• BIST 107.397
 • Altın 173,881
 • Dolar 4,0910
 • Euro 4,9872
 • Isparta 26 °C
 • Antalya 29 °C
 • Burdur 27 °C

KİRLİLİKLE MÜCADALE EN FAZLA GÖRÜLEN YERDEN BAŞLAYACAK

KİRLİLİKLE MÜCADALE EN FAZLA GÖRÜLEN YERDEN BAŞLAYACAK
Isparta Temiz Hava Eylem Planı Taslağına göre, hava kalitesini artrımak için öncelikle daha fazla ölçüm yapılması sağlanacak. Veri temini sağlandıktan sonra sorun yaşanan öncelikli alanlar tespit edilecek ve alınması gerekli önlemler belirlenecek. En az

1 ay boyunca askıda kalacak olan ve vatandaşların da katkısıyla son şeklini aldıktan sonra  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na gönderilecek olan Temiz Hava Eylem Planı Taslağınıdaki ayrıntılar ortaya çıktı. O planlamaya göre öncelik  yeterli veri temininine verilecek.  taslak plana göre,  hava kalitesinin iyileştirilmesi için olası önlemlerin detayları  bugüne kadar tek bir ölçüm istasyonundan yapılan mevcut hava kirliliği ölçümleri, hava kirliliği neticesinde yaşanan olumsuzlukları tam olarak ifade edecek yeterlilikte ve özellikte  değil. Bu nedenle öncelikle,  Isparta şehir merkezini tam olarak temsil edecek ve bölgesel farklılıkları  detaylı bir şekilde gösterecek ölçüm noktaları belirlenecek ve daha fazla sayıda parametre  ölçümünün yapılması sağlanacak.

İŞTE ALINACAK TEDBİRLER

Hava kirliliğini önlemek için alınacak tedbirler de o planda yer aldı.  Planda, "Sanayi tesislerinin bacalarına filtre takılması sağlanmalı.  Evleri ısıtmak için yüksek kalorili kömürler kullanılmalı, Kaçak kömür kullanımı engellenmeli.  Temiz enerji kaynakları (Güneş, doğalgaz, joetermal enerji vb.) yaygınlaştırılarak özendirilmeli. Yerleşim yerlerinde yeşil alanlar arttırılmalı,Toplu taşım araçları yaygınlaştırılmalı, İşletme kurulurken uygun yer seçimi yapılmalı" denildi.

KİRLİLİĞİ AZALTMAK İÇİN UYGULANACAK PROJELER

Planda kirliliği azaltmak için uygulanacak projelere de yer verildi. Buna göre yeterli derecede ve temsil edici özellikte veri temini sağlandıktan sonra sorun yaşanan öncelikli alanlar tespit edilecek ve alınması gerekli önlemler belirlenecek. Bu kapsamda sanayi bölgelerinin, çukurda kalan alanların, nispeten yüksek kotlu bölgelerin, eğitim ve sağlıkla ilgili tesislerin bulunduğu alanlarının, trafiğin yoğun olduğu bölgelerin durumu ve varsa diğer kritik yerlerin durumu detaylı bir şekilde incelenecek.  Hedeflere ulaşmak için maksimum 1 yıl içinde veri toplama altyapısının  iyileştirilmesi ve hava kirliliğine neden olan alanlarda daha etkin denetim ve iyileştirme faaliyetlerinin yapılması kaçınılmaz olacak"

