• BIST 108.732
 • Altın 173,655
 • Dolar 4,0919
 • Euro 4,9820
 • Isparta 25 °C
 • Antalya 31 °C
 • Burdur 25 °C

KIRSAL KALKINMADA BÜYÜK HAMLE

KIRSAL KALKINMADA BÜYÜK HAMLE
Isparta?nın kırsal kalkınmasında geleceğini belirleyecek Kırsal Kalkınma Planı yayımlandı. Vali Vahdettin Özkan tarafından büyük önem verilen plan çok sayıda kurumdan 200 kişinin katkısı ile ortaya çıktı. Isparta tarım ve hayvancılığının tüm yönleri ile e

Vali Vahdettin Özkan'ın en çok önem verdiği konular arasında yer alan Kırsal Kalkınma Planı nihayet yayımlandı. Bir tarım kenti olan Isparta'nın tarım ve hayvancılık konusunda geleceği belirleyecek olan Kırsal Kalkınma Planında 5 ana stratejik hedef belirlendi.  Detaylı olarak çalışılan plan Isparta Valiliği, Süleyman Demirel Üniversitesi Rektörlüğü, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği Başkanlığı, Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı Genel Sekreterliği, İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği, Orman Bölge Müdürlüğü ve DSİ. 18.Bölge Müdürlüğü, Ticaret Borsası Başkanlığı, Ziraat Odası Başkanlığı tarafından imzalandıktan sonra yürürlüğe girecek.

 KALKINMA PLANLARI İLE UYUMLU

Isparta Kırsal Kalkınma Planı, Dokuzuncu Kalkınma Planı (2007-2013) ve Onuncu Kalkınma Planı (2014-2018) hedefleri doğrultusunda oluşturulan ulusal kırsal kalkınma politikalarının Isparta özelinde ekonomik, sosyal ve mekânsal çözümlemesinin yapılabilmesi amacıyla hazırlandı.

Plan, ulusal düzeyde hazırlanan Ulusal Kırsal Kalkınma Stratejisi (2010-2013) ve Ulusal Kırsal Kalkınma Stratejisine (2014-2020) uyumlu olacak şekilde Kırsal Kalkınma Planı (2010-2013) örnek alınarak, Isparta'nın kırsal alanında uygulanacak faaliyetleri ve bu faaliyetlerden sorumlu kuruluşları belirleyen referans niteliği taşıyor.

KURUMLAR ARASI İŞBİRLİĞİ ÖNEMLİ

Isparta Kırsal Kalkınma Planında kırsal kalkınma; ulusal politikalarda ele alındığı şekilde tarım sektörüne ilave olarak bölgesel gelişme politikaları ile birlikte ele alındı. Bu kapsamda tarım dışı alanlarda da müdahaleye yönelik faaliyetler belirlendi. Isparta Kırsal Kalkınma Planı'nın uygulama düzeyinin artırılması; kurumlar arasında işbirliği ve koordinasyonun sağlanmasına, yerel düzeyde kurumsal kapasitenin güçlendirilmesine, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarının katkılarının artırılmasına, üreticilere yönelik finansal desteklerin artırılmasına, destekleme araçlarının çeşitlendirilmesine, izleme ve değerlendirme faaliyetlerinin yapılmasına, sunulan kamusal hizmet kalitesinin iyileştirilmesine, kaynak kullanımında yerel ihtiyaçların gözetilmesine, uygulamalarda yerel katılımcılığın ve sahiplenmenin artırılmasına bağlı.

KALKINMA STRATEJİSİ İLE PARALEL

Isparta Kırsal Kalkınma Planı (2014-2019) 5 bölümden ve eklerden oluşuyor. Birinci bölümde, Planın hazırlanma gerekçesi, amacı, kapsamı ve hazırlık süreci açıklanırken, ikinci bölümde Isparta ilinin mevcut durumu üzerinde duruldu. Isparta'daki yerleşim deseni, örgütlenme yapısı, temel ekonomik faaliyetler, sosyo-ekonomik gelişmişliği gibi konular ele alındı. Üçüncü bölümde ise Ulusal Kırsal Kalkınma Stratejisine uyumlu olarak hazırlanan Planın stratejik çerçevesi yer alıyor. Bu bölümde 2014-2019 yılları olan Plan döneminde; yapılacak faaliyetler, sorumlu kuruluşlar ve izleme göstergelerine yer verildi. Dördüncü bölümde ise Planın mali çerçevesi ele alındı. Plan faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi kapsamında değerlendirilebilecek ulusal ve uluslararası fonlar aktarıldı. Beşinci bölümde Plan faaliyetlerinin uygulama düzeyinin artırılması amacıyla oluşturulacak koordinasyon yapısı ile izleme değerlendirme yapısı tamamlandı. Ekler bölümünde ise plan hazırlık süreci protokol metni, katkı sağlayanlar listesi ile izleme döneminde kullanılacak olan form yer alıyor.

5 STRATEJİK HEDEF VAR

Ulusal Kırsal Kalkınma Stratejisi ile uyumlu olarak hazırlanan, Kırsal Kalkınma Planı Isparta'nın kırsal kalkınma alanındaki öncelikli tedbir ve faaliyetlerini içeriyor. Belirlenen tedbir ve stratejilerin temel dayanağı Ulusal Kırsal Kalkınma Stratejisi'nde yer alan stratejik amaç ve önceliklerdir. Bu stratejik amaç ve önceliklerle uyumlu olarak, Plan hazırlık sürecinde oluşturulan Tematik Çalışma Gruplarındaki paydaşlar tarafından toplantılarda önerilen tedbir ve faaliyet taslakları, Çekirdek Grup tarafından uyumlaştırıldıktan sonra, yerel ve teknik danışma süreci ile kurum görüşleri alınarak sonuçlandırıldı.

