüst olmak, namuslu olmaktır. Bunun üzerine siyaset inşa edeceğiz. Bunu sizin oylarınızla yapacağız.  Sandığa gideceğiz, oyunu kullanıp CHP'yi iktidara getireceğiz. Aksi halde onlar yine köşeyi döner. 17 milyon yoksul, 20 milyon yoksul oldu. Bu Türkiye'ye 17 milyon yoksul yakışmıyor. Aylık geliri 200 TL'nin altında. Biz 4 yılda yoksulluğu bitireceğiz. Aile Sigortası gelecek. Her ailenin geliri 720 TL'nin altında olmayacak.  Hiç mi geliri yok 720 TL'sini devlet ödeyecek. Nasıl ödeyecek? Yoksul ailede her kadına bir banka hesabı açmasını söyleyeceğiz. Kadın gidecek bankadan parasını çekip çoluk çocuğunun rızkını sağlayacak. Kimse onun yoksul olduğunu bilmeyecek. Çünkü benim inancımda sağ elin verdiğini sol elin görmemesi lazım. Biz bunu yapacağız

BİZE KURS AÇTIRACAKLAR

Bir de refahı tabana yaymanın yolu Herkesin kazanması. Ama örgütlü hakkına sahip olamamış. Taşeron işçiliği bitireceğiz. Taşeron işçilik, diyelim ki hastane temizliği yapılacak. Devlet hastanenin temizliğini yaptırıyor.  Parayı taşerona veriyor.  O da işçilere ödüyor.  Ben taşeron işçiliği kaldıracağız deyince bağırıyorlar.  İyi de bunun kaynağı yok devlete yükü yok. Zaten devlet taşerona o da işçiye ödüyor. Bir de yüzde 18 KDV ödüyor.  Ben taşeronu aradan çıkarıp kardeşim bu çalışıyorsa aylığı götür işçiye ver.  Yüzde 18 karın olsun diyorum. Bizim her söylediğimiz doğrudur.  Ben  bana kaynak soran Sayın Davutoğlu'na  Türkiye Odalar Borsalar Birliği Genel Kurulu'nda açık ve net çağrı yaptım. Dedim ki sen kaynağı mı merak ediyorsun? O zaman gelirsin. Senin istediğin bir kanalda ikimiz çıkarız  sen sorar ben cevap veririm. Artı ona bir şey daha söyledim. Ben sana  sadece üç soru soracağım  Vallahi  başka soru sormayacağım. Gel çıkalım doğrusu  eğrisi nedir?  Devlet nasıl yönetilir bunu öğreteyim ben sana? Acaba kurs mu açsak bunlara.  Para nasıl toplanır,  bütçe nasıl yapılır diye?  Sonun da galiba bize bunu da yaptıracaklar" açıklamasında bulundu.

KILIÇDAROĞLU'NUN ISPARTA MİTİNGİNDEN NOTLAR

Denizli mitinginin ardından havayoluyla Isparta Süleyman Demirel Havalimanı'na inen Kılıçardoğlu,  1 saatlik 20 dakikalık  gecikmeyle miting alanına seçim otobüsüyle geldi. Kılıçdaroğlu, gelmeden önce bastıran sağanak yağış nedeniyle boşalan miting alanı yağmurun dinmesiyle yeniden doldu.  Polis notalarında yapılan aramanın ardından alana gelenler içeri alınırken,  miting alanı çevresindeki yollar ulaşıma kapatıldı.  Partililere, polis kontrol noktalarından geçtikten sonra parti bayrakları dağıtıldı.  Meydanı dolduran CHP'liler, türkülerle coştu.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Posta 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 538 559 99 20