ISPARTA'NIN 3TE 2'Sİ

KÖMÜRLE ISINIYOR

Planda, kullanılan yakıtların kirliliğe neden olmaması için alınmas gereken tedbilere de yer vedildi. Toplam enerji tüketiminde fosil yakıt kullanımı miktarı azaltılması gerektiğinin belirtildiği planda "İlimizde ısınma amaçlı kullanılan enerji kaynağının 2/3'ünü kömür oluşturmaktadır. Isınma  amaçlı kullanılan yakıt türleri içinde kömürün oranını düşürmek ve daha temiz bir yakıt türü  olan doğalgazın kullanımını yaygınlaştırmak için tedbirler ve teşvikler uygulanmalıdır.  Özellikle plansız yapılaşmış, ekonomik gelişmişliği düşük bölgeler için, doğalgazın altyapı  sistemi kurulmadan da kullanılmasını sağlayan sıvılaştırılmış doğalgaz vb. yöntemler geliştirilmeli ve kömür – odun sobaları yerine doğalgaz sobalarının kullanılması sağlanmalıdır. Her yıl İlimizde satışı yapılacak katı yakıt türlerinin standartlarının ilan edilerek, bu standartlara  uymayan yakıt tür ve cinslerinin ile girişi yasaklanmalıdır. İlimize girişi yapılacak her tür katı yakıtın izinli üretici/ith ithalatçı/dağıtıcı tarafından getirilmesi,  izinli firmalar tarafından satılması sağlanmalı, bu yöntemle kaçak yakıtın ile girişi ve satışının  önüne geçilmelidir. Yerleşim içinde faaliyet gösteren fırın ve fırınlı lokantaların kullanacağı odun türleri için  standartlar belirlenmeli ve bu tip katı yakıtların kullanılıp kullanılmadığı düzenli olarak  denetlenmelidir. İlimize girişi ve satışı yapılan katı yakıtlar için düzenli olarak denetim yapılıp, numunelerin tahlil  ettirilerek, katı yakıtların belirlenen standartları sağlayıp, sağlamadıkları kontrol edilmelidir. Katı yakıt denetimleri için ilgili kamu birimlerinde daimi ekipler oluşturulmalı ve denetim araçları tahsis edilmelidir.

PİRİMA ODUN KULLANIMI TEŞVİK EDİLMELİ

Tüketicilerin, kömürlerini izin belgeli firmalardan alması sağlanmalı, bu konuda tüketiciler hangi türde, hangi kalitede yakıt tercih etmeleri ve yasal sisteme uygun katı yakıtları nasıl ayırt edebilecekleri konusunda bilgilendirilmelidir. İlimizde kaçak mazot, kaçak biodizel, kaçak madeni yağ üretimine ve satışına engel olmak için, bu ürünleri üretecek prosese sahip tesisler düzenli olarak denetlenmeli, akaryakıt istasyonları  düzenli olarak denetlenmeli ve özellikle promosyonlu ve düşük fiyatlı ürün satan tesisler kontrol  edilmelidir. İlimizde üretimi yapılan prina odunlarının üretimi izinli hale getirilmeli, prina odunlarının standart sağlayacak şekilde üretilmesi sağlanmalı, standart sağlamayan ürünlerin kullanımına izin verilmemelidir."

YANMA SİSTEMLERİ TEDBİRLERİ

Planda yanma sistemlerinin kirililği önlemesi için alınması gereken tedbiler de sıralandı.  Taslak planda "Sanayi yatırımlarının kuruluş aşamalarında, çevre mevzuatlarınca alınan izinler kapsamında yanma sistemleri için uygun teknolojiyi kullanmaları yönünde yönlendirilmeleri sağlanmalı, özellikle ÇED Yönetmeliğine tabi tesislerin yanma sistemleri, henüz planlama aşamasında gözden geçirilmeli ve gerekli durumlarda daha yeni ve uygun teknolojilerin kullanılması önerilmelidir. Kalorifer kazanlarının tekniğine uygun yakılması ve kazan bakımı işlerinde çalışacaklar için "Yetkili Kalorifer Ateşçisi Kursları" düzenli olarak ve belirli aralıklarla gerçekleştirilmelidir. İşyerleri, kamu kurum ve kuruluşları ve konutlarda ateşçi/kaloriferci belgesi olmayan kaloriferci çalıştırılmamalı ve bu kurala uymayan binalar için cezai müeyyideler uygulanmalıdır" denildi. 

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Posta 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 538 559 99 20