Ulusal Kırsal Kalkınma Stratejisinde belirlenmiş olan 5 stratejik amaç ve 11 öncelik alanından oluşan politika çerçevesi doğrultusunda; Isparta Kırsal Kalkınma Planının tedbir ve faaliyetleri belirlenmiş ve bu tedbir ve faaliyetler Planın temelini oluşturdu. Bu Plan Isparta için hayata geçirilecek kırsal kalkınma uygulamaları açısından bağlayıcı niteliktedir.

Belirtilen süreçler sonucunda, elde edilen öncelik tedbir ve faaliyet sayısı, stratejik amaçlar itibarıyla şu şekilde oluşmuştur;

 • Stratejik Amaç 1'de 2 öncelik 10 tedbir ve 33 faaliyet
 • Stratejik Amaç 2'de 3 öncelik 9 tedbir ve 27 faaliyet
 • Stratejik Amaç 3'de 2 öncelik 10 tedbir ve 25 faaliyet
 • Stratejik Amaç 4'de 2 öncelik 5 tedbir ve 23 faaliyet
 • Stratejik Amaç 5'de 2 öncelik 6tedbir ve 6 faaliyet

Isparta Kırsal Kalkınma Planında toplam 5 stratejik amaç, 11 öncelik, 40 tedbir ve 114 faaliyet bulunuyor. Kalkınma Planında yer alan 5 ana stratejik hedef ise şöyle belirlendi;

 1) Kırsal Ekonominin Geliştirilmesi ve İstihdam İmkanlarının Artırılması

Öncelik 1.1 Tarım ve Gıda Sektörlerinin Rekabet Gücünün Geliştirilmesi   

Öncelik 1.2 Kırsal Ekonominin Çeşitlendirilmesi      

2) Kırsal Çevrenin İyileştirilmesi ve Doğal Kaynakların Sürdürülebilirliğinin

Öncelik 2.1  Toprak ve Su Kaynaklarının Sürdürülebilirliğinin Sağlanması 

Öncelik 2.2 Tarım Arazilerinin Kullanımında Etkinliğin Sağlanması

Öncelik 2.3 Orman Kaynaklarının Sürdürülebilirliğinin Sağlanması

3) Kırsal Yerleşimlerin Sosyal ve Fiziki Altyapısının Geliştirilmesi

Öncelik3.1 Fiziki Altyapının Geliştirilmesi    

Öncelik3.2 Sosyal Altyapının Geliştirilmesi  

4) Kırsal Toplumun Beşeri Sermayesinin Geliştirilmesi ve Yoksulluğun Azaltılması

Öncelik4.1 Beşeri Sermayenin Geliştirilmesi 

Öncelik4.2 Yoksullukla Mücadelenin Güçlendirilmesi         

5) Yerel Kalkınmaya İlişkin Kurumsal Kapasitenin Geliştirilmesi 

Öncelik5.1 Kamunun Hizmet Sunum Kapasitesinin Geliştirilmesi   

Öncelik5.2 Yerel Kalkınmaya Yönelik Girişimlerin Güçlendirilmesi

 MALİ ÇERÇEVE BELİRLENDİ

Planın stratejik amaçlarına ulaşılabilmesi ve ortaya konan öncelik, tedbir ve faaliyetlerin uygulanabilmesi için çeşitli finansal kaynakların kullanılması gerektiği belirtilerek planın mali çerçevesi şu şekilde ele alındı. "Planın uygulanabilmesi açısından ulusal ve uluslararası kaynaklarla desteklenmesi gerekmektedir. Özel Sektör kaynaklarının Plan amaçları doğrultusunda harekete geçirilmesi için eş finansman mekanizması üzerinden proje bazlı desteklerin artırılması gerekmektedir.

Bu kapsamda yapılabilecek yatırımları destekleyen ulusal mali destek mekanizmaları; Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı, KOSGEB, TKDK,  TÜBİTAK destekleri ve kamu bankaları ile özel bankaların sağladığı kredi destekleri olarak sayılabilir.

IPA fonları, BM kuruluşları/programları tarafından kullandırılan hibe fonları, İkili teknik işbirliği çerçevesinde ülkemize kullandırılan hibe fonları Plan kapsamında faydalanılabilecek uluslararası kaynaklardır."

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • CEO’lar SDÜ öğrencileri ile buluşacak03 Aralık 2016 Cumartesi 09:15
 • 105 SURİYELİ KAÇAK YAKALANDI17 Ekim 2016 Pazartesi 11:24
 • KREDİ KARTIN ATAKSİT ARTIYOR07 Eylül 2016 Çarşamba 18:18
 • ORTAK OSB'DE SON DURUM16 Nisan 2016 Cumartesi 16:53
 • ISPARTA ASDEP'E PERSONEL ALINACAK26 Mart 2016 Cumartesi 16:48
 • VAVİN'E YATIRIM TEKLİFİ23 Mart 2016 Çarşamba 14:13
 • TAŞERON İŞÇİLERE KADRO MÜJDESİ22 Mart 2016 Salı 13:10
 • ÜÇ BÜYÜK MÜJDE27 Şubat 2016 Cumartesi 20:00
 • EMEKLİYE PROMOSYONDA 500 TL SESLERİ25 Şubat 2016 Perşembe 20:57
 • ISPARTA BU KADAR KREDİ KULLANDI21 Şubat 2016 Pazar 21:45
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Posta 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 538 559 99